Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Gratulacje Kamil!
Bardzo ładne akwarium i obsada.
Fajnie że Albus jest większy, bo myślę że z czasem będzie zdetronizowany przez Tetrastigmy lub Mdoki.
Swoją droga śliczny jest już, więc co dopiero będzie jak podrośnie ;).
Fajnie rozwiązałeś filtrację bo nic nie widać i wszystko schowane. Piasek również super, bardzo naturalnie wygląda.
Jeszcze raz gratulacje i powodzenia dalej:).

Opublikowano

Bardzo dziękuję Adamie za docenienie :) 

Wiele pomocy, informacji oraz inspiracji czerpałem z kilku ulubionych zbiorników na forum (w tym z Twojego :) ) więc to troszkę "sukces zbiorowy" ;)
Z kilku źródeł widziałem, że albus też nie jest ciapą i potrafi o siebie zadbać. Ale faktycznie też jestem zadowolony, że właśnie ten gatunek jest teraz największy więc powinien solidnie zmężnieć i nabrać pewności siebie zanim inni go przegonią rozmiarem.
Filtracja jest taka po trosze dlatego, że poprzedni właściciel tak to robił i miałem mniej roboty z przygotowaniem, a po trosze dlatego że mocno mnie boli oglądanie sprzętów i rzadko mogłem coś z tym zrobić (np w mojej tanganice), zatem tutaj bardzo chciałem uzyskać pożądany kamuflaż tego co się da.

  • Lubię to 1
  • 4 tygodnie później...
Opublikowano (edytowane)

Ryby są u mnie prawie 1,5 miesiąca. Co mnie cieszy najbardziej to zero strat, ale to pewnie zasługa bardzo dobrego sprawdzonego źródła z którego pochodzą (a właściwie dwóch źródeł - Tan Mal oraz Tanganika Konin).
Ryby dobrze i dużo jedzą, są ciągle głodne - mocno uważam na przekarmienie. Ryby ładnie rosną, chociaż ta kwestia wygląda odmiennie w zależności od gatunku.

Poniżej fotki z wczorajszej sesyjki. Chciałem Wam pokazać jak ryby się zmieniają powoli lecz wyraźnie... zapraszam serdecznie :)

1) Labidochromis caeruleus yellow - dość wyraźnie rosną, wzory na płetwach (czarno-białe pasy) robią się coraz ostrzejsze. Gatunek lubiący kamień i to widać, często widzę jak pływają pionowo przy tle strukturalnym i 2 kolumnach po prawej stronie zbiornika. Zachowanie terytorialne na razie prawie niezauważalne.
1329545372_IMG_0140forum.thumb.JPG.87ee233fed534f77e31d9efdfddf7651.JPG

 

2) Otopharynx tetrastigma - gatunek który mnie totalnie zadziwia i fascynuje, 3 dominujące samce rosną w zastraszającym tempie - na oko 1,5cm w 6 tygodni - a przy długości mocno przybiera na "masie". Co ważniejsze z dnia na dzień ich barwy przybierają na sile (warto porównać do fotki z wcześniejszych postów), za pokrywą skrzelową zaczyna majaczyć delikatnie czerwono-pomarańczowy placek. ta czerwień powinna się rozlać z czasem na cały korpus i wtedy będzie miodzio :D
731889731_IMG_0144forum.thumb.JPG.6e4f52ee9132177cbf441eea006dcb3b.JPG

 

3) Placidochromis Mdoka white lips - co tu dużo pisać, rosną (chociaż bardzo nierówno), wybarwiają się i stają się prawdziwą ozdobą akwarium (a to dopiero połowa ich drogi do pełni piękna ;) ) - poniżej jedna z lepiej wybarwionych większych sztuk.
1469399745_IMG_0153forum.thumb.JPG.523d83a9afda99da016334e9c201f759.JPG

 

4) Lethrinops albus - dominujący z dwóch samców ma piękne pastelowe kolory, wybarwił się mocniej niż przy poprzedniej mojej sesji. Poniżej zdjęcia obu samców dla porównania - dominant i zdominowany.
996620529_IMG_0175forum.thumb.JPG.b9d92b5efa01d2510499e94c88564747.JPG
 

1363980600_IMG_0166forum.thumb.JPG.697ffb8a49af3c9d8e8946fa1a905162.JPG

Poznałem przyczynę jego wybarwienia - tarło z mniejszą z samic :D Nie widziałem oczywiście samego aktu, ale samica nosi w pysku ikrę co widać po uwydatnionym podgardlu. Inkubacja powinna trwać ok 21 dni, więc za 2 tygodnie powinno być widać maluszki :)
241272789_IMG_0156forum.thumb.JPG.f1323dc80abdbc402cbdf1d7d718714f.JPG

 

W najbliższym czasie chciałbym pofocić specyficzne karmienie jakie ostatnio testowałem (podpatrzone u kolegi @troad ). Polega na zakopywaniu głęboko w piasku zamrożonych kostek lodu z pokarmem. Jak lód stopnieje zapach jedzenia się roznosi i... zaczyna się totalne szaleństwo! :)

 

 

Edytowane przez Limak86
  • Lubię to 7
Opublikowano (edytowane)

Bardzo fajna obsada .W myślach montuje obsadę do mojego przyszłego 200x60x60 i póki co będzie podobnie, tylko zamiast Mdoki będzie Blue Otter albo Tanzania a zamiast Albusa chyba raczej Lethrinops lethrinus. 

Edytowane przez darianus
Opublikowano
1 godzinę temu, Limak86 napisał:

Co ważniejsze z dnia na dzień ich barwy przybierają na sile (warto porównać do fotki z wcześniejszych postów), za pokrywą skrzelową zaczyna majaczyć delikatnie czerwono-pomarańczowy placek. ta czerwień powinna się rozlać z czasem na cały korpus i wtedy będzie miodzio :D

Ta ryba to kameleon. Czerwień dominuje u dominującego samca i pokazuje się u pretendentów w czasie walk. Normalnie słabsze samce są turkusowe. Korpus tetrastigmy pokryty jest swoistą siatką (tak łuski wyglądają). W zależności od nastroju czy pozycji, przeważa czerwień, albo turkus. U mnie dominujący samiec miał też często zaczernione podbrzusze i dolną krawędź płetwy odbytowej i ogona. Bardzo atrakcyjna ryba. 

  • Lubię to 1
Opublikowano
4 minuty temu, pozner napisał:

Tu jeszcze moje doświadczenia z wybarwianiem się tego gatunku. 

Znam ten temat, czytałem go chyba z 10 razy wybierając obsadę :)

Właściwie to obecność tetrastigmy w moim akwarium to szczerze jakieś 90% zasługi w Twoich zdjęciach, filmach i opisach tego gatunku. Tak mnie uwiodło to co umieszczałeś na forum, że nie mogłem się powstrzymać żeby nie kupić tych ryb :)

  • Lubię to 1
Opublikowano (edytowane)
3 godziny temu, darianus napisał:

zamiast Albusa chyba raczej Lethrinops lethrinus. 

Lethrinops lethrinus to dużo większa ryba od albusa (do 20cm.) i masywniejsza. Z wyglądu bardziej podobna jest do tetrastigmy. 

 

 

1 godzinę temu, Limak86 napisał:

Właściwie to obecność tetrastigmy w moim akwarium to szczerze jakieś 90% zasługi w Twoich zdjęciach, filmach i opisach tego gatunku. Tak mnie uwiodło to co umieszczałeś na forum, że nie mogłem się powstrzymać żeby nie kupić tych ryb :)

Cieszę się, że udało mi się tak skutecznie zareklamować tą rybę. Warta jest tego. 

Edytowane przez pozner
  • Lubię to 1
Opublikowano
54 minuty temu, pozner napisał:

Lethrinops lethrinus to dużo większa ryba od albusa (do 20cm.) i masywniejsza. Z wyglądu bardziej podobna jest do tetrastigmy. 

 

Przyznam że nie sprawdziłem tego. Zawsze Lethinopsy kojarzyły mi się raczej ze średnimi rozmiarami. Trzeba zrewidować plany :)

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Różnica w cenie spora. Ale możesz wziąć pod uwagę zamontowanie jednego wzmocnienia poprzecznego . Ja tak zrobiłem gdy pękło moje. Trochę to może komplikować 'grzebanie" w akwa ale niespecjalnie . To tylko kwestia włożenia tła w przyszłości  ale i z tym można sobie poradzić.
    • Część. Powiem Ci szczerze, przemyśl to jeszcze... 240l. to jest niezbędne minimum jeżeli chodzi o ten biotop. 2 gatunki aby panował względny spokój. Max 3 kolory ryb. Większość z nas to przerabiała. Postawisz zbiorniki i za chwilkę będziesz żałował wydanych pieniędzy bo akwarium bardzo szybko się optycznie skurczy... Pomyśl o salonie, tam jak postawisz 200x50 to nacieszy oczy wszystkich domowników i gości🙂 Kasę można dozbierać i postawić coś bardziej sensownego. Nie nawiam na siłę, tylko opowiadam z własnego doświadczenia😉  Życzę powodzenia!
    • Jasne, też fakt, mogłem szybciej wszystko opisać. Generalnie po rozmowach z tatą doszliśmy do tego że najlepiej by było zostać przy tych 240l, tata nie jest pewny czy strop by uciągnął jakieś większe punktowe obciążenie, a w tej sprawie wolę zaufać. Akwarium dla mnie najlepiej jakby stało w moim pokoju, więc nie jestem zbyt skory żeby stało na parterze. Co do budżetu, to mogę wydać maksymalnie 2.5 tysiąca, chociaż oczywiście dobrze by było gdyby wyszło mniej. Blat ma wymiary 2m długości na 50 cm szerokości. Wysłane z mojego SM-A125F przy użyciu Tapatalka
    • Od tego powinieneś zacząć planowanie. Przede wszystkim, ile możesz wygospodarować miejsca na akwarium i jaki masz na to budżet? Blat 10cm spokojnie wytrzyma, może masz kogoś znajomego, który wyspawa Ci stelaż pod ten blat. Jakie wymiary ma ten blat? A jak nie stelaż to na pewno taniej wyjdzie postawienie 3 cokołów z bloczków betonowych lub cegieł, na tym oprzeć blat i dorobić drzwiczki. Wszystko zależy od tego na co możesz sobie pozwolić. A jeszcze dobrze byłoby znać nośność stropu jeśli mieszkasz na piętrze. Jest wiele znaków zapytania, my możemy tylko gdybać...
    • Wiem że dobrze by było brać większe, z tym że szczerze bałbym się bo nie wiem do końca jaką nośność może mieć blat na którym chce to akwarium położyć - 240l, nawet ze skałami to nie jest właśnie np 400l + skały, a blatu raczej nie zamierzam wyrzucać. Nie wiem na ile to moja przezorność a na ile faktycznie może być niebezpiecznie, ale wolę dmuchać na zimne. Największym problemem by pewnie było znaleźć nogi do tego blatu które by to uciążenie zniosły, bo blat jest całkiem słusznej grubości - około 10 centymetrów. Wysłane z mojego SM-A125F przy użyciu Tapatalka
    • Skoro ma być 10mm to lepiej brać większe np 450l, litraż dwa razy większy a grubość szyby ta sama. Jeśli interesuje Cię malawi to ważna jest wielkość zbiornika, im większe tym lepsze choć nie każdy może sobie pozwolić na ogromny litraż to jednak różnica między 240l a 450l jest bardzo duża, masz przede wszystkim większy wybór gatunków, więcej ryb, mniej strat z powodu agresji.
    • Cześć, miło mi . Najprawdopodobniej będę kupował właśnie od Przemka, lub od akwaria.pro. Bardzo dziękuje za tak duży odzew, finalnie najprawdopodobniej będę brał akwarium właśnie z szyby 10mm. Przede mną jeszcze pewnie sporo czytania tego forum do tego czasu, ale już wiem w jakim kierunku działać . Wysłane z mojego SM-A125F przy użyciu Tapatalka
    • Mam i miałem już kilka różzych zbiorników od Wromaku. Nigdy nie bylo z nimi żadnego problemu. Obecny 375l stoi już 5 lat.
    • @Radiowski Witam Ziomka z pięknego miasta Torunia. 😉 Potwierdzam słowa Andrzeja. Mam od Przemka akwarium, co prawda sam je przywiozłem, bo akurat miałem wyjazd do Szczecina, ale wiem, że zorganizowałby Ci transport. Super wykonanie, zrobi co tylko zechcesz. Różne widziałem tu opinie na temat kontaktu z nim, ja zupełnie nie mogę narzekać, wręcz przeciwnie. Niemal na ostatnią chwilę udało mi się nieco powiększyć ostateczne wymiary zbiornika (początkowo miało być takie, jakie teraz planujesz) - także stawiaj od razu największe, jakie możesz, byś później nie żałował. 😉
    • Gdziekolwiek kupisz to upewnij się , że ten rozmiar akwa nie jest produktem firmy Wromak ( z Wrocławia).  To ich akwaria "słynęły" z tego , że po prostu pękały.  Przyczyną nie była zbyt cienka grubość szyb bo była akurat zgodna z normami ( znajdziesz w necie) , ale przyczyną były źle wykonane wzmocnienia wzdłużne i źle montowane. Firma dostawała setki ( w owym czasie) monitów ale nie brała ich chyba pod uwagę bo ich akwa wtedy dalej pękały.  Też tego doświadczyłem tyle , że mi w nocy pękło samo wzmocnienie wzdłużne. Takiego hałasu długo się nie zapomina. A żeby było śmieszniej to wiele awarii tego typu odbywa się w nocy:) . W Szczecinie masz super fachowca  @przemek wieczorek.  Nie wiem jak teraz z nim jest jeżeli chodzi o kontakt. Ale fachowiec super. 
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.