Skocz do zawartości

Przykra sprawa // Podejrzenia ewentualna choroba,


Ertos

Rekomendowane odpowiedzi

Wiem, ale to jest ważne, bo nie powinno się rozpuszczać sody w wodzie z akwarium tylko właśnie w wodzie podmienianej tak jak to zrobiłeś tylko nie wiem po co ją gotowałeś? I czemu dałeś aż całą torebkę? Teraz będę strzelał, gdzieś kiedyś przeczytałem, że przy podwyższonym poziomie nh4 jaki jest u Ciebie, soda powoduje przekształcenie się nh4 w 100 razy bardziej toksyczny nh3. Masz jakiś uzdatniacz wody? Sera Toxivec, Kordon Amquel Plus itp? Jeśli nie to bida Proponuję założyć, jeśli posiadasz, dyszę z wężykiem do napowietrzania na tego aquaela i silnie napowietrzaj wodę i przestań karmić ryby. To tak na szybko co mi do głowy przychodzi

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie gotowałem aby sodka się rozpuściła lepiej. Co do całej torebki to czytałem tutaj na forum że u innych kolegów stosujących sodkę cała torebką podnosi poziom o 0,1-0,2 wartości do góry u mnie że litraż był mniejszy to wartość która była badana na początku oscylowała kolorystycznie 7,6-7,8 ale przyjąłem tą wartość mniejszą w tabeli. Obecnie wartość wynosi idealnie 8,0. Ale @Bartek_De NH4 mam praktycznie na poziomie 0 tam w tabeli z ostatniego pomiaru dałem że NH4 <0,1 czyli mniej niż 0,1 w sumie miałem napisać 0,05 ale ta wartość z testu była taka kolorystycznie ni tutaj ni tutaj ale bardziej w kierunki 0,05 to taka wartość mogłaby spowodować takie spustoszenie ?

Zresztą no tutaj przed dodaniem sodki już ta rybka tak niedomagała ... Nie wiem co by tutaj zrobić ruch tafli wody jest mogę dodać to napowietrzenie i zobaczę co to zmieni. Faktycznie rybki są bardziej u góry ale to przez to że ja tam chodzę i chcą wpierdzielać a jak mnie nie ma to się rozpływają wszędzie.  Dwa saulosi zaczynają się wybarwiać Rdzawe śmigają idealnie ale tutaj znów ta jedna sztuka taka nie domaga ...

Może wina leży w karmieniu ? Wy jakoś namaczacie pokarm przed podaniem ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nh4 powinno być praktycznie niewykrywalne. U mnie próbka wody z odczynnikiem nh4 nie jest nawet żółta, ma taki słomkowy kolor. A może po prostu wszystko jest ok i tylko rozdrapujemy strupa? Może trafiły Ci się dwa słabsze osobniki, z którymi od początku było coś nie halo, a nie zwrociłeś na to uwagi

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

A soda ładnie rozpuszcza się w zimnej wodzie, nie trzeba jej gotować

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie tutaj nie mogę tak powiedzieć o tej sztuce co padła bo w momencie kiedy je przywiozłem była ona jedną z większych rybek i była w miarę żwawa natomiast ten osobnik co teraz znów jest podejrzany dwa dni temu fruwał jadł i normalna zdrowa rybka...

Co do NH4 właśnie te odczucia kolorów są bardzo subiektywne ja go badając też pamiętam jak badałem wodę z kranu z ustrojstwa biała... a w akwa jest też taka słomkowa bardzo delikatna ale też może tutaj przesadzam co do tego NH4... Zrobię test jutro ponownie test na NH4 i zobaczymy ale to mniejsza o to bo tutaj mam wrażenie że będzie okej. 

Kwestią problematyczną jest to że nie mam pojęcia co się dzieje z tymi moimi Saulosi ja obstawiałem Bloat bo część objawów się zgadza rybki apatyczne nie jedzą siedzą w zakamarkach trochę szybciej dychają, tak było z tą jedną sztuką co padła druga znów jest w początkowej fazie tak jak tamta była pewnie też padnie...

 

Może tutaj problem jest z karmieniem bo Bloat jest powiązany z złą dietą ale pokarm też kupiłem nie za 5 zł tylko postaralem się o coś lepszego nie przekarmiam ale może powinienem namaczać pokarm przed podaniem ?

 

P.S dodałem napowietrzacz który miałem w zestawie.

Edytowane przez Ertos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już tłumaczę, kiedy ta rybka zaczęła być podejrzana czyli dzień przed dodaniem sodki szukałem ewentualnych przyczyn tego stanu rzeczy i wnioskowałem że PH wody może być za niskie bo niektóre pysie czasami ocierały się o piasek. Po podniesieniu PH nie zauważyłem aby jakakolwiek sztuka się ocierała wczoraj dość bacznie się przyglądałem wiec tutaj to pomogło.

Co do ruchu tafli wody to mógłbym zwiększyć go za pomocą wajchy na filtrze ale nie wiem czy byłoby to dobre przy takich małych okazach jakich mam bo miota nimi jak szatan wiem bo testowałem różne opcje ruchu wody przy tafli, ale teraz dodałem napowietrzenie z zestawu i już sadzi od wczoraj wieczór a stan tej drugiej sztuki nadal słaby... Ryba ma dobre kolory ale kryje się w kontach mimo że wcześniej ładnie reagowała na karmienie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Ertos napisał:

Właśnie gotowałem aby sodka się rozpuściła lepiej.

W gorącej można..ale okolice 60 C

11 godzin temu, Ertos napisał:

Co do całej torebki to czytałem tutaj na forum że u innych kolegów stosujących sodkę cała torebką podnosi poziom o 0,1-0,2

Nawet wsypana zawartość torebki nie spowoduje  przedawkowania. Tylko nie ma to sensu. Lepiej co tydzień podnosić ilość sypanej sody.

11 godzin temu, Bartek_De napisał:

Wiem, ale to jest ważne, bo nie powinno się rozpuszczać sody w wodzie z akwarium tylko właśnie w wodzie podmienianej

Wg mnie nie ma to znaczenia.  Bo nie wsypuje do akwa tyko bierze wodę do kubka z akwarium i po rozpuszczeniu wlewa. Jest to tylko po prostu niewygodne ze względu na temperaturę wody.

Czasami tak jest , że ryba po prostu pada i tyle . Była najsłabsza? Obserwuj pozostałe..jeżeli nic się nie dzieje to nie szukaj na siłę przyczyny bo nie znajdziesz.

 

Edytowane przez AndrzejGłuszyca
  • Lubię to 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie ta co odeszła była jedną z silniejszych sztuk podejrzewam że problem jest gdzieś w brzuszku bo był różowy jak ją wygiągłem ale nic jeszcze pewnie jutro kolejny trupek będzie ten co obecnie jest podejrzany chociaż planuje eksperymentalnie jeszcze ją podratować mam na strychu stare akwa 20 L spuszczę wody z głównego baniaka dodam patmini z napowietrzeniem i podam metronidazol lecz czy mielibyście jakieś sugestię jak wykonywać jej kompiel ewentualną kurację ? Puki reszta obsady wygląda bardzo zdrowo to nie chcę puszczać chemii do zbiornika :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć wszystkim śledzących temat :)

Otóż tak dzisiaj ta druga podejrzana sztuka wykopała sobie norkę pod największym kamieniem nie mogłem tej cholery znaleźć ale po 30 minutach obserwacji zauważyłem ruch w tej okolicy i już wiedziałem jak ją znaleźć :)

I tak co zrobiłem jak to wygląda obecnie :) napiszę wszytko w pkt.

1. Godzina 10:30 wizyta u lekarza czekanie w kolejce półtorej godziny w domu byłem o 13:00, pani lekarz okazało się że też ma rybki tylko że zbiornik ogólny 
2. Umyłem stare akwarium 20 L nalałem wody w celu sprawdzenia szczelności. Akwa okej.
3. Zakup metronidazolu 250 mg w aptece sąsiadującej  z ośrodkiem zdrowia.
4. Wyjazd do zoologa po zakup Pat Mini + Grzałka (tą starą oddałem tacie) wydane w zoologu 80 zł na allegro pewnie byłoby taniej ale wolałem szybko działać.
5. Godz 16:00 powrót do domu i przygotowanie wody do małego baniaczka, spuściłem wiadro wody z głównego zbiornika około 13l wlałem go do małego baniaczka po czym dodałem 2 tabletki metronidazolu. Resztę wody uzupełniłem 2 l z akwa 4 l z ustrojstwa.

6. Łapanie chorej sztuki było mega męczące w siatkę nie było opcji chowała się w szczelinach jak już wylazła to uciekała... No ale cóż zrobiłem pułapkę na ryby z butelki po cocacoli i wypędziłem ją słomką do drinków wleciała idealnie do pułapki po czym do małego zbiorniczka :)
7. Grzałka + filtr uruchomione ryba wpuszczona i teraz czekam na efekty ...

Zobaczymy czy to coś pomoże :) zbiornik dodatkowy zawsze się przyda ewentualnie dla młodzieży jeśli kiedykolwiek powstanie :)  wszystko obecnie wygląda tak... 

 

Edit

dodałem w sumie 4 tabletki na ten litraż wcześniej źle policzyłem ilość :)

 

IMG_4544.JPG

Edytowane przez Ertos
  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.