Skocz do zawartości

Start akwarium 215 litrów


Paczus

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Po wielu, naprawdę wielu latach przerwy postanowiłem wrócić do zabawy z akwarystyką. Mój wybór padł na akwarium Malawi. Planuje zakup akwarium w zestawie z szafką Aquael Glossy 100
o pojemności 215 litrów i następujących akcesoriów, wyposażenia akwarium :

1     Płyta z spienionego pcv 3mm

2     Kamienie z pobliskiego centrum kamienia ogrodowego

3     Piasek ze składu budowlanego lub biały grys wapienny do akwarium malawi

4     Rośliny z tej listy: Cryptocoryne aponogetifolia, Vallisneria spiralis, lub gigantea, Anubiasy i Microsorium

5     Testy JBL - walizka

6     Ustrojstwo do nalewania wody – zgodnie z poniższą instrukcją :

7   Filtr kubełkowy zewnętrzny - prośba o podpowiedż jakie filtry dobrać do tej pojemności akwarium i jakie wkłady zastosować

   8 Falownik – nie wybrany, czy niezbędny ?

  9 Tło strukturalne 3D skała szara

10 Grzałka - nie wybrana, próśba o sugestie

 

 

Mój plan jest następujący:

    Wyłożenie akwarium płytą z pcv, następnie kamienie i po przepłukaniu piasek

2      Wlanie wody przy pomocy ww. ustrojstwa

3       Posadzenie roślin – pytanie czy na tym etapie ?

4      Następne kroki zgodnie z tą instrukcją :

          W międzyczasie dobór obsady

 

Poproszę o podpowiedż czy moje założenia się zgadzają i czy przedstawiony plan działania sprawdzi się ? Czy potrzebuje coś jeszcze dokupić, a co będzie mi niezbędne podczas zakładania akwarium ? Poproszę szczególnie o wskazanie jakie filtry kubełkowe byście polecili do tej wielkości akwarium, gdyż czytając forum i oglądając materiały video trochę już się pogubiłem co będzie najlepsze ?

Pozdrawiam

 

 

 

Edytowane przez Paczus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za odpowiedź. Informacje zawarte w moim poście zebrałem z poradnika i kilku innych wątków i wpisów na tym forum, które to z coraz większym zainteresowaniem czytam od około miesiąca. Wskazane poradniki czytałem już kilkukrotnie, wczoraj jeszcze raz :)Moje pytanie dotyczy bardziej wskazania czy gdzieś na etapie sporządzania planu działania nie popełniłem błędu, łącząc w całość informacje z różnych źródeł. W szczególności zależy mi na informacji już bardziej szczegółowej dotyczącej proponowanego sprzętu, mianowicie:

1) Filtr kubełkowy zewnętrzny -  jaki filtr dobrać (konkretny model) do tej pojemności akwarium i jakie wkłady zastosować na początku i docelowo po zarybieniu ?

2) Falownik - rozumiem że w początkowym etapie mogę sobie odpuścić, ale docelowo jaki byście polecili do tej gabarytów akwarium ?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Walizki testów nie kupuj, falownika też nie. Z klombami poczekaj do czasu aż cykl azotowy wystartuje. Z testów będziesz regularnie robić NO3 i wysoki zakres pH, wszystko inne możesz zbadać w sklepie. Falownik jest po to, żeby wspomóc kulawy obieg wody a nie jako domyślny szpej. Lepiej ten piniondz wydaj na mocniejszy filtr.

Na kubełkach się nie znam za bardzo ale coś o realnym siku 2000l/h powinno dać radę obrobić taki baniak samodzielnie. Raz a dobrze: fluval fx4 z jakimś prefiltrem na zasysie, żebyś go nie otwierał co tydzień. Wkłady jakie producenci daja do środka z reguły wystarczaja, przynajmniej na poczatku. Poza tym to kubełko to już na 100%? Sa inne opcje filtracji, moim nieskromnym zdaniem lepsze <kaszl>kaseciak<kaszl>. ;)

Grzałka to zależy od tego jak masz ciepło w domu. Zacznij od 100w i zobacz co się stanie. W razie czego wymienisz na 150 albo i 200w, koszt niewielki a dobrze mieć zapas na wszelki wypadek. Reszta założeń ok.

Edytowane przez hilux
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej nastawiam się na kubełek, na początek mojej przygody wolę coś gotowego nabyć niż samemu kombinować nie znając się za bardzo na temacie.

A co byście powiedzieli na AQUAEL ULTRAMAX 2000 z wbudowanym prefiltrem, warto czy raczej sobie odpuścić ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Paczus napisał:

A co byście powiedzieli na AQUAEL ULTRAMAX 2000 z wbudowanym prefiltrem, warto czy raczej sobie odpuścić ? 

To nowe rozwiązanie Aquaela, ma potencjał ale ma i wady 🙂 

Poczytaj tutaj:

Chyba nikt z forum go jeszcze nie testował u siebie, więc raczej ciężko będzie z uzyskać opinie na jego temat 🙂

Nic natomiast nie stoi na przeszkodzie żebyś był pierwszy 🙂 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok dzięki za podpowiedz, w takim razie też się zdecyduję. Mam jeszcze jedno pytanie, mianowicie jakich wkładów używasz - takich jakie są w zestawie, czy coś innego dołożyłeś ?

Pozdrawiam

Edytowane przez Paczus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Pardon, zagalopowałem się. 😬
    • Od razu ucinam wszelkie dyskusje na temat wspomnianych ryb czy proponowania koledze obsady w tym temacie. Przypominam, jesteśmy w dziale DIY.
    • Też miałem 120 cm akwarium, więc baw się dobrze i poznawaj biotop, 
    • Właśnie. To nie temat, jakich wiele tu na forum, że nowicjusze opisują planowane zbiorniki z przekonaniem, że "większy nie wejdzie do salonu", po czym reszta przekonuje, że da się, delikwent stawia takowy i jest wdzięczny i zadowolony. 😉 Trudno, jest jak jest, przecież nie będziemy koledze kazać przestawiać ścian, zwalić wylanej płyty i zamurować otworu, bo zbiornik mógłby być większy. Oczywiście, aż prosiło się o taki na etapie projektowania domu. Inna sprawa, to niech rzuci kamieniem ten, kto nie zaczynał od 240-tki. 😁 Może faktycznie na piętrze (albo i na tym samym poziomie) stanie za jakiś czas 1000 litrów i jeszcze zadziwi wszystkich. 👍 Nie jest też tak, moim zdaniem, że nic nie da się wpuścić do takiego akwarium. @Lema pewnie jeszcze trochę zejdzie, zanim odpalisz zbiornik, mam np. do oddania harem niedużej i ciekawej rybki, jaką jest Labidochromis Perlmutt. Jeśli chodzi o wysokość akwarium, nie szalej, bo światło otworu w ścianie ma niecały metr, będzie Ci trudno serwisować zbiornik.  Chyba, że jako podstawę zamówić płytę ze sklejki, ale o wymiarze 130x50 cm i zrobić akwarium wystające o 10 cm od obu narożnych ścian. Pomyśl, może to jest dobry kierunek, ale nie wiem, jak z bezpieczeństwem i ciągami komunikacyjnymi przy ścianach. Zabudowa akwarium od góry też musiałaby być wysunięta o te 10 cm. Moim zdaniem mogłoby to dać ciekawy efekt bryły szkła i wody wystającej ze  ściany; serwis byłby łatwiejszy, niż gdyby szyby były zlicowane ze ścianami.
    • Co do wielkości, to strzeliłeś sobie w kolano. Taki baniak mocno ogranicza Ci możliwość doboru obsady i spotka Cię to, co w Malawi najmniej fajne. Wykastrowana obsada, problemy z agresją nawet wśród najspokojniejszych mbuna, bo łagodnych nie ma. O rybach z grupy non mbuna możesz zapomnieć przy takich wymiarach. Nie gniewaj się, brutalnie, ale takie są fakty. Ćwiczę ten biotop jakiś czas i wielkość zbiornika jest lekarstwem na wszystkie problemy, jakie się pojawiają. "Zaczynanie małymi kroczkami" w tej konkretnej sytuacji jest błędem. Złe założenie, które przynosi więcej szkody niż pożytku. I nie musisz na nas robić wrażenia wymiarami zbiornika. To nie konkurs na największe akwarium. Powinieneś stworzyć zbiornik, w którym ryby będą się czuły dobrze, bo tylko w taki sposób Ty będziesz z niego zadowolony. Inna sytuacja, jak wbijasz akwarium do ciasnego mieszkania. Tutaj kompromisy wielkościowe są uzasadnione i zrozumiałe.  Ale jak komponujesz akwarium  z nowo budowanym domem, to taki mały zbiornik jest błędem i tyle. Tak myślę, czysto subiektywnie😉 Szukanie litrażu w podnoszeniu wysokości nie ma sensu. Dla ryb niewielka korzyść, a Ty będziesz miał znacznie utrudnioną pielęgnację zbiornika. Jeżeli ma to mieć sens to zwiększaj powierzchnię dna.
    • Dziękuję za wszystkie odpowiedzi i zainteresowanie się tematem. Odpowiadając na pytania odnośnie czy będzie to malawi, to tak, taki jest właśnie plan. Z tego co wiem, to w tym biotopie chodzi o jak największą powierzchnię dna. Niestety, ale nie mogę zwiększyć powierzchni podstawy. Na prawo od akwarium jest ściana nośna, które wolałbym nie naruszać, a za akwarium jest wąska ścianka z gazobetonu, podtrzymująca wylane nadproże nad akwarium. Wewnątrz tego wąskiego murka zatopiłem pręty, żeby całość wzmocnić. Jedyny kierunek w jaki mogę iść to do góry, ale też nie ma co przesadzać bo później zacznie widać środek spiżarni oraz będzie utrudniony dostęp do dna. Wy to widzicie z innej perspektywy - ograniczenia jednak są, muszę rzeźbić w tym co mam na tą chwilę. Co do wielkości i tego, że na początku popełniłem błąd to może i macie racje, ale wolę zaczynać małymi kroczkami. Nie wiem jak to się finalnie skończy. Oby bakcyl pozostał. Planuję z czasem urządzić swoje biuro na drugiej kondygnacji i tam będę miał pole do popisu. Akwarium 120x40x60 na Was pewnie wrażenia nie robi, ale na mnie już tak. Widziałem podobne kiedyś u znajomych i strasznie mi się to spodobało. Akwarium zacznie się na około 122cm, do tego wysokość 60cm to już się robi 182cm, a to dosyć wysoko według mnie. Czy może jednak warto iść do góry? Co do tematu sumpa, przelewu itp. to macie racje - lepiej zrobić na zewnątrz i nie zabierać przestrzeni już z tak małego akwarium. Rozumiem, że przez to jestem skazany na akwarium na zamówienie. Jesteście w stanie polecić firmę/osobę, która się specjalizuje w takich tematach? Wolałbym coś sprawdzonego. Najważniejsza informacja, która została wyjaśniona na tak wczesnym etapie, czego się bardzo cieszę, to właśnie te otwory w płycie betonowej. Całe szczęście nie będę musiał ich robić. Dziękuję za porady.   @yaro Płyta granitowa to takie trochę na szybko wybrane rozwiązanie. Muszę się rozeznać cenowo jak to wygląda. Rozważę płytę meblową albo coś podobnego, a pod akwarium gąbeczka, to wiem   @TomekT Widzę, że kolega z Torunia, także rzut beretem. 😛 Dzięki za pomysł z żywicą, jest spoko, ale wymaga szalowania itd. Wolałbym mimo wszystko kupić coś twardego i sztywnego, co mogę jedynie przykleić na klej i wypoziomować delikatnie młoteczkiem. Sklejka wodoodporna brzmi bardzo spoko. Już miałem z takimi do czynienia i są naprawdę bardzo solidne.  
    • Słuszna uwaga☝️Zakładamy jednak, będąc na forum o tematyce Malawi, że będzie to właśnie ten biotop.
    • Uprzejmie założyłem, że tak. 😉 @Lema Najpewniej tak będzie, że szybko akwarium "skurczy" się i będziesz żałował, że nie zaprojektowałeś większego, jak pisali wyżej koledzy. Nie ma już możliwości np. odchudzenia tego słupa, by weszło chociaż 50 cm szerokości akwarium? Pisałeś, że kucie i rozwalanie w granicach rozsądku Ci nie straszne. 😉
    • Również o tym pomyślałem, ale nie o pudełku przelewowym, a o kominie zewnętrznym jak na filmie poniżej. Tyle, że w tym przypadku odpada kupno w sklepie, akwarium trzeba robić na zamówienie, a komin musiałby być na tylnej szybie. Ogólnie projekt fajny, ale jednak, podzielając zdanie @pulpet, nie przemyślany. Mając (prawie) nieograniczone możliwości stawiasz najmniejszy możliwy baniak pod Malawi. Powodzenia  
    • Nie warto, jednak nie rezygnował bym z sumpa, a komin bym zrobił poza akwarium. Z tyłu jako pudełko przelewowe. Po za tym nie wiemy czy to ma być malawi
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.