Skocz do zawartości

Zmiana aranżacji w działającym akwarium


karolus

Rekomendowane odpowiedzi

19 minut temu, hilux napisał:

Na pewno padły mu w ciągu jednego dnia bo tak pisał na forum, ile dokładnie godzin tam siedziały nie wiem.

Sam widzisz ,że różnie mogło być. A poniżej pierwsza Twoja wypowiedź:

44 minuty temu, hilux napisał:

Bez filtra mogą ale jeśli wsadzisz 30 pyszczaków do wiaderka bez napowietrzania to pierwsze zgony będziesz mieć po niecałej godzinie. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisałem z pamięci, deccorativo tak napisał w tamtym temacie i myślałem że akurat tyle wystarczyło żeby te ryby padły. Posypałbym głowę popiołem gdyby to czy chodzi o godzinę czy kilka robiło jakąś specjalną różnicę...

Wiemy, że ryzyko uduszenia ryb w tymczasowym wiadrze istnieje, że zależy od kilku czynników i jest łatwe do wyeliminowania przez wymycie wiadra i zainstalowanie sprzętu który ma chyba każdy akwarysta a jeśli nie ma to brzęczyk może kupić za kilkanaście złotych. To czy ktoś chce ryzykować czy nie to już jego sprawa.

Lepiej? :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Bezprym napisał:

Poza mętną wodą nic się nie stało, a kamienie wyciągałem i wkładałem, uważałem tylko by ryby nie przygnieść.

Sławku ..ale kolega jeszcze piasek wymienia. Inaczej pięć minut i by kamienie bez kombinacji wymienił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Bezprym napisał:

O przepraszam Andrzeju ale w pierwszym poście mowa jest tylko o gruzowisku.

:):):) Faktycznie..to ja się tak rozpędziłem ,że koledze wymieniłem już piasek :) . Kamienie to pikuś..pięć minut i po problemie.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, AndrzejGłuszyca napisał:

..podczas mojej ostatnie przeprowadzki i podczas  przedostatniej stały najpierw w wiaderku 4-5 godzin a potem jeszcze podróż samochodem 1.5 godziny . Mało tego..wiaderko było przykryte folią ale z dziurami. Rb było 24..ale w ostateczności można  je dać do dwóch wiaderek.  Napowietrzanie w takim przypadku jest naturalne.

Jakoś nie chce mi się wierzyć aby te ryby pokazana na zdjęciu padły po  niecałej  przebywania  w wiaderku. Zbyt wiele razy to robiłem i widziałem jak ryby reagują. Nie padają tak nagle w ciągu tak krótkiego czasu. No chyba ,że upał a temperatura wody 30C

U mnie przeprowadzka w lipcu 35 stopni i ryby z powrotem wróciły do akwarium dopiero po ok.  7 godzinach. Przenosiłem ok. 25 dorosłych w dwóch wiaderkach Castorama. Jedynie na miejscu włączyłem jeden napowietrzacz na zmianę. Ryby wróciły do szkła w bardzo dobrej kondycji. 

Ja zrobiłem tak z wodą (piasku nie wymieniałem - wrócił ten co był). Pożyczyłem od kolegi baniaki 60l i 30l i tam zlalem wodę z baniaka a resztę wlałem przez ustrojstwo. Dwa kubły JBL też z wypełnioną wodą - bakterie przeżyły i wszystko grało. 

Wydaję mi się że u Ciebie spokojnie się uda zwłaszcza, że ryby masz cały czas na miejscu a nie musisz ich przeprowadzać. 

Zgadzam się z Andrzejem, jak u mnie przeżyły w upale ok 35 to nie masz co się martwić nawet jak zejdzie dłużej.

Pozdrawiam

 

Edytowane przez pyzy22
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O takiej rozp.... w zbiorniku to nawet nie myślałem, nie mam ochoty sprawdzać czy pyski przetrzymają wiaderko czy nie :)
Głównie chodzi mi o wymianę/dołożenie kamieni kamieni.
Tyle że jak ruszę obecne kamienie to piasek zasypie podkład jaki mam pod kamieniami, więc nowe kamienie mimo że większe nie będą tak stabilnie osadzone na podkładzie (a może panikuje?)

Głównie właśnie nad tym się zastanawiam, czy kombinować i robić jakieś "zagrody" dla piasku tak żeby nowe kamienie leżały bezpośrednio na podkładzie, czy tez nie przejmować się i stawiać na piasku?
Kopaczy mam niezłych, ale chyba takiego 20kg kamienia nie dadzą rady podkopać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiś czas temu też dokładałem skał do obecnego aranżu.

Pod piaskiem mam kratkę malarską i dodając nowe skały starałem się wcisnąć je w piasek tak głęboko jak się dało, albo odgarnąć piasek na bok i potem go podsypać.

Dostawiając kolejne skały na górze, robiłem to tak, żeby leżały stabilnie - delikatnie nimi ruszyłem i sprawdzałem czy cała konstrukcja się nie rusza. 

Zanim jednak dołożysz nowe skały najpierw spuść trochę wody z akwarium, żeby się górą nie wylała ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Jak większość rzeczy... trzeba zapłacić... pokłosie covid itp inflacja zabija hobby i to nie od dziś,  ale mam nadzieję, że to sinusoida i boom na Malawi wróci z większą siłą...pożyjemy zobaczymy...
    • 150 50 50 dziś bym zrobił dłuższe, ale tylko dla roślin w sumpie. Mam stałą automatyczną podmianę i to w zupełności wystarcza... przy takiej wielkości zbiornika jako biologia działa wszystko więc moim zdaniem to tylko dla pewności i spokoju ducha 😉
    • No też mi się tak wydaje, że taka proporcja jest dla zbiorników do 1000L, później przestaje mieć zasadność. @crav jakie masz wymiary sump'a u siebie?
    • A w Tan-Mal trzeba będzie chyba kupować na raty. 😲
    • 1000 litrowy sump, ja p*****lę. 🤩 Myślę, że czymś takim przefiltrowałbyś zbiornik Malawi we wrocławskim zoo. 😉 A pisząc poważnie, te 30% objętości zbiornika to wg mnie skala dotycząca akwariów o jedno "0" mniejszych od tego, co planujesz. Jeśli dobrze pamiętam, @triamond filtruje swoje 1000 litrów tylko i wyłącznie 40 litrami ruchomego K1, a klarowność i jakość wody ma godną pozazdroszczenia. Chyba nie ma co ściśle trzymać się proporcji, bo zrobią się monstrualne wielkości.
    • Że szkła to dobre są kieliszki i krewetkarium 😁
    • Mam tam trochę metrów, ale chciałem zagospodarować je inaczej. Zależy mi na tym, żeby sumpa schować pod zbiornik. 
    • A ile masz miejsca w tym pomieszczeniu za baniakiem? Przecież sump wcale nie musi stać pod baniakiem.  
    • Dzięki Bartek za odpowiedź. Bardziej zastanawiałem się pod względem filtracyjnym, ile potrzebuje pojemności. W przypadku awarii pompy/zasilania zawsze mogę sobie zrobić przelew z sumpa do kanalizacji, to nie będzie problem. W necie są informacje, że sump powinien mieć 30% pojemności zbiornika, ale w tym przypadku daje to 3k litrów. To chyba trochę dużo, ale sam nie wiem. Co do wysokości, to na ten moment jest to dla mnie najważniejsza informacja. Jak dam projektowy styropian i grubość posadzki, to pod zbiornikiem zostanie mi 50 kilka cm. Żeby jakkolwiek obsługiwać sumpa, musiałby mieć 30cm wysokości, trochę mało. Jeżeli zrezygnuję z betonu i postawie sump prosto na styropian, to będę miał około 60cm miejsca. I teraz się zastanawiam jak to najlepiej zrobić, żeby w przyszłości się z tym nie męczyć. No i kolejna kwestia, to szerokość-głębokość sumpa. Pod akwa mam prawie 2m miejsca, no ale jakoś muszę go obsługiwać więc pewnie maks 1m szeroko. Czyli w zaokrągleniu, jak dam 350x100x30, to mam 1050L. Chyba mało, ale jak pomyślę, ile mogę tam włożyć mediów, to znów się robi dużo 😁
    • Mateusz, tak z doopy to można strzelać pojemnościami Najpierw musisz wiedzieć jaka będzie pojemność komina, ile pod powierzchnią wody będzie krawędź grzebienia i wtedy dokładnie policzyć ile wody spadnie do sumpa w przypadku braku zasilania pompy. W Twoim przypadku 1cm wysokości słupa wody to jakieś 75l. Przyjmując, że krawędź grzebienia będziesz miał zanurzoną, strzelam, 3cm to potrzebujesz w sumpie około 225l wolnej pojemności plus pojemność komina. Niech to będzie (umownie) połowa całkowitej pojemności sumpa, czyli potrzebujesz zbiornik minimum 450l. Oczywiście nie można zakładać, że po spłynięciu wody z akwarium sump wypełni się po brzegi, musisz zostawić jeszcze jakiś bufor bezpieczeństwa. Sam sump nie musi być wysoki, ważne aby miał odpowiednią pojemność. Na pewno musisz sobie to zwizualizować i dokładnie policzyć.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.