Jump to content

Recommended Posts

Posted

gadalem na jednym forum o moim akwarium ktore urzadzam no i mi napisali ze moge tam wpuscic co najwyzej 5 rybek jednego gatunku! A ja chce miec kilka gatunkow pyszczakow, noga byc Malawi wlasnie...a rybek Malawi jest wiele i chcialbym miec przynajmniej 5 gatunkow rybek... pytanie jest czy moge umiescic kilka gatunkow ale nie po 5 sztuk tlyko np po dwie(1+1)


P.S. Nigdy nie mialem akwarium i jestem poczatkujacy wiec jesli mowie bzdury poprawcie mnie :)

Posted

Witam


Nie należy nazywać tego mówieniem bzdur, ponieważ Kolega się pyta, bzdurami nazwać nalezałoby to w momencie kiedy w taki sposób odpowiadałby Kolega na pytanie o akwarium 112 litrów.


Dlaczego nie można trzymać ryb w stosunku 1:1 - ponieważ są to m.in ryby poligamiczne. Dalej: należy trzymać w haremach ze względu na ich agresywność w stosunku do samic w okresie tarła.


Pozatym w tak małym akwarium nie można trzymać 5-ciu gatunków ponieważ jest to akwarium za małe. Należałby się skupić na jednym z gatunków takich jak: Labidochromis caeruleus, Iodotropheus sprengerae czy Pseudotropheus saulosi.

Wybrać jeden, poznać zwyczaje tych ryb, i zacząć myśleć o większym baniaku, w którym to będzie można się pokusić o 5 gatunków :)

Posted

Nic dodać nic ująć może tylko to, że akwarium 112 litrowe staje się powoli problemem ryb z Malawi :mrgreen:

Posted

Hehe, powiedzmy ze rozumiem...ale jesli z jednego gatunku jak wspomniales to np(4+1) znacza 4 samice?Czy lepoiej 4 samce, wydaje mi sie ze samice chodź moge sie mylic bo doswiadczenia nie mam! A jezeli mialbym wieksze akwa do czy do tych malawi moge dorzucic cos jeszcze, np: pielegnice? Bop czytalem ze chyba nie...

Posted
Hehe, powiedzmy ze rozumiem...ale jesli z jednego gatunku jak wspomniales to np(4+1) znacza 4 samice?Czy lepoiej 4 samce, wydaje mi sie ze samice chodź moge sie mylic bo doswiadczenia nie mam! A jezeli mialbym wieksze akwa do czy do tych malawi moge dorzucic cos jeszcze, np: pielegnice? Bop czytalem ze chyba nie...


1:4 (jeden samiec, cztery samice)


- Jeżeli miałbyś większe akwa mógłbyś dorzucić jak najbardziej pielęgnice, ale jeżeli zechciałbyś to zrobić to do tych z malawi inne pielęgnice z malawi.

Nie mieszamy biotopów. Wychodzimy z założenia że najlepszym akwarium jest: Biotopowe :!: :) Pozatym mówi o tym wiele czynników, o których można czytać w innych tematach.

Posted
Nic dodać nic ująć może tylko to, że akwarium 112 litrowe staje się powoli problemem ryb z Malawi :mrgreen:

Kupię drewniane chodaczki-jezuski , zrobię sobie dredy i zostane prorokiem :P



Emma to jest zbyt głębokie nawet dla mnie :mrgreen: ale cieszę się Twoja radością :wink:

Posted

Możesz - to Twoje akwa ,Twoje rybki i generalnie nikt Ci nie zabroni mieć np. crenicichli z copadichromisami i demasoni .

Natomiast IMO takie akwa nie nadaje sie na akwa dla Malawi ... upss sorry -nadaje się dla rodzaju pseudocrenilabrus .

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.


  • Posty

    • @Bartek_Dedziękuję za wywołanie do tablicy.  Podobnie jak autor tematu@Vrzechuna początku swojej przygody z Malawi przeczytałem, że Chindongo Demasoni nie są dla początkujących i odpuściłem sobie ten gatunek mimo, że był tym wymarzonym. Pół roku analizy materiałów w internecie i mój wniosek był jeden- ludzie zrobili z tej ryby "Demona" nie mając z nim styczności. Większość opini na temat tego gatunku wygląda tak "kolega kolegi miał i to bardzo ciężka ryba do utrzymania".  Jako że wtedy trafiłem na akwarium @SlavekGktóry miał ten gatunek "fizycznie" i nie narzekał, by był z nimi jakiś mega problem zdecydowałem, że będą również u mnie.  Moim zdaniem przy tym gatunku trzeba spełnić kilka podstawowych warunków: -duża grupa 15+, -sporo wysoko ułożonych kamieni (Demasoni lubią się "kleic w pionie do skał") gdzie mogą się schronić, co za tym idzie spory zbiornik, wydajna filtracja, -wsółlokatorzy to roslinorzercy żerujący na skałach np.:  metriaclima fainzilberi/zebra/estherae  oraz lebaotropheus,  -nie widziwianie z pokarmami granulowanymi (osobiscie karmie Tropical Spirulina 36, Sera Nature Forte oraz mrozony cyclops 2x w tygodniu)  Ps. Warto czasem zaryzykować!!!
    • Witaj Bartku @Bartek_De, skoro już zostałem wspomniany, napiszę parę słów. Dobrze pamiętasz że miałem je w zbiorniku jednogatunkowym, niecałe 700L. Jeśli chodzi o niepolecanie tej ryby początkującym to myślę że gdy zapewni się im odpowiednio duży zbiornik, dobrze dobrane inne gatunki no i co najważniejsze u tej ryby odpowiednio dużą grupę (15 osobników) nie powinny one sprawiać nikomu problemów. Dodam też że moje pierwsze Demasoni pochodziły z odłowu i te ryby były znacznie mniej agresywne niż hodowlane. Wpływ na to może miało to że ryby dzikie były w zbiorniku z innymi gatunkami. Na szybko znalazłem dwie fotki.
    • Witam, dziękuję za pomoc. Decyzja zapadła.  Saulosi plus perlmutt.  Będzie trochę jasno w kolorach ale na czarnym tle będzie ladnie;) Pozdrawiam;)  
    • Ja pisałem w innym temacie, że są delikatne, na podstawie własnych obserwacji. Jako początkujący (kilkanaście lat temu), dwa razy robiłem podejście do tej ryby i w obu przypadkach przy niewielkim pogorszeniu się parametrów wody te ryby padały jako pierwsze. Demasoni może także sprawiać problemy jeśli chodzi o dobór odpowiedniej diety. W wielu opisach wyczytałem, że jest to ortodoksyjny roślinożerca. Agresja, o której wspomniał Andrzej, zbyt mały zbiornik, źle dobrana reszta obsady (ryba stadna) powodują, że chyba w nie tylko mojej opinii, nie jest to ryba dla początkujących. Szkoda, że nie jest już aktywny na forum @SlavekG o ile pamięć mnie nie myli, miał piękne Demonarium coś ponad 800l. Ale są @_BM_ @Gonera1992 którzy z powodzeniem hodują ten gatunek (też w dużych baniakach) może podzielą się swoimi spostrzeżeniami.
    • Myślę , że @Bartek_DeBartkowi chodziło o ich agresję. Miałem stado Demasoni w akwa700 litrowym z dwoma czy też trzema gatunkami.  Były spokojne to znaczy nie agresywne wobec innych ryb. Jedne z piękniejszych ryb w moim akwarium. To , że były spokojne to miało na to wpływ kilka czynników: wielkość akwarium , reszta obsady , aranżacja. Pewnie o to chodziło Bartkowi , że jak będzie je miał  "mało doświadczony " akwarysta z naszym biotopem to mogą być problemy gdy nie dochowa wspomnianych warunków. Ale jeżeli będzie je miał jednogatunkowo ( to jest moje zdanie ) to da spokojnie rade. Ktoś powyżej napisał , że są delikatne. Z tym akurat się nie zgodzę ale każdy może mieć i ma swoje obserwacje. Dodam tylko , że w ówczesnym składzie była to najczęściej i bez kontroli rozmnażająca się ryba. Bartku..sorry , że wystąpiłem w charakterze Twojego mecenasa  . Pozwoliłem sobie wrzucić zdjęcie jednego z osobników Dmasoni z mojego akwarium:    
    • @ironcladKrótka odpowiedź. Nie zachwieje na tyle aby coś stało się rybom.  Biologie już masz w jednej Ikoli.  Możesz dodać ampułkę  lub dwie prodibio biodigest. Kupisz u Michała ( w Trzmielu).
    • @jarasdzięki za informacje w takim razie wyleczę się z mdok, a zrobię mbunarium oparte na 1 gatunku z non mbuny czyli: 1) Protomelas steveni taiwan reef  2) Pseudotropheus acei luwala lub itungi jakaś większa grupa  3) Metriaclima fainzilberi maison reef  4) Maingano lub perlmutt lub rdzawy
    • Moi mili potrzebuję porady krótkiej i treściwej na  niżej zamieszczony temat do rzeczy. Mam obecnie 2 kubły Sunsun 304 i ikola 600maxx chcę zastąpić sunsun drugą Ikola drugą ikole już mam w domu i teraz sunsun ma być oddany kumplowi ale zażyczył sobie cały z wkładem filtr pracuje już ponad miesiąc jeden i drugi pytanie czy jak pójdę na skróty do drugiej ikoli włożę nową ceramikę,matrix i purigen mocno to zachwieje biologią w akwarium akcja ma być szybka, dlaczego chcę wymienić Ikola ciągnie 17W czyli 2 zużyją tyle co jeden sunsun on tacha 34 Warty i tylko dlatego chcę wymienić sam filtr jest ok pompuje zdrowo i po miesiącu zrobił się znośny w zamkniętej szafce można spać przy nim dzięki za pompoc 
    • @Bartek_De dawaj tutaj swoją opinię odnośnie Chindongo Demasoni  W sensie dlaczego wg Ciebie nie jest polecany dla osób rozpoczynających przygodę z Malawi? Może powstanie w tym wątku jakaś lista gatunków, na które początkujący Malawiści powinni zwrócić uwagę  
  • Topics

  • Images

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.