Skocz do zawartości
**Przypomnienie** Ostateczny termin wpłaty składki członkowskiej za okres 2024/2025 to 15 maja br. Po tym terminie każdy klubowicz, który nie opłaci składki zostanie zdegradowany do rangi użytkownika. ×

128l dla malawi


Rekomendowane odpowiedzi

Pewnie usłyszysz odpowiedź , lepiej będzie samym saulosi.

Na forum spotkasz dużą liczbę ortodoksów i miłośników tych ryb którym na pierwszym miejscu jest dobro ryb.

Ode mnie usłyszysz też podobną opinię.

Ta ryba nigdy nie będzie dobrze czuła się w takim akwarium, pomijając nawet kwestię ze dla niej jest ono za małe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwa nie:) Nie zgodze się. Jeśli komukolwiek udało się z dwoma sauloskami w 80cm bez ostrych spięć niech się pochwali. Mimo starania u mnie po usunięciu jednego z trzech dopiero zaczęła się burza jednak po miesącu było 240l.

Wg. mnie i tylko mnie po obserwacjach 3 na takiej powierzchni to za dużo, dwa także. Ale jak ma być za dużo to już lepiej trzy z tego względu że najczęściej wyłania się jeden dominat, silniejszy i mocniejszy od innych, a agresja rozładowywana jest w jakiś sposób na dwa pozostałe. W moim akwarium jak i znajomego dwa samce były wybarwione prawie zawsze, a trzeci kitrał się po bokach. Lecz tak naprawde tylko jeden był dominatem, a te dwa "wymieniały" się władzą i poza połowe akwa nie wychodziły.

Gdy w baniaku zostały dwa samce zaczęła się wojna na całego. Nie potrafie tego wytłumaczyć ale tak jakby poczuły swobode i zaczęły się tłóc.

Może to tak jak z przerybieniem, że ryby ciut głupieja .. po wpuszczeniu ich do 240l zachowania były jednak identyczne więc wnioskuje, że wszystko ok ale mogę sie mylić;)

Jednakże dopiero po włożeniu 2 gatunku poczułem taką nutke natury. Akwa się rozchmurzyło, a same saulosi zaczęły zachowywać się troche inaczej i wtedy troszke uakwaria jednogatunkowe przestały mnie juz bawić. To tak jakbym po 2 latach dopiero odkrył prawdziwą nature tych ryb.


Wracając jednak do 112l bardzo często zdarza się przy większej ilości samców, że gdy jeden poczuje "siłe" zajmuje połowe akwarium i koniec. Totalnie żadna ryba nie wpływa na druga strone awka, a gdy spróbuje momentalnie jest odganiana. W praktyce to wygląda tak że przy ilości samców większej niz jeden po jakimś roku czasu może ale nie musi sie zdarzyć że ryby gnieżdzą się na jednej stronie akwarium bo nie mają gdzie pływać.


Polecam zostawić jednego samca. 3 można utrzymać bez większych spięć jednak są pewne wady tego rozwiązania przedstawione powyżej.

Jeśli decydujemy się na jednego samca jest też pewien minus. Spada mianowicie troszke jego atrakcyjność z braku konkurentów. Oczywiście pływa dorosły w pełni wybarwiony ale silne mocne kolory obserwójemy już żadziej. Przy tarle lub czasem przy odganianiu samic ale częściej potrafi je ignorować.


Uff mam nadzieje ze choć troszke wiecie o co mi chodzi:) To takie osobiste wnioski powiązane z uczuciami. Jednakże mam 4 kontakty do osób które mają 112 z saulosi i utwierdzam sie w swoich odczuciach i przemyśleniach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dla lombardoi to jest malutki baniaczek wiec lepiej jak masz gdzie to oddaj, bo coprawda jesli to samiczka to moze nienastręczać problemów tobie ale jej będzie nienajlepiej. Co do reszty to podzielam zdanie czestera, albo jeden samiec albo trzy z tym że przy trzech to mozesz miec nadmiar wrażeń a przy jednym ładne akwarium :wink::D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwa nie:) Nie zgodze się. Jeśli komukolwiek udało się z dwoma sauloskami w 80cm bez ostrych spięć niech się pochwali.

Kiedyś byłem zatwardziałym zwolennikiem dwóch lub trzech samców soulsków w 80 cm. Sprawa wygląda tak mój dominant (moim zdaniem bardzo łagodny i "tolerancyjny") olewa wybarwiające się samce do czasu pełnej dojrzałości. Później następuje dwu dniowy "sparing" kończący się zgonem. Sprawę przerabiałem trzy krotnie. Nauczyłem się jednego, aby wypowiadać się o jakimś gatunku trzeba go hodować przynajmniej rok, półtora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W 80 cm naprawdę trudno jest utrzyma wiecej niz 1 samca. Zazwyczaj jet to czasowe choć ten czas jest często najpiękniejszy. Nie zawsze rozwiazanie 2 samcowe jest gorsze niż 3 samcowe. U mnie w baniaku 150 cm nie udało sie mieć 3 samców a dwa są już kawał czasu i pewno będą ale faktycznie przez jakiś czas lepiej mieć w małym baniaku samce 3 niż 2. Z czasem i tak pewno zostanie jeden ale frajda z oglądnia 3 dorastających łobuzów jest niesamowita ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.