Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano
8 minut temu, michal_j napisał:

oferują jedne z najdroższych produktów na rynku (ja nie znam droższego producenta), czy gdyby ten rodzaj filtracji powodował smród z akwarium, brudną wodę czy jej złe parametry firma byłaby polecana ?

Oferuja i sprzedają tła (IMHO chyba najładniejsze) a filtracja jest tylko sposobem na wykorzystanie sporej przestrzeni za tłem bo aż szkoda go nie wykorzystać :) .

Opublikowano
Godzinę temu, JemioloSeba napisał:

Chcę zobaczyć ten kryształ przy gąbkach 10ppi.

Stosuję taką gąbkę od lat i uwierz mi, nic mi nie fruwa w akwarium. Pory na gąbce zbiorą wszystko, jeśli nie za pierwszym, to za dziesiątym obiegiem. Przy pracach konserwatorskich zmętnienie wody znika bardzo szybko.

Wszystkie te uzdatniacze wody (purigeny, polimery, itp.) mają oczywistą zaletę, zbijają NO3 i klarują wodę, ale ciągle trzeba kontrolować parametry wody, bo pracują nie stabilnie (zapychają się, nagle przestają działać, albo pracują nierównomiernie)  Przykłady można znaleźć na Forum. Nie jestem przeciwnikiem nowinek, ale do tych rozwiązań podchodzę z dużą rezerwą. Nie ma szczegółowego badania ich działania w akwarystyce. Te 3 czy 4 parametry, to dla mnie za mało. A z klarowności wody jestem zadowolony.

Opublikowano
4 minuty temu, eljot napisał:

Oferuja i sprzedają tła (IMHO chyba najładniejsze) a filtracja jest tylko sposobem na wykorzystanie sporej przestrzeni za tłem bo aż szkoda go nie wykorzystać :) .

Na tamte lata, kiedy kupowałem BTN Rocky nie było wyboru. Teraz konkurencję robią im Czesi z Arstone.eu. Ta sama technologia (poliuretan) i wzornictwo nie gorsze, a najważniejsze sporo tańsze od BTN. W przyszłości mając już to doświadczenie ze swoim tłem w akwarium 160x60 cm, celowałbym w 80 szerokości, a nawet 90.

Opublikowano
12 minut temu, pozner napisał:

A z klarowności wody jestem zadowolony.

W to nie wątpię ale każdy ma inne wymagania. Ja lubię mieć wodę tak klarowną, że gdy patrzę przez dłuższy bok akwarium nie widzę niczego poza rybami. 

Opublikowano
2 minuty temu, pozner napisał:

To nie musi być przecież tego typu tło. Każde tło nadaje się do takiego rozwiązania. DIY też można przygotować pod taką filtrację.

Za taflą pleksy też takie coś można zrobić. Ale jak to będzie wyglądało. Chyba żeby przykleić na pleksę slim line, płaskie kamienie, albo czarny kolor. 

Opublikowano
1 minutę temu, JemioloSeba napisał:

Ja lubię mieć wodę tak klarowną, że gdy patrzę przez dłuższy bok akwarium nie widzę niczego poza rybami. 

Chciałbym zobaczyć zdjęcie, ale tak żeby można było porównać z tym co jest za akwarium, bez tego akwarium. Cholera, ciężko wytłumaczyć;). Pół kadru z akwarium i drugie pół z tym, co jest za akwarium.

Tak na prawdę, to też to nie będzie wyznacznikiem, bo natężenie światła w akwarium też ma znaczenie przy takim zdjęciu.

Ja lubię patrzeć na ryby z przodu akwarium:P

1 minutę temu, Przezda napisał:

Za taflą pleksy też takie coś można zrobić. Ale jak to będzie wyglądało. Chyba żeby przykleić na pleksę slim line, płaskie kamienie, albo czarny kolor. 

Są tańsze, gotowe tła, więc nie musi to być pleksi.

Opublikowano
1 minutę temu, pozner napisał:

Chciałbym zobaczyć zdjęcie, ale tak żeby można było porównać z tym co jest za akwarium

Rozumiem o co Ci chodzi :)

Niestety u mnie to nie możliwe bo na jednej bocznej szybie (na tej, na którą patrzę przez całą długość akwarium) mam czarną folię.

Opublikowano
6 minut temu, pozner napisał:

 

Nie sądzę żeby gęstość gąbki miała wpływ na różnicę w klarowności

 

Ja myślę zupełnie inaczej. Uważam, że grubość gąbki ma ogromną różnicę. Przerabiałem różne wkłady filtracyjne bo mam "siupa" na punkcie klarowności wody i dopiero bardzo gęste gąbki potrafiły wyłapać tak zwaną "mgiełkę" - widoczną tylko po długości akwarium.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Jeżeli akwarium Malawi, to na rośliny za bardzo się nie nastawiaj, chyba że glony na kamieniach. Co do wyboru lampy, zależy jaki budżet przewidujesz, ale weź pod uwagę, że oświetlenie, podobnie jak filtracja, to dwie rzeczy, na których nie warto za bardzo oszczędzać. Jeżeli nie masz pewności, jakiego światła potrzebujesz, najlepszym (choć nie  najtańszym) rozwiązaniem są belki oświetleniowe i to nie te z najniższej półki. Ja używam i mogę Ci ze spokojnym sumieniem polecić lampy Entriq firmy Skylight. W ofercie jest 10 rozmiarów od 15 do 150 cm, więc coś dobierzesz. Lampy są programowalne, sterowane smartfonem. Szerokie spektrum widma światła pozwala zastosować je w każdym rodzaju akwarium, a łatwość zmieniania ustawień daje możliwość dobrania takiego oświetlenia, jakie Ci pasuje. Filmy o tej lampie, podobnie zresztą jak i o innych rodzajach oświetlenia znajdziesz na YouTube, np. na kanale 'Podwodne światy".  Oczywiście zapewne modele innych firm też oferują podobne, a może nawet lepsze możliwości, ale opisuję Ci to co używam i z czego jestem zadowolony.
    • Kurczę.  Chyba nie potrafię wytłumaczyć o jaki chodzi mu przypadek… ale jeszcze raz.    zatykamy możliwość powrotu wody do sumpa.  ostatnia komora ma pompygdzie woda wraca do Akwa. Tam jest również czujnik dolewki i wlewa się woda.  zatkany powrót, woda dalej dolewa się przez pompy, komora pusta wiec czujnik dolewki dolewa wodę i pompy ją wlewają. Wtedy przelewa się góra przez akwarium na mieszkanie.    najlepiej by było odciąć zasilanie z pomp gdy tylko będzie pusta komora. I wtedy też żeby dolewka się zatrzymała. Takie awaryjne odcięcie zasilania. Tylko nie mam pomysłu jak.    Zatkanie jest możliwe np gdy wpadnie ryba i bokiem zatka rewizję a główna rura spustowa również się zatka.    moze maloptawdopodobne ale możliwe i chciałbym taki przypadek Wykluczyć.     Góry dzięki za pomysły. 
    • Moje Synodontis njassae nie wygryzają tła strukturalnego (dotyczy to dwu zbiorników i długiego czasu)
    • Witam,    Panowie mam pytanie czy wasze sumiki także mają zdolność do wygryzania tła modułowego?  Od jakiegoś czasu zauważyłem że z małej dziurki na narożniku powstała większa i ilość się zwiększyła.    
    • Może warto jeszcze raz przemyśleć projekt. Jeśli udało się zrobić dolewkę, to może da się również zrealizować stałą podmianę wody. Potrzebny będzie tylko odpływ do kanalizacji. Można to zrobić przez wykonanie otworu w sumpie – w komorze pompy – oraz zastosowanie: śrubunku, kolanka, sitka do regulacji poziomu. Do ustalenia stałego poziomu podmiany możesz użyć kroplownika z kompensacją ciśnienia. Rurkę doprowadzającą wodę można poprowadzić w rurze odpływowej do kanalizacji – w celu odzyskiwania ciepła w chłodnych miesiącach. Dodatkowo warto rozważyć wykonanie wyższego akwarium, zintegrowanego z pokrywą, które mogłoby pełnić funkcję magazynu wody na nieprzewidziane sytuacje (raz uratowało dom – moje rozwiązania znajdziesz w stopce). Otwór w sumpie może znajdować się w innym miejscu – ale trzeba się liczyć z wszystkimi tego konsekwencjami. Pamiętaj, aby policzyć spiętrzenie na grzebieniu przy danej wydajności pompy – pozwoli to dobrać odpowiednią wielkość komory pompy i zabezpieczyć się przed zatkaniem spływu. Z rozwiązań DIY możesz też użyć np. ESP32 + czujnika poziomu cieczy + ESPHome do sterowania elektrozaworem. Ja ogarniam teraz problem parowania i wyłączonej wody w domu przy długich wakacjach... będę zdalnie włączał wodę  
    • Poszukałem, poczytałem, przemyślałem i .... zrezygnowałem 
    • W takim razie nie jasno to opisales, bo z powyższego cytatu wynika, że już wypompowanie wody z ostatniej komory przeleje zbiornik. Chyba jedynym rozwiązaniem w tej sytuacji będzie zamontowanie czujnika poziomu wody w kominie, który po osiągnięciu minimalnego poziomu rozłączy pompę w sumpie. Nawet nie wiem czy są takie czujniki🤔 coś musisz wykombinować. 
    • Ok. Jest maloprawdopodobne.  mnie nie chodzi o to że woda z ostatniej komory się nie zmieści do Akwa. Chodzi o przypadek gdzie zatkany jest komin a dolewka cały czas działa i dolewa a pompa pompuje.  myślałem o jakimś awaryjnym odcięciu zasilania od pomp w przypadku całkowitego braku braku wody w ostatniej komorze.    chyba że ktoś ma inny pomysł. 
    • I to jest najbardziej ryzykowne, bo może się zdarzyć że wyporność tła naruszy Ci wytrzymałość tylnej konstrukcji akwarium.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.