Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano
4 godziny temu, pozner napisał:

Jeśli śledzisz na bieżąco Forum, to to potwierdzisz. Co jakiś czas ktoś próbuje wychylić się ze swoimi "herezjami" (swoim schematem) i jeśli to odbiega od obowiązującego schematu, zostaje z....y jak b..a s..a i postraszony banem.

Nie śledzę wszystkich tematów od A do Z ale naprawdę nie zauważyłem aby ktoś za swoje pomysły "herezje" był straszony banem ?

  • Dziękuję 1
Opublikowano
3 godziny temu, pozner napisał:

Każdy ma niby taki schemat, a tylko jeden jest tu prezentowany i on jest jedynie słuszny. Jeśli śledzisz na bieżąco Forum, to to potwierdzisz. Co jakiś czas ktoś próbuje wychylić się ze swoimi "herezjami" (swoim schematem) i jeśli to odbiega od obowiązującego schematu, zostaje z....y jak b..a s..a i postraszony banem. Tu jest to udokumentowane, dlatego nie ma takiego zagrożenia, ale gdyby nie to, to człowiek by zaliczył bana. Od dawna walczę z tymi stereotypami, przez wielu postrzegany jestem pewnie jako pieniacz, ale nie jestem w stanie przemilczeć, gdy czytam niedorzeczności. A tu ich jest sporo.

I tutaj się zgadzamy w 100%. Już nawet kilka razy również o tym pisałem. Co prawda mam jeszcze za krótki staż na forum ale przez te kilka miesięcy zauważyłem (jak widać nie tylko ja), że panuje tutaj jeden, jedyny słuszny schemat i tak ma być. Nie neguję, że jest on dobry ale czasami warto próbować czegoś nowego lub czerpać doświadczenie z innych biotopów. Pisałem o tym w przypadku ceramiki i złóż biologicznych. Na innych forach ludzie stosują duże, wydajne filtry, litry ceramiki (różnej maści) a na forum malawi panuje przekonanie, że im mniej tym lepiej a dokładniej tyle wystarczy więc nie ma potrzeby stosować więcej. A co się stanie gdy będę miał za dużo? Nic. Przyjdzie czas, że i tam bakterie się osiedlą. Tak samo zauważyłem w przypadku oświetlenia. Czasami padają stwierdzenia, że światło 20000k to tylko morskie i w malawi jest ble. Tylko proszę zobaczyć, że morszczaki stosują kilka różnych barw i zarówno ryby jak i korale mają przepiękne. Więc skoro tam się to sprawdza co czemu nie wykorzystać tego doświadczenia u nas?! Można by jeszcze wymienić kilka spraw ale każdy forumowicz pewnie sam dostrzega takie rzeczy.

Nawiązując do tła to muszę powiedzieć, że wygląda super. Praktyczne też jest ale tylko dla głębokich zbiorników. U mnie 22cm to by wyszło w połowie akwarium. :lol:

Opublikowano
24 minuty temu, Jerry_jerry napisał:

Na innych forach ludzie stosują duże, wydajne filtry, litry ceramiki (różnej maści) a na forum malawi panuje przekonanie, że im mniej tym lepiej a dokładniej tyle wystarczy więc nie ma potrzeby stosować więcej.

Uważam to za ogromny plus, że nasze forum nie powiela utartych schematów tylko szuka nowych. U nas przekonanie o litrach ceramiki panowało i nadal panuje. Kilku z nas robiło i robi testy w tym kierunku i wychodzi na to, że nie potrzebujemy kubłów wypchanych po brzegi. Oczywiście nadmiar nie zaszkodzi ale podaj mi jakieś plusy związane z posiadaniem 10 litrów ceramiki w obiegu? To samo zrobi 1 litr a oszczędność miejsca ogromna. 

 

Opublikowano (edytowane)
5 godzin temu, pozner napisał:

Jakoś nie zauważyłem tego schematu tutaj. Dlatego poprosiłem kolegę w galerii o opisanie tej filtracji i swoich doświadczeń.

Nie zauważyłeś bo niewielu z nas ma BTN, natomiast już parę lat temu był ten system filtracji omawiany, nawet z IMHO ciekawszą opcją czyli złożami (gąbka, ceramika) umieszczonymi w siatce aby można bez większych problemów je wyjąć i przepłukać co jakiś czas. Aktualny "hit" forum czyli kaseciak niektóre osoby obudowują tłem zamiast podczas budowy tła wykonać taką komorę jak w BTN i zastosować takie rozwiązanie jak kolega (mniej roboty ;) ).

Dla przykładu pomysł jjacka

 

Edytowane przez eljot
Opublikowano

Również nie zauważyłem żadnej dyskryminacji, ani stosowania jednego typu filtracji przez forumowiczów. Każdy filtruje jak chce, możemy sobie co najwyżej pomagać i dzielić się obserwacjami. W dzisiejszych czasach wciąż wielu jest akwarystów stosujących niezmiennie tylko gąbki, zresztą 20lat wstecz tylko taka filtracja była dostępna i jakoś się dało. Jak widać przy odpowiedniej ich gęstości nawet nie trzeba tych gąbek czyścić bo wszystko się samo rozkłada, jednak jest to wtedy ogromna fabryka NO3- tak też się da, nikt nie mów, że to źle, a stosując cotygodniowe znaczne podmiany, można mieć również idealne parametry wody..... Rzecz w tym, że wielu (w tym także ja) woli iść z duchem czasu i ułatwiać sobie na tyle, żeby tej wody nie podmieniać, lub podmieniać znacznie rzadziej- i nie jest to kwestia stereotypów.... tylko lenistwa :P

Opublikowano (edytowane)
5 godzin temu, AndrzejWalb napisał:

Proszę nie używać słów wulgarnych. Zostały wykropkowane  a nie skasowane aby zaznaczyć emocje piszącego.

Nie wiedziałem, że "bura suka" to słowa wulgarne. Te trzecie słowo też zresztą nie jest chyba wulgaryzmem.

3 godziny temu, eljot napisał:

Nie śledzę wszystkich tematów od A do Z ale naprawdę nie zauważyłem aby ktoś za swoje pomysły "herezje" był straszony banem ?

Były takie przypadki.

 

3 godziny temu, JemioloSeba napisał:

Uważam to za ogromny plus, że nasze forum nie powiela utartych schematów tylko szuka nowych.

Ja też to uważam za ogromny plus, tylko przy okazji nasze forum tworzy utarte schematy...niestety.

 

2 godziny temu, spiochu napisał:

O lepszym "wytrysku" z filtra, szczególnie kubełka, nie mówiąc :D

No proszę, dobry przykład, a jakie to ma znaczenie, czy filtr w akwarium 300l. sika z ciśnieniem 800l/h, czy 3000l/h. Dlaczego te 800l/h jest gorsze? 

 

2 godziny temu, eljot napisał:

Nie zauważyłeś bo niewielu z nas ma BTN, natomiast już parę lat temu był ten system filtracji omawiany, nawet z IMHO ciekawszą opcją czyli złożami (gąbka, ceramika) umieszczonymi w siatce aby można bez większych problemów je wyjąć i przepłukać co jakiś czas. Aktualny "hit" forum czyli kaseciak niektóre osoby obudowują tłem zamiast podczas budowy tła wykonać taką komorę jak w BTN i zastosować takie rozwiązanie jak kolega (mniej roboty ;) ).

Chyba nie wiesz o co mi chodzi. Poprosiłem kolegę o opisanie swojej filtracji, a przede wszystkim konserwacji swojego akwarium, gdyż prawda na temat czyszczenia wkładów, zagrożenia odchodami i całej masy innych spraw jest tutaj jedna jedyna i nie podważalna.

Godzinę temu, bakus_44 napisał:

W dzisiejszych czasach wciąż wielu jest akwarystów stosujących niezmiennie tylko gąbki, zresztą 20lat wstecz tylko taka filtracja była dostępna i jakoś się dało. Jak widać przy odpowiedniej ich gęstości nawet nie trzeba tych gąbek czyścić bo wszystko się samo rozkłada, jednak jest to wtedy ogromna fabryka NO3- tak też się da, nikt nie mów, że to źle,

Właśnie mówi się, że to źle, a odpowiednie gąbki są tylko jedne. Przeczytajcie Panowie swoje posty, powtarzacie prawdy objawione, które nie muszą być prawdami. I przykład kolegi to udowadnia. Co by było, gdyby kolega napisał, że wpakuje za tło kilka gąbek o gęstości 10 i nie zamierza ich czyścić przez najbliższy rok? I to będzie cała filtracja?...i to bez żadnych bajerów, polimerów, purigenów.

Edytowane przez pozner
Opublikowano
Godzinę temu, bakus_44 napisał:

Również nie zauważyłem żadnej dyskryminacji

A ja mam sumpa i czuję się lekko jakby dyskryminowany. Mam w nim (cytując nszego szanownego kolegę) tony ceramiki, grysu i hektolitry gąbek. Ale czyszczę to raz w roku, tylko gąbki oczywiście częściej, bo jak się zapchają, to mi się poziom podnosi. Dlatego teraz masza mnie refleksja żeby włożyć gąbki bardziej porowate. Wodę mam krystaliczną, a system po dwóch latach działania jest tak stabliny (pewnie przez ten grys), że dodawanie soli czy buforów do Tanganiki/Malawi wg zalecen producenta w ogóle nie zmienia pH, więc tego nie daję.

Jak zakładam nowy baniak, lub chcę wyjąć rybę do tarła czy z innego powodu, to po prostu zabieram trochę tej ceramini to innego filtra i mam gotową działającą biologię. Nie bardzo też do mnie przemawia argument, że za dużo ceramiki to też niedobrze, Bo bakterie nitryfikacyjne nie wszędzie się namożą i będzie ich tylko tylle a nie więcej. Mogę się założyć z każdym, że wezmę z dowolnego miejsca w sumpie trochę ceramiki i na pewno w nowym zbiorniku biologia ruszy.

Przezda, fajnie przedstawiłeś tę filtrację. Spełanie swoje zadanie - to najważniejsze - a dodatkowo jest bardzo dekoracyjne. Dla mnie minusem jest tylko ta objętość, którą to zabiera 10-20 cm od całej tylnej szyby to jest trochę litrów, ale "coś za coś" 

Opublikowano

@pozner - 800l/h od 3000l/h jest w tym lepsze, że w pierwszym przypadku nijak bez dla wewnętrznego lub falownika się nie obejdzie, w drugim przypadku jest na to szansa. To tak w skrócie bo wiele zależy od samego akwarium, jego wielkości, gruzowiska itd. itp.@wojtekr - ależ oczywiście, że biologia ruszy bo przecież bakterie są wszędzie. Tyle, że będzie ich mało w tym małym fragmencie z całych litrów ceramiki. Ale jestem pewien, że jeśli ja ze swojego litra ceramiki wyjmę połowę to spokojnie ta biologia obsłuży kilkanaście dorosłych ryb (przetestowane w przypadku kolegi, któremu przy przesiadce cała biologia padła z powodu błędu) a z biologią od ciebie byłby problem i co najmniej byłyby wachnięcia parametrów.
Wysłane z telefonu



Opublikowano (edytowane)

Oczywiście nikogo się nie czepiając w tym temacie kolegi trzeba chyba niektóre wpisy przenieść do oddzielnego tematu lub po prostu usunąć bo schodzimy w niezłe OT...

 

@Przezda Opis filtracji bardzo ciekawy i co ważne zdaje egzamin w praktyce ;) 

Edytowane przez egon44

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • @Duckdub coś nie działa  
    • Witam, ja od początku krótkiej przygody z cyrkulatorami miałem Eheim stream On 6500+. Najpierw w 300l a później w500l. Regulacja jest uboga ale szczerze mówiąc w niczym mi to nie przeszkadzało. Jeśli wycelujesz nieco bardziej w górę czy w dół to już zmienisz ogólny prąd wody. Obecnie mam w 500l podobnego Eheima 9500+ i jedzie na maksa. Woda pięknie się rusza, żadnej pralki. Ryby oczywiście duże i w ogóle ich to nie rusza. Wycelowany trochę w górę mocno natlenia wodę. Także tafla wody jest u mnie brutalnie poruszona.  Miałem dwa mniejsze tunze i chyba miałem pecha. Jeden wibrował po tygodniu i go oddałem a drugi wytrzymał z pół roku i był bardzo głośny. Też się go pozbyłem.  Ogólnie woda lekko płynie, ryby mają subtelny ruch, kupy wszystkie płyną idealnie do zasysu. Eheimy używam piąty rok jakoś.  Oczywiście jak jest całkowita cisza w salonie, ryby nie chlupia a za oknem nie jedzie Harley Davidson to słychać delikatnie cyrkulator.  Kiedyś w modelu 6500 padł wirnik, tzn był głośny i tuż przed końcem 3 letniej gwarancji dostałem nowy cyrkulator. Oczywiście żeby woda się ruszała kupiłem tanio nowy 9500 i tak został. A 6500 czeka w pudełku. Ryby mówią że wolą 9500 😁  
    • @darianus dobre wieści 🙂 może w takim razie jakoś wypali ten projekt 😉 ja posiłkowałem się taką stroną internetową: https://stacjaplantacja.pl/jak-przeniesc-rosline-do-hydroponiki/
    • U mnie skrzydłokwiaty dobrze sobie radzą w hydroponice przy ph ponad 7. Możesz podać źródło z info że ph powinno być niskie?
    • Dzień dobry,    chciałbym prosić o pomoc w identyfikacji glonów. Na środku mam wapien który zarósł jakoś pierwszy. Kolejne kamienie zarośnięte w ok tydzień czasu. Rośliny mam sztuczne.    nie wiem czy to okrzemki, brunatnice czy może jakaś dziwna wersja sinic? 
    • Ja w 375l używam dwóch jvp-132 - jeden do napędu kaseciaka, drugi do zamiatania. Poza kolorem bez uwag
    • Mała aktualizacja Udało się zainstalować hydroponikę. To znaczy samą instalację. Pod kątem roślin jeszcze sprawa nie jest zamknięta. Zapał przy tym projekcie nieco mi opadł odkąd przeczytałem, że woda w hydroponice powinna mieć pH na poziomie 5,5-6,5. Liczę mimo wszystko, że rośliny jako tako będą sobie radziły. Kupiłem skrzydłokwiata, philodendrona i jakąś peperomię  Mam jeszcze zielistkę i epipremnum. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Chwilowo próbuję w hydroponice ukorzenić odcięte pędy epipremnum.  - wlot do doniczek  - wylot z doniczek - całość umieszczona w pokrywie - doniczki zalane wodą i wypełnione gąbkami - tak się prezentuje całość obecnie (nie zdążyłem jeszcze wsadzić roślin do doniczek)   Kilka zdjęć obywateli mojego baniaczka   - Dominujący samiec Stigmatochromis Tolae. Chwilowo największy "byk" w akwarium. Ma około 15cm. - Nimbochromis Polystigma - jeden z dwóch ujawnionych samców. Już ładnie zaczyna "łapać" niebieski kolorek   - Nimbochromis Polystigma - jedna z samiczek - Exochochromis Anagenys - jeszcze nie znam płci osobników. - Dimidiochromis Strigatus - jedna z dwóch samic - Protomelas Mbenji Thick Lips - płeć jeszcze nie znana   A na koniec najmłodszy mieszkaniec czyli malutki Dimidiochromis Strigatus  Zaobserwowałem dwie sztuki  Wątpię żeby przeżyły, ale kto wie. Na razie bardzo dobrze kryją się w tej niewielkiej ilości szczelin jakie mają do dyspozycji.    
    • Mam od paru lat Tunze 6085 Tunze Turbelle Nanostream 6085 (4025167608506) • Cena, Opinie • Pompy cyrkulacyjne 17291245623 • Allegro Dla mnie jest idealny w 200cm. Dla Ciebie się nie nadaje bo nie ma regulacji mocy. Dlaczego piszę - wcześniej miałem kilka chińskich - ich trwałość wynosiła średnio pół roku. Może teraz jest inaczej, ale jakbym miał zmieniać to na pewno kupiłbym Tunze. Nawet jeśli teraz jest chiński (bo tego nie wiem)
    • Ja używam od lat taki Tunze https://allegro.pl/oferta/tunze-turbelle-nanostream-6055-10787582038 i dla mnie nie ma lepszego. Mam go w 576l. Jest cichy, wydajny i ma regulację. Ale żeby nie było kolorowo, to ma jedną wadę. Pokrętła w sterowniku są podświetlane od spodu niebieskimi diodami, nawet fajnie to wygląda. Diody emitują oprócz światła również ciepło i pod wpływem tego ciepła po jakimś czasie, plastik z którego są wykonane pokrętła kruszeje i pękają mocowania do potencjometrów i masz po regulacji😂 Oczywiście nie do końca. Nadal można regulować za pomocą małego, płaskiego śrubokręta. Na szczęście producent dziwnym trafem przewidział taką sytuację i w sprzedaży są dostępne oryginalne pokrętła https://allegro.pl/oferta/tunze-rotary-cnobs-7090-102-pokretla-do-kontrolera-11838292596 być może już z innego plastiku (nie wiem, nie sprawdzałem). Czy kupiłbym go drugi raz pomimo tej wady? Obiema ręcami i nogyma ...TAK.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.