Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano
4 godziny temu, pozner napisał:

Jeśli śledzisz na bieżąco Forum, to to potwierdzisz. Co jakiś czas ktoś próbuje wychylić się ze swoimi "herezjami" (swoim schematem) i jeśli to odbiega od obowiązującego schematu, zostaje z....y jak b..a s..a i postraszony banem.

Nie śledzę wszystkich tematów od A do Z ale naprawdę nie zauważyłem aby ktoś za swoje pomysły "herezje" był straszony banem ?

  • Dziękuję 1
Opublikowano
3 godziny temu, pozner napisał:

Każdy ma niby taki schemat, a tylko jeden jest tu prezentowany i on jest jedynie słuszny. Jeśli śledzisz na bieżąco Forum, to to potwierdzisz. Co jakiś czas ktoś próbuje wychylić się ze swoimi "herezjami" (swoim schematem) i jeśli to odbiega od obowiązującego schematu, zostaje z....y jak b..a s..a i postraszony banem. Tu jest to udokumentowane, dlatego nie ma takiego zagrożenia, ale gdyby nie to, to człowiek by zaliczył bana. Od dawna walczę z tymi stereotypami, przez wielu postrzegany jestem pewnie jako pieniacz, ale nie jestem w stanie przemilczeć, gdy czytam niedorzeczności. A tu ich jest sporo.

I tutaj się zgadzamy w 100%. Już nawet kilka razy również o tym pisałem. Co prawda mam jeszcze za krótki staż na forum ale przez te kilka miesięcy zauważyłem (jak widać nie tylko ja), że panuje tutaj jeden, jedyny słuszny schemat i tak ma być. Nie neguję, że jest on dobry ale czasami warto próbować czegoś nowego lub czerpać doświadczenie z innych biotopów. Pisałem o tym w przypadku ceramiki i złóż biologicznych. Na innych forach ludzie stosują duże, wydajne filtry, litry ceramiki (różnej maści) a na forum malawi panuje przekonanie, że im mniej tym lepiej a dokładniej tyle wystarczy więc nie ma potrzeby stosować więcej. A co się stanie gdy będę miał za dużo? Nic. Przyjdzie czas, że i tam bakterie się osiedlą. Tak samo zauważyłem w przypadku oświetlenia. Czasami padają stwierdzenia, że światło 20000k to tylko morskie i w malawi jest ble. Tylko proszę zobaczyć, że morszczaki stosują kilka różnych barw i zarówno ryby jak i korale mają przepiękne. Więc skoro tam się to sprawdza co czemu nie wykorzystać tego doświadczenia u nas?! Można by jeszcze wymienić kilka spraw ale każdy forumowicz pewnie sam dostrzega takie rzeczy.

Nawiązując do tła to muszę powiedzieć, że wygląda super. Praktyczne też jest ale tylko dla głębokich zbiorników. U mnie 22cm to by wyszło w połowie akwarium. :lol:

Opublikowano
24 minuty temu, Jerry_jerry napisał:

Na innych forach ludzie stosują duże, wydajne filtry, litry ceramiki (różnej maści) a na forum malawi panuje przekonanie, że im mniej tym lepiej a dokładniej tyle wystarczy więc nie ma potrzeby stosować więcej.

Uważam to za ogromny plus, że nasze forum nie powiela utartych schematów tylko szuka nowych. U nas przekonanie o litrach ceramiki panowało i nadal panuje. Kilku z nas robiło i robi testy w tym kierunku i wychodzi na to, że nie potrzebujemy kubłów wypchanych po brzegi. Oczywiście nadmiar nie zaszkodzi ale podaj mi jakieś plusy związane z posiadaniem 10 litrów ceramiki w obiegu? To samo zrobi 1 litr a oszczędność miejsca ogromna. 

 

Opublikowano (edytowane)
5 godzin temu, pozner napisał:

Jakoś nie zauważyłem tego schematu tutaj. Dlatego poprosiłem kolegę w galerii o opisanie tej filtracji i swoich doświadczeń.

Nie zauważyłeś bo niewielu z nas ma BTN, natomiast już parę lat temu był ten system filtracji omawiany, nawet z IMHO ciekawszą opcją czyli złożami (gąbka, ceramika) umieszczonymi w siatce aby można bez większych problemów je wyjąć i przepłukać co jakiś czas. Aktualny "hit" forum czyli kaseciak niektóre osoby obudowują tłem zamiast podczas budowy tła wykonać taką komorę jak w BTN i zastosować takie rozwiązanie jak kolega (mniej roboty ;) ).

Dla przykładu pomysł jjacka

 

Edytowane przez eljot
Opublikowano

Również nie zauważyłem żadnej dyskryminacji, ani stosowania jednego typu filtracji przez forumowiczów. Każdy filtruje jak chce, możemy sobie co najwyżej pomagać i dzielić się obserwacjami. W dzisiejszych czasach wciąż wielu jest akwarystów stosujących niezmiennie tylko gąbki, zresztą 20lat wstecz tylko taka filtracja była dostępna i jakoś się dało. Jak widać przy odpowiedniej ich gęstości nawet nie trzeba tych gąbek czyścić bo wszystko się samo rozkłada, jednak jest to wtedy ogromna fabryka NO3- tak też się da, nikt nie mów, że to źle, a stosując cotygodniowe znaczne podmiany, można mieć również idealne parametry wody..... Rzecz w tym, że wielu (w tym także ja) woli iść z duchem czasu i ułatwiać sobie na tyle, żeby tej wody nie podmieniać, lub podmieniać znacznie rzadziej- i nie jest to kwestia stereotypów.... tylko lenistwa :P

Opublikowano (edytowane)
5 godzin temu, AndrzejWalb napisał:

Proszę nie używać słów wulgarnych. Zostały wykropkowane  a nie skasowane aby zaznaczyć emocje piszącego.

Nie wiedziałem, że "bura suka" to słowa wulgarne. Te trzecie słowo też zresztą nie jest chyba wulgaryzmem.

3 godziny temu, eljot napisał:

Nie śledzę wszystkich tematów od A do Z ale naprawdę nie zauważyłem aby ktoś za swoje pomysły "herezje" był straszony banem ?

Były takie przypadki.

 

3 godziny temu, JemioloSeba napisał:

Uważam to za ogromny plus, że nasze forum nie powiela utartych schematów tylko szuka nowych.

Ja też to uważam za ogromny plus, tylko przy okazji nasze forum tworzy utarte schematy...niestety.

 

2 godziny temu, spiochu napisał:

O lepszym "wytrysku" z filtra, szczególnie kubełka, nie mówiąc :D

No proszę, dobry przykład, a jakie to ma znaczenie, czy filtr w akwarium 300l. sika z ciśnieniem 800l/h, czy 3000l/h. Dlaczego te 800l/h jest gorsze? 

 

2 godziny temu, eljot napisał:

Nie zauważyłeś bo niewielu z nas ma BTN, natomiast już parę lat temu był ten system filtracji omawiany, nawet z IMHO ciekawszą opcją czyli złożami (gąbka, ceramika) umieszczonymi w siatce aby można bez większych problemów je wyjąć i przepłukać co jakiś czas. Aktualny "hit" forum czyli kaseciak niektóre osoby obudowują tłem zamiast podczas budowy tła wykonać taką komorę jak w BTN i zastosować takie rozwiązanie jak kolega (mniej roboty ;) ).

Chyba nie wiesz o co mi chodzi. Poprosiłem kolegę o opisanie swojej filtracji, a przede wszystkim konserwacji swojego akwarium, gdyż prawda na temat czyszczenia wkładów, zagrożenia odchodami i całej masy innych spraw jest tutaj jedna jedyna i nie podważalna.

Godzinę temu, bakus_44 napisał:

W dzisiejszych czasach wciąż wielu jest akwarystów stosujących niezmiennie tylko gąbki, zresztą 20lat wstecz tylko taka filtracja była dostępna i jakoś się dało. Jak widać przy odpowiedniej ich gęstości nawet nie trzeba tych gąbek czyścić bo wszystko się samo rozkłada, jednak jest to wtedy ogromna fabryka NO3- tak też się da, nikt nie mów, że to źle,

Właśnie mówi się, że to źle, a odpowiednie gąbki są tylko jedne. Przeczytajcie Panowie swoje posty, powtarzacie prawdy objawione, które nie muszą być prawdami. I przykład kolegi to udowadnia. Co by było, gdyby kolega napisał, że wpakuje za tło kilka gąbek o gęstości 10 i nie zamierza ich czyścić przez najbliższy rok? I to będzie cała filtracja?...i to bez żadnych bajerów, polimerów, purigenów.

Edytowane przez pozner
Opublikowano
Godzinę temu, bakus_44 napisał:

Również nie zauważyłem żadnej dyskryminacji

A ja mam sumpa i czuję się lekko jakby dyskryminowany. Mam w nim (cytując nszego szanownego kolegę) tony ceramiki, grysu i hektolitry gąbek. Ale czyszczę to raz w roku, tylko gąbki oczywiście częściej, bo jak się zapchają, to mi się poziom podnosi. Dlatego teraz masza mnie refleksja żeby włożyć gąbki bardziej porowate. Wodę mam krystaliczną, a system po dwóch latach działania jest tak stabliny (pewnie przez ten grys), że dodawanie soli czy buforów do Tanganiki/Malawi wg zalecen producenta w ogóle nie zmienia pH, więc tego nie daję.

Jak zakładam nowy baniak, lub chcę wyjąć rybę do tarła czy z innego powodu, to po prostu zabieram trochę tej ceramini to innego filtra i mam gotową działającą biologię. Nie bardzo też do mnie przemawia argument, że za dużo ceramiki to też niedobrze, Bo bakterie nitryfikacyjne nie wszędzie się namożą i będzie ich tylko tylle a nie więcej. Mogę się założyć z każdym, że wezmę z dowolnego miejsca w sumpie trochę ceramiki i na pewno w nowym zbiorniku biologia ruszy.

Przezda, fajnie przedstawiłeś tę filtrację. Spełanie swoje zadanie - to najważniejsze - a dodatkowo jest bardzo dekoracyjne. Dla mnie minusem jest tylko ta objętość, którą to zabiera 10-20 cm od całej tylnej szyby to jest trochę litrów, ale "coś za coś" 

Opublikowano

@pozner - 800l/h od 3000l/h jest w tym lepsze, że w pierwszym przypadku nijak bez dla wewnętrznego lub falownika się nie obejdzie, w drugim przypadku jest na to szansa. To tak w skrócie bo wiele zależy od samego akwarium, jego wielkości, gruzowiska itd. itp.@wojtekr - ależ oczywiście, że biologia ruszy bo przecież bakterie są wszędzie. Tyle, że będzie ich mało w tym małym fragmencie z całych litrów ceramiki. Ale jestem pewien, że jeśli ja ze swojego litra ceramiki wyjmę połowę to spokojnie ta biologia obsłuży kilkanaście dorosłych ryb (przetestowane w przypadku kolegi, któremu przy przesiadce cała biologia padła z powodu błędu) a z biologią od ciebie byłby problem i co najmniej byłyby wachnięcia parametrów.
Wysłane z telefonu



Opublikowano (edytowane)

Oczywiście nikogo się nie czepiając w tym temacie kolegi trzeba chyba niektóre wpisy przenieść do oddzielnego tematu lub po prostu usunąć bo schodzimy w niezłe OT...

 

@Przezda Opis filtracji bardzo ciekawy i co ważne zdaje egzamin w praktyce ;) 

Edytowane przez egon44

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Żywice do zbijania NO3 używam już od ponad 6-u lat - początkowo miałem Purolite A520E a po ok roku przesiadłem się na PA202. Regularnie co 2 tygodnie staram się robić kontrolny pomiar NO3 więc mam trochę danych statystycznych (ok 200 pomiarów) 🙂 Testy robię paskami JBL proscan, które skalibrowałem sobie kropelkami JBL, a ostatnio używam jeszcze kropelek Zooklek. PA202 pracowało u mnie prawie 5 lat, po czym wymieniłem je na nowe. W starym (mniejszym) akwarium żywicę regenerowałem jak NO3 dochodziło do 20, w obecnym nowym (większym) dopiero jak przekracza 30, przy czym w starym akwarium miałem dużo mniej ryb niż obecnie 😉 .  W obu przypadkach pierwszą regenerację robiłem po 26-28 tygodniach czyli po ok pół roku. Przy regularnych cotygodniowych serwisach zużywam i podmieniam ok 120 l wody (30%), a gdy NO3 dochodzi do 30 to robię większą podmianę (ok 50%). Gdy kolejne 2 pomiary (co 2 tygodnie) pokazują 30 to planuję regenerację i oczywiście razem z nią znaczącą podmiankę wody (nawet 70%). Czas pomiędzy kolejnymi regeneracjami stopniowo malał i początkowo było to ok 20 tygodni, aż doszedłem do 12-14 tygodni. Od marca 2024 mam nową żywicę, którą regenerowałem po raz pierwszy we wrześniu. Zaskoczeniem dla mnie było to, że już po 4 tygodniach od regeneracji N03 podskoczyło do 30. Na szczęście kilka większych podmian i NO3 spadło, ale po kolejnych 4 tygodniach znowu wskoczyło na 30 i tak się już utrzymuje - dla jasności Zoolek pokazuje pomiędzy 20 a 50. Tak szybki czas po którym żywica mi się zapchała po pierwszej regeneracji wzbudził moje zaniepokojenie i stąd moja ostatnia dociekliwość i aktywność w tym wątku 🙂  Za tydzień planuję regenerację nowym sposobem, o którym pisałem poprzednio - 30 litrów solanki ok 3% (1kg soli), powolny, pojedynczy przepływ przez blok z żywicą. Zobaczymy co z tego wyjdzie 🙂 
    • W akwarystyce problemem jest wiązanie DOC przez żywice. Przy stacji uzdatniania nie ma problemu. Producent określa parametry regeneracji w kolumnie, gdy DOC nie jest problemem. Warunki regeneracji pewnie są tak ustawione, żeby było dobrze (zużycie solanki, czas, efekt) a nie najlepiej (efekt?). Która metoda jest najskuteczniejsza (i co to znaczy)- trzeba zrobić eksperymenty. Pytanie czy bardziej wymagająca metoda regeneracji da na tyle wyraźny efekt, by było warto ją stosować. Myślę że najlepsza (efekt) będzie regeneracja w kolumnie z bardzo wolnym przepływem, solanką z ługiem sodowym (żrący!). Najlepiej na ciepło (do 60 stopni z ługiem). Napisz proszę o wynikach swoich eksperymentów
    • Ja od lat używam takiej owaty: https://allegro.pl/oferta/wloknina-poliestrowa-filtrujaca-owata-600-g-8994288263 Nie pyli i idealnie filtruje wodę - polecam.
    • Używam właśnie poliestrowej od innego dostawcy niż poprzednim razem bo tamten już nie ma jej w ofercie. Tamta poprzednia nie robiła mi takiej wody. Oczywiście nie można wykluczyć, że ubytek bakterii ze starej owaty właśnie to powoduje, mimo braku zmiany parametrów NO2, NO3, ale może też trafiłem na wyrób z innej chińskiej fabryczki gdzie proces produkcji jest trochę inny . Woda wygląda przez dwa -trzy dni jak by była lekko zabarwiona (zafarbowana) na na biało, a nie pływał w niej jakiś widoczny gołym okiem pył.  Chyba przy następnej wymianie  włożę wkłady sznurkowe i zobaczę co będzie się działo. Czy ktoś z Forumowiczów używa gotowych sznurkowych , jeśli tak to z jakim PPI bo pamiętam, że kiedyś używałem jakieś w miarę gęste i po kilku dniach się zapychały.
    • Sprzedawca nie ma tu znaczenia, należy zwracać uwagę na rodzaj włókniny. Silikonowe pylą, poliestrowe nie. https://allegro.pl/oferta/wloknina-tapicerska-poliestrowa-owata-sztywna-300g-12017517499
    • Jedno nie daje mi spokoju, czy na pewno dobrze regenerujemy żywice jonowymienne? Powszechnie polecana na forum i stosowana metoda regeneracji zakłada przygotowanie roztworu 10% solanki i objętości 3 x objętość żywicy, w której następnie płukane jest złoże. Patrząc jednak jak sposób regeneracji w domowych stacjach uzdatniania (opis np. https://www.filtry-do-wody.info/blog/regeneracja-zmiekczacza-wody-co-warto-wiedziec/) widzę jedną zasadniczą różnicę: w stacji uzdatniania solanka przechodzi przez złoże tylko RAZ i trafia do kanalizy a u nas żywica zwykle "kąpie się" w solance przez dłuższy czas. Przykładowo, stacja do usuwania azotanów w instalacji domowej (https://sklep.osmoza.pl/usuwanie-azotanow-global-water-nitrate-p-2240.html) zużywa do regeneracji 25l żywicy 140 l wody i 2,9 kg soli (solanka o stężeniu ok 2%) i trwa niecałą godzinę. Proporcjonalnie, do regeneracji 1 litra żywicy zużywane jest zatem ok 5,6l solanki. I teraz pytanie co jest lepsze dla żywicy i jej właściwości absorpcyjnych? Jednorazowe płukanie solanką o mniejszym stężeniu ale w większej ilości, czy długie płukanie w tej samej solance o większym stężeniu? W pierwszym przypadku wypłukujemy wszystko z zabrudzonej żywicy, a w drugim "zabrudzona" solanka wielokrotnie przepływa przez nasze złoże. Tak jak już wcześniej pisałem mam u siebie 3 litry PA202 i do regeneracji używam 6 lub 9 litrów solanki 10%. Regenerację robię na dwa sposoby: albo mieszam gorącą "zupę" w wielkim 9-o litrowym garnku (6 litrów solanki + 3 litry żywicy), albo 9 litrów letniej solanki (ok 40oC) przepycham małą pompką przez dwa szeregowo połączone HW603 z wylotem z powrotem do gara. W obu przypadkach regeneracja trwa ok godzinę. Czasami powtarzam proces regeneracji po raz drugi z nową "czystą" solanką - wtedy kolor "zupy" jest jaśniejszy 🙂  Po tym oczywiście płukanie pod kranem i z powrotem do akwa. Następnym razem planuję jednak przygotować w wiadrze 30 litrów solanki o mniejszym stężeniu i przepchnąć ją tylko raz przez całą żywicę przy wolnym przepływie (litr na minutę). Co o tym sądzicie? A może ktoś już tak robi?
    • Chciałbym odświeżyć trochę temat owaty, bo ostatnio trafiłem na allegro na taką która przez pierwsze 2-3 dni po wymianie sekcji mechanicznej w narurowcu powoduje "zmlecznienie" wody. Raczej nie jest to problem wynikający z ubytku części bakterii ze starej owaty bo parametry wody się nie zmieniają.  Prośba do użytkowników forum którzy używają u siebie owaty i nie mają takich problemów o podesłaniem namiarów na sprzedawców .
    • 2 x a520e da podobny efekt (trochę lepszy) jak a502ps + a520e, a będzie trochę taniej. A520e ma trochę większą pojemność; wiążę DOC i azotany. a502ps tylko DOC. Przy czystej wodzie (mało DOC) kombinacja może być 2x gorzej niż samo a520e...Wydaje się, że to po prostu nie przemyślana a popularyzowana idea. https://www.purolite.com/product/a520e https://www.purolite.com/product/a502ps
    • Wątek chyba do zamknięcia... Niestety hodowla jest całkowicie zlikwidowana. Również niestety przez nieporozumienie umówione dla mnie saulosi pojechały w świat.   
    • A502PS ma właśnie pochłaniać związki i zanieczyszczenia organiczne po to żeby PA202 mogła spokojnie pracować i pochłaniać NO3 🙂  Przy okazji pytanie czy ktoś kto używał może testu na DOC - Rataj ANTIALGAE CHSK? https://www.invital.pl/rataj-antialgae-chsk-test  Jeżeli tak, to czy jego wyniki rzeczywiście pokażą poprawę po zastosowaniu Purigenu lub A502PS?
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.