Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano (edytowane)

W sobotę po południu wymieniłem w kaseciaku tradycyjną niebieską gąbkę 30ppi na taką bladoniebieską tapicerską 45ppi dociętą na wymiar. W niedzielę rano załoga zamiast rzucić się do karmienia jak stado wilków siedziała osowiale przy dnie. Założyłem nazad starą gąbkę i po południu podmieniłem jakieś 30% wody, w poniedziałek rano jeszcze apetytu nie miały ale po pracy już im trochę wrócił. Dziś rano skubały mi palce, jak zwykle. 

Akwarium 240l, w środku 5 dorosłych Mphang, 3 dorosłe i 8 młodych Interruptusów i kilka małych kajtków pochowanych pod tłem i kamieniami. Rano karmię namaczanymi granulkami Hikari (na zmianę roślinne i mięsne), wieczorem spirulina Tetra, czasem trochę mięsnych granulek Tropical, co niedzielę czosnkowe D-Alio.   

Spotkaliście się kiedyś z jakimś świństwem w gąbkach tapicerskich? Nic innego do baniaka nie wprowadziłem, to na bank nie biologia bo ceramiki mam aż nadto (kaseciak+kubełko), zrobiłem też testy dla pewności: NO2 i NH3 niewykrywalne, NO3 ok 5ppm (nowy purolite założony w zeszłym tygodniu), pH 7.8. W kubełku siedzi nowy wkład z węgla drzewnego ale widać nie wyłapał tego co gąbka mogła puścić. Nowe gąbki wrzuciłem do pralki i wyprałem w długim cyklu bez żadnych detergentów ale nie wiem czy warto ryzykować z wkładaniem ich do kaseciaka... Na pewno odczekam jakiś tydzień, żeby maluchom przeszło, cokolwiek to było.

 

Edytowane przez hilux
Opublikowano

Witaj!

Widocznie w nowej gąbce tapicerskiej której użyłeś musiały się znaleźć jakieś szkodliwe substancje które zaszkodziły rybom...Ja bym nie wkładał jej ponownie do kaseciaka,a tym bardziej tych które wyprałeś w pralce...

Mogę wiedzieć co Cię skłoniło do zmiany starej gąbki na nową tapicerską?

Opublikowano

Początkowo używałem dwóch gąbek 45ppi po 25mm grubości. Działało świetnie, dopóki ta z przodu nie zaczęła się zawijać przy wymianie (gąbki myję codziennie), wtedy wymieniłem na pojedynczy blok gruby na 50mm. Nie mam dostepu do akwarystycznej gąbki 45ppi o tej grubości, założyłem 30ppi które coś tam wyłapuje ale woda nie jest tak czysta jak przy 45ppi. W temacie o kaseciaku ktoś pisał, że używa gąbki tapicerskiej i sprawdza się rewelacyjnie. 

Opublikowano
14 minut temu, hilux napisał:

Nie mam dostepu do akwarystycznej gąbki 45ppi o tej grubości, założyłem 30ppi które coś tam wyłapuje ale woda nie jest tak czysta jak przy 45ppi. 

Proszę https://allegro.pl/gąbka-filtracyjna-niebieska-ppi-45-s-25x25x5cm-i6839779522.html

Z tego co widzę mieszkasz za granicą,ale może ktoś znajomy z Polski wyśle ją Tobie...

Dotniesz ją sobie na wymiar i po problemie :) 

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

Ogłoszenia



  • Posty

    • Dziękuję Ci bardzo za wyjaśnienia i  na pewno wezmę pod uwagę Twoje sugestię👍 Zdjęcia wstawię jak już sump będzie gotowy.
    • Dawno, dawno temu, ktoś mówił, że filtracja narurowa nie będzie działać, w efekcie trzeba było sprawdzić i się przekonać. Jeżeli nie spróbujesz, to się nie dowiesz. Na puerwszy rzut oka, Twoje rozmyślania powinny się sprawdzić.
    • Witam. Planuje zbudować filtracje narurową nieco inną jak każdy robi. Na pierwszy rzut oka niczym się nie różni ale patrząc na zastosowane kolanka 45 stopni zamiast 90 to już tak. Oczywiście nie wszędzie jak będzie widać na podglądzie. Mianowicie przy kolankach 45 stopni woda powinna przepływać znacznie płynniej jak przy 90 stopniach. Tak samo jest z powietrzem. Instalacje na  powietrze np w garażu która ma zastosowane kolanka 45 stopni jest bardziej wydajniejsza. Wiąże się to z większą ilością klejenia ale ciekawi mnie czy ma to faktycznie sens. Powiedzcie proszę co o tym myślicie. Czy jest to warte zachodu czy lepiej zastosować klasycznie kolanka 90 stopni ?   Pozdrawiam i czekam na wypowiedzi  
    • Ta uwaga dotyczyła sumpa ze zdjęcia. Tam przegrody są równe z górną krawędzią zbiornika. Jak coś zaburzy normalny przepływ, np. gąbki, czy włóknina zapchają się szlamem, woda się podniesie i przy niższych przegrodach po prostu się przeleje do kolejnej komory, a tam może pójść na pokój.  Ja nie mam możliwości podłączenia sumpa do kanalizy, zatem żadnych z tym doświadczeń, ale myślę, że to fajna rzecz. Ktoś takie rozwiązanie pokazywał na YouTube. Odpływ do kanalizacji na pewno pozwoli Ci się mniej przejmować przestrzenia zapasową w sumpie ponad poziom wody po zatrzymaniu pompy.  Co do wysokości przegród, to musiałbyś obliczyć, ile wody będzie musiał zmieścić Twój sump po zatrzymaniu pompy. Jak pisałem, u mnie to jest 1,5 cm x powierzchnia akwarium + 1/2 pojemności komina, ale jak też już wspominałem, nie jestem specjalistą sumpologiem, to moje pierwsze tak duże akwarium, z taką filtracją. Moje obserwacje nie muszą być uniwersalne, np.: poziom wody nad krawędź komina (u mnie te 1,5 cm) może zależeć od wydajności pompy, a ilość wody zrzuconej z komina od poziomu zainstalowania spływu. Największy kubełek Aquaela - Hypermax 4500 mieści 16 l mediów i ma w/g deklaracji obsługiwać akwaria do 1500 l. W Twoim sumpie przy przegrodach na 25 cm wychodzi mi przestrzeń na media trochę ponad 40 l.  Przyjąłem założenie, że  komora zrzutu ma 10 cm i pompy 20 cm. Można by je trochę scieśnić, ale nie za bardzo, bo gdzieś musisz zmieścić grzałki.  Jak już zbudujesz tego sumpa, to wrzuć proszę zdjęcia. Powodzenia.    
    • W moim innym poście napisałeś żeby obniżyć przegrody o 2 cm więc zastosowałem się do tego i obniżyłem bardziej. Ale dobrze-zastosuję się do Twojej wypowiedzi i skorzystam pewnie z Twojego projektu. A można by było w ostatniej komorze(tam gdzie pompa)wywiercić otwór przez który nadmiar wody spływałby do kanalizacji np? Jak obniżę te przegrody aż tak bardzo jak pisałeś to tam niewiele miejsca mi zostaje na media filtracyjne. Dzięki.
    • Chyba najlepsze rozwiązanie (mam na myśli komin). Co do projektu sumpa - musisz wyjść od objętości wolnej przestrzeni nad lustrem wody. Tam się musi zmieścić to, co spłynie z akwarium i z komina, jak stanie pompa. Dobrze, żeby była jeszcze jakaś rezerwa, pamiętasz o prawach Murfiego? Z akwarium schodzi u mnie około 1,5 cm słupa wody, z komina około połowy jego pojemności. W Twoim projekcie zmieści się jakieś 25 - 30 litrów (zależy, jaki będzie poziom wody w komorze pompy) - chyba trochę mało. Poziom wody w tak zaprojektowanym sumpie determinuje trzecia przegroda. Nad nią jest tylko 9 cm wolnej przestrzeni. Komora na media jest moim zdaniem za duża, podzieliłbym ją na trzy części. Wtedy woda będzie lepiej obmywać ceramikę, czy co tam będzie. Szczeliny między komorami mam na 18 mm, dołem chyba też (grubość płyty wiórowej). W zupełności wystarcza. Musi się w nich zmieścić tyle wody, ile spłynie rurą zrzutową. W Twoim projekcie szczeliny o takiej grubości miałyby ok. 41 cm², co odpowiada rurze o wewnętrznej średnicy 72 mm. Zastrzegam - nie jestem specem od sumpów. W życiu zaprojektowałem jeden i nie obyło się bez błędów (i poprawek), ale chodzi już rok i nie sprawia problemów. Załączam mój poprawiony projekt, zgodny mniej więcej ze stanem faktycznym - może nasunie Ci jakieś pomysły na swój sump.   I pamiętaj jeszcze o zbiorniku na dolewkę. Cokolwiek wymyślisz, na pewno nie będzie za duży.  
    • Więc zdecyduję się raczej na akwarium z kominem. Proszę o poradę co do przegród(ich odległości od górnej krawędzi,odstępie między sobą-3cm)odledłości od dolnej krawędzi-4cm. Z góry dziękuję.
    • Zajrzyj tutaj:  Generalnie żadna chemia (bakterie czyszczące) nie bardzo się sprawdzają. Proponuję wyposażyć się w wycior i raz na jakiś czas przeczyścić rury/węże. Nie przejmuj się gdy coś z rur wpadnie do akwarium - ryby bardzo chętnie to wciągną 🙂 
    • Pozostaje kwestia, co z tak pięknie zapowiadającym się sumpem. Pewnie bez wiercenia w szkle się nie obejdzie. Można to zrobić tak: Tyle, że on ma układ zamknięty więc starczyła jedna rura, Ty byś musiał jeszcze przewidzieć przelew awaryjny, zwany nie wiedzieć czemu rewizją.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.