Ta odpowiedź cieszy się zainteresowaniem. kszyszek Opublikowano 6 Sierpnia 2018 Ta odpowiedź cieszy się zainteresowaniem. #1 Opublikowano 6 Sierpnia 2018 (edytowane) Na początku wypadało by się przedstawić bo mimo, że forum śledzę od dłuższego czasu to jeszcze tego nie zrobiłem. Tak więc mam na imię Krzysztof, a akwaria towarzyszą mi już dobrych kilka lat. Do tej pory z malawi nie miałem do czynienia tak więc będzie to moje pierwsze tak duże akwarium z rybami z tego biotopu. Jako że starego akwarium pozbyłem się razem z obsadą i całym osprzętem to start baniaka zaczynam od zupełnego zera. Akwarium o wymiarach 190x58,5x60cm zostało dziś zalane ale droga do tego była długa bo ok. pół roku więc zacznijmy od początku. Wystartowałem dość nietypowo bo jako pierwszy wylądował u mnie stelaż, wykonany przez kolegę o wymiarze 180x55cm z profila stalowego 4x4cm i grubszej ścianki. Jest mniejszy od powierzchni dna akwarium, tak by w przyszłości móc zabudować go płytami meblowymi. Na stelażu leży wycięty pod wymiar blat ze sklejki wodoodpornej 24mm oraz mata10mm. Pod każdym pionowym profilem przykręcona została nóżka by móc dość dokładnie złapać poziom. Następnym etapem było wykonanie oświetlenia. Do profila aluminiowego 16cm przymocowałem taśmy LED o łącznej mocy 54W (2m. białej sztywnej na diodach epistara 5630 8500K i 3m. RGB epistar 5050) zasilanych zasilaczem 100W tak, by w przyszłości móc ewentualnie dołożyć oświetlenia. Kolory jak i ich natężenie reguluje kontrolerem RGBW sterowany politem- mi coś takiego w zupełności wystarcza. Po oświetleniu przyszła chwila na zamówienie dociętych pod wymiar płyt PCV do wykonania pokrywy. Boki wykonałem ze sklejonych odcinków 5mm oraz 20mm. Wszystko skleiłem klejem Cosmofen Plus. Górę pokrywy wykonałem zamiast ze spienionego PCV poliwęglanem. Wydaje się lepiej spełniać swoją rolę bo jest lekki, a zarazem sztywniejszy. Okleiłem go folią carbonową. Razem z materiałem na pokrywę dotarły do mnie elementy filtra kasetowego. Wykonałem go dość sporych rozmiarów 23x23x47, by mieścił pompę, ceramikę, grzałkę i ewentualny absorber NO3. Po filtrze przyszła kolej na najbardziej żmudną czynność wykonania modułów na tło. Jak większość z Was użyłem do ich stworzenia styropianu 15cm i Ceresitu CR65. Gdy zaprawa wyschła została pomalowana emalią akrylową Beckers, do uzyskania lepszego efektu używałem trzech kolorów. By styropian stracił nieco swojej wyporności wydrążyłem w nim dziury i również zalałem je zaprawą. Ostatnim a zarazem najważniejszym elementem było same szkło, na które czekałem dość długo ale gdy w końcu dotarło banan z twarzy nie chciał znikać Po ustawieniu i wypoziomowaniu wszystkiego na miejscu docelowym przyszła kolej klejenia modułów. Użyłem do tego Soudal All Flexi. W między czasie gdy klej sobie spokojnie sechł zasypałem zbiornik piaskiem o gradacji 0.5-1.2mm. Weszło mi równe 75kg. Do pełni szczęścia brakowało wody, którą dziś zalałem przez forumowe ustrojstwo i tak wygląda świeżo zalane akwarium. Zapomniałem dodać, że za filtrację odpowiada pompa Jebao DCT-6000 oraz cyrkulator Jebao RW-15, skręcone póki co do minimum bo wydaję mi się że i tak robią lekką pralkę. Jutro robię pierwsze testy, zalewam bakterie i czekam cierpliwie. Tytuł wątku dałem taki, a nie innym bo brutto wychodzi ok. 666l. Wody wlałem sporo mniej, myślę że ok. 500l. Edytowane 6 Sierpnia 2018 przez kszyszek 13
Andrzej Głuszyca Opublikowano 6 Sierpnia 2018 #2 Opublikowano 6 Sierpnia 2018 ..no to witam oficjalnie:) Fajnie..estetycznie to wygląda. Bardzo mi się podoba...! W tak szatańskim litrażu(666 ) jest potencjał . Naprawdę fajne.
Robson79 Opublikowano 6 Sierpnia 2018 #3 Opublikowano 6 Sierpnia 2018 Kawał dobrej roboty ? Bardzo ciekawie prezentuje się Twoje akwarium. Sądząc po wystroju będzie Non-Mbuna...?
Piotr775 Opublikowano 6 Sierpnia 2018 #4 Opublikowano 6 Sierpnia 2018 Witaj kolego. Fajna fotorelacja. Widze ze idziesz w non mbune
Pleziorro Opublikowano 7 Sierpnia 2018 #5 Opublikowano 7 Sierpnia 2018 Kolejny szatański litraż, witaj w klubie jest już nas dwóch. Fajnie Ci to wychodzi, ja się o kaseciaka nie przyczepię, ale wydaje mi się że taśmy led to był średni pomysł, będą zdychać pod pokrywą, ale skoro już zrobiłeś to niech świeci, najwyżej z czasem wymienisz na moduły ledowe
kszyszek Opublikowano 7 Sierpnia 2018 Autor #6 Opublikowano 7 Sierpnia 2018 O taśmy się nie boję bo do aluminiowego profilu przykleiłem bezbarwną plexi, także ledy są zabezpieczone. Jeżeli chodzi o ewentualne krzyżowanie się nimbo to nawet gdyby coś takiego się stało to nie mam zamiaru sprzedawać narybku. Protomelasy w takim razie odpuszczam. Jeżeli udałoby mi się dorwać Mdoki to chciałbym spróbować z nimi i venustusami. Co myślicie o bakteriach EasyStart Easy Life? Testował ktoś? Kupiłem je, a dopiero teraz widzę, że do szybkiego startu zalecacie nieco inne.
Andrzej Głuszyca Opublikowano 7 Sierpnia 2018 #7 Opublikowano 7 Sierpnia 2018 Temat dotyczący obsady został wydzielony jak niżej:
troad Opublikowano 2 Listopada 2018 #9 Opublikowano 2 Listopada 2018 Gratulacje , fajnie Ci to wyszło. Patrząc na fotorelację z budowy, to nie do końca ta aranżacja mi się podobała . Patrząc teraz, jest klimat, wg mnie w dużej mierze dzięki oświetleniu. Jak to niektórzy mówią - robi robotę .
kszyszek Opublikowano 2 Stycznia 2019 Autor #10 Opublikowano 2 Stycznia 2019 Ryby pływają u mnie od września i aż nie dowierzam, że te maluchy podeszły już do tarła. Jedna z samic otopharynxa nosi jaja Reszta ryb rośnie równie ładnie i zaczynają łapać kolorki. 8
Rekomendowane odpowiedzi
Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto
Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.
Zarejestruj nowe konto
Załóż nowe konto. To bardzo proste!
Zarejestruj sięZaloguj się
Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.
Zaloguj się