Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Planuje zbudować flitracje do mojego nowego akwarium 265x70x70. 

 

Robie pierwszy raz to wieć nie zasmiecając innych wątków tworzę swój.

Wstępnie zapoznałem się z postami  filtracji tego typu i próboje coś sam sklecić korzystając z wiedzy zawartej na forum. 

Chce ograniczyć opory przepływu i zastosować połączenia pod kątem 45°i trójniki takie same zgodnie z kierunkiem przepływu wody. Pompe ibo beta 25/60 tak jak koledzy doradzali na innych postach.

Pytania:

1. Średnica 25 czy 32? Czy potrzeba 32?

2. Ile zaworów i gdzie? 

3. Kran przed pompą czy za. Zalety i wady. 

IMG_20180605_140210.thumb.jpg.675458800e38f26260f328a3012fdbb8.jpg

Opublikowano

Do Twojego litrażu - prawie 1300 litrów brutto, to ja bym dał dwa takie narurowce na osobnych pompach. Sekcję biologiczną dałbym 3 korpusy równolegle, tak jak mechaniki.

Robiłbym na rurach 1", zawory tak, jak masz - przed i za sekcją mechaniczną, przed purolite i ja mam jeszcze jeden za biologią.

Kranik zrobiłem przed pompą i uważam, że to dobre rozwiązanie. W sumie służy tylko do spuszczania wody (grawitacyjnie leci wystarczająco szybko) i do odpowietrzania korpusów.

  • Lubię to 1
Opublikowano

Chce w akwarum mieć  również gąbki w modułach btn i pompki tak jak mam to w pozostałych  akwariach. 

Za biologią zawor po co? Tylko zleci nadmiar wody z rurki. 

Przed biologią się nad zaworem zastanawialem. 

Opublikowano

No to już jak wolisz, ja bym się nie rozdrabniał na jakieś pompki i gąbki. Ja po to robiłem filtrację narurową, żeby dzięki niej jak najmniej wkładać ręce do akwarium.

Ja mam wylot zanurzony w wodzie, raz zapomniałem tego zaworu zakręcić i po odkręceniu korpusu z biologią, woda została jakoś samoczynnie zassana ze zbiornika. Poza tym jak woda jest w całym układzie, to łatwiej ponownie uruchomić pompę. Jeden zawór więcej majątku nie kosztuje, wolałem dać dla spokojności.

  • Lubię to 1
Opublikowano
35 minut temu, Junior8 napisał:

 

Chce w akwarum mieć  również gąbki w modułach btn i pompki tak jak mam to w pozostałych  akwariach. 

 

To na tym oprzyj biologię a na narurowcu zrób tylko mechanikę, odpadną ci 4 korpusy (lepsza wydajność układu). Za pompą  zostaw tylko dodatkowy korpus na bypasie na ekstra wkłady. 

  • Lubię to 1
Opublikowano

Moze faktycznie 3 korpusy na biologu tak jak na mechaniku by bylo ok. Chociaż rezygnacja z jednego korpusu przy jednej pompie to trochę kiepsko. Przepływ był by lepszy tylko złoża mniej. Przepływ  przez ceramike duzych oporów nie zrobi.. 

Czyli za pompą tez zawór dać i za biologiem tez? 

Opublikowano

Ja radze Ci tak jak @marcin73mi tak jak mam sam u siebie czyli dwa osobne systemy na dwoch pompach. Jedyna uwaga to w miejsce 25/60 dal bym dwie pompy 25/40. Mialem najpierw dwie IBO 25/60 u siebie i pobor pradu jest nieadekwatny do siku wody. Zmienilem na dwie 25/40 i jedna dziala na drugim a jedna na pierszym biegu. Nie mam nigdzie zalegajacych odchodow a cyrkulator dmucha na 1/3 wydajnosci.  Caly uklad mam na rurach 32mm i w dziale testownia przeprowadzalalem testy pomp, korpusow i wlotow i jest tam dosc dokladnie opisane jaki uklad dziala najlepiej.

Teraz jak patrze z perspektywy czasu to mysle ze pokusilbym się na zrobienie jednego systemu z dwoma pompami i piecioma mechanikami. Calosc koniecznie musi byc na rurach 32mm, -najmniej oporow.

Zamiast kolanek 45 stopni uzyj specjalne wyprofilowane kolanka 90 stopni z lagonym wygieciem. W ten sposub schodzisz jeszcze bardziej z oporami.

Co do zaworow to wczoraj plukalem biologie w obu systemach i przez to ze mam zawory i przed i za biologia to nawet na chwile nie wylaczaelm swoch pomp. Nie wylaczam do czyszczenia mechanikow i nei wylaczam do czyszczenia biologii. Czy to konieczne nie wiem, ale wydaje mi się ze skoro już mam taka filtracje to wole jak by dzialala caly czas. Wydaje  mi się ze to zalezy od Twojego portfela. Ja swoj uklad tak rozbudowalem finansowo ze klekajcie narody ?

Opublikowano
13 godzin temu, mlody.czub napisał:

Zamiast kolanek 45 stopni uzyj specjalne wyprofilowane kolanka 90 stopni z lagonym wygieciem. W ten sposub schodzisz jeszcze bardziej z oporami

Gdzie takie można kupić i jak wyglądają bo nie bardzo wiem o co chodzi.

Chce kleic instalacje i jak to się łączy z korpusami filtrów bo wszędzie  są śrubowe połączenia. Jakie najlepiej użyć  żebym  miał  najmniej problemów z połączeniem. 

Opublikowano
24 minuty temu, Junior8 napisał:

Chce kleic instalacje i jak to się łączy z korpusami filtrów bo wszędzie  są śrubowe połączenia.

Potrzebne są takie złączki. Wkręcasz w głowice korpusów, a z drugiej strony do środka wklejasz rury.

1781763642_zlaczka-kw-3-4-gz-3-4-ustmlarge.jpg.27fd545f11fbde53677dd5fd6a5d7c71.jpg

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.