Skocz do zawartości

600 litrów mbuna


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, jestem nowa na forum.

Kupiłam sobie akwa 600 (200dł 50 szer 60 wys) litrów i teraz siedzę już z ponad tydzień i myślę jakie pyśki tam zamieszkają. Coś tam wybrałam. Ale nie bardzo wiem w jakiej ilości i stosunku samic do samców je dobrać. Jestem początkującym malawistą (jeszcze dwa tygodnie temu wiedziałam tylko tyle że pyszczaki z malawi to tylko takie bardziej tęczowe rybuńki), ale gdy przysiadłam do wyboru gatunku to aż dostałam oczopląsu od ilości gatunków.


W każdym razie nie chcę rzucać się na głęboką wodę z pysiami-rzeźnikami i chcę łagodniejsze gatunki ( choć wiem, że sformułowanie "łagodniejsze gatunki" w zastosowaniu do pysiów z malawi jest mylące. :P Ustalmy, że nie chcę gatunków o charakterze kuby rozpruwacza ;]) Podam teraz co wybrałam i proszę o opinię i jakieś sugestie (a jeśli pysie pasują to jaki ilości do 600 litrów):


Nie będę oryginalna i na początek idzie złota trójka:

-Iodotropheus sprengeae

-Labidochromis caeruleus

-Pseudotropheus saulosi


- Pseudotropheus acei

- Melanochromis cyaneorhabdos "mangaino"

- Maylandia estherae red-blue


W sumie jest 6 gatunków. Właśnie nie wiem nawet ile gatunków mogę trzymać w 600 litrach :oops:

błagam o pomoc bardziej doświadzonych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim zbiorniku 6 gatunków nie jest przesadą również wkładałbym do takiego zbiornika 5-6 gatunków. Oczywiście zwolennicy większych stad w obrębie jednego gatunku chcieli by minimalizować ilość gatunków dodając ryb w zakresie grupy ryb.


Dobór ryb który przedstawiłaś także jest OK. Oczywiście jest tylko kwestią gustu czy np podoba się ten czy tamten gatunek. Osobiście dwa mi się z tych gatunków nie podobają ale jeśli twój wybór jest taki to spokojnie możesz kupować rybki. Będzie kolorowo ładnie i jak na pysiaki spokojnie. Choć pewno trochę problemów napotkasz ale to nieuniknione pyszczaki to jednak pyszczaki ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za szybką odpowiedź.


Czyli co już wiem: ilość i rodzaj gatunków jest ok. (tu wielkie westchnienie ulgi).


Teraz w jakiej ilości poszczególne gatunki można dać (stosunek panów i pań ;] )?. Chciałabym dochować się maleństw.


i pytanie poboczne: dostałam od kumpeli albinosa "plecostomusa" (z tego względu że kupiła go w rozmiarze 4cm. do akwa 60l. a że jest laikiem akwarystycznym i chciała by po prostu było kolorowo nie pytała się do ilu ten gatunek może rosnać. no "maluszek" urósł. na razie do 20 cm i jak pojawił się na szybce pionowo to mógł "kukać" do domowników ponad akwa. Więc oddała go mnie, gdyż mam 160 litrów i tam na razie mieszka z parką pielęgnic niebieskołuskich). Pytanie brzmi czy mogę tego plekostomusa zakwaterować z pysiami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) Co do albino-olbrzyma - niestety nie. Jemu nie będzie dobrze, ani pysiom w jego towarzystwie. Eskimos w dżungli amazońskiej też by się pewnie czuł nieswojo


2) O obsadzie już była mowa - co do ilości, doczytaj w licznych postach o obsadzie - była o tym mowa z tysiąc razy - chodzi o te wątki z młodzieżą. Krótko mówiąc - zaczynasz z maluchami (w Twoim przypadku spokojnie po 8-10 szt. z gatunku) i stopniowo redukujesz do haremów. Doczytaj tam też o ilości samców. W przypadku Twojego zbiornika jest gdzie poszaleć:)


Powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Achaaaaa, dzięki za oświecenie. myslałam,że musze kupić konkretnie np. 1 samca i 4 samice i martwiłam się co będzie jak przypadkiem dostanę 3 samce i 1 samicę, a tu się więcej kupuje i same ustalają hierarchię. Takie buty. czyli wychodzi ok 60 małych pysiów *O* . jej, już nie mogę się doczekać. na razie muszę przetransportować zbiornik do siebie i doprowadzić go do stanu używalności (babka od której go kupiłam w ogóle nic przy nim nie robiła od ośmiu miesięcy, od kiedy ją były zostawił, a to było jego akwa. Jak zobaczyłam stan zbiornika (wszystko w glonach i burej wodzie odparowanej już do połowy zbiornika)a w nim wielka bocje wspaniałą i jedną ostałą paletkę to mnie aż żal serce ścisnął).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

osobiście nie uważam żeby trzymanie jakichkolwiek zbroiników miało sens w towarzystwie Malawi. Nieraz wygląda to dramatycznie nieraz układa się dobrze latami. Jednak zbroiniki nie nają odwiecznych rytuaów pyszczaków i ich napinanie prężenie dziobanie mają w głębokim powazaniu. Zajmują pyszczakom rewiry ich groty schowki i nic sobie nie robią z agresji wsółmieszkańców. Czasami na tym sie kończy pyszczak odpływa zniechecony podziobie troche opancerzonego współmieszkańca i szuka nowego rewiru. Nieraz jednak takie stworzenie straci oko i ma non stop poszarpane płetwy. Nieraz wytrącony ze swojego rewiru pysczak na dość długo traci barwy i nie potrafi sie odnaleźć, gdyz odczuwa fakt wyparcia go z rewiru jako klęske. Nie sa szczęsliwe zarówno pyszczaki jak i on sam. Wytrzymałość pancernych glusiów jest znaczna i to zarówno na parametry wody jak i agresje współmieszkańców. Jego teoretyczne sanitarne działanie jest w dużym stopniu mitem. Wileki 20 cm gluś nie da sie zabić ale może destabilizowac skutecznie życie w akwarium. Jeśli możesz sie go pozbyć np do duzego zbiornika dekaracyjnego to jak najbardziej polecam jeśli nie to trzymaj i przyzwyczajaj swoje ryby do życia z nim. Dekoracje spróbuj ułożyc tak aby ten krokodyl miał swoją stała wielką kryjówkę i może się udać współżycie z twoimi pyszczakami dla których będzie to element akwarium od zawsze. Wybór należy do ciebie.


Jeśli toje akwrium ma być tylko ozdobą mieszkania to rozważ poco ci młode czy będziesz miała co z nimi zrobić ( np czy weźmie je sklep akwarystyczny ) czy chcesz poprzestac na rybkach naturalnego chowu czy także będziesz miała kotnik i czy będziesz go miała gdzie postawić.

Jakie ma być twoje akwarium bo od tego zależy co ci poradzić dalej ;) ?


Jakie by nie było to jednak jeśli nastawiasz się na ryby młode to musisz kupić 6 x 10 i czekać jakie będziesz miała proporcje płci czy bedzie to harem 1 x3-4 czy np 3 x 5-6 w dużym stopni zadecyduje szczęście. Możesz z góry zaplanować że chcesz próbować np u saulosi mieć większą liczbe samców wtedy 10 rybek moze byc mało i proponowałbym zakup 12. Mżesz także zakłądac że np u maingano będziesz miała tylko 1 samca i wtedy 8 ryb raczej wystaczy. Później bęziesz musiała czekać aż u ryb będzie mozna wyczuć dumorfizm płciowy i eliminowac nadmiarowe ryby. Nie możesz oczywiście zakąłdac ze będziesz miałą wszędzie po 3 samce bo abstrahujac od tego że razem dawałoby to grupy ryb o ilości minimum 8 szt ca dało by 48 ryb a więc stanowczo za dużo. W tym akwarium docelowo powinno być 30-35 ryb. Moja propozycja byłaby taka żebyś z góry u ryb gdzie dymorfizm płciowy jest niewyraźnie zaznaczony planowała po 1 samcu. Uroda samic jest wtedy bliska urodzie samców i wtedy mając nawet jednego samca haremik pięknie wyglada. Tak wiec sprengarae, acei, maingano i yellow ograniczyłbym do mniejszego haremu 1 na 4. Razem dałoby to 20 ryb i te gatunki zakupiłbym po 8 szt młodych ryb. W więszej grupie zostawiłbym saulosi i red red-y i tu kupowałbym po 12 szt aby docelowo mieć układy 3-5 lub 2-5. Razem dałoby to góra 36 ryb. Oczywiście twoje preferencje moga byc inne i np zdejmują cie z nóg akurat yellow i saulosi wtedy mozesz przebudowac moje niecne plany względem Twojego zbiornika ;) i dać wiekszą grupe preferowanych gatunków. Ważne zeby maksymalna docelowa liczba ryb oscylowała w okolicach 35.


Pozdrawiam Wojtek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coż, ze zbrojnikiem popróbujemy mu zbudowac przytulny domek w kąciku, by nie wyprawiał się na tereny pysiów ;] zresztą zobaczymy.


Ze sklepem akwarystycznym akurat mam bardzo dobre układy(nałogowo rozmnazają mi się niebieskołuskie pielęgnice, przez co chyba stałam isę stałym dostawcą ich do sklepu. Przynajmniej mam za darmo uzdatniacze i amku dla rybek w zamian ;]) Dlatego też chciałabym założyć przedszkole dla pysiów (interes kwitnie, a co! :P) Nie ukrywam też, że rajcują mnie zachowania rybek przy tarle, a także satysfakcja widoku stadka dzidziusiów ;] O kotniki to ja się nie martwię. Akwariów mam sporo (160l z parką pielęgnic niebieskołuskich, ogólne 112l towarzyskie, czyli neonki, kiryski itp., jedno, gdzie aktualnie mieszka moja grupa podrostków niebieskołuskich majacych ok.1,5 cm, i trzy 30 litrówki, służace asekuracyjnie ( a to rybcia chora, a to poraniona, a to inna się rozmnoży). Do tego prawdopodobnie dojdzie 312 litrów bo tata się ode mnie rybciami zaraził i chce kupić taki zbriorniczek). Także przedszkole to ja będe mieć gdzie trzymac i oddawać.


Dzięki za pomoc w wybraniu ilości osobników. Chyba zrobię jak radzisz. Osobiscie najbardziej kręcą mnie acei, bo przypominają mi morską rybkę, ale ilość nadrobia rozmiarem ;] Zauroczyły mnie red-blue, bo mają charakterystyczne pyszczki. Chciałabym wszystkie zamowić w sklepie internetowym. Co sadzicie o tym sposobie sprzedaży. Czytałam artykuł na stronie klubu malawi, ale może ktoś już zamawiał i podzieli się wrazeniami: w jakim stanie były rybki po transporcie, czy wszystkie przeżyły itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Zobacz na tym forum https://klub-tanganika.pl/forum/
    • Wertykalny by zrobił, ale będę na niego patrzył tylko jak będę wchodził do akwa 😁 Mam tam jakiś metr wysokości.
    • A jak wysoko będziesz tam miał. W wyobraźni zobaczylem na pozostałych 3 ścianach, ogród wertykalny zasilany oczywiście wodą z baniaka. Poza fajnym efektem uzyskasz w ten sposób dodatkową filtrację. Jedyny minus to to, że tylko Ty będziesz to oglądał😉
    • Tutaj jest trochę inna sytuacja, bo zbiornik jest z betonu i nad zbiornikiem mam przestrzeń, którą będę się do niego dostawał (wyłączona zamknięta przestrzeń do której będzie dostęp tylko z jednej strony). Jak będę robił izolację w zbiorniku, to zrobię też całą górę więc samo skraplanie nie jest mi straszne, ale chętnie odzyskałbym to gorące, wilgotne powietrze, które będzie się nad wodą gromadziło.
    • Cześć. Na sam początek chciałbym zaznaczyć, że mam już jakieś doświadczenie w hodowli ryb w akwarium - od plus minus 6-7 lat interesuję się tym mniej lub bardziej, jednak nigdy nie miałem akwarium z rybami z Malawi lub Tanganiki - co zresztą powinno przykuć moją uwagę dużo wcześniej ze względu na to, jak twardą wodę mam w kranie - nie jestem teraz w stanie przytoczyć z pamięci parametrów, a zrobić testu nie jestem w stanie ponieważ mam najprawdopodobniej przeterminowane testy, ale wiem, że generalnie pH, kH i gH jest bardzo wysoko. Po napisaniu wstępu przejdę do problemu z którym się spotykam - mam akwarium 80cm x 40 cm x 40 cm - (długość x szerokość x wysokość) i chciałbym zagospodarować je głównie dla muszlowców - nie chciałbym doprowadzić do "przepełnienia" akwarium rybami, a samemu nie byłem w stanie znaleźć innych współtowarzyszy muszlowców (w postaci innej niż ryby) w naturze. Akwarium chciałbym urządzić jak najbardziej zgodnie z naturą, filtracja będzie kubełkowa - kubełek całkiem sporej pojemności i przeznaczony do akwarium dużo większego - na stronie producenta jest napisane że do +- 300-400l akwarium. Nie jestem w stanie zdecydować się na to, jaki gatunek z grupy muszlowców chciałbym hodować w akwarium - jest ich dosyć sporo a samemu nie umiem znaleźć źródła, gdzie mógłbym w prosty i czytelny sposób porównać to, jakie warunki potrzebują do życia. Akwarium z tego, co zdążyłem się dowiedzieć, powinno być w miarę wystarczające pod względem litrażu, a dokładniej rzecz biorąc pod względem wielkości dna, bo głównie o to tutaj się wszystko rozbija - tak jak w przypadku pyszczaków czy pielęgnic. W każdym bądź razie, z góry dziękuję za jakiekolwiek nakierowanie na to, co mógłbym zrobić, jak urządzić akwarium czy jakie muszlowce mógłbym w swoim akwarium hodować, a także przepraszam, jeżeli gdzieś na tym forum taki temat się już przewijał.
    • Kiedyś policzyłem parowanie i przy 25 stopniach (temp. powietrza i zbiornika - akwarium nieogrzewane; odkryte 20 cm pokrywy; efekt podobny jak przy zdjętej) i wilgotności 37% (zima) - było to ok. 180 g/h. Przy 4,5x większej powierzchni u ciebie nie przekroczy 0,8 kg /h. Przy zamkniętej pokrywie wewnątrz zintegrowanej pokrywy pleśniało - wolę wymianę tego powietrza. U mnie to podniesienie wilgotności wewnątrz domu  ok. 10 %. Parowanie tej wody to moc ok 120W !
    • A nie myślałeś nad przykryciem zbiornika? Płyta Gutta Płyta Hobbyglas gładka przezroczysta 2 mm świetnie się sprawdza. Minus trzeba z niej usuwać kurz. łatwo w niej wyciąć miejsce na węże itp.
    • Na pewno to zrobię, nie wiem jeszcze jaką metodą, ale na bank nie będę tracił tego ciepła. Mam przygotowane dwa odpływy, jeden do kanalizacji, drugi bezpośrednio do zbiornika 10k L zakopanego na podwórku. Do tego same zbiornika będzie odpływ deszczówki z dachu i podwórka. Z wielu względów przydomowa oczyszczalnia zamiast włączenia do sieci kanalizacyjnej. Długo nad tym myślałem i rozmawiałem z wieloma osobami, które mają przydomowe oczyszczalnie i według mnie, nie ma lepszej opcji. Dodatkowo w moim przypadku wybudowanie przyłącza i jego późniejsza obsługa to kosmos. Rozprawiam o tym z człowiekiem od rekuperacji. Chętnie bym odebrał powietrze z nad zbiornika, poza ciepłem z parowania jest jeszcze oświetlenie wiec sporo energii, ale wilgotność nad akwarium będzie >90% i nie wiem co na to rekuperator i przewody wentylacyjne. Trwa narada w tej sprawie  
    • @bojack Co do hajsu/ekologii pomyśl, kiedy dom nie gotowy o... 1/ wymienniku ciepła do podmiany - 10 l/h to może być zimą jakieś kolejne 125 kwh/mc jeśli nie więcej....  A rozwiązanie proste... u mnie rura w rurze -wężyk od osmozy w rurce igielitowej. Tylko do 10l/h już większa długość się przyda no i dobrze to zaizolować trzeba..... 2/ wykorzystaniu wody ściekowej Oczko wodne ? Zbiornik do podlewania ogrodu ? Regeneracja dolnego źródła PC ? 3./ Oddzielny punkt poboru jeśli jest kanalizacja... ? 4/ Jak z wentylacją ? Nowe domy żeby spełnić normy raczej muszą mieć rekuperację.  Plan z odzyskiem wilgoci czy bez ? Wyciąg nad akwa? Straty energii przez parowanie mogą być spore.
    • To skąd bierzesz hajs na prąd i żarcie też mają w DDD   Konkluzja jest taka, że na dole robię maksymalnie niską wylewkę zachowując parametry cieplne, tak, aby w przypadku chęci zrobienie sumpa były jakieś opcje co do wysokości. Reszta później, ale filtracja wewnątrz zbiornika jest kusząca z wielu względów.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.