Jump to content

Gdzie kupić i jak wpuścić ryby?


karolus

Recommended Posts

kurcze fajnie wyglądają wszystkie te które podajecie, tyle że nic nie mogę znaleźć w znanych mi miejscach w wa-wie, a wolałbym kupić osobiście niż wysyłkowo (jakoś nie mam zaufania do wysyłki rybek)

Nie mogę też namierzyć żadnej hodowli w wawie lub okolicach (nie licząc OLX, ale pytanie co to za hodowcy), jedynie discus (ale ceny....) no i ew sklep na ząbkowskiej (ale wybór duzo mniejszy :() 

Link to comment
Share on other sites

Na Ząbkowskiej chyba możesz zamówić, ale równie dobrze możesz sam zamówić. Nie masz co się obawiać wysyłki. Też się obawiałem za pierwszym razem, jak chyba wszyscy, ale nie ma powodu. Odbierasz przesyłkę na dworcu, ryby są świetnie zabezpieczone. Tak to funkcjonuje i nie ma z tym problemów. Tak wysyłają nasi partnerzy. Nie zamawiaj tylko ryb przez firmę kurierską. Oni nie szanują przesyłek.

Link to comment
Share on other sites

28 minut temu, karolus napisał:

wolałbym kupić osobiście niż wysyłkowo (jakoś nie mam zaufania do wysyłki rybek)

zupełnie nieuzasadnione obawy :) zakup ryb wysyłkowo w renomowanej, sprawdzonej hodowli to gwarancja nie tylko, że dojadą do Ciebie całe i zdrowe, ale również - co ważniejsze, że będą dobrej jakości.

Przykładowo.. w Tan-Mal obecnie znajdziesz wszystkie wymienione wyżej gatunki, i to w promocyjnych cenach 12 zł/szt (oprócz L. chisumulae - 49 zł).

Można śmiało zamawiać od nich wysyłkowo, ryby są świetnie zabezpieczone na czas transportu i z pewnością dojadą do Ciebie całe i zdrowe.

Link to comment
Share on other sites

Do mnie też w piątek z końca Polski (Katowice- Inowrocław - Gniewkowo) przyjechały w luku bagażowym PKS i w znakomitej kondycji były chociaż obawy miałem czy aby nie zamarzły

To już mój trzeci zakup drogą wysyłkową..

Wysłane z mojego LG-H850 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Akwarium zalane tydzień temu, więc powoli trzeba myśleć o zakupie obsady.

Prawdopodobnie będzie to jednak saulosi/rdzawy ew. może cinotilapia hara jako 3ci gatunek (kilak osób radzi mi jednak 3 gatunkową obsadę)

Teraz pytanie podstawowe, jak wpuszczać rybki, tzn. jakie ilości w jakim przedziale czasu?
po 5 na tydzień, czy może najpierw pierwszy gatunek w komplecie, a po tygodniu-dwóch drugi, czy jeszcze jakiś inny sposób?

Akwarium świeże, więc mimo wykorzystania wody i części ceramiki ze starego, boje się piku azotowego (a może na start, żeby złagodzić ewentualne problemy z cyklem azotowym, dać trochę pływających roślin w stylu rogatka, nurzańca itp, które po ustabilizowaniu zbiornika wylecą?)

Link to comment
Share on other sites

Ja swoje akwarium 450l startowałem na dojrzałą ceramikę +bakterie. Po 6  dniach wpusciłem 10 młodych rybek a następnego dnia moją dorosłą obsadę w ilości 15szt. Oczywiście przez dwa dni nie karmilem rybek... ?

Jeśli to mają być młode rybki od jednego hodowcy to najlepiej byłoby wpuścić całą obsadę jednorazowo... Pomagałem kilku znajomym zakładać akwaria metodą na dojrzałą ceramikę i wszyscy wpuszczali ryby w ciągu 7-14 dni od zalania i od razu całą obsadę... Jednemu koledze padła część rybek gdyż musiał wyjechać na kilka dni i jego żona sypnęła o wiele za dużo karmy...

Link to comment
Share on other sites

planuje wpuścić rybki w następną środę może czwartek, akwarium wystartowało w ubiegły wtorek, więc będzie to 15-16 dzień od zalania. Od niedzieli pływają w nim cztery małe platki (wyłowie przed wpuszczeniem pysków), nic się z nimi nie dzieje.

Trochę tylko dziwią mnie parametry wody, sprawdzałem w piątek i niedzielę, za każdym razem wyniki te same (NH3 0, NO2 0, NO3 2-3), to w zasadzie parametry mojej kranówki. Nie wiem w sumie czy to oznacza że dojrzała ceramika plus bakterie (biodigest) załatwiły sprawę i utrzymują poziom amoniaku i azotynów, czy też jest jakiś problem ze startem cyklu.

Link to comment
Share on other sites

Zanim te płatki zaczną się rozkładać i wydzielać jakiekolwiek NH3/4 to potrzeba właśnie około 2 tyg. Jeżeli użyłeś dojrzałej ceramiki nawet nie zauważysz skoku no2, a przyrost no3 też będzie minimalny i może zauważalny dopiero w ciągu kolejnego tygodnia.

Jeśli chcesz się doświadczalnie upewnić, czy biologia funkcjonuje to możesz wlać jakąś pożywkę dla bakterii i wtedy dopiero zaobserwujesz czy z wykrywalnego poziomu NH4 pojawi się no2 i no3 w ciągu dnia lub dwóch.

W przeciwnym razie będziesz sobie czekał kolejne 2 tyg i może coś zauważysz ( różnice w no3 poniżej 5 to barwy, które mało kto rozróżnia ), a może nie - a to już wychodzi stara metoda na zegarek.

Ja bym osobiście ryby wpuszczał - jeśli rzeczywiście biologię wyjąłeś z dojrzałego baniaka. Dodatkowo w apteczce pierwszej pomocy, uważam ze powinien się znajdować neutralizator szkodliwych związków azotu typu Kordon Amquel plus lub Seachem Prime, zarówno przy zarybianiu jak i na wypadek awarii prądu, żeby wspomóc obciążoną biologie jeśli w danym momencie już nie daje rady.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.


  • Posty

    • DCP - ile, z ciekawości? 🙂
    • U mnie na 1000l - 40l K1 w panelu z boku akwarium jako jedyna filtracja. Brak filtracji mechanicznej.  Napędzane Jebao dcp  na 30% mocy - pobiera 12,5W. Woda super. Podmiana: ciągła przez kroplownik  (teraz 1l/h). Wodę mam pociągniętą 2 pomieszczenia dalej do kanalizacji. Obsługa akwarium to tylko przetarcie szyb raz na 3 miesiące i napełnienie karmnika.
    • Hej, Easy -Life Voogle. Nie wiem, czy działa, czy kolejna woda ze "świętego źródełka" , ale podobno podnosi kondycję. Ja sam, u schyłku innych odmian akwarystyki wyleczyłem tym paskudną ranę na boku skalara (kilka miesięcy próbowałem wszystkiego). Może zbieg okoliczności, ale zacząłem to lać i się wciągnęło. Podpowiedział mi to jeden z hodowców pyszczakow, jako wzmacniacz dla ryb pobitych i samic wymęczonych po inkubacji. Nawet kiedyś pytałem tu na forum czy znane i działa, ale bez echa. Wiara czyni cuda, więc nie upieram się, że jakiś super środek, ale faktycznie  przy spadkach kondycji jakby podnosił witalność  u ryb.  Wg. mnie pomaga, a na pewno nie szkodzi😉
    • Dobrze , że ryby coraz zdrowsze. Co to za preparat na wzmocnienie? 
    • W takim litrażu nie trzeba podmieniać wody co tydzień. Ja w moim 1050l podmieniam wodę raz na parę miesięcy, jak mi się przypomni, co prawda mam też blok purolite. Filtracja oparta na jednej kasecie zabudowanej w tło. Pompa DCP 3000 ustawiona na 90%. Dodatkowo narurowiec do krystalizacji wody 3 wkłady sznurkowe połączone równolegle - obsługuje to pompa ibo, która pracuję na pierwszym biegu 8watt. Sznurki wymieniam jak przepływ wody spada - raz na miesiąc, może 2 i wszystko hula jak należy . Tak wygląda woda podmieniana ostatnio w wakacje 
    • Akwa wróciło do normy prawie. Ryby powyłaziły z dziur i zachowują się w miarę normalnie. Może ciut bardziej płochliwe, trochę posklejane płetwy u niektorych, ale jakoś to wyglada. Idzie w dobrą stronę. Leje preparat na wzmocnienie polecony przez jednego z kolegów. Nie widzę od dwóch dni samca rdzawego. Tak z autopsji ten akurat gatunek zawsze był u mnie wrażliwy na wszelkie problemy. Kiedyś przy dużym skoku temperatury mocno odchorowaly, jako jedyne z obsady. Baniak mocno zagruzowany, może gdzieś siedzi i się wyliże. Jak nie wylezie, to go jutro będę szukał. Testy na chlor nic w kranówce nie pokazują. Albo inne skażenie, albo sobie wylosowalem kiepski moment na podmiane.
    • Pozwole się nadpisać i podsumować krótko nad poprzednim postem - może jakiejś zabłąkanej w internatach osobie się przyda (jest tego dużo, ale nie tak łatwo czasem trafić)   Zgodnie z radą wszystkich powyżej odpuściłem zakupy stacjonarne. Wykręciłem numer do p. Jacka z Zor (pielegniceafrykanskie.pl). Pełna profeska - nie szczędził czasu na rozmowę, doradził, opowiedział. Nie będę nadzbyt się rozpisywał, ale rzadko spotykana inicjatywa. Telefon o 17.25 w niedziele, o 22.30 odebrałem maluchy w Piasecznie (okolice Warszawy - znajomy[klient] p. Jacka jeździ co niedzielę). 32szt. Saulosi. Jestem mega zadowolony Diskus'a odwiedziłem, ale zrezygnowałem z zakupów. Może dla bardziej doświadczonej osoby ok, ale dla mnie jako amatora, jak przeczytałem na jednym baniaku z narybkiem "Saulosi + Zebra Manda", to już nawet nie podejmowałem próby pytania po czym je rozpoznają - wyszedłem  Odwiedziłem też akwarystyczny w którym kupiłem poprzednie Saulosi (czyt. samiec Red Red). Pan(ten sam od którego kupowałem rok wcześniej) dalej w zaparte, że to Samica - może Coral (bo nie ma ciemnych pasów).  Temat do zamknięcia. Dziękuję jeszcze raz wszystkim. 
    • Cześć @BlackAdder_Pl Moje 900 l filtruję za pomocą gąbek schowanych za tłem. Napędzam jedną pompą obiegową i od roku nie wyczyściłem ani razu filtra, jedynie podmieniam wodę. A dlaczego tak? Miałem filtr kasetowy i właśnie czyszczenie kasety 1-2/tydzień było dla mnie uciążliwe. W ramach eksperymentu schowałem pocięte gąbki za tłem (miałem w poprzednim baniaku i teraz tło na całą długość akwarium. Wynik był więcej niż zadowalający. Teraz za tłem mam 55-60 l. pociętych gąbek o różnej gradacji (głównie ppi 10). Woda o dużym stopniu krystaliczności (nie jest to może poziom jak po użyciu żywic, ale całość wygląda naprawdę dobrze). Chemia również bez zastrzeżeń. Pzdr. Rysiek.
    • Nie robię tego na raty. Wodę ze zbiornika do dolewek i kranówkę uzupełniam jednocześnie. W zbiorniku mam wodę dostaną, której niestety nie wystarczy do całej podmiany. Sump mieści 400 litrów a w systemie krąży okolo 1700. Dna nie odmulam. Dwa cyrkulatory na kilka godzin i wyloty z filtra załatwiają sprawę.  
  • Topics

  • Images

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.