Skocz do zawartości

Blok absorbera PO4 i NO3 w filtrze Aquael Multikani


Rekomendowane odpowiedzi

4 minuty temu, rafalniski napisał:

Przepływ przez absorber powinien być jak najwolniejszy - im mniej tym lepiej - u mnie ledwo ciurka. Na wylocie specjalnie mam wąż 9/13 żeby ten przepływ był mały. 

Jasna sprawa, u mnie przepływ jest na poziomie 10l/h (tak na oko, bo nie chce mi się za każdym razem mierzyć ;))
Niestety te prefiltry chyba mają taką urodę że tłumią przepływ wody, wydaje mi się że realna średnica na zaworze to ~ 12 może 14 mm, do tego kolanko 90 na dole i mamy powody tłumienia. 
Jako prefiltry sa super, ale nie w przypadku naszego biotopu, gdzie zależy nam na maksymalnie dużym przepływie.

Przynajmniej takie jest moje zdanie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z wszystkiego możesz go zrobić :)
Ważne tylko żeby przepływ był możliwie mały i co najważniejsze żeby woda nie znalazła sobie w bloku "drogi na skróty".
Ja u siebie podzieliłem puro na trzy części, każda jest w oddzielnej rajstopie, żeby zapewni równe rozłożenie, do każdej rajstopy włożyłem "pierścień" z wężyka do RO. Rozciaga mi on pończochę, dociskając do brzegów filtra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, AndrzejGłuszyca napisał:

@Ertos  Jaki masz filtr kubełkowy?

Ja mam unimaxa 500 jako główny po starym akwa mam multikani120 ale tak notabene większość osób robi absorber osobno w sumie w unimaxie miałby zbyt duży przepływ wody tak uważam ale nie wiem nie znam się :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Ertos Coś na siłę chcesz przekombinować .  Nie wiem jakie masz akwa i ile będziesz musiał dać purolite bo to też zależy jak duże masz NO3  w kranówie. Jeżeli dasz 0.5 litra do dwóch skarpet  ( ja tak mam) i umieścisz tak jak opisane w linku niżej to spisz spokojnie bez żadnych zbędnych kombinacji.

 

Jak dasz do tego prefiltra  to pomijając , że on Ci spowolni przepływ to jeszcze  purolite do tego też się przyczyni. Z Twoim filtrem nie masz potrzeby kombinowania z blokiem na purolite.

  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, karolus napisał:

Z wszystkiego możesz go zrobić :)

Prawda. 

Ja  zdecydowałem się na Multikani bo jak kupowałem akwarium w sklepie internetowym Aquaela to miałem potem do wykorzystania punkty 🙂

@Ertosjak masz coś co możesz wykorzystać to czemu nie.

Nie wiem tylko czy już na samym starcie potrzebujesz zbijać NO3 i PO4.

Poczekaj aż dojrzeje ci bilogia w akwa - absorbery na starcie na pewno to utrudnią. Ja zacząłem stosować u siebie absorbery chyba dopiero po kilku miesiącach od startu akwarium. Tu nie ma się co spieszyć - może będziesz miał tak, że nic nie będziesz potrzebować. Czas pokaże. 

Jak chcesz coś koniecznie zmienić na starcie to proponuję wywalić rurki przelewowe od Unimaxa i zamienić je na te od Ultramaxa. Niestety nie są one normalnie dostępne w sprzedaży, ale na szczęście serwis Aquaela staje na wysokości zadania i można je zamówić przez telefon lub mailowo 🙂

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andrzeju właśnie nie chcę jakoś na siłę przekombinować ale jak tutaj kolega @rafalniskima zrobiony ten absorber z multikani to zastanawiałem się czemu nie wykorzystać podobnego rozwiązania u siebie. Też może taką kwestią wyjaśniającą dlaczego akurat tak kombinuje jest to że  ten absorber jeszcze bardziej wykrystalizowałby wodę i dodatkowo utrzymywał NO3 na stałym niskim poziomie owszem można robić podmiany wody ale np w 7 dniu , w dniu podmiany ten NO3 byłby najwyższy oczywiście tutaj zależy też ile bym karmił ile by było rybek ale ogólnikowo to ten dzień w którym robiłbym podmianę woda miałaby najwyższy NO3. 

Ale faktycznie warto sprawę przemyśleć i pokombinować robić testy i znaleźć rozwiązanie odpowiednie dla danego zbiornika nie mniej też jeśli już ten baniak będę miał to chciałbym zapewnić moim rybkom w miarę dobre warunki :) Z drugiej strony też kolegę @rafalniski'ego też coś skłoniło aby zrobić ten absorber i w sumie tutaj dobre pytanie Rafale czemu go zrobiłeś a nie włożyłeś tego purolitu do filtra tak jak proponuje @suricade ? Bo w sumie moja filtracja i twoja jest identyczna te same kubełki jedynie ja mam prefiltry HW603 a ty bodajże HW602 mam te same akwarium o tych samych wymiarach no i  w sumie czemu poszedłeś tą drogą ? 

Właśnie odpowiadajac na twoje pytanie Rafale chciałbym sobie zrobić przyłącza teraz bez rybek ewentualnie władować purolite później jak będzie już na wysokim poziomie :) co do węży to nie wiem ale ja jak kupowałem tego unimaxa to miałem 16/22 gumowe a ty miałeś 14 wewnątrz ?

Edytowane przez Ertos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Ertos napisał:

Andrzeju właśnie nie chcę jakoś na siłę przekombinować ale jak tutaj kolega @rafalniskima zrobiony ten absorber z multikani to zastanawiałem się czemu nie wykorzystać podobnego rozwiązania u siebie. Też może taką kwestią wyjaśniającą dlaczego akurat tak kombinuje jest to że  ten absorber jeszcze bardziej wykrystalizowałby wodę i dodatkowo utrzymywał NO3 na stałym niskim poziomie owszem można robić podmiany wody ale np w 7 dniu , w dniu podmiany ten NO3 byłby najwyższy oczywiście tutaj zależy też ile bym karmił ile by było rybek ale ogólnikowo to ten dzień w którym robiłbym podmianę woda miałaby najwyższy NO3. 

Ale faktycznie warto sprawę przemyśleć i pokombinować robić testy i znaleźć rozwiązanie odpowiednie dla danego zbiornika nie mniej też jeśli już ten baniak będę miał to chciałbym zapewnić moim rybkom w miarę dobre warunki :) Z drugiej strony też kolegę @rafalniski'ego też coś skłoniło aby zrobić ten absorber i w sumie tutaj dobre pytanie Rafale czemu go zrobiłeś a nie włożyłeś tego purolitu do filtra tak jak proponuje @suricade ? Bo w sumie moja filtracja i twoja jest identyczna te same kubełki jedynie ja mam prefiltry HW603 a ty bodajże HW602 mam te same akwarium o tych samych wymiarach no i  w sumie czemu poszedłeś tą drogą ? 

Tak jak pisałem powyżej miałem do wykorzystania punkty w sklepie Aquaela 🙂

Generalnie nie chciałem wkładać nic do kubełka żeby ograniczyć częstotliwość zaglądania do niego. 

Poza tym zgodnie z ogólnymi zaleceniami na forum chciałem uzyskać wolny przepływ przez złoża. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.