Skocz do zawartości

Purolite w HW-602A


rafalniski

Rekomendowane odpowiedzi

Filtracja w moim akwarium działa w oparciu o Aquael Unimax 500 oraz 2 prefiltry HW-602A.
Rozważam wprowadzenie żywicy Purolite ale nie chciałbym jej wrzucać ani do kubełka ani do filtra z osobnym obiegiem wody.
Mam pewien pomysł, który chciałbym skonsultować :) 

Obecnie obieg wody w filtracji prezentuje się następująco:

Rysunek1.thumb.jpg.d3163af45b4be91172947451b004654f.jpg

Mój pomysł wygląda tak:

Rysunek2.thumb.jpg.d8ca5069e56c865f8b8194a96e67e98b.jpg

Zastanawiam się nad dodaniem w szereg w jednym torze dodatkowego prefiltra HW-602A z żywicą w środku.
Jest to najprostsze rozwiązanie, które nie wymaga właściwie żadnych przeróbek poza dodaniem kawałka węża pomiędzy prefiltrami (na czerwono).
Wszędzie będą te same złączki więc nie będzie problemu z czyszczeniem i ewentualnym dołączaniem lub odłączaniem w razie potrzeby.

Ewentualnie rozważam wykorzystaniem filtra Aquael Multikani, którego główną zaletą jest to że jest mniejszy i pozwala podejrzeć stan żywicy w środku, jednak ma dwie poważne wady w stosunku do HW-602A: jest od niego ok 3 razy droższy i co gorsza jest dostosowany do mniejszej średnicy węży - więc wymagałoby to dodatkowej kombinacji z jego dołączeniem do obiegu.

Co myślicie o takim rozwiązaniu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A Rafale co powiesz na coś takiego?

Purolite.thumb.jpg.305dca290ae7e598a1cf9224f3d349ca.jpg

Wydaje mi się, że dzięki temu woda wpadająca do żywicy będzie najczystsza. Przed żywicą i po dasz trochę waty i będzie gitara. Oczywiście jeden wylot będzie miał słabszy sik.

A ja zacząłem myśleć na nad obudową liniową i małą pompką w akwa. Wiem, że to dodatkowy sprzęt ale z ewentualnymi pracami porządkowymi nie będzie problemu. Całość by leżała na wzmocnieniu. Co prawda trzeba by to jeszcze wszystko wymierzyć ale jeżeli żywica przestanie działać to wyciągam obudowę bez rozbierania kubła tudzież prefiltra.

OT. Nie wiem z jakiego ujęcia masz wodę ale ja przed chwilą dzwoniłem do Sauronu i dowiedziałem się, że u mnie poziom siarczanów wynosi 30. Co prawda na stronie jest dziadostwo ale jak już się człowiek dodzwoni do Panie i Panowie bardzo pomocni. Dzisiaj np. Pani poinformowała mnie, że musi sprawdzić i prosi o pozostawienie numeru telefonu. Nie minęło 5 minut i oddzwoniła bez marudzenia. Pamiętam jak zakładałem akwa i w zeszłym roku też dzwoniłem to Pani od razu do mnie: Pewnie wyniki Pan potrzebuje ze względu na akwarium? Ja na to, że jasne. Dowiedziałem się, że bardzo często mają takie telefony właśnie w związku z akwarystyką. EOT

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że żywica powinna być w zupełnie innym rodzaju przepływu, aby dała z siebie wszystko co powinna (patrz mój poniżej).

W proponowanym układzie, gdybyś wstawił odpowiedni rodzaj filtra, mógłbyś co prawda kontrolować jego przepływ przez zawory na jednym HW, ale to zaburzy Ci ich równoległą pracę.

Moja opinia - słabo się to ma.

20180127_103206.thumb.jpg.be88229ecfa4d9a5b2a47dac313bb57b.jpg

Ps. Właśnie zobaczyłem wpis @Jerry_jerry. Jest dużo lepiej, ale nadal nie widać pracy żywicy.

Edytowane przez Jusza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli mój plan okazał się nie być najlepszym rozwiązaniem - szkoda :( był taki łatwy i prosty w realizacji :) 
Ale skoro żywica wymaga powolnego przepływu to w takim razie rozważam rozgałęzienie jednego z wylotów kubełka i dodanie przezroczystego Multikani na dodatkowe złoża.
Woda powinna ciurkać więc wylot z filtra może być cienkim wężykiem niż ten który jest domyślnie w  Multikani (14/19).
Mogę mieć problem z dołożeniem kolejnego wylotu w i tak już obłożonych wycięciach w moim Glossy - Multikani ma wprawdzie dedykowane wloty ale obawiam się że będą za grube.

20170820_130706_resized.thumb.jpg.7d75a22504d2241d9636c417b24f0789.jpg

Czy są na rynku jakieś gotowe cienkie wylewki/kolanka które mógłbym wpasować w lukę, którą mam, ewentualni czy jakiś cienki wężyk tu się sprawdzi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W weekend odwiedziłem pobliskie markety budowlane i zakupiłem niezbędne akcesoria (zawory i redukcje).
Filtr i złoża już zamówione - czekam na dostawę - więc planuje w weekend zabrać się do budowy.

Przy okazji szukając akcesoriów na Allegro zauważyłem np. że ten sam plastikowy zaworek na fi 16 kosztuje niecałe 2zł w kategorii ogród i 15 zł w akwarystyce :)
Podobnie sprawa wygląda z wszelkiego rodzaju przejściówkami i redukcjami - warto szukać w kategorii pneumatyka :)  

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakupy zrobione - w weekend budowa nowego bloku filtra i przy okazji wymiana wszystkich węży na silikonowe.

20180221_195718_resized.thumb.jpg.15f3e7c51139ea6b6056d989b75bec1a.jpg

Absorber fosforanów mam teraz w prefiltrze i przy jego płukaniu widzę, że zabarwia mi wodę.
Pytanie czy nie wstawić pomiędzy nim a purolite warstwy węgla, właściwie tylko po to żeby odfiltrował ten kolorek i żeby dodatkowo nie zabarwiał purolite?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Że szkła... małe akwarium z otworami na 3 rury obsmarkalem pianka i okleiłem styropianem... na to ceresit 
    • @crav z czego budowałeś u siebie komin?
    • W najbliższą sobotę (29 czerwca) około południa planuje ,,wycieczkę" po ryby do Sebastiana z Tanganika Konin - jestem już umówiony na konkretną godzinę.  Może ktoś z Warszawy lub okolic chcę się zabrać bo ma w planach uzupełnienie obsady lub inne swoje powody (zobaczenie hodowli czy rozejrzenie się za rybami ,,na przyszłość"). Termin dość bliski, ale jak coś proszę pisać tutaj lub w wiadomości prywatnej na forum.
    • Zobacz na tym forum https://klub-tanganika.pl/forum/
    • Wertykalny by zrobił, ale będę na niego patrzył tylko jak będę wchodził do akwa 😁 Mam tam jakiś metr wysokości.
    • A jak wysoko będziesz tam miał. W wyobraźni zobaczylem na pozostałych 3 ścianach, ogród wertykalny zasilany oczywiście wodą z baniaka. Poza fajnym efektem uzyskasz w ten sposób dodatkową filtrację. Jedyny minus to to, że tylko Ty będziesz to oglądał😉
    • Tutaj jest trochę inna sytuacja, bo zbiornik jest z betonu i nad zbiornikiem mam przestrzeń, którą będę się do niego dostawał (wyłączona zamknięta przestrzeń do której będzie dostęp tylko z jednej strony). Jak będę robił izolację w zbiorniku, to zrobię też całą górę więc samo skraplanie nie jest mi straszne, ale chętnie odzyskałbym to gorące, wilgotne powietrze, które będzie się nad wodą gromadziło.
    • Cześć. Na sam początek chciałbym zaznaczyć, że mam już jakieś doświadczenie w hodowli ryb w akwarium - od plus minus 6-7 lat interesuję się tym mniej lub bardziej, jednak nigdy nie miałem akwarium z rybami z Malawi lub Tanganiki - co zresztą powinno przykuć moją uwagę dużo wcześniej ze względu na to, jak twardą wodę mam w kranie - nie jestem teraz w stanie przytoczyć z pamięci parametrów, a zrobić testu nie jestem w stanie ponieważ mam najprawdopodobniej przeterminowane testy, ale wiem, że generalnie pH, kH i gH jest bardzo wysoko. Po napisaniu wstępu przejdę do problemu z którym się spotykam - mam akwarium 80cm x 40 cm x 40 cm - (długość x szerokość x wysokość) i chciałbym zagospodarować je głównie dla muszlowców - nie chciałbym doprowadzić do "przepełnienia" akwarium rybami, a samemu nie byłem w stanie znaleźć innych współtowarzyszy muszlowców (w postaci innej niż ryby) w naturze. Akwarium chciałbym urządzić jak najbardziej zgodnie z naturą, filtracja będzie kubełkowa - kubełek całkiem sporej pojemności i przeznaczony do akwarium dużo większego - na stronie producenta jest napisane że do +- 300-400l akwarium. Nie jestem w stanie zdecydować się na to, jaki gatunek z grupy muszlowców chciałbym hodować w akwarium - jest ich dosyć sporo a samemu nie umiem znaleźć źródła, gdzie mógłbym w prosty i czytelny sposób porównać to, jakie warunki potrzebują do życia. Akwarium z tego, co zdążyłem się dowiedzieć, powinno być w miarę wystarczające pod względem litrażu, a dokładniej rzecz biorąc pod względem wielkości dna, bo głównie o to tutaj się wszystko rozbija - tak jak w przypadku pyszczaków czy pielęgnic. W każdym bądź razie, z góry dziękuję za jakiekolwiek nakierowanie na to, co mógłbym zrobić, jak urządzić akwarium czy jakie muszlowce mógłbym w swoim akwarium hodować, a także przepraszam, jeżeli gdzieś na tym forum taki temat się już przewijał.
    • Kiedyś policzyłem parowanie i przy 25 stopniach (temp. powietrza i zbiornika - akwarium nieogrzewane; odkryte 20 cm pokrywy; efekt podobny jak przy zdjętej) i wilgotności 37% (zima) - było to ok. 180 g/h. Przy 4,5x większej powierzchni u ciebie nie przekroczy 0,8 kg /h. Przy zamkniętej pokrywie wewnątrz zintegrowanej pokrywy pleśniało - wolę wymianę tego powietrza. U mnie to podniesienie wilgotności wewnątrz domu  ok. 10 %. Parowanie tej wody to moc ok 120W !
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.