Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam ponownie,

I znów zmuszony jestem prosić o radę.

Studia naszego forum oraz innych periodyków zmusiły mnie do zmian w planowaniu planowanej obsady :)

Na chwilę obecną pragnę aby w moim akwa zamieszkały

1 Pseudotropheus Msobo

2 Pseudotropheus Socolofi

3 I tu się zastanawiam nad:

a) Pseudotropheus flavus

B) Pseudotropheus crabo

c) lodotropheus sprengerae


I w trzecim przypadku boję się a agresywność flavusa I crabo no i czy rdzawy da sobie radę.

Bardzo proszę kolegów o rady wiem, że zawracam po raz kolejny ale chcę być pewien mojej obsady.

PS. Wszystkie rybki kupie w Tan-Mal F1.

Opublikowano

jeśli z tych trzech gatunków miałbym wybrać to z pewnością byłby to rdzawy, pomijając już preferencje pokarmowe, stopień agresywności crabro i flavusa, długość zbiornika to kolorystycznie rdzawy pasuje idealnie, z dietą też nie będzie problemu :wink:

Opublikowano

Czyli tak jak myślałem ale flavus i crabo są piękne :)

No a co do socolofi i msobo razem to co na ten temat powie kolega M_sobo. I jesli tak juz zostanie

msobo

socolofi

rdzawy

to w jakich charemach wez pod uwage rozmiary akwa.

Opublikowano

socolofi i msobo - oba te gatunki można zaliczyć do ryb średnio agresywnych, terytorialnych i zapewne podzielą akwarium na połowę, osobiście jestem zwolennikiem większej liczby samców jednego gatunku w akwarium, ale jednak Tobie proponuję docelowo stworzyć haremy 1+4, tym bardziej, ze to Twój początek przygody z Malawi, najlepiej kupić młode osobniki i zarybiać akwa za 1 razem, a rdzawy znajdzie swój kąt gdzieś w strefie bezkonfliktowej.

Opublikowano

no to moze 2+7 msobo i socolofi a 1 +4 rdzawy?

czy to nie za duzo?

i ile mlodych nie wybarwionych rybek kupic

po 10 msobo i socolofi i 7 rdzawych???

Opublikowano

IMHO 23 ryby w 300l to za dużo, jeśli koniecznie chcesz po 2 samce z gatunku zdecyduj się lepiej na dwugatunkowe.

7 samic z 10szt. znając życie to bardzo optymistyczne założenie. :)

Ale to tylko moje zdanie zaczekaj na opinie doświadczonych kolegów.:wink:

Opublikowano

meth ma rację, 23 ryby to zbyt dużo jak na te akwa, jeśli chcesz większą ilość samców to tylko przy 2 gatunkach ma to sens, najlepiej kup po 10 sztuk z każdego gatunku i zarybiaj, będziesz obserwował co się dzieje w akwarium, gdy ryby będą rosły, nabierzesz doświadczenia i zdecydujesz czy zostawić po 1 samcu w trzech gatunkach, czy po kilka samców (2 lub 3 samce) z 2 gatunków, ale w Twoim przypadku najlepiej zostać przy 3 gatunkach w proporcji 1+4, takie jest moje zdanie :wink:

Opublikowano
mnie nie chodzi o to, że z saulosi, ale że w 120cm... Może ja jestem dziwny, ale nie zamknąłbym docelowo w takim akwarium ryby, która chętnie urośnie do 15 i więcej cm...


Podpisuje się pod tym obiema rękami. Dobrze karminy kulfon wygląda w 120 cm jak ja kiedyś na kursie na prawko w Fiacie 126p ( to był widok ;)) :mrgreen: . Trewcie te 15 cm osiągają bez problemu a gdyby jeszcze dołożyć do tego że to nie są takie smukłe ryby jak melano czy elongatus ale takie kluseczki to te 120 cm to przesada. Oczywiście widziałem funkcjonujące akwa z kulfonami o tej długości ale to nie był estetyczny widok. Dla mnie minimum dla kulfonów to to 150 cm długości i co najmniej 50 szerokości ... no przeca nie 150 na 25 ;).




krisq75 samice to samice nigdy nie będą tak piękne jak dominujące samce, w przypadku wybranych przez ciebie gatunków, msobo ma inne samice niż samce więc przydałby się rywal dla samca. U socolofi samice są zbliżone do zdominowanych samców więc IMHO lepiej mieć więcej samic niż chowającego się rywala. U rudzików można sobie pozwolić zazwyczaj na więcej niż 1 samca ( choć nie jest to zasadą )a to też wpływa stymulująco zwłaszcza że samce to wyznacznik urody tego gatunku.

To co byłoby fajne niestety nie zawsze się uda a twoje akwa nie jest odpowiednim miejscem na dwadzieścia kilka ryb. Dlatego celowałbym w 1 na 3-4 u socolofi i msobo a więc kupił bym 8 ryb młodych i 10 a nawet 12 sprengerae. Za wielością samców u tego gatunku przemawia zarówno relatywnie mniejsza agresja ( wiem wiem kiss Wink zdarzają się wcale nie baranki ) i liczył na układ 2 na 5. Docelowo miałbyś co najwyżej 17 ryb w tym 5 małych samiczek sprengerae. Gdyby się nie udało miałbyś 3 haremy 1 na 4. IMHO bardzo ciekawych gatunków.

Opublikowano

ja odradzam trewki do takiego akwarium

sam mam kulfony w identycznym baniaku i uwazam ze 120 cm to za malo dla trewavasae :?

pamietaj ze te ryby rosna calkiem spore i maja swoj temperament (takze samiczki nie daja sobie w kasze dmuchac)

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Dawno się nic nie działo w tym temacie, a to z powodu mojej choroby. Która mnie dopadła w czerwcu zaczęło się, od przeziębienia potem zapalenie płuc i tak mnie trzymało praktycznie do końca sierpnia. Nie ruszałem się właściwie z łóżka i schudłem ponad 20 KG do tej pory nie wiem co mnie tak uczuliło. Więc moje prace ograniczyły się tylko do karmienia, ale ryby przetrwały moją nie dyspozycje bez problemu. Teraz od kilku dni obserwuje mnóstwo młodzików za równo żółtych jak i pomarańczowych. 
    • Obsada: Aulonocara fire fish + Aulonocara ob marmalade Polecicie dietę? Hodowca (z Żor) polecił mi Discus red booster granules dla lepszego wybarawnienia.
    • Ooo... mam blisko do kolegi, 1,5h drogi i oglądanie na żywo 😉
    • Tło jest kosmiczne! Jak byś chciał to mogę Ci przywieźć do Częstochowy kilkanaście sztuk Tramitichromis intermedius kambiri (jestem w każdy poniedziałek) . Mają około 1-1,5 cm. Oczywiście za darmo  
    • Rewelacyjnie wygląda nowa odsłona👍 wszystko się ze sobą ładnie zgrywa. Tło chyba wyszło z pod ręki AquaDan? Sądząc po aranżacji celujesz raczej w non mbune🙂
    • @ziemniak Świetnie to wygląda, ta duża ilość roślin na górze też. 👍 Doniczki nie przeszkadzają w obsłudze akwarium, stojąc na szybach nakrywkowych? Jeśli jest nieco miejsca z tyłu nad akwarium, to pomyślałbym o dorobieniu 1-2 niewielkich modułów do przyklejenia na ścianę, jakby przedłużenia skał ponad powierzchnię wody - moim zdaniem wyglądałoby obłędnie. I hydroponikę zrobiłbym na całej długości, tak jak masz teraz te rośliny. 😀 Takie korytko, coś jak u mnie, no ale trzeba by robić pokrywę. P.S. Zdjęcia znad jeziora, w stopce - też świetne. 💪
    • Tło zarośnie glonami i będzie wyrywać z butów. Super. Kto robił Ci tło, czy to dzieło Twoich rąk? 
    • Wody mniej ponieważ tło swoje zajmuje ale powiem tylko jedno słowo - Pięknie 🤩
    • Żółte cały wieczór siedzą w ławicy w jednym rogu. Ciekawe, czy boją się jakiegoś tarłowca, czy coś im innego przeszkadza.
    • Nowa odsłona akwarium 260x55x70h (~1001 litrów) Wody weszło około 670 litrów, czyli około 100 litrów mniej niż w poprzedniej wersji. Tym razem za filtrację odpowiada komin o wymiarach 15x40 cm wypełniony gąbkami 10-30 PPI oraz kształtkami K1. W środku pompa Jebao DCP-2500. Oświetlenie bez zmian, dwie belki LED po 260 cm z modułami RGB i 11.000 k.  Więcej osprzętu nie ma. Całość w szczycie doby to pobór około 30 W. Grzałki nie mam, bo zimą temperatura rzadko spada poniżej 22 stopni. Zrezygnowałem z pokrywy. Akwarium jest przykryte sekcjami szyb nakrywowych, na których w tylnej części położyłem doniczki z roślinami. W przyszłości planuję w rogu hydroponikę. Płótno nad akwarium kupiłem w tym roku nad brzegiem jeziora. Mam szczerą nadzieję, że wykonał go lokalny artysta. Nałożyłem go na ramkę z listewek. Obsada to dalej niewiadoma.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.