Skocz do zawartości

120X50X50 - 300L dla poczatkujacego Malawisty


krisq75

Rekomendowane odpowiedzi

Witam ponownie,

I znów zmuszony jestem prosić o radę.

Studia naszego forum oraz innych periodyków zmusiły mnie do zmian w planowaniu planowanej obsady :)

Na chwilę obecną pragnę aby w moim akwa zamieszkały

1 Pseudotropheus Msobo

2 Pseudotropheus Socolofi

3 I tu się zastanawiam nad:

a) Pseudotropheus flavus

B) Pseudotropheus crabo

c) lodotropheus sprengerae


I w trzecim przypadku boję się a agresywność flavusa I crabo no i czy rdzawy da sobie radę.

Bardzo proszę kolegów o rady wiem, że zawracam po raz kolejny ale chcę być pewien mojej obsady.

PS. Wszystkie rybki kupie w Tan-Mal F1.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli z tych trzech gatunków miałbym wybrać to z pewnością byłby to rdzawy, pomijając już preferencje pokarmowe, stopień agresywności crabro i flavusa, długość zbiornika to kolorystycznie rdzawy pasuje idealnie, z dietą też nie będzie problemu :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

socolofi i msobo - oba te gatunki można zaliczyć do ryb średnio agresywnych, terytorialnych i zapewne podzielą akwarium na połowę, osobiście jestem zwolennikiem większej liczby samców jednego gatunku w akwarium, ale jednak Tobie proponuję docelowo stworzyć haremy 1+4, tym bardziej, ze to Twój początek przygody z Malawi, najlepiej kupić młode osobniki i zarybiać akwa za 1 razem, a rdzawy znajdzie swój kąt gdzieś w strefie bezkonfliktowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

meth ma rację, 23 ryby to zbyt dużo jak na te akwa, jeśli chcesz większą ilość samców to tylko przy 2 gatunkach ma to sens, najlepiej kup po 10 sztuk z każdego gatunku i zarybiaj, będziesz obserwował co się dzieje w akwarium, gdy ryby będą rosły, nabierzesz doświadczenia i zdecydujesz czy zostawić po 1 samcu w trzech gatunkach, czy po kilka samców (2 lub 3 samce) z 2 gatunków, ale w Twoim przypadku najlepiej zostać przy 3 gatunkach w proporcji 1+4, takie jest moje zdanie :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mnie nie chodzi o to, że z saulosi, ale że w 120cm... Może ja jestem dziwny, ale nie zamknąłbym docelowo w takim akwarium ryby, która chętnie urośnie do 15 i więcej cm...


Podpisuje się pod tym obiema rękami. Dobrze karminy kulfon wygląda w 120 cm jak ja kiedyś na kursie na prawko w Fiacie 126p ( to był widok ;)) :mrgreen: . Trewcie te 15 cm osiągają bez problemu a gdyby jeszcze dołożyć do tego że to nie są takie smukłe ryby jak melano czy elongatus ale takie kluseczki to te 120 cm to przesada. Oczywiście widziałem funkcjonujące akwa z kulfonami o tej długości ale to nie był estetyczny widok. Dla mnie minimum dla kulfonów to to 150 cm długości i co najmniej 50 szerokości ... no przeca nie 150 na 25 ;).




krisq75 samice to samice nigdy nie będą tak piękne jak dominujące samce, w przypadku wybranych przez ciebie gatunków, msobo ma inne samice niż samce więc przydałby się rywal dla samca. U socolofi samice są zbliżone do zdominowanych samców więc IMHO lepiej mieć więcej samic niż chowającego się rywala. U rudzików można sobie pozwolić zazwyczaj na więcej niż 1 samca ( choć nie jest to zasadą )a to też wpływa stymulująco zwłaszcza że samce to wyznacznik urody tego gatunku.

To co byłoby fajne niestety nie zawsze się uda a twoje akwa nie jest odpowiednim miejscem na dwadzieścia kilka ryb. Dlatego celowałbym w 1 na 3-4 u socolofi i msobo a więc kupił bym 8 ryb młodych i 10 a nawet 12 sprengerae. Za wielością samców u tego gatunku przemawia zarówno relatywnie mniejsza agresja ( wiem wiem kiss Wink zdarzają się wcale nie baranki ) i liczył na układ 2 na 5. Docelowo miałbyś co najwyżej 17 ryb w tym 5 małych samiczek sprengerae. Gdyby się nie udało miałbyś 3 haremy 1 na 4. IMHO bardzo ciekawych gatunków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.