Jump to content

Powrót do hobby - zakładanie malawii


rekawiczka

Recommended Posts

Cześć,

Po latach postanowiłem powrócić do hobby jakim była akwarystyka, a jako, że zawsze kręciło mnie malawii wybór jest oczywisty. Na razie jestem na etapie planowania, ale potrzebuję trochę porad. Wcześniej hodowałem z dobrymi efektami akary pomarańczowopłetwe (regularne tarło i narybek) więc nie jestem całkowicie zielony.

1. Zbiornik, obsada, filtracja

Planuję zbiornik o wymiarach 180x40x35 (252L brutto) w którym chciałbym trzymać grupę mbuna w ilości 16 sztuk (3+1) (Labidochromis Caeruleus Kakusa, Pseudotropheus Saulosi Taiwan Reef, Pseudotropheus Socolofi Mara Point, Pseudotropheus Acei Luwala) do którego planuję zakupić filtr Oase Biomaster 350 Thermo (przepływ 1100l/h, do akwariów o max. pojemności 350L). 

I teraz, czy przy takiej długości zbiornika taki filtr jest wystarczający? Chodzi mi o kwestie, czy jak rura zaciągająca wodę będzie po jednej stronie, to czy z drugiej strony będzie wstanie wciągnąć wszystkie brudy? Czy lepszym rozwiązaniem byłoby kupienie dwóch filtrów o mniejszych pojemnościach i montaż po obydwu stronach (mniej preferowane rozwiązanie).

2. Oświetlenie

Tutaj nie mam zielonego pojęcia pozatym, że popularne są ledy - więc sugestie mile widziane.

Dziękuję bardzo za sugestie.

Link to comment
Share on other sites

35 minut temu, rekawiczka napisał:

Planuję zbiornik o wymiarach 180x40x35 (252L brutto) w którym chciałbym trzymać grupę mbuna ...do którego planuję zakupić filtr Oase Biomaster 350 Thermo (przepływ 1100l/h, do akwariów o max. pojemności 350L). 

I teraz, czy przy takiej długości zbiornika taki filtr jest wystarczający? 

Moim zdaniem nie wystarczający.

Jeśli mbuna - to dużo kamieni  a jak dużo kamieni na 180cm długości to minimum realny sik z kubła  2000l/h . chyba że  to ma być drogi biolog a o mechaniku dopiero pomyślisz.

Ten filtr jest nowością i to wyjątkowo drogą jak na nie wiadomo czy pompa 1100l/h a na to wskazuje te 17W  czy realny sik z wkładami jak podaje obie wartości Fluval w swoich kubłach. Jeśli podają jak wszyscy inni papierowy sik samej pompy to w realu będzie sikał max 700l/h

 

Jedno co fajne w tym kuble to ten wyjmowany bez otwierania kubła prefiltr ale nie mamy doświadczenia jak to często wymaga płukania w Malawi gdzie  g... na kopy i o ile spada przepływ jak się zanieczyści.

Jeśli nie ogranicza cię szafka lub stelaż lub coś na czym to będzie stało to pomyśl o Ikola1200maxx załatwi i biologię i mechanikę a pozostanie tylko cyrkulacja na falowniku np Sobo WP400M  by gówienka zgarniało.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

49 minut temu, rekawiczka napisał:

Planuję zbiornik o wymiarach 180x40x35 (252L brutto) w którym chciałbym trzymać grupę mbuna w ilości 16 sztuk (3+1) (Labidochromis Caeruleus Kakusa, Pseudotropheus Saulosi Taiwan Reef, Pseudotropheus Socolofi Mara Point, Pseudotropheus Acei Luwala)

Przy takim litrażu ograniczyłbym się do 3 gatunków. Owszem zbiornik jest długi, ale wąski i niski - co przekłada się na ilość wody. Moim zdaniem wybierając obsadę, należy go traktować jako standardowe 240-300l. Odpuściłbym również Ps. Acei Luwala Reef - z uwagi na fakt, że to ryba pływająca w toni, a przy wysokości 35 cm - po odjęciu piasku i skał - tej toni praktycznie nie będzie. Naprawdę nie masz możliwości zwiększyć wysokości i szerokości tego zbiornika..?

55 minut temu, rekawiczka napisał:

2. Oświetlenie

Tutaj nie mam zielonego pojęcia pozatym, że popularne są ledy - więc sugestie mile widziane.

Dobrą opcją jest wykonanie oświetlenia na modułach LED ze sterownikiem. Tutaj jest sporo przydatnych rzeczy nt. temat.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Jeżeli chodzi o wymiary, to myślę, że dałoby radę z takimi wymiarami - 170x45x40, co daje jakieś (306L). Niestety jestem ograniczony skosem, więc skracając o 10cm uzyskam dodatkowe 5cm, potencjalnie skracając o kolejne 5-10cm mógbym mieć 160x45x45 (324L). Tutaj zaczynam się zastanawiać nad wytrzymałością stropu (do sprawdzenia).

Jeżeli chodzi o filtr ikola 1200 - jego w ogóle nie brałem pod uwagę. Jedynym problemem mogą być wymiary bo to duże bydle jest.

Rozumiem, że przy zmianie wymiarów, nadal rekomendowany jest ikola zamiast oase.

Link to comment
Share on other sites

Zamiast skracać akwarium to zrób max. niską szafkę. Uwierz mi, że 50 cm wys to moim zdaniem minimum na Malawi. Gdybym ja miał zdecydować to zrobiłbym niską szafkę i ewentualnie filtrację zrobił wewnątrz akwa. W 40 cm wysokości szafki zmieścisz narurowca i to byłaby najlepsza opcja :)

Edited by timi
Link to comment
Share on other sites

13 godzin temu, rekawiczka napisał:

Niestety, taka opcja nie wchodzi w rachubę. Pod zbiornikiem zaplanowana jest szafka na książki, natomiast plan na filtr jest taki, że będzie schowany w szafce obok.

Oczywiście możesz mieć w głębokim poważaniu nasze rady i tkwić w opcji nie do ruszenia. A nawet nie pokazać fotki z tym miejscem i skosem i tm planowanym regałem na ksiązki.

Jednak jeśli weżmiesz pod uwagę że na ksiązki starcza regał wysoki na 30-40 cm  a na Ikolę 1200maxx dostawka wysokości 50-55cm a regał  40 cm może wejść pod cały skos to może zmiana opcji się uda.

Ale to twój problem.

Link to comment
Share on other sites

53 minuty temu, rekawiczka napisał:

Muszę po prostu przemyśleć temat na nowo,

No właśnie to robią wszyscy by ci pomóc. wiesz co wiele głów to nie tylko twoja najmądrzejsza. Daj tylko fotkę i warunki brzegowe a koleżanki i koledzy  ci odpowiemy tyle wariantów że sam coś wybierzesz i nie koniecznie to na co sam wpadniesz.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.


×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.