Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Cześć,

Po latach postanowiłem powrócić do hobby jakim była akwarystyka, a jako, że zawsze kręciło mnie malawii wybór jest oczywisty. Na razie jestem na etapie planowania, ale potrzebuję trochę porad. Wcześniej hodowałem z dobrymi efektami akary pomarańczowopłetwe (regularne tarło i narybek) więc nie jestem całkowicie zielony.

1. Zbiornik, obsada, filtracja

Planuję zbiornik o wymiarach 180x40x35 (252L brutto) w którym chciałbym trzymać grupę mbuna w ilości 16 sztuk (3+1) (Labidochromis Caeruleus Kakusa, Pseudotropheus Saulosi Taiwan Reef, Pseudotropheus Socolofi Mara Point, Pseudotropheus Acei Luwala) do którego planuję zakupić filtr Oase Biomaster 350 Thermo (przepływ 1100l/h, do akwariów o max. pojemności 350L). 

I teraz, czy przy takiej długości zbiornika taki filtr jest wystarczający? Chodzi mi o kwestie, czy jak rura zaciągająca wodę będzie po jednej stronie, to czy z drugiej strony będzie wstanie wciągnąć wszystkie brudy? Czy lepszym rozwiązaniem byłoby kupienie dwóch filtrów o mniejszych pojemnościach i montaż po obydwu stronach (mniej preferowane rozwiązanie).

2. Oświetlenie

Tutaj nie mam zielonego pojęcia pozatym, że popularne są ledy - więc sugestie mile widziane.

Dziękuję bardzo za sugestie.

Opublikowano
35 minut temu, rekawiczka napisał:

Planuję zbiornik o wymiarach 180x40x35 (252L brutto) w którym chciałbym trzymać grupę mbuna ...do którego planuję zakupić filtr Oase Biomaster 350 Thermo (przepływ 1100l/h, do akwariów o max. pojemności 350L). 

I teraz, czy przy takiej długości zbiornika taki filtr jest wystarczający? 

Moim zdaniem nie wystarczający.

Jeśli mbuna - to dużo kamieni  a jak dużo kamieni na 180cm długości to minimum realny sik z kubła  2000l/h . chyba że  to ma być drogi biolog a o mechaniku dopiero pomyślisz.

Ten filtr jest nowością i to wyjątkowo drogą jak na nie wiadomo czy pompa 1100l/h a na to wskazuje te 17W  czy realny sik z wkładami jak podaje obie wartości Fluval w swoich kubłach. Jeśli podają jak wszyscy inni papierowy sik samej pompy to w realu będzie sikał max 700l/h

 

Jedno co fajne w tym kuble to ten wyjmowany bez otwierania kubła prefiltr ale nie mamy doświadczenia jak to często wymaga płukania w Malawi gdzie  g... na kopy i o ile spada przepływ jak się zanieczyści.

Jeśli nie ogranicza cię szafka lub stelaż lub coś na czym to będzie stało to pomyśl o Ikola1200maxx załatwi i biologię i mechanikę a pozostanie tylko cyrkulacja na falowniku np Sobo WP400M  by gówienka zgarniało.

 

  • Lubię to 1
Opublikowano
49 minut temu, rekawiczka napisał:

Planuję zbiornik o wymiarach 180x40x35 (252L brutto) w którym chciałbym trzymać grupę mbuna w ilości 16 sztuk (3+1) (Labidochromis Caeruleus Kakusa, Pseudotropheus Saulosi Taiwan Reef, Pseudotropheus Socolofi Mara Point, Pseudotropheus Acei Luwala)

Przy takim litrażu ograniczyłbym się do 3 gatunków. Owszem zbiornik jest długi, ale wąski i niski - co przekłada się na ilość wody. Moim zdaniem wybierając obsadę, należy go traktować jako standardowe 240-300l. Odpuściłbym również Ps. Acei Luwala Reef - z uwagi na fakt, że to ryba pływająca w toni, a przy wysokości 35 cm - po odjęciu piasku i skał - tej toni praktycznie nie będzie. Naprawdę nie masz możliwości zwiększyć wysokości i szerokości tego zbiornika..?

55 minut temu, rekawiczka napisał:

2. Oświetlenie

Tutaj nie mam zielonego pojęcia pozatym, że popularne są ledy - więc sugestie mile widziane.

Dobrą opcją jest wykonanie oświetlenia na modułach LED ze sterownikiem. Tutaj jest sporo przydatnych rzeczy nt. temat.

 

  • Lubię to 1
Opublikowano

Jeżeli chodzi o wymiary, to myślę, że dałoby radę z takimi wymiarami - 170x45x40, co daje jakieś (306L). Niestety jestem ograniczony skosem, więc skracając o 10cm uzyskam dodatkowe 5cm, potencjalnie skracając o kolejne 5-10cm mógbym mieć 160x45x45 (324L). Tutaj zaczynam się zastanawiać nad wytrzymałością stropu (do sprawdzenia).

Jeżeli chodzi o filtr ikola 1200 - jego w ogóle nie brałem pod uwagę. Jedynym problemem mogą być wymiary bo to duże bydle jest.

Rozumiem, że przy zmianie wymiarów, nadal rekomendowany jest ikola zamiast oase.

Opublikowano (edytowane)

Zamiast skracać akwarium to zrób max. niską szafkę. Uwierz mi, że 50 cm wys to moim zdaniem minimum na Malawi. Gdybym ja miał zdecydować to zrobiłbym niską szafkę i ewentualnie filtrację zrobił wewnątrz akwa. W 40 cm wysokości szafki zmieścisz narurowca i to byłaby najlepsza opcja :)

Edytowane przez timi
Opublikowano

Niestety, taka opcja nie wchodzi w rachubę. Pod zbiornikiem zaplanowana jest szafka na książki, natomiast plan na filtr jest taki, że będzie schowany w szafce obok.

Opublikowano
13 godzin temu, rekawiczka napisał:

Niestety, taka opcja nie wchodzi w rachubę. Pod zbiornikiem zaplanowana jest szafka na książki, natomiast plan na filtr jest taki, że będzie schowany w szafce obok.

Oczywiście możesz mieć w głębokim poważaniu nasze rady i tkwić w opcji nie do ruszenia. A nawet nie pokazać fotki z tym miejscem i skosem i tm planowanym regałem na ksiązki.

Jednak jeśli weżmiesz pod uwagę że na ksiązki starcza regał wysoki na 30-40 cm  a na Ikolę 1200maxx dostawka wysokości 50-55cm a regał  40 cm może wejść pod cały skos to może zmiana opcji się uda.

Ale to twój problem.

Opublikowano

To nie jest tak, że mam w poważaniu wasze rady. Muszę po prostu przemyśleć temat na nowo, natomiast myślę, że rysunek będzie pomocny. Postaram się takowy przygotować.

Opublikowano
53 minuty temu, rekawiczka napisał:

Muszę po prostu przemyśleć temat na nowo,

No właśnie to robią wszyscy by ci pomóc. wiesz co wiele głów to nie tylko twoja najmądrzejsza. Daj tylko fotkę i warunki brzegowe a koleżanki i koledzy  ci odpowiemy tyle wariantów że sam coś wybierzesz i nie koniecznie to na co sam wpadniesz.

Opublikowano

Plan w załączniku. Wszystkie wymiary podane w cm.

Planowałem jeszcze zabudowe nad akwa ( do zmodyfikowania z projektantem) ale to chyba słaby pomysł, bo domyślam się, że będzie gnić - więc raczej zostanie pustka.

 

 

IMG_0370.thumb.jpg.b551b02917d833d48654264040959110.jpg

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Zestaw jest ok, dorzuciłbym do tego yellow i kilka maingano. Oprócz fire fish można też dorzucić te aulonocary łaciate OB i scieanochromis fryeri. Biorąc Twoje i moje propozycje razem to by wyszło 9 gatunków, ilości sztuk w poszczególnych gatunkach zależą od Twoich preferencji kolorystycznych, przykładowo jeśli ma być więcej jasnych jaskrawych kolorów to więcej sztuk brać yellow, red red, fire fish i OB a reszta w mniejszych ilościach jako dodatek innych barw lub odwrotnie jeśli preferujesz inne barwy w przewadze lub ma być wszystkiego po trochę.
    • A taki zestaw: po 10 sztuk młodych ryb: Acei, Red Red, Złocisty, Mpanga no i bardzo chciałem Fire Fish - popilnuje mi zarybienie 
    • Co do obsady to Twoje akwarium nadaje się dla wszystkich pyszczakow z zastrzeżeniem żeby nie mieszać największych drapieżnych z mniejszymi gatunkami i najdelikatniejszych z tymi " normalnymi". Wybierz te które się najbardziej podobają zwracając uwagę na kolor samic bo u niektórych gatunków samice są szare lub brązowe.
    • Witam wszystkich To będzie moje pierwsze akwarium w tym klimacie. 220x70x70 powstaje  w chwili obecnej w Sea Garden - termin realizacji  końcówka sierpnia. Przednia i lewa szyba opti, komin z 4 otworami czarny plus czarna szyba. Całość zabudowana czarnym lacobelem. Do filtracji mam 2 kubełki  - Aquel Ultramax 2000 oraz chińczyk SunSun hw-304. Akwarium będzie umieszczone w narożniku salonu na południowej ścianie - brak bezpośredniego oświetlenia słonecznego przez cały dzień. Dekorację spróbuję na początek wykonać sam - zakupiłem 25kg Ceresita cr 65 i od jutra ruszam z ,,produkcją,,  :). To będzie moje 3 akwarium - mam jedno 190x60x60 oraz 120x50x50 które zapełnione są pielęgnicami różnego rodzaju :). To akwarium ma pełnić rolę dekoracyjną. I tu moje pytanie - jak obsada będzie najlepsza do tego ,,zadania,,?  Wodę z wodociągów mam bardzo twardą - na wejściu do domu mam zmiękczacz oraz filtrację zakończoną filtrem węglowym. Dodatkowo mam RO. Więc raczej z wodą i jej parametrami nie powinno być problemu.
    • Tak zadałeś ogólne pytanie, że nic Ci nie podpowiemy. Warto posiadać chociaż minimalną wiedzę o akwarystyce zanim kupi się ryby. To temat tak szeroko opisywany na tym forum i wielu innych, że można napisać nie jedną książkę, zresztą nie jedną napisano. My nawet nie wiemy, czy Ty chcesz posiadać akwarium z naszym biotopem czy jakiekolwiek inne.
    • Witam wszystkich. Minął rok od ostatniego wpisu, więc mała aktualizacja życia w zbiorniku… Delikatnie pozmieniałem układ kamieni i skałek (jedną podwiesiłem). Zmodyfikowałem też oświetlenie a właściwie zrobiłem nowe na bazie modułów led i sterownika led dimmer. Najwięcej zmian dokonało się w zakresie filtracji, w sumie to nie tyle zmian, co czynności. Wysoki poziom wody w modułach utrzymywał się przez około 3 miesiące po czym spadał licząc od górnej krawędzi o ok. 4cm. W każdym module wywierciłem po jednym otworze i zmniejszyłem rozmiar gąbek (tzn. pociąłem je na mniejsze kawałki), co wydłużyło w/w okres do pół roku. Tak więc w moim przypadku filtracja w modułach nie jest całkowicie bezobsługowa😊 Co do klarowności wody, przez dłuższy czas szału nie było. Skleiłem więc z pcv dodatkowy filtr na bazie arkusza gąbki ppi 45 o wym. 30x50 cm i pompy jebao. Miało być na próbę a działa już pół roku i póki co przejrzystość wody dla mnie jest ok. Co do obsady nic się nie zmieniło oprócz tego, że dokupiłem 3 szt. L. C. Yellow, bo kilka niestety wcześniej padło. Ryby urosły, są zdrowe, podchodzą do tarła. Ogólnie jest spokój bez agresji, poza nielicznymi, krótkimi i widowiskowymi starciami pyskami. Poniżej kilka fotek i filmik… VID_20250712_215332.mp4    
    • Witam wszystkich. Zaczynam dopiero swoją przygodę  akwarystyka, to moje powyżej akwarium Juwel Vision 450. Chciałbym kupić do tego ledy żeby ryby się przyzwoicie prezentowały i rośliny też dobrze rosły. Nie mam kompletnie pojęcia na co się zdecydować. Może ktoś doradzić coś
    • No tak masz racje tylko ja się pytałem nie pod kątem czy mnie się podoba tylko żeby ryby się nie płoszyły. Ale sprawa już się rozwiązała i tak od tygodnia jak pale tylko jedną 30 watową tube led to ryby się uspokoiły. Także jest ok.
    • Co kto lubi, dla jednych dobrze doświetlone akwarium jest lepsze od słabo oświetlonego, dla innych odwrotnie. Kolor podłoża, dekoracji, odległość źródła światła od tafli, kolor, kąt padania też będą miały znaczenie.  Ja osobiście lubię jak oświetlenie jest punktowe/nierównomierne. Można wtedy stworzyć strefy mocno oświetlone i bardzo słabo oświetlone, daje to ciekawy efekt. Nie da się na Twoje pytanie odpowiedzieć jednoznacznie.
    • Do tej pory miałem belke oświetleniową 48 wat led ale po tym jak kot chciał się "kąpać" (dosłownie) w akwarium to musiałem zainwestować w pokrywe firmy Aquastel. Pokrywa jest fajna ma dwa mocowania na tube led 30 wat. Jak miałem 2 x 30 wat to ryby były bardzo płochliwe ,uciekały obijały się. Ale jak od dwóch dni mam tylko 30 wat power glass to troche się uspokoiły.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.