Skocz do zawartości

Zaczynamy przyogdę z Pyszczakami - moje pierwsze małe Malawi


radecki

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 2.02.2018 o 21:01, radecki napisał:

@egon44Dzięki wielkie za wyczerpujące rozłożenie filtracji na części pierwsze, teraz wiem o co chodzi i zdecydowanie ułatwi mi to podjęcie decyzji, jeszcze mam trochę czasu także zdążę wszystko przemyśleć 2 razy.

Cieszę się że mogłem rozwiać twoje wątpliwości :);) 

W dniu 2.02.2018 o 21:01, radecki napisał:

Dzisiaj narodził się pomysł żeby zwiększyć zbiornik, co prawda nie wiele ale zawsze to coś. Pierwotny plan przerobienia szafki uległ by zmianie i cała górna część została by usunięta, akwarium stanęło by na płycie 120x40, wyjdzie zatem 240L, wszystko pod kątem obsady 2 gatunkowej, czy ma to sens ? Filtracja raczej za wiele nie ulegnie zmianie prawda ? Dojdzie tylko koszt pokrywy zbiornika ale jakoś to przeżyję a co więcej co zastanawiam się czy nie będzie problemem wystająca płyta (podstawa akwarium) z obu stron po 5-7 cm poza obrys szafki ?

Jeśli chodzi o filtrację to moja propozycja pozostaje bez zmian nawet w zbiorniku 120x40x50...

Tak jak koledzy piszą wystająca płyta bo obu stronach zbiornika nie będzie stanowić problemu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@egon44nie chcę podwarzać twego doświadczenia i tego że filtracja jaką proponujesz będzie zła, chciałem tylko się dopytać czy nie będzie za mocny ten filtr, czytałem trochę na jego temat i podobno jest bardz mocny i już w kilkukrotnie większym akwarium powoduje bardzo intensywną cyrkulację wewanątrz zbiornika, domyślam się że prefiltr go lekko przytłumi ale czy i tak ni będzie zbyt mocny

i jeszcze pytanie jak połączyć prefiltr z filtrem ? wężami dołączonymi do filtra + jakiś kruciec do prefiltra ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

a więc trochę zakupów popełniłem i ostatecznie zbiornik będzie miał wymiar 120x50x50 przód i boki optiwhite

akwarium się szyje w Szczecinie

filtracja ostatecznie będzie narurowa - 2 równoległe mechaniki + 2 równoległe biologi, korpusy 10" i gwint 3/4" jak i całe orurowanie na 3/4". Tutaj pytanie, czym zasypać biologi ? Matrix + ceramika do każdego korpusu 50/50, a może sama ceramika ? Mechaniki na początek pójdą sznurkowe a później sznurek zastąpi wata filtracyjna 

 

W dniu 31.01.2018 o 09:29, deccorativo napisał:

ad4  Chemia - zadnych Biotopoli , soli ibufferów.

4 testy

pH zakres 7,4-9 nie inny Zooleka lub JBLa

NH4 - JBL

NO2 - JBL

NO3 - Salifert lub JBL

koniec testów.

Ty przeczytaj i pierwsze to zbuduj ustrojstwo do nalewania wody do akwarium i kup 3 ampułki bakterii niryfikacyjnych Prodibio Biodigest i koniec zakupów chemii.

Wedle instrukcji wszystko zamówione zarówno do zrobienia "ustrojstwa" jak i testy jbl oraz Prodibio Biodigest. Kolejne pytanie, po wpuszczeniu bakterii należy zasypać pokarm aby miało co się rozkładać i pożywiać bakterie tak ? Czy co się daje aby bakterie miały pożywkę ?

 

Pozostało zrobić pokrywę (zamiar ze spienionego pcv chociaż nie wiem czy podołam i czy nie kupić gotowca) z oświetleniem, zakupić grzałkę, kamienie, piasek. Tło prawdopodobnie będzie czarne, okleina od zewnątrz lub spienione pcv do środka.

Obsada na 99% Saulosi + Hara + Maingano, 1% zostaje dla Chailosi zamiast Hary. 

 

o czymś jeszcze zapomniałem ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli dasz bakterie bez pożywki wtedy będziesz musiał dać im coś do jedzenia Może być łyżeczka pokarmu,woda amoniakalna. Możesz dać też np. SERA BIO NITRIVEC który już zawiera pożywkę i czekać co tydzień kontrolując parametry.

Wysłane z mojego LG-H850 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Bezprym napisał:

Jeśli dasz bakterie bez pożywki wtedy będziesz musiał dać im coś do jedzenia Może być łyżeczka pokarmu,woda amoniakalna. Możesz dać też np. SERA BIO NITRIVEC który już zawiera pożywkę i czekać co tydzień kontrolując parametry.

Wysłane z mojego LG-H850 przy użyciu Tapatalka
 

ok, zostanę przy biodigest bo już zamówione i najwyżej dodam wody amoniakalnej jak gdzieś dostanę 

 

pytanie jeszcze o ceramikę, obojętnie jaka będzie dobra ? np na allegro widzę po 7zł za 1l lub po 13zł AquaNova. Czy lepiej zakupić coś lepszego od JBL np ? 2 narurowce zasypać do pełna ceramiką czy podzielić z matrixem ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie odnośnie cyrkulacji, robię filtrację narurową i zastanawiam się czy będzie potrzebny falownik do cyrkulacji, może odpowiednie umiejscowienie zasysu i wylotu wody do akwa wytworzy wystarczającą cyrkulację w zbiorniku? Jest szansa że się uda ? Jak w takim wypadku rozmieścić zasys i wylot ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jest wielka szansa ze się nie uda, bez falownika ani rusz.

Masz akwarium 120x50x50 takie jak ja,  minimum realnego przepływu widzę 1500l/h, z jakiej pompy chcesz to uzyskać? 

Przepływ rzędu 800 do 1000l/h to nawet nie zauważysz w tym akwarium, a odchody będą zalegać,  i wymiecie je dobrze ustawiony falownik.

Jak i gdzie go zamocować to już musisz samemu opracować bowiem każde akwarium, ułożenie kamieni powoduje inne zawirowania wody. To co u jednego się sprawdzi nie koniecznie też u Ciebie. Możemy tylko nakierować. Chodzi o to aby gówienka były wydmuchiwane z miejsc zalegania najlepiej w kierunku zasysu filtra.

Jeśli wylot masz z lewej to wlot do zasysu po przeciwnej prawej stronie akwa. 

W dniu 17.02.2018 o 22:02, radecki napisał:

filtracja ostatecznie będzie narurowa - 2 równoległe mechaniki + 2 równoległe biologi, korpusy 10" i gwint 3/4" jak i całe orurowanie na 3/4". Tutaj pytanie, czym zasypać biologi ? Matrix + ceramika do każdego korpusu 50/50, a może sama ceramika ? Mechaniki na początek pójdą sznurkowe a później sznurek zastąpi wata filtracyjna 

wg mnie to zbyt przekombinowany system, a i koszta duże, jako biolog wystarczy jeden z  1.5l max 2l ceramiki .Pamiętaj iz każda rurka/kolanko/przyłącze itp hamuje przepływ. Ważniejszy jest mechanik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, radecki napisał:

Mam pytanie odnośnie cyrkulacji, robię filtrację narurową i zastanawiam się czy będzie potrzebny falownik do cyrkulacji, może odpowiednie umiejscowienie zasysu i wylotu wody do akwa wytworzy wystarczającą cyrkulację w zbiorniku?

..jest bardzo duża szansa,że się uda. W 120x40x50 obywam się bez niego ( falownika).  Trochę zabawy z wlotami i wylotami oraz z aranżacją i może się również udać.

Edytowane przez AndrzejGłuszyca
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.