Jump to content

Oświetlenie 200 l


Andrzej282

Recommended Posts

Witaj!

Z mojej strony mogę tobie polecić to samo oświetlenie które posiadam w swoim 200l zbiorniku czyli moduły Led barwy białej zimnej +moduły RGB a do tego w parze z sterownikiem naszego forumowego kolegi Romka LedDimmerPro będziesz miał naprawdę fajne oświetlenie.

Ps.Jeśli nie interesują ciebie moduły Led to pomysł o świetlówce Hagen Power glo. 

Edited by egon44
Link to comment
Share on other sites

9 godzin temu, Andrzej282 napisał:

O Witam mam pytanie jakie oświetlenie bedzie najlepsze do akwarium 200l  

Nie znalazłeś odpowiedzi i nie znajdziesz na żadnym forum bo nie ma takiego oświetlenia które by było najlepsze dla każdego.

Każdy z nas widzi inaczej, nawet po odczycie testów kropelkowych to stwierdzisz, każdy ma inne preferencje co do siły, rozkładu i barwy światła. Także każdy może mieć inne wymagania co do rozkładu światła w akwarium - jeden chce przyciemnione boki a drugi równomiernie rozłożone po całości , jeden uwielbia bliki a drugi nie znosi i ma od tego zawroty głowy. Jeden chce nocne niebieskie a inny nigdy by nie zrobił takiego,

Jak napiszesz jakie ty masz potrzeby co do siły , sumarycznej barwie w Kelwinach,  wybarwiania lub nie ryb, poziomu automatyzacji cyklu dobowego ,  - to odpowiemy.

Z tego co napisałeś odrzucasz LEDy więc  pozostaje ci HQI i świetlówki akwarystyczne , ale nie dziw się że masz propozycje ledów bo to w 90% zastąpiło już  te nie ledowe światełka.:D

Podajesz akwarum 200l ale nie piszsz czy masz już pokrywę , ewentualnie ile jest tam rur czy akwarium jest bez pokrywy czyli otwarte by pyszczaki mogły wyskakwać jak wiele ma w zwyczaju ale wtedy HQI bez problemu nad tym powiesisz.

No musisz więcej podać co już jest i co nadaje kierunek jakie światło wybrać.

Pamiętaj że każdy chwali swoje bo takie mu się podoba, a wcale nie musi podobać się tobie.

Światło robimy wyłacznie pod swoje widzimisie bo rybom ta sprawa zwisa koło ogona więc oświetlenie ma być najlepsze dla Ciebie jednego niepowtarzalnego Andrzeja.

Witam i pozdrawiam.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Akwarium mam z pokrywą przystosowana do zwykłych świetlówek dlatego o takowe zapytałem, chciałbym żeby światło było jak najbardziej naturalne i uwydatniało kolory rybek. Wiem , ze większość z was poleci oświetlenie led, ale wiąże się to z przerobieniem pokrywy a nie za bardzo wiem jak się do tego zabrać i co muszę kupić i jak to przerobić. już któryś raz przewija się temat sterownika od Romka , może ktoś mógłby przybliżyć mi trochę co to za sterownik i jakie sa jego koszta. Obsadę podałem celowo żeby przybliżyć wam moje akwarium. Pozdrawiam 

Link to comment
Share on other sites

21 minut temu, Andrzej282 napisał:

Akwarium mam z pokrywą przystosowana do zwykłych świetlówek dlatego o takowe zapytałem, chciałbym żeby światło było jak najbardziej naturalne i uwydatniało kolory rybek.

To już wiemy że jednak jest pokrywa a w niej x szt świetlówek nie wiadomo jakich albo tylko miejsce na te świetlówki. i nie wiadomo czy można właczyć tylko jedną czy muszą świecić wszystkie i czy są na elektronicznym starterze czy na kapslach do startu.

Jak mam z ciebie wywlekać informacje jak flaki z oleju to pewno kiedyś odpuszczę albo po 100 postach dowiemy się wreszcie czegoś o tym co masz i co chcesz.

A możesz przestać cedzić tą wiedzę i najlepiej wklej fotki kilka  z bliska i z daleka tej pokrywy  od strony rur i pokazać napisy na rurach  jeśłi tam siedzą .

 

21 minut temu, Andrzej282 napisał:

większość z was poleci oświetlenie led, ale wiąże się to z przerobieniem pokrywy a nie za bardzo wiem jak się do tego zabrać i co muszę kupić i jak to przerobić. już któryś raz przewija się temat sterownika od Romka , może ktoś mógłby przybliżyć mi trochę co to za sterownik i jakie sa jego koszta.

I drugi temat - nie jesteś chorobliwie za świetlówkami tylko nie wiesz jak się zabrać za LEDy i to trzeba było napisać bez wyciskania z ciebie jak pryszcza.

Wejdz na stronę palabras.pl  tam masz sterownik i opis z ceną oraz wpisz na forum w szukaj "Leddimmer" masz ze 20 tematów do przeczytania.

Na prawdę wszystko tu jest tylko trzeba wykazać minimum zainteresowania i poszukać.

jak chcesz na skróty- przeczytaj to - masz napisane wszystko jak chłopu na miedzy . Gdzie co kupić jak połaczyć gdzie przykleić na dwustronną taśmę 3M i jak to świeci oraz jakie daje możliwości.

Buduj to  bo nawet lutownicy nie trzeba i te całe oświetlenie  świetlówkowe może pozostać  a - Andrzej drugiemu Andrzejowi na pewno pomoże jak nasuną ci się wątpliwości .

Edited by deccorativo
Link to comment
Share on other sites

Dzieki za zmotywowanie mnie do działania, zaczynam przeglądać tematy które podałes i będę działał w temacie przerobienia mojej pokrywy na moduły led. Obecnie pokrywa posiada dwie świetlówki załączane razem chyba na zwykłych starterach. Akwarium niedawno wykopałem z piwnicy (przestało tam kilka lat) i nie mam pojęcia co za świetlówki są założone a  nie ma na nich żadnych opisów. Wiem ze jedna jest niebieska a druga emituje barwę ciepłą.

Link to comment
Share on other sites

Henryk mnie pewnie zaraz opieprzy :D ale jesli nie chcesz robić oswietlenia metoda DIY to sa alternatywy, np taka:

https://www.petstop.ie/fluval-eco-bright-led-strip-light-15w-99cm-130cm?gclid=CjwKCAiA3JrQBRBtEiwAN7cEGsaph1gUNJmYbEMV-w5sxZWz1IQCyzttmZ7sF3Xo2SIWSeALlS0V_hoCG5sQAvD_BwE

Wyjmujesz swietlowki, wkladasz listwe w odpowiednich zaczepach z pudelka, podlaczasz do pradu i gotowe. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • Do sumpa zaglądamy co dwa dni, żeby skarpetę filtracyjną wymienić na czystą. Jak uzbiera się kilka wrzucam do pralki na jakiś krótki program z płukaniem. Poza tym nic więcej w sumpie nie dotykam. Troszkę słychać k1 i przelew wody przez przegrodę w filtrze. Sump jest przykryty szybami w 3/4 . Odparowaną wodę dolewam ze e zbiornika przy sumpie.
  • Ja mam narurowca w 500l więc się wypowiem 3xmechanik, 2xchemia, 3xbiologia. Obecnie na pompie 20/40 na II biegu Zużycie 18W i totalna cisza to największe zalety tej maszynerii. Dodatkowo wbudowana grzałka łazienkowa sprawdza się bez problemów. W mechanikach stosuję owatę i sprawdza się nawet do 3 tygodni przy dość dużej obsadzie mbuny. Mam wbudowany kranik którym spuszczam i dopuszczam wodę. U mnie sprawdza się to wszystko bardzo dobrze Przy nowym akwarium zrobiłbym sumpa. Dlatego, że po pierwsze łatwiej go obsłużyć jak pisał Bartek a i można upchnąć w niego więcej wkładów. Minusem chyba jest głośność i prądożerność pomp. Jednak w tym aspekcie muszą wypowiedzieć się użytkownicy.  
  • Dzięki za opinie! Właśnie chyba czytałem Twój wpis na forum, w którym napisałeś, że miałeś narurowca i po 12 latach byś drugi raz się nie zdecydował. Ale nie było tam żadnych argumentów co nie pasowało.   Wkłady mechaniczne do narurowca zrobił bym sobie z owaty, na rurkach po wkładach sznurkowych co obniżyło by koszty i pomogło szybciej zmieniać wkład (pomysł kolegi z tego forum). Jednakże mam świadomość powierzchni filtracyjnej sumpa. Najbardziej obawiam się właśnie wilgoci w szafce oraz ewentualnej awarii co przy otwartym układzie skończy się powodzią...    A co do powierzchni filtracyjnej. Przy takiej "siedemsetce" planowałem 4 korpusy mechaniczne i 8 korpusów biologii (w układzie 4 rzędy po 2 korpusy). Jakiej objętości sump byłby odpowiedni do takiego szkła? 
  • Jako użytkownik obu tych filtracji wtrącę swoje trzy grosze. Opiszę po krótce wady i zalety. Zalety narurowca: Jak wspomniałeś kompletna cisza. Wysoka wydajność oraz sprawność. Z tego co się orientuję, mamy do wyboru 3 wydajności pomp: ~2800l/h, ~3400l/h, ~4200l/h Wartości w przybliżeniu, ponieważ producenci i sprzedawcy różnie podają. To akurat można by uznać za wadę, biorąc pod uwagę całą gamę pomp stricte akwarystycznych i bogaty przekrój ich wydajności. Dostępność gotowych wkładów o różnym stopniu filtracji. Łatwość obsługi (wymiany wkładów) Wady narurowca: Wysoki koszt wykonania takiej instalacji. Ogromny nakład pracy przy budowie instalacji. Do wyboru tylko 3 wydajności pomp c. o. Częstotliwość wymiany wkładów mechanicznych (sznurkowych) co generuje koszty. Zalety sumpa: Dodam, że są to moje spostrzeżenia ze stosunkowo krótkiego czasu użytkowania. Bezobsługowość. Raz na 2 tygodnie wymieniam o-watę, która leży na gąbkach w komorze zrzutu, co zajmuje mi jakieś 30 sekund. Bardzo duża powierzchnia biologiczna. Brak ograniczeń jeśli chodzi o zastosowanie złoża biologicznego. Duży wybór pomp akwarystycznych i ich wydajności. Cisza. Tak, sump też może być cichy. Wszystko zależy jak sobie go zaprojektujesz. Łatwy dostęp do złóż filtracyjnych. W każdej chwili można coś dodać lub zabrać. Stały poziom wody w akwarium. Woda odparowuje tylko z sumpa. To skrót myślowy, oczywiście z akwarium również paruje, ale pompa cały czas utrzymuje równy poziom wody w akwarium dlatego woda znika tylko z sumpa. Wady sumpa: Jak do tej pory, nie zauważyłem. No może poza zajętym miejscem w szafce. Ale pewnie jako wadę trzeba uznać parującą wodę i wilgoć w szafce. Można to ograniczyć przykryciem sumpa. Na pewno trzeba zadbać o dobrą wentylację szafki. Ja nie mam tylnej zabudowy stelaża więc nie mam z tym problemu.
  • Dziękuję za informacje. Wkłady narazie płukać bez wymiany czy częściowo podmieniać? Czy wodę do podmiany mam uzdatniać Esklarin Tropicala + łyżeczka sody oczyszczonej?  
  • Super! Dzięki za pomoc z tematem. Tam napisałem gdyż temat był najbliższy temu co początkowo chciałem zrobić.    Mam nadzieję, że ktoś się odezwie. Czasu jeszcze duuuuużooo
  • @Marcin P. Twój post wydzieliłem jako nowy temat. Tamten rzeczywiście dotyczył tylko filtracji narurowej. W ten sposób będzie można swobodnie wypowiadać się na temat obu filtracji. Mam nadzieję, że nie masz mi za złe tytułu? Jeśli masz własną propozycję to oczywiście go zmienię, tymczasem uznajmy go za roboczy.
  • Uważam, iż temat skał został wyczerpany. W związku z tym i aby ograniczyć kolejne, emocjonalne komentarze, zamykam.
  • Cześć! Powoli planuje elementy swojego nowego akwarium, które będzie startowane w nowym domu. Będzie to szkło 240x60x50h cm. O ile stelaż, obicie szafki, pokrywa czy oświetlenie nie stanowi dla mnie problemu o tyle kwestia filtracji już tak. Do tej pory miałem akwaria roślinne, towarzyskie, krótka przygoda z malawi, a od dłuższego czasu pielegnice amerykańskie. Od samego początku w głównym zbiorniku używany był kubełek Aquael Ultramax 2000 i w 100% wystarczał. W środku standardowe gąbki i jedno piętro ceramiki pozwalały utrzymać klarowną wodę i zdrowe ryby. Planując dużo większy i dość długi zbiornik nie będę już chciał korzystać z kubełka. Filtr kasetowy również mnie nie interesuje, gdyż nie będę zajmował miejsca w akwarium filtrem "wewnętrznym". Pod uwagę biorę jedynie sump i filtrację narurową. I tu pojawia się dylemat... Byłem zdecydowany na filtr narurowy, ze względu na ciszę, mniej zajętego miejsca, znacznie mniejszą ilość wody w obiegu (filtr+akwarium) i brak wilgoci ze względu na zamkniecie układu. Jednakże przeglądając grupy, fora i rozmawiając z akwarystami okazuje się, że zdecydowana większość z nich mając duże akwaria korzysta z sumpa. W argumentacji słyszę, że jest to zwyczajnie tańsze, bardziej efektywne, łatwiejsze w obsłudze i montażu rozwiązanie. Powierzchnia filtracyjna owszem, jest znacznie większa ale co ma więcej plusów? Czy hałas i wilgoć da się jakoś weliminować? Prośba do osób mających doświadczenie z jednym i drugim rodzajem filtracji. Dajcie znać jakie są wasze realne odczucia. Z czego przesiedliście się na co? Wiem, że piszę w temacie narurowców i wypowiedzi większości będą nieobiektywne, dlatego bardzo zależy mi na jak największej ilości informacji od użytkowników sumpów! Liczę ma Waszą pomoc.
  • Chłopak nie wiedział, że Bartek jest moderatorem. Zaczyna i nie do końca widzi różnicę między Tanganiką i Malawi. Ja też wiem tylko, ze Tanganika to muszle:D Zaraz Mikołaj, święta....piękna pogoda za oknem, bądźmy w dobrych humorach 😘 
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.