Jump to content

Moja pierwsza 240-tka

Recommended Posts

Witam wszystkich serdecznie, jestem nowy na forum czytam uważnie już ponad miesiąc wasze cenne rady dzięki którym o wiele łatwiej jest zacząć przygodę z malawi. postanowiłem zakupić standardową 240-stkę (120x40x50). Filtr biologiczny Aquael unimax 250 professional+prefiltr eheima na zasysie, wkłady 2 litry ceramiki Aquael Bioceramax 1200 i gąbki z pakietu mediów dołączonuch do filtra. Jako filtr mechaniczny postanowiłem kupić Aguael circulator 2000+ prefiltr eheim.Tło czarne folia samoprzylepna, kamienie standardowe otoczaki z pola (u nas tego pełno). Do utrzymania temperatury grzałka eheim thermocontrol 150wat.Tyle co do sprzętu mam nadzieje ze sprosta wymaganiom. Dzisiaj dojdzie piasek dolomitowy retne 1-1,5mm i będę mógł powoli startować według szablonu Pana Henryka. Może nie powinienem w tym temacie pytać ale bardzo ciekawi mnie wasza opinia na temat ilości kamieni,chciałbym żeby rybki (mbuna) choć trochę miały zbliżone do naturalnego podłoże. Z Góry dziękuję za wasze opinie i cenne rady. Pozdrawiam

malawi.JPG

Edited by halabala

Witaj kolego.

Kamieni masz troche za malo bo piasek przykryje te pare centymetrow, dorzuc moze jeszcze ze dwa na sztorc jak ten z lewej. Dobrze by tez bylo polozyc kilka na tych co leza na dnie, jesli dobrze je umocujesz to ryby ich nie rusza a beda mialy gdzie kopac i się chowac. Pokombinuj.

Dwa litry ceramiki to za duzo na taki baniak, niepotrzebnie beda dlawic ci kubelko. Pol litra, litr maks wystarczy. Bakterie zyja nie tylko w filtrze, w piasku tez. 

Gabek w srodku tez nie potrzebujesz skoro masz prefiltr. Zostaw puste kosze na przyszlosc a do filtra daj wate akwarystyczna, np JBL.  

Powodzenia. :)

Edited by hilux

Dziękuje za cenne rady, start przesunę o kilka dni. Hilux pisząc : "...a do filtra daj wate..." miałeś na mysli własnie filtr z ceramiką, może moje pytania są smieszne ale nie miałem nigdy stycznosci z akwarystyką to jest mój pierwszy zbiornik

Witaj na najlepszym forum pod słońcem :D 

Kamienie masz bardzo ładne ale nie wstydź się :P i dołóż do nich jeszcze więcej bo tak jak koledzy sugerują zasypiesz zbiornik piachem i połowa z nich będzie przysypana.

Jak ułożyć kamienie w zbiorniku znajdziesz w tym temacie 

Ale najlepszym rozwiązaniem będzie jak poszukasz inspiracji w samym jeziorze ;) 

Edited by egon44

Mam już kolejne kamienie, teraz szorowanie wyparzanie i kolejne próby. Jeszcze raz wszystkim dziękuję pozdrawiam i mam nadzieje ze do usluszenia w innych tematach. To forum jest ogromnym źródłem wiedzy bardzo się cieszę że tu trafiłem hej

• Like 1

Witam!!! wczoraj podczas prób układania kamieni stuknalem delikatnie w tylna szybe jednym z nich. Jest znak wyczuwalny pod paznokciem nie wiekszy niz 1mm srednicy i wydaje mi się ze od srodka odchodza 2 ryski tak ze szyba do wymiany. Moja przygoda z Malawi nie zaczela się najlepiej tak ze do usłyszenia panowie wroce uparcie jak wymienia mi szybke. Pozdrawiam