Skocz do zawartości

FIltracja w akwarium 450 litrów


Piotr775

Rekomendowane odpowiedzi

31 minut temu, Post_Mortem napisał:

Również to może być jednym z powodów braku możliwości uzyskania klarowności wody - gdy w zbiorniku masz zaburzoną cyrkulację wody, prąd wody jest zbyt silny to może się robić wirówka i przez to taki efekt. Napisz coś więcej o sprzęcie jaki wykorzystujesz do filtracji.

Już piszę.  Za biologię odpowiada JBL 1501 z prefiltrem,w prefiltrze jest wata JBL i gąbka, siedzi w nim 2l Matrix ,0,5l purolite, 0,5l absorbera PO4 Phosex Ultra i jedna gąbka,reszta pusta. I jest skręcony do połowy.za mechanikie odpowiada FX6 wypełniony tylko gabkami,za tafle wody wodpowiada skimer Eheim, a za cyrkulację  JVP 201 i aquael2000 z jednym segmentem wypełnionym wata. A maM to rozmieszczone tak.

W lewym,tylnym,dolnym rogu zasysy do kublow

w prawym ,górnym ,tylnym rogu powrót wody z kublow,

Falownik JVP jest na prawym,dolnym środkowym boku skierowany na środek przedniej szyby.

Aquael jest w prawej,górnej, przedniej części i dmucha tylko na tafle wody aby film bakteryjny zepchnac do lewego przedniego rogu w którym jest skimer. Aquael przymocowane jest nie na stojąco lecz na leżący. Wata wymieniana co 2 dni.

mam nadzieję że w miarę normalnie to rozpisałem i da się to sobie wyobrazić. 

Pralki w akwarium nie ma,kupy nigdzie nie zalegają.  Mechanika czyszcze raz w tyg,a prefiltr przy JBL co 3 dni.

 

Edytowane przez Piotr775
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Piotr775- F

26 minut temu, Piotr775 napisał:

Już piszę.  Za biologię odpowiada JBL 1501 z prefiltrem,w prefiltrze jest wata JBL i gąbka, siedzi w nim 2l Matrix ,0,5l purolite, 0,5l absorbera PO4 Phosex Ultra i jedna gąbka,reszta pusta. I jest skręcony do połowy.za mechanikie odpowiada FX6 wypełniony tylko gabkami,za tafle wody wodpowiada skimer Eheim, a za cyrkulację  JVP 201 i aquael2000 z jednym segmentem wypełnionym wata.

To co aktualnie wykorzystujesz do filtracji to jakaś masakra. Naprawdę trudno jest mi uwierzyć, że w takim akwarium  jak Twoje nie masz wirówki, gdy to wszystko działa równocześnie. Ja posiadam również 450 litrowe akwarium i nie wyobrażam sobie takiego arsenału filtracyjnego, jak u Ciebie.

Moim skromnym zdaniem do akwarium takiego jak Twoje w zupełności by wystarczył wyłącznie Fluval FX6 z prefiltrem Eheima na zasysie i ewentualnie w miarę potrzeby jakiś niewielkiej mocy cyrkulator w przedziale 2000  - 3000 l/h, ale to oczywiście tylko moje zdanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CzytaM codziennie rozwiązania filtracji jakie mają wszyscy w akwariach i sam się temu dziwię.  Bo wiem że sam Fx powinien wszystko ogarnąć. Jest tylko kilka ale. 

Wylot wody  z samego Fx  porusza tylko połowę tafli wody,bez względu jak jest skierowany, więc w połowie mam non stop film bakteryjny. I w tej części tafla wody stoi kompletnie nieruchomo. Skimmer zbierze tylko to co ma w koło resztę zostawia,i stąd postanowiłem dać Aquaela. Teraz tafla faluje i krąży po ca całej swojej powierzchni. Sam Fx za cholere nie chce zrobić mi cyrkulacji w całym zbiorniku,po przeciwnej stronie zasysu mam wtedy całkowity bezruch wody. I stąd jest ten JVP. A pomimo tego co ludzie piszą o filtrach JBL 1501 który u mnie jest skręcony do połowy ,z prefiltrem to jego realny przeplyw wynosi 400l/h. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie, faktem kamlotow mam pełno.  Usytuowane są na samym środku, do boków brakuje im po ok 10 cm,z tyłu mają 5 cm do szyby,z przodu z racji tego że baniak jest wypukły do szyby mają 10-20 cm. A na wysokość brakuje im 20 cm do lustra. Więc cyrkulacja jest raczej utrudniona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Z glonami jakos się uporalem.  Przyslonilem lampy po bokach, I przestawilem  je jak najbardziej do przodu. Dzieki temu tlo mam czarne,I glony przestaly rosnac.  Woda jest mleczna,ale na zdjeciu tego nie widac.Fakt, tez uwarzam ze ryb mam za duzo. Ale nie wiem czemu stwierdzilem ze raz na rok bede robil przemeblowanie zbiornika I wtedy bede odlawial I poddawal rybki selekcji. Mam drugie akwa z praktycznie calym osprzetem wiec jako takie zaplecze jest. A do tego czasu staram się nie ingerowac w zycie zbiornika,odlawial tylko slabe osobniki lub te ktorych zywot dobiega konca. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Że szkła... małe akwarium z otworami na 3 rury obsmarkalem pianka i okleiłem styropianem... na to ceresit 
    • @crav z czego budowałeś u siebie komin?
    • W najbliższą sobotę (29 czerwca) około południa planuje ,,wycieczkę" po ryby do Sebastiana z Tanganika Konin - jestem już umówiony na konkretną godzinę.  Może ktoś z Warszawy lub okolic chcę się zabrać bo ma w planach uzupełnienie obsady lub inne swoje powody (zobaczenie hodowli czy rozejrzenie się za rybami ,,na przyszłość"). Termin dość bliski, ale jak coś proszę pisać tutaj lub w wiadomości prywatnej na forum.
    • Zobacz na tym forum https://klub-tanganika.pl/forum/
    • Wertykalny by zrobił, ale będę na niego patrzył tylko jak będę wchodził do akwa 😁 Mam tam jakiś metr wysokości.
    • A jak wysoko będziesz tam miał. W wyobraźni zobaczylem na pozostałych 3 ścianach, ogród wertykalny zasilany oczywiście wodą z baniaka. Poza fajnym efektem uzyskasz w ten sposób dodatkową filtrację. Jedyny minus to to, że tylko Ty będziesz to oglądał😉
    • Tutaj jest trochę inna sytuacja, bo zbiornik jest z betonu i nad zbiornikiem mam przestrzeń, którą będę się do niego dostawał (wyłączona zamknięta przestrzeń do której będzie dostęp tylko z jednej strony). Jak będę robił izolację w zbiorniku, to zrobię też całą górę więc samo skraplanie nie jest mi straszne, ale chętnie odzyskałbym to gorące, wilgotne powietrze, które będzie się nad wodą gromadziło.
    • Cześć. Na sam początek chciałbym zaznaczyć, że mam już jakieś doświadczenie w hodowli ryb w akwarium - od plus minus 6-7 lat interesuję się tym mniej lub bardziej, jednak nigdy nie miałem akwarium z rybami z Malawi lub Tanganiki - co zresztą powinno przykuć moją uwagę dużo wcześniej ze względu na to, jak twardą wodę mam w kranie - nie jestem teraz w stanie przytoczyć z pamięci parametrów, a zrobić testu nie jestem w stanie ponieważ mam najprawdopodobniej przeterminowane testy, ale wiem, że generalnie pH, kH i gH jest bardzo wysoko. Po napisaniu wstępu przejdę do problemu z którym się spotykam - mam akwarium 80cm x 40 cm x 40 cm - (długość x szerokość x wysokość) i chciałbym zagospodarować je głównie dla muszlowców - nie chciałbym doprowadzić do "przepełnienia" akwarium rybami, a samemu nie byłem w stanie znaleźć innych współtowarzyszy muszlowców (w postaci innej niż ryby) w naturze. Akwarium chciałbym urządzić jak najbardziej zgodnie z naturą, filtracja będzie kubełkowa - kubełek całkiem sporej pojemności i przeznaczony do akwarium dużo większego - na stronie producenta jest napisane że do +- 300-400l akwarium. Nie jestem w stanie zdecydować się na to, jaki gatunek z grupy muszlowców chciałbym hodować w akwarium - jest ich dosyć sporo a samemu nie umiem znaleźć źródła, gdzie mógłbym w prosty i czytelny sposób porównać to, jakie warunki potrzebują do życia. Akwarium z tego, co zdążyłem się dowiedzieć, powinno być w miarę wystarczające pod względem litrażu, a dokładniej rzecz biorąc pod względem wielkości dna, bo głównie o to tutaj się wszystko rozbija - tak jak w przypadku pyszczaków czy pielęgnic. W każdym bądź razie, z góry dziękuję za jakiekolwiek nakierowanie na to, co mógłbym zrobić, jak urządzić akwarium czy jakie muszlowce mógłbym w swoim akwarium hodować, a także przepraszam, jeżeli gdzieś na tym forum taki temat się już przewijał.
    • Kiedyś policzyłem parowanie i przy 25 stopniach (temp. powietrza i zbiornika - akwarium nieogrzewane; odkryte 20 cm pokrywy; efekt podobny jak przy zdjętej) i wilgotności 37% (zima) - było to ok. 180 g/h. Przy 4,5x większej powierzchni u ciebie nie przekroczy 0,8 kg /h. Przy zamkniętej pokrywie wewnątrz zintegrowanej pokrywy pleśniało - wolę wymianę tego powietrza. U mnie to podniesienie wilgotności wewnątrz domu  ok. 10 %. Parowanie tej wody to moc ok 120W !
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.