Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano (edytowane)
31 minut temu, Post_Mortem napisał:

Również to może być jednym z powodów braku możliwości uzyskania klarowności wody - gdy w zbiorniku masz zaburzoną cyrkulację wody, prąd wody jest zbyt silny to może się robić wirówka i przez to taki efekt. Napisz coś więcej o sprzęcie jaki wykorzystujesz do filtracji.

Już piszę.  Za biologię odpowiada JBL 1501 z prefiltrem,w prefiltrze jest wata JBL i gąbka, siedzi w nim 2l Matrix ,0,5l purolite, 0,5l absorbera PO4 Phosex Ultra i jedna gąbka,reszta pusta. I jest skręcony do połowy.za mechanikie odpowiada FX6 wypełniony tylko gabkami,za tafle wody wodpowiada skimer Eheim, a za cyrkulację  JVP 201 i aquael2000 z jednym segmentem wypełnionym wata. A maM to rozmieszczone tak.

W lewym,tylnym,dolnym rogu zasysy do kublow

w prawym ,górnym ,tylnym rogu powrót wody z kublow,

Falownik JVP jest na prawym,dolnym środkowym boku skierowany na środek przedniej szyby.

Aquael jest w prawej,górnej, przedniej części i dmucha tylko na tafle wody aby film bakteryjny zepchnac do lewego przedniego rogu w którym jest skimer. Aquael przymocowane jest nie na stojąco lecz na leżący. Wata wymieniana co 2 dni.

mam nadzieję że w miarę normalnie to rozpisałem i da się to sobie wyobrazić. 

Pralki w akwarium nie ma,kupy nigdzie nie zalegają.  Mechanika czyszcze raz w tyg,a prefiltr przy JBL co 3 dni.

 

Edytowane przez Piotr775
Opublikowano

@Piotr775- F

26 minut temu, Piotr775 napisał:

Już piszę.  Za biologię odpowiada JBL 1501 z prefiltrem,w prefiltrze jest wata JBL i gąbka, siedzi w nim 2l Matrix ,0,5l purolite, 0,5l absorbera PO4 Phosex Ultra i jedna gąbka,reszta pusta. I jest skręcony do połowy.za mechanikie odpowiada FX6 wypełniony tylko gabkami,za tafle wody wodpowiada skimer Eheim, a za cyrkulację  JVP 201 i aquael2000 z jednym segmentem wypełnionym wata.

To co aktualnie wykorzystujesz do filtracji to jakaś masakra. Naprawdę trudno jest mi uwierzyć, że w takim akwarium  jak Twoje nie masz wirówki, gdy to wszystko działa równocześnie. Ja posiadam również 450 litrowe akwarium i nie wyobrażam sobie takiego arsenału filtracyjnego, jak u Ciebie.

Moim skromnym zdaniem do akwarium takiego jak Twoje w zupełności by wystarczył wyłącznie Fluval FX6 z prefiltrem Eheima na zasysie i ewentualnie w miarę potrzeby jakiś niewielkiej mocy cyrkulator w przedziale 2000  - 3000 l/h, ale to oczywiście tylko moje zdanie.

Opublikowano

CzytaM codziennie rozwiązania filtracji jakie mają wszyscy w akwariach i sam się temu dziwię.  Bo wiem że sam Fx powinien wszystko ogarnąć. Jest tylko kilka ale. 

Wylot wody  z samego Fx  porusza tylko połowę tafli wody,bez względu jak jest skierowany, więc w połowie mam non stop film bakteryjny. I w tej części tafla wody stoi kompletnie nieruchomo. Skimmer zbierze tylko to co ma w koło resztę zostawia,i stąd postanowiłem dać Aquaela. Teraz tafla faluje i krąży po ca całej swojej powierzchni. Sam Fx za cholere nie chce zrobić mi cyrkulacji w całym zbiorniku,po przeciwnej stronie zasysu mam wtedy całkowity bezruch wody. I stąd jest ten JVP. A pomimo tego co ludzie piszą o filtrach JBL 1501 który u mnie jest skręcony do połowy ,z prefiltrem to jego realny przeplyw wynosi 400l/h. 

Opublikowano

Faktycznie, faktem kamlotow mam pełno.  Usytuowane są na samym środku, do boków brakuje im po ok 10 cm,z tyłu mają 5 cm do szyby,z przodu z racji tego że baniak jest wypukły do szyby mają 10-20 cm. A na wysokość brakuje im 20 cm do lustra. Więc cyrkulacja jest raczej utrudniona.

  • 3 tygodnie później...
Opublikowano

Mleka żadnego nie widzę, glonów też nie jest masakrycznie dużo, ale za to masz bardzo dużo ryb. Ok. 40szt. w takim akwarium to bardzo dużo. Nie dziw się, że masz problemy.

Opublikowano

Z glonami jakos się uporalem.  Przyslonilem lampy po bokach, I przestawilem  je jak najbardziej do przodu. Dzieki temu tlo mam czarne,I glony przestaly rosnac.  Woda jest mleczna,ale na zdjeciu tego nie widac.Fakt, tez uwarzam ze ryb mam za duzo. Ale nie wiem czemu stwierdzilem ze raz na rok bede robil przemeblowanie zbiornika I wtedy bede odlawial I poddawal rybki selekcji. Mam drugie akwa z praktycznie calym osprzetem wiec jako takie zaplecze jest. A do tego czasu staram się nie ingerowac w zycie zbiornika,odlawial tylko slabe osobniki lub te ktorych zywot dobiega konca. 

Opublikowano

Na jedną taką rybę, jakie masz, powinno przypadać ok 20l., czyli powinieneś mieć 20, 25 szt. maksimum. Masz prawie dwa razy tyle. Stąd Twoje problemy z biologią. Pozbądź się części ryb, a przekonasz się, że wszystko wróci do normy.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Ja w 375l używam dwóch jvp-132 - jeden do napędu kaseciaka, drugi do zamiatania. Poza kolorem bez uwag
    • Mała aktualizacja Udało się zainstalować hydroponikę. To znaczy samą instalację. Pod kątem roślin jeszcze sprawa nie jest zamknięta. Zapał przy tym projekcie nieco mi opadł odkąd przeczytałem, że woda w hydroponice powinna mieć pH na poziomie 5,5-6,5. Liczę mimo wszystko, że rośliny jako tako będą sobie radziły. Kupiłem skrzydłokwiata, philodendrona i jakąś peperomię  Mam jeszcze zielistkę i epipremnum. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Chwilowo próbuję w hydroponice ukorzenić odcięte pędy epipremnum.  - wlot do doniczek  - wylot z doniczek - całość umieszczona w pokrywie - doniczki zalane wodą i wypełnione gąbkami - tak się prezentuje całość obecnie (nie zdążyłem jeszcze wsadzić roślin do doniczek)   Kilka zdjęć obywateli mojego baniaczka   - Dominujący samiec Stigmatochromis Tolae. Chwilowo największy "byk" w akwarium. Ma około 15cm. - Nimbochromis Polystigma - jeden z dwóch ujawnionych samców. Już ładnie zaczyna "łapać" niebieski kolorek   - Nimbochromis Polystigma - jedna z samiczek - Exochochromis Anagenys - jeszcze nie znam płci osobników. - Dimidiochromis Strigatus - jedna z dwóch samic - Protomelas Mbenji Thick Lips - płeć jeszcze nie znana   A na koniec najmłodszy mieszkaniec czyli malutki Dimidiochromis Strigatus  Zaobserwowałem dwie sztuki  Wątpię żeby przeżyły, ale kto wie. Na razie bardzo dobrze kryją się w tej niewielkiej ilości szczelin jakie mają do dyspozycji.    
    • Mam od paru lat Tunze 6085 Tunze Turbelle Nanostream 6085 (4025167608506) • Cena, Opinie • Pompy cyrkulacyjne 17291245623 • Allegro Dla mnie jest idealny w 200cm. Dla Ciebie się nie nadaje bo nie ma regulacji mocy. Dlaczego piszę - wcześniej miałem kilka chińskich - ich trwałość wynosiła średnio pół roku. Może teraz jest inaczej, ale jakbym miał zmieniać to na pewno kupiłbym Tunze. Nawet jeśli teraz jest chiński (bo tego nie wiem)
    • Ja używam od lat taki Tunze https://allegro.pl/oferta/tunze-turbelle-nanostream-6055-10787582038 i dla mnie nie ma lepszego. Mam go w 576l. Jest cichy, wydajny i ma regulację. Ale żeby nie było kolorowo, to ma jedną wadę. Pokrętła w sterowniku są podświetlane od spodu niebieskimi diodami, nawet fajnie to wygląda. Diody emitują oprócz światła również ciepło i pod wpływem tego ciepła po jakimś czasie, plastik z którego są wykonane pokrętła kruszeje i pękają mocowania do potencjometrów i masz po regulacji😂 Oczywiście nie do końca. Nadal można regulować za pomocą małego, płaskiego śrubokręta. Na szczęście producent dziwnym trafem przewidział taką sytuację i w sprzedaży są dostępne oryginalne pokrętła https://allegro.pl/oferta/tunze-rotary-cnobs-7090-102-pokretla-do-kontrolera-11838292596 być może już z innego plastiku (nie wiem, nie sprawdzałem). Czy kupiłbym go drugi raz pomimo tej wady? Obiema ręcami i nogyma ...TAK.
    • Tą Tunze miałem w 720l , też bym go polecał jako niezawodny sprzęt.
    • Używałem Tunze 6045 w 500l (170cm długie) Jak dla mnie to był nawet za mocny ale jako, że ma regulację nie było to problemem. Cichy i energooszczędny. Mocowanie na magnes. Regulacja - czego chcieć więcej?
    • Cześć wszystkim. Szukam cyrkulator do swojego 375, chciał bym kupić mocniejszy żeby móc użyć w przyszłość w większym akwarium( jest taki plan) zależy mi żeby był cichy oraz wydajny.  Jeśli ktoś ma doświadczenie z tunze lub eheim proszę o opinie
    • Moje już ma 9 lat, nadal bez problemu, jedynie rys więcej Wysłane z mojego Pixel 6 Pro przy użyciu Tapatalka
    • Spoina raczej na wykończeniu. Skłaniałbym się ku zmianie zbiornika, zwłaszcza że to kontrowersyjny Wromak Przyklejać się nie opłaca.
    • Mniej niż 18 , tak naprawdę bałbym się zalewać już to akwarium.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.