Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano
1 minutę temu, AndrzejGłuszyca napisał:

..od lat tak mam ,że w moim akwa nie mam zielonych glonów.

właśnie pisząc swoją odpowiedź pomyślałem o Tobie Andrzeju - pierwszy zbiornik, który mi się z tym skojarzył :)

  • Lubię to 1
Opublikowano (edytowane)

Generalnie nie mam problemu z tym żeby kupić kamień na składzie. Bardzo mi się podoba serpentynit, po prostu nie potrafię namierzyć takiego składu w swojej okolicy.

Kamienie rzeczne też mają fajne kształty, bałem się, że znajdę same otoczaki ale nawet nie, tylko te kolory różne :/

 

EDIT:

W sumie do Rzeszowa można podjechać. Serpentynit w cenie 60-75 gr / kg.

Edytowane przez qntek
Opublikowano
35 minut temu, qntek napisał:

Kamienie rzeczne też mają fajne kształty, bałem się, że znajdę same otoczaki ale nawet nie, tylko te kolory różne :/

Jeśli chcesz mieć glony, to nie ma znaczenia, że mają różne kolory. Z kamieniami rzecznymi można zrobić ładny aranż, ale zrób, jak ci wygodniej. 

  • 2 tygodnie później...
Opublikowano (edytowane)

Witajcie

W dalszym ciągu czekam na zbiornik od erybki, a w tzw. międzyczasie czytam forum i śledzę wszystkie bieżące tematy. Między innymi śledzę ten wątek:

Akwarium +1000l w bloku na 7 piętrze.

 

Nie powiem, że sam się nie zastanawiam nad kwestią wytrzymałości, a żona sukcesywnie nie pozwala mi o tym zapomnieć i pomimo wielu przeczytanych wątków i zapewnień mojego teścia, budowlańca chcę poruszyć tę sprawę także w swoim temacie. Otóż informacje, z którymi się do tej pory spotykałem dotyczą tak jak w zamieszczonym przeze mnie linku konstrukcji z wielkiej płyty w blokach lub stropów drewnianych w starym budownictwie.

Ja mieszkam w stosunkowo nowym domu bo dziesięcioletnim z płytą zbrojoną o grubości 15 cm.  Miejsce w jakim chcę umieścić zbiornik znajduje się tuż przy ścianie wykonanej z pełnego pustaka na pierwszym piętrze (pod spodem śpi teściowa ;) ). Wiem, że nikt nie udzieli mi tu pewnej odpowiedzi bo taka wytrzymałość zależy od wielu czynników. Ciekaw jednak jestem samej nawet tej ściany, która utrzymywała będzie ciężar akwarium. W blokach ściana nośna to chyba zbrojony beton. Pustak jak wiemy nie ma tak dużej odporności na ściskanie, macie jakieś doświadczenia w tym temacie?

Ja wiem, że mój zbiornik w porównaniu do wielu tutaj na forum nie jest znowu taki wielki, ale jak sobie tak policzę: szafka z profili stalowych minimum 100 kg (chociaż raczej więcej), zbiornik 100 kg, kamieni ok 200 kg (jak nie więcej, zobaczę jak to wizualnie wyjdzie) i dodatkowo ok 450 kg wody daje już obciążenie 850 kg w porywach do 1 tony z kilkoma stojącymi przy nim osobami.

Tak czy siak zbiornik zamówiony i na pewno zaleje go w miejscu w którym planuje go wstawić, sam się przekonam czy tynki nie pękają, ale w ostateczności mogę postawić go w innym miejscu, pod którym spotyka się kilka ścian i strop jest podparty na większej powierzchni (tylko, że to przedpokój a nie jak planuje salon). Nie powiem, ale zalewałoby mi się go z dużo większą radością gdybym przeczytał pod tym postem, żebym nie marudził i śmiało zalewał. Tymczasem oczami wyobraźni już widzę siebie biegającego góra, dół jak oglądam ściany i strop w poszukiwaniu pęknięć, hehe.

EDIT:

Swoją drogą zdaje sobie sprawę, że to głupie i irracjonalne myślenie, gdyż nie mam już problemu z wyobrażeniem sobie na środku salonu stołu przy którym siedzi dziesięć osób i nie wywołuje to u mnie ciarek w obawie o strop i ściany.

Mimo wszystko ciekaw jestem waszych opinii.

Edytowane przez qntek
Opublikowano
6 minut temu, qntek napisał:

zbiornik znajduje się tuż przy ścianie wykonanej z pełnego pustaka na pierwszym piętrze (pod spodem śpi teściowa ;) ). Wiem, że nikt nie udzieli mi tu pewnej odpowiedzi bo taka wytrzymałość zależy od wielu czynników.

Ja ci udzielę pełnej odpowiedzi.:D po pierwsze nie ma na świecie pełnego pustaka - bo albo pustak albo bloczek gazobetonu. Ty masz na pewno bloczki gazobetonowe,  blok nowiutki z płyty łącznie ze stropami a ty sam robisz panikę i siejesz wątpliwości.

Jedyne co mnie w tym twoim  pieprz... niu strachobżdzili o wytrzymałości stropów dla baniaka co będzie ważył w sumie z 750kg łącznie z teściową to ta teściowa pod akwarium:D - to mi się podoba.  Nie musisz kupować alarmu dla rozlanej wody takiego co wyje 120 dB (  Wojtek już kupił i sprawdził - działa nadspodziewanie dobrze , sąsiedzi z całej Wódki się zlecieli:Dhaha

Chłopie co cię naszło z tym stropem - zajmij się czymś sensownym np. budową ustrojstwa, zakupem wiarygodnych testów , badaniem wody, czy nową kiecką dla żony by przestała cie nakręcać tym zawalonym stropem dokładnie na teściową.

Teścia masz w dechę.

 

 

 

 

 

Opublikowano
Ja ci udzielę pełnej odpowiedzi. po pierwsze nie ma na świecie pełnego pustaka - bo albo pustak albo bloczek gazobetonu. Ty masz na pewno bloczki gazobetonowe,  blok nowiutki z płyty łącznie ze stropami a ty sam robisz panikę i siejesz wątpliwości.
Jedyne co mnie w tym twoim  pieprz... niu strachobżdzili o wytrzymałości stropów dla baniaka co będzie ważył w sumie z 750kg łącznie z teściową to ta teściowa pod akwarium - to mi się podoba.  Nie musisz kupować alarmu dla rozlanej wody takiego co wyje 120 dB (  Wojtek już kupił i sprawdził - działa nadspodziewanie dobrze , sąsiedzi z całej Wódki się zlecielihaha
Chłopie co cię naszło z tym stropem - zajmij się czymś sensownym np. budową ustrojstwa, zakupem wiarygodnych testów , badaniem wody, czy nową kiecką dla żony by przestała cie nakręcać tym zawalonym stropem dokładnie na teściową.
Teścia masz w dechę.
 
 
 
 
 
I o to chodziło, dzięki :) ^^

Wysłane z mojego Redmi 4A przy użyciu Tapatalka

Opublikowano

Chcę kupić pompę do kasety i podziałać trochę w tym temacie. Zamierzam kupić pompę Aqua-nova Pompa N-RMC 4000.

Wygląda to na polecaną tutaj pompę Jebao DCT4000. Polecicie ją czy kupić coś innego?

Wiem od erybki, że będę miał wklejone wzmocnienia wzdłużne także na bocznych ścianach akwarium, czy było to już na forum w jakiś sposób rozwiązane?

Jeżeli nie to z racji tego, że mój trubokaseciak będzie wkomponowany w tło DIY zamierzam zrobić coś takiego:

KONCEPT.png.a9231b5c1651322bb5bf0191bdbcdbaf.png

Nie podaje wymiarów bo chodzi mi tylko o koncepcje, wymiary gąbki jak w temacie o turbokaseciaku, a komora pompy dostosowana do zakupionej.

 

Opublikowano

Spróbuj pójść w stronę kaseciaka, który nie będzie na stałe przyklejony do szyby. Jakieś rozwiązanie z podwieszanym kaseciakiem lub z kaseciakiem na stałe wbudowanym w tło, lub element tła.

Opublikowano

Mam u siebie w 150 cm długości Jebao dcs 4000. Zamiata ładnie  tylko niestety nie wiem czemu na min pracuje  o wiele głośniej niż na max. Może dlatego że kaseciak jest z przegrodą ( nie turbo). Generalnie cichutka to ona nie jest.

  • 2 tygodnie później...
Opublikowano

E-rybka spóźnia się z realizacją i pytani nie chcą określić terminu argumentując to przenoszeniem produkcji do innej hali. Tymczasem otrzymałem ofertę z Myciok akwarium, cena akwarium identyczna, dostawa jednak 130 zł mniej, realizacja 2-3 tygodnie. I tak mnie korci czy nie zażądać zwrotu zadatku (termin realizacji minął)...

 

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Od lewa do prawa fajny pomysł. Kiedyś próbowałem coś takiego zrobić i nie udało mi się. Okazało się że mam za krótki baniak do symulacji takiego wschodu i zachodu albo za mało dałem ledów. Wysłane z mojego RMX3301 przy użyciu Tapatalka
    • Odnoszę się tylko do akwarium 180cm Jak chcesz połączyć L. Perlmutta, który dorasta raptem do 11cm. Z mdokami, które w moim akwarium samce mają po 18cm? Jeżeli chcesz coś w jasnym żółtym , złotym ubarwieniu, to zamiast Labidochromisów, proponuję nimbochromis venustus. A z mdoki są bardzo problematyczne w utrzymaniu ich w zdrowiu, oczywiście moim zdaniem i piszę tutaj tylko o moim doświadczeniu z tymi rybami. Pierwszy raz kupiłem stado 12ryb, po krótkim czasie zostało kilka szt. Które przeżyły do max rozmiarów. Później postanowiłem odbudować stado. Kupiłem kolejne kilkanaście rybek i wpuściłem do akwarium przejściowego, aby tam podrosły - padały jak muchy i po pewnym czasie nie zostało z nich nic. Nie poddałem się i długo szukając kupiłem kolejne 8szt. Takich odchowanych 8cm. (Ryby z Holandii) Aby je wpuścić od razu do dużego akwarium. Po 2mc z 8szt. Zostało mi 3szt i pływają do dzisiaj z 5 starszymi dorosłymi mdokami. Nie wiem, może tylko u mnie, ale te ryby są bardzo wrażliwe. Aby uzupełnić niebieski kolor w akwarium - samce i samice niebieskie, kupiłem stado cyrtocara moori. Kolorem tułowia nie odbiegają od ndok, lepiej pływają, bo mają temperament i przede wszystkim -nie zdychają. W dużym akwarium aktualnie pływa 5szt. Takich około 12cm. Dokupiłem też 16szt małych rybek, takich 3cm. Które aktualnie pływają samodzielnie w przedszkolu 200l mają już około 5-6cm i dalej rosną, w dodatku ani jedna z 16szt nie padła. Podrosną do około 8cm i wpuszczę je do reszty obsady. Ogólnie ryby z gatunków non - mbuna wolno rosną, a już cyrtocara wybitnie wolno rośnie. Do 0.5cm miesięcznie. W dodatku nie każdemu, podoba się garb tłuszczowy na czole tych ryb. Mi akurat się podoba.
    • Zgadza się, ale ja miałem na myśli początkujący z naszym biotopem.
    • Zdecydowanie, 3 to za dużo do Twojego akwarium. Skoro piszesz, że wolałbyś mniejsze gatunki, a więcej osobników, to na pewno odpada Acei, również dlatego, że po prostu rośnie za duży na ten litraż. Do Saulosi dobrym towarzystwem w Twoim zbiorniku byłby np. Labidochromis Perlmutt, fajna i ciekawa rybka. Możesz spróbować też że wspomnianym przeze mnie Maingano.  Dwa gatunki po 10-12 sztuk maluchów i celować w dwa haremy, po jednym z każdego gatunku.
    • Dziękuję za rady, jeśli zostanę przy 2 gatunkach, po ile sztuk może zostać? Czy 3 to już za duża liczebność?  
    • @Bartek_De założyłem że jak ktoś miał do czynienia "latami" z akwarystyką to już nie jest początkujący 😉😃
    • Też mi się tak wydaje, może Maingano do towarzystwa Saulosi, jeśli pozostać przy niebieskim?
    • Najprawdopodobniej w tak małym akwarium i źle dobranej obsadzie ryba jest nękana ewentualnie odczuwa pogarszanie się parametrów wody .  Masz ryby z różnych biotopów. Co się zmieniło? Zmieniło się to , że ryby dorosły , zmieniły się też parametry wody bo nie wierzę aby Twoja filtracja była właściwa patrząc na ten filterek. Tak jak napisał @yaroryby dorosły w złych warunkach i  się po prostu męczą  bo zmieniły się parametry i ubyło im miejsca .  Poczytaj wskazany link i zastanów się czy na pewno chcesz tak trzymać ryby i z jakiego biotopu. Nie chcesz się zrazić to działaj .
    • Poczytałem , poobserowałem, wziąłem też pod uwagę ryby, które mam w swoich zbiornikach.  Z uwagi że posiadam zbiorniki, w których posiadam młode  rdzawe, maingano, perlmutty, cynotilapie zebroides cobue (100x50x50 do likwidacji jeśli postawie 180cm) oraz w 120x50x50 copadichromis trewavasae lupingu oraz yellowy. To ostatecznie u mnie będą 2 akwaria. 120x50x50 oraz w/w 180x50x50.   Z uwagi że w 120cm mam copadichromis trewavasae lupingu wraz z yellowem od ponad 2 lat pora na jakieś zmiany. Nie ukrywam że z yellowami jestem już od blisko 4 lat i mi się przejadły. Także widzę 2 rozwiązania: -OPCJA 1 W 120x50x50 Zostawić copadichromisa trewavasae lupingu F1 dopuścić np. Labidochromis perlmutt (pasuje pod kątem żywieniowym) w miejsce yellowa.   A w 180x50x50 zrobić mbuniaka np. ze stadkiem acei luwala lub itungi. Do tego dokupić sobie "szefa" protomelasa steveni taiwan reef oraz z 2 gatunki mbuny pośród ryb: cynotilapia, maingano , rdzawy lub kolejne marzenie (Metriaclima msobo lub Fainzilberi)    - OPCJA 2  W 120x50x50 zrobić typową mbunę pośród rdzawego maingano cynotilapii.   W 180x50x50 zakupić placidochromisa mdoke white lips + aulonocare i np. dorzucić pasującego żywieniowo Labidochromisa perlmutta czyli zrobić non mbuniaka ale... wtedy muszę też sprzedać copadichromisy z 300l.  
    • No dobrze ale co się zmieniło co się dzieje tej rybce   
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.