Jump to content

170x55x60


Teka

Recommended Posts

Cześć

Mam na imię Tomek, mieszkam w Krośnie (woj. podkarpackie, jeżeli ktoś pochodzi z moich okolic, proszę o kontakt, zamęczę pytaniami :))).

Jak wielu z Was z akwarystyką mam do czynienia od dziecka, swoje obecne akwarium (85l) prowadzę od trzech lat, wygląda tak:

IMG_20171222_170625.thumb.jpg.279e5d75f71f727b8d7f707375a9698c.jpg

Nie mogę już patrzeć na rośliny i już od przynajmniej dwóch lat marzę o dużym zbiorniku. Na tapecie było black water i malawi, wygrało oczywiście malawi.

Maksymalne gabaryty akwarium na jakie w chwili obecnej mogę sobie pozwolić to 170x55x60 dl/sz/wys.

Przez ostatni rok udało mi się wykonać komodę/stelaż pod to akwarium wraz z pokrywą:

IMG_20171222_165406.thumb.jpg.9652c25b07944b0de88a6b9c90e1ac4a.jpg

 

IMG_20171222_165651.thumb.jpg.102459ac6e1361b0cf0a48ec5d19c78c.jpg

IMG_20171222_165555.thumb.jpg.88c98a6c01167c19b1018d735cfc0271.jpg

 

Na wiosnę zamawiam zbiornik i kończę oświetlenie (w tej chwili posiadam moduły led wraz ze sterownikiem).

Planowałem przedstawić się dopiero z gotowym akwarium. Pytań mam jednak tyle, że nie mogę pozwolić sobie na brak przyjemności z uczestnictwa w dyskusji na tym forum.

Moje ogólne założenia na przyszłe akwarium to:

- filtr narurowy

- non-mbuna, jako część obsady Labidochromis caeruleus z wątku:

Mam masę pytań, chciałbym móc w tym wątku zawrzeć je wszystkie.

Jako pierwsze z nich i chyba najbardziej mnie nurtujące w tej chwili to w jaki sposób przymocować wlot i wylot wody w narurowcu do akwarium? Niech to będzie pierwsze z szeregu pytań na jakie nie udało mi się znaleźć odpowiedzi pomimo buszowania po tym forum od wielu miesięcy.

Edited by qntek
Link to comment
Share on other sites

Witaj na forum :) 

wygląda na to, że wszystko ładnie ogarniasz, ale skoro chcesz zadawać tu pytania na różne tematy to przeniosłem wątek do działu "Start akwarium" ;) jak już zalejesz baniak i wpuścisz ryby to pokażesz nam to w wątku "przedstaw się i swoje akwarium", a może od razu w "życie w moim akwarium"... ;) 

 

4 minuty temu, qntek napisał:

Jako pierwsze z nich i chyba najbardziej mnie nurtujące w tej chwili to w jaki sposób przymocować wlot i wylot wody w narurowcu do akwarium? Niech to będzie pierwsze z szeregu pytań na jakie nie udało mi się znaleźć odpowiedzi pomimo buszowania po tym forum od wielu miesięcy.

Ja mam luzem ;) to na tyle sztywna konstrukcja, że raczej nie trzeba tego wszystkiego jakoś dodatkowo przytwierdzać.

Link to comment
Share on other sites

Uświadomiłem sobie, że prawdopodobnie popełniłem błąd w konstrukcji pokrywy. Otóż skleiłem ją w ten sposób, że siądzie o 40 mm niżej górnej krawędzi akwarium zupełnie nie biorąc pod uwagę wzmocnienia wzdłużnego, którego obecność wymusi niższą pozycję tafli wody.

W jakiej odległości od górnej krawędzi akwarium mogę się spodziewać, że takie wzmocnienie będzie u mnie i jaka powinna być minimalna głębokość na jaką pokrywa powinna nasunąć się na akwarium by po jego zalaniu tafla wody była niewidoczna?

Link to comment
Share on other sites

 • Teka changed the title to 170x55x60

Dzisiaj zamówiłem zbiornik w erybce. Generalnie trochę mnie zmartwili gdy poprosiłem o wycenę mojego baniaka. O taką samą ofertę prosiłem rok temu i jakie było moje (niestety nie miłe) zaskoczenie gdy cena okazała się być wyższa o 400 zł w stosunku do ubiegłorocznej :(

Na szczęście udało się wydębić 10% rabatu, a w dodatku prawdopodobnie uda mi się sprzedać moje stare akwarium wraz zresztą szpargałów.

Planowałem zamówić zbiornik dopiero w lutym, tak żeby ok marca go dostać jednak po przeczytaniu ile kolega @deccorativo musi czekać na swój zbiornik i jakie mają kolejki postanowiłem ustawić się w niej nieco wcześniej :). Napisali mi, że realny czas oczekiwania to 1,5 miesiąca, będzie zatem jak znalazł.

Dokończyłem już prawie belkę na modułach samsunga, mam 21 modułów 11000K i 14 RGB, teraz wydaje mi się, że trochę dużo ale dzięki sterownikowi leddimmer ustawie sobie wszystko tak jak chce. Pozostało mi tylko zamocować w trochę lepszy sposób kabel zasilający do belki, próbowałem go przykleić do profila co w rezultacie nie wyszło za ładnie, popracuję nad tym jeszcze.

IMG_20180118_223723.thumb.jpg.0de2c792a66bac737c156c2f731f8d0d.jpg

IMG_20180118_223645.thumb.jpg.5e932cec0bba5d0d1f2cd85b117fd547.jpg

 

W pierwszym poście pisałem o swoich ogólnych założeniach: non-mbuna i narurowiec. Po głębszej analizie tematu filtracji i podsumowaniu kosztów budowy systemu na filtrach narurowych postanowiłem wykonać jednak kaseciaka w wersji turbo, koszt jednak dużo mniejszy. Może kiedyś, teraz gdy nic nie mam i wszystko muszę kupić, myśl o tym ile jeszcze przede mną mnie paraliżuje ;)

Ale do rzeczy. Postanowiłem wciągnąć w mój projekt także żonę i chciałem by pokazała mi w galerii forum, które akwaria jej się podobają. Zdecydowanie bardziej podobały jej się zbiorniki z mbuną i większą ilością skał i tłem strukturalnym. Ja chyba też jednak bardziej w te stronę bym poszedł. Tutaj właśnie chcę się poradzić, otóż dla mbuny powinienem akwarium bardziej zagruzować i pojechać z kamieniami stosunkowo wysoko. W zbiorniku o wysokości 60 cm jednak taki kamień powiedzmy na 50 cm to spore bydle. Poradźcie mi proszę, jak wysoko spróbować wyciągnąć kamienie? Zamierzam zrobić tło strukturalne i chodzi mi po głowie przy tej okazji zrobić także kilka większych modułów kamieni.

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • @piotriolaale rozumiesz, że wszystko było ok, dopóki nie zjadły? Że mam parametry wody identyczne, jak te w której żyły☺️? Że jest 12 ryb w wielkim akwarium? I że to łagodna obsada? Że zachorowały tylko 3 samce Sani? Te co żeżarły? I nie jest to konflikt bakteryjny jak już. Reasumując, potrafię przyznać się do błędu. Niepotrzebnie dałam rę karmę. Ale nie zmienia to faktu, że taka dla mnie świadczy, że są to ryby bardzo mało odporne i tyle. Oczywiście, że są gatunki bardziej i mniej odporne. Nawet tu, z tych wpisów to wynika   A co to za argument, że pokarmy by Ci starczyły na rok? Skąd wiesz na ile mi starczą? Kupiłam duże i przesypują, bo się finansowo bardziej opłaca.    Trzy, ponieważ jestem dociekliwa przestudiowałam dział choroby bardzo dokładnie. Co powiesz na to, że ryby leczyły osoby, które mają biotop w jednym palcu. Protocapsm, schodzi tu jak coca cola u św Mikołaja. Obsady są wymieniane w całości, bo padają. Nie będę podawała ników, ale najwięksi forumowi wyjadacze, tak samo leczyli ryby. Nie mają doświadczenia jak ja? No trochę, że NIE. Po prostu ryby te są bardzo wrażliwe. Ja zamiast zaprzeczać, to bym potwierdzała, żeby nowicjusze mieli świadomość. Żeby byli gotowi na nagłe leczenie, żeby celowali w gatunki bardziej odporne itd
  • Ja to widzę zupełnie inaczej. 1 Ryby dorosłe, mogły dominować w poprzednim akwarium. Łączenie dorosłych ryb to stres, łączenie roślinożerców praktycznie niemożliwe. 2 nie ma takiej samej wody, każde przenoszenie ryb wiąże się ze zmianą parametrów. 3 Pokarmy skondensowane, ryby mogą ich zjeść jednorazowo tyle co w naturalnym środowisku przez tydzień. 4 Każde przenoszenie ryb to stres. Te ryby wytrzymają no3 na poziomie 80, nie może być to spadek z dnia na dzień. Podobnie jest z pokarmem, są tacy co karmią te ryby nieodpowiednia karmą i nic się nie dzieje. Trzeba jednak zachować umiar, pokarmy które wstawiliście wystarczyły by mi na dwa lata. Masz spore doświadczenie z hodowlą ryb, paletki jednak to coś innego. pozdrawiam
  • Ta! Dokładnie taki schemat ogólny miałem w założeniu oczywiście jeszcze jakiś korpus na chemię. Co do kosztów to przy jakiejś wolnej wieczornej chwili policzę ale myślę, że sump realnie nie wyjdzie taniej niż 1000zł. Pompa będzie tu i tu, jakieś rury, kolanka Zawory trzeba w obydwu przypadkach. Szkło nawet standardowe + przegrody u szklarza kolejny wydatek. A w akwarium komin który też coś kosztuje. Trzeba siąść to realnie policzyć 😁
  • Cześć, Mam taką sytuację - od około 10 lat mam akwarium z pyszczakami. Początkowo były tam Maingano i Saulosi. Maingano się nie rozmnażały (albo słabo) i teraz mam tylko Saulosi. Gdy około 2 lata temu dokupiłem kilka Saulosi, przeszedłem jakąś epidemię i sytuacja uległa stagnacji - nie ma młodych a pozostałe rybki (teraz 5 szt ) są w niekorzystnych proporcjach - 3 wybarwione samce, jeden zabiedzony samiec bladawiec i jedna biedna samiczka. Dodatkowo wraz z feralnym zakupem pojawiły się niepożądane ślimaki.  Teraz pytania: 1) czy zważywszy na przykład na ślimaki itp. robić jakiś poważniejszy restart akwarium? Jak skutecznie pozbyć się ślimaków? 2) wydaje mi się, że dla dobrej kolorystyki fajnie byłoby mieć Saulosi ale dorzucić do nich Yellow.  Innym pomysłem aby zapewnić dobre proporce granatów i żółtego byłoby Maingano + Yellow. Jakieś rady odnośnie doboru i liczebności gatunków?    Z góry dziękuję za pomoc!   Załączam zdjęcie jak to wyglądało w czasach świetności ... teraz, wstyd publikować.  
  • @piotriola żadne, ryby są od jednego hodowcy. Nie było zmiany parametrów wody, nie było stresu z transportem związanego. Dostały nowy pokarm i o tym napisałam. Wybacz, ale jednak zachorowanie od jednorazowego podania nowego pokarmu, dla mnie świadczy, że to bardzo wrażliwe ryby, a nie odporne. Bo chyba nie mówimy o no3 na poziomie 10/20☺️
  • Bo tak jest , trzeba zapoznać się z pewnymi zasadami aby nie chorowały. 1 Ryby dobieramy gdy są małe. 2 Zmiana parametrów wody. 3 Zmiana diety, nadmiar białka. 4 Stres związany z transportem. Prawdą jest że w organizmie ryby uaktywniają się pierwotniaki i bakterie. Śledzę temat i mam pytanie, które z punktów zostały spełnione w Twoim zbiorniku?
  • @Pikczerwiciowce są w pakiecie z mięsożernymi rybami. To nie kwestia diety, a raczej tego co zasiedlą ich jelita. Dieta, nieprawidłowa tylko je uaktywnia. Namnażają się w większej ilości i atakują od jelit, po narządy wewnętrze. Widziałam dziury w głowach paletek po inwazji. Do tego dochodzą bakterie. Te chyba u non mbuna są gorsze, bo ryby zwijają się w ekspresowym tempie. Paletki można wyleczyć samym metro. Tu w pakiecie musi być przeciwbakteryjny zawsze. Obstawiam, że ryby roślinożerne nie są tak podsądne na wiciowce, to potwierdza, że na forum o wiciowcach mówią głównie Ci, którzy mają mięsożerne. Ale dalej, z tego wynika że łączenie non, z mbuną to proszenie się o kłopoty. Tak na chłopski rozum. U Ciebie mogły przywlec bakterie, bo to chyba jedyna rzecz na jaką nie leczyłeś? Najlepiej to by było sekcję zrobić i posiew. Ale po leczeniu to i tak nic nie da:-(
  • Ja zacząłem od Mbuny i żadnych chorób, powoli przeszedłem na non-Mbuna i długo było super. Aż pewnego dnia po dotarciu nowych ryb się zaczęło... Może to zabieg okoliczności. Nawet Ślimaki usunąłem mimo iż mi się podobały. Niektóre z ryb miałem po ponad 3 lata i nagle padły a wcześniej nic im nie było.  Wlazło jakieś paskudztwo do akwarium i siedzi. Coś przyjechało z zamawianymi rybami.  Może to jednak dieta? 
  • Czyli w taki sposób? Dobry pomysł👍 Jak się zdecydujesz jednak na narurowca i jak będziesz potrzebował to pomogę Ci to dalej zaprojektować. Ale teraz, na powyższym przykładzie zacznij liczyć sobie koszty. Na same korpusy wydasz około 400zł, dołożysz stówę i masz taką pompę do sumpa https://allegro.pl/oferta/jebao-dcp-6500-z-kontrolerem-max-6500l-h-13837618410 Te pompy są bezgłośne, sam używam dokładnie takiej i polecam. A to dopiero początek. Pompa c. o. to kolejne ~400zł, a gdzie jeszcze rury, kolanka, trójniki, przejściówki, mufy, redukcje, zawory... Jak nic wyjdzie ponad 1,5 tysia.
  • Nie popełniaj błędu z rozdzielaniem mbuny i nonmbuny, jeśli chodzi o preferencje żywieniowe. W mbunie masz gatunki, które wolą mięsko, a w nonmbunie masz roślinożerców. Czy mbuna jest odporniejsza? Nie wiem. Odkąd mam akwa z malawi, trzymałem tylko nonmbune.
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.