Skocz do zawartości

Purolite a520e


Rekomendowane odpowiedzi

Jestem z natury niedowiarkiem, postanowiłam więc przetestować purolite w kuble. Zakupiłam na allegro 0,5 żywicy( nie chciałam zupełnie wyhamować kubełka) . Nie miałam czasu na formatowanie więc podzieliłam ją na 2 porcje i wpakowałam do woreczków zrobionych z pończoch. Pończochy były trochę większe, tak żeby żywicę można było rozłożyć dość cienką warstwą, w koszyku kubła. Akwarium standardowe 160 (100x40x40) obsada 10 pseudotropheus saulosi. Kubeł JBL 701e. W środku 1 l micromec . Kulki micromecu podzieliłam na dwie porcje, jedna poszła do dolnego koszyka, w drugim rozłożyłam woreczki z żywicą i przysypałam resztą micromecu . W górnym koszyku zostały standardowe gąbki. Po uruchomieniu w wodzie zrobiło się dość mętnie- chyba część granulek przedostała się przez woreczek. Ale sprawna filtracja mechaniczna wyłapała pył i woda wróciła do klarowności uzyskiwanej przy pomocy purigenu , teraz może jest nawet lepiej . Wyjściowe NO3 wynosiło nieco powyżej 25 (test salifert) . Po 24 godzinach, ciągłej pracy, test wykazywał NO3 w granicach 5. Po 48 godzinach poniżej 5 jakieś 2,5 . Więc jak na razie żywica działa i prawidłowo usuwa NO3. Jak będzie dalej zobaczymy.

PS. Purolite można zamówić razem z solą na allegro http://allegro.pl/listing/listing.php?order=m&string=purolite+a520e&search_scope=category-1528&bmatch=base-relevance-hou-1-1-0510

  • Lubię to 1
  • Dziękuję 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo cenny test niestety Agnieszko nie będzie miarodajny jeśli jednocześnie testujesz dwie żywice jonowymienne dające podobny efekt ( obie obniżają w efekcie końcowym poziom NO3 ) czyli i Purolite i Purigen.

Ale niepodważalnie Purolite zadziałał jak zwykle błyskawicznie.

Ciekawe dlaczego wiele lat temu kolega TomaszR2005 nie uzyskał tak spektakularnego efektu już po dobie.

Trzymam kciuki za sukces bo może się okazać że i dla kubła jest rozwiązanie z Purolite.

Upatruję w tym cienkim rozłożeniem w ponczosze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Purigen został usunięty przed testem.

Kolory testu saliferta radykalnie różne, więc nawet jeżeli przekłamuje co do dokładnych wartości to spadek jest wyraźny. Postaram się nie podmieniać wody przez jakiś czas i zobaczymy jak to się rozwinie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzymam kciuki za sukces bo może się okazać że i dla kubła jest rozwiązanie z Purolite.

Upatruję w tym cienkim rozłożeniem w ponczosze



.....tu masz Henryk rację. Ja w ogóle odnoszę wrażenie na podstawie Twoich opisów , Agnieszki i innych kolegów,że między innymi kluczem do sukcesów w stosowaniu tych żywic jest ich "luźne" ulokowanie w kuble czy też innych filtrach. Sam wiesz ,że "od zawsze" panowało przekonanie ( i słusznie) ,że w biologu nie musi być silnego przepływu wody ale na tyle swobodny aby spokojnie opływał media. I to jest OK. Ale jeżeli media były bardzo zwarte w koszach to nie mogły być swobodnie penetrowane przez opływającą wodę co skutkowało min. tym ,że wspomniane żywice nie były w pełni lub w ogóle wykorzystane. Stąd też pewnie wynikały późne starty np. TMBT. Przyznam się ,że ostatnio świadomie "przerybiłem " zbiornik i będę weryfikować swoje nastawienie do stosowania żywic.

Agnieszko..również trzymam kciuki i będę czekał na twoje wnioski.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też uważam, że pomysł wart przetestowania, przecież to prawie to samo co nitratex JBL a tam producent napisał,że do filtra... skoro do kubełka można włożyć to do kaseciaka może też w pończosze będzie działało

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mniej więcej jak cienka jest ta warstwa w koszyku którą dałaś?

5mm czy może więcej?


Około 1 cm może 2 . Zmierzę dokładnie przy następnym zagladaniu do kubełka.

Do regeneracji można wysypać do solanki , wypłukać i wrzucić na miejsce.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.