Jump to content

Karma dla wyspiarskich pysi


hilux

Recommended Posts

Mam już skompletowaną obsadę, pierwsza samiczka (Afra) inkubuje :) pora upewnić się że dieta jest odpowiednia.  W 240l pływa:

Pseudotropheus interruptus 1+3

Pseudotropheus sp. "Elongatus Mphanga"  2+6 / 3+5, nie jestem jeszcze pewien

Cynotilapia Afra 1+4 / 2+3 jw.

Sauloski dwa maluszki, długa historia

Redukcja będzie w razie potrzeby jak już gnojki podrosną.

Obecnie używam płatki JBL Novo Malawi i Spirulina 40% 2-3 razy dziennie, raz dziennie JBL Grana Cichlid  na zmianę z Fluval cichlid sinking pellets. Głodówek jeszcze nie robię, większość ryb ma 4-5 cm, płatki znikaja w pół minuty, granulki w kilka.

Mała paczka D-allio jest w drodze, żeby raz na tydzień wybijać mikroby i inne pasożyty. 

Płatków została mi jakaś połowa, zamówić te same czy lepiej  jakiejś innej firmy? Granulek mam na razie w opór ale jeśli coś z nimi nie tak to wolę wyrzucić i zamówić właściwe. 

W sklepach w okolicy najłatwiej dostać pokarm firm JBL, Tropical, Tetra i Fluval. Wszystko z ebaya (w tym ebay.pl) mogę kupić bez problemu, z allegro więcej pieprzenia się ale na ogół wykonalne, sklepy internetowe to loteria.

Z góry dzięki. :)

 

Link to comment
Share on other sites

7 godzin temu, hilux napisał:

W sklepach w okolicy najłatwiej dostać pokarm firm JBL, Tropical, Tetra i Fluval. Wszystko z ebaya (w tym ebay.pl) mogę kupić bez problemu, z allegro więcej pieprzenia się ale na ogół wykonalne, sklepy internetowe to loteria.

Jeśli ebay wchodzi w grę to bierz -

Roślinne-

Northfin Veggie(jako codzienne karmienie) https://www.ebay.pl/itm/NORTHFIN-VEGGIE-1-mm-100g-Mbuna-Tropheus-Algae-Scraping-Premium-Fish-Food/122749437107?hash=item1c946fc4b3:g:VlUAAOSw63FaIOQd + Tropical soft line Africa Herbivore  https://www.ebay.pl/itm/Tropical-soft-line-Africa-Herbivore-fur-Fische-ab-3cm-Premium-Futter-100ml/391940158027?hash=item5b4174324b:g:96QAAOSwXLFZh4gY

 

Mięsne-

Northfin Cichlid(tu bym karmił ryby 2-3 razy w tygodniu zawsze rano zmieniając kolejność podawania czyli naprzemian z New Live Spectrum Cichlid Formula) https://www.ebay.pl/itm/NORTHFIN-CICHLID-1-mm-500g-Malawi-Tanganyika-Victoria-Slow-Sinking-Pellets/122745059229?hash=item1c942cf79d:g:eOEAAOSwX9FZKl-i   + New Life Spectrum Cichlid Formula http://www.ebay.pl/itm/New-Life-Spectrum-Cichlid-Formula-250g-Tub-1mm-Sinking-Pellets-For-Cichlids/182947683085?hash=item2a98881b0d:g:vIYAAOxyhXRTMYm5

8 godzin temu, hilux napisał:

Granulek mam na razie w opór ale jeśli coś z nimi nie tak to wolę wyrzucić i zamówić właściwe. 

A co jest z nimi nie tak?

Z tego co piszesz to wynika że pokarm w granulkach znika w kilka minut więc sądzę że za dużo go podajesz...

W przypadku karmienia młodych ryb granulatem trzeba zwrócić uwagę na ich podawanie bo można łatwo przeholować...Ja karmię swoje ryby tylko granulatem ale z tym że połową dawki niż w przypadku pokarmów w płatkach...Daję dosłownie szczyptę pokarmu tak aby ryby zjadły do w ciągu kilkunastu sekund...

Nie wiem czy czytałeś ten temat ale wrzucam dla informacji ;) 

 

Link to comment
Share on other sites

Dzięki za odpowiedzi panowie, jedzonko się zamówi. :)

Granulat JBL jest w wersji dla ryb poniżej 5cm z dozownikiem pt. 'jedno pyknięcie na 5 rybek', pykam im rano 2-3 razy (na 19 sztuk), żeby przepaliły w ciągu dnia. To co wyłapią przy powierzchni i w toni znika od razu, ale robi się wtedy niezły pierdolnik i część granulek opada na dno. Wyszukanie i zjedzenie ich zajmuje im te kilka minut.  Nie namaczam pokarmu, bo nie ma tego w instrukcji, zweryfikowałem medyczną suwmiarką, namoczony nie puchnie.  

Granulat Fluvala jest grubszy, maluchy nie potrafią zjeść go na raz. Doczytałem i schowałem na tył szafki, wyjmę jak ekipa podrośnie. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • Do sumpa zaglądamy co dwa dni, żeby skarpetę filtracyjną wymienić na czystą. Jak uzbiera się kilka wrzucam do pralki na jakiś krótki program z płukaniem. Poza tym nic więcej w sumpie nie dotykam. Troszkę słychać k1 i przelew wody przez przegrodę w filtrze. Sump jest przykryty szybami w 3/4 . Odparowaną wodę dolewam ze e zbiornika przy sumpie.
  • Ja mam narurowca w 500l więc się wypowiem 3xmechanik, 2xchemia, 3xbiologia. Obecnie na pompie 20/40 na II biegu Zużycie 18W i totalna cisza to największe zalety tej maszynerii. Dodatkowo wbudowana grzałka łazienkowa sprawdza się bez problemów. W mechanikach stosuję owatę i sprawdza się nawet do 3 tygodni przy dość dużej obsadzie mbuny. Mam wbudowany kranik którym spuszczam i dopuszczam wodę. U mnie sprawdza się to wszystko bardzo dobrze Przy nowym akwarium zrobiłbym sumpa. Dlatego, że po pierwsze łatwiej go obsłużyć jak pisał Bartek a i można upchnąć w niego więcej wkładów. Minusem chyba jest głośność i prądożerność pomp. Jednak w tym aspekcie muszą wypowiedzieć się użytkownicy.  
  • Dzięki za opinie! Właśnie chyba czytałem Twój wpis na forum, w którym napisałeś, że miałeś narurowca i po 12 latach byś drugi raz się nie zdecydował. Ale nie było tam żadnych argumentów co nie pasowało.   Wkłady mechaniczne do narurowca zrobił bym sobie z owaty, na rurkach po wkładach sznurkowych co obniżyło by koszty i pomogło szybciej zmieniać wkład (pomysł kolegi z tego forum). Jednakże mam świadomość powierzchni filtracyjnej sumpa. Najbardziej obawiam się właśnie wilgoci w szafce oraz ewentualnej awarii co przy otwartym układzie skończy się powodzią...    A co do powierzchni filtracyjnej. Przy takiej "siedemsetce" planowałem 4 korpusy mechaniczne i 8 korpusów biologii (w układzie 4 rzędy po 2 korpusy). Jakiej objętości sump byłby odpowiedni do takiego szkła? 
  • Jako użytkownik obu tych filtracji wtrącę swoje trzy grosze. Opiszę po krótce wady i zalety. Zalety narurowca: Jak wspomniałeś kompletna cisza. Wysoka wydajność oraz sprawność. Z tego co się orientuję, mamy do wyboru 3 wydajności pomp: ~2800l/h, ~3400l/h, ~4200l/h Wartości w przybliżeniu, ponieważ producenci i sprzedawcy różnie podają. To akurat można by uznać za wadę, biorąc pod uwagę całą gamę pomp stricte akwarystycznych i bogaty przekrój ich wydajności. Dostępność gotowych wkładów o różnym stopniu filtracji. Łatwość obsługi (wymiany wkładów) Wady narurowca: Wysoki koszt wykonania takiej instalacji. Ogromny nakład pracy przy budowie instalacji. Do wyboru tylko 3 wydajności pomp c. o. Częstotliwość wymiany wkładów mechanicznych (sznurkowych) co generuje koszty. Zalety sumpa: Dodam, że są to moje spostrzeżenia ze stosunkowo krótkiego czasu użytkowania. Bezobsługowość. Raz na 2 tygodnie wymieniam o-watę, która leży na gąbkach w komorze zrzutu, co zajmuje mi jakieś 30 sekund. Bardzo duża powierzchnia biologiczna. Brak ograniczeń jeśli chodzi o zastosowanie złoża biologicznego. Duży wybór pomp akwarystycznych i ich wydajności. Cisza. Tak, sump też może być cichy. Wszystko zależy jak sobie go zaprojektujesz. Łatwy dostęp do złóż filtracyjnych. W każdej chwili można coś dodać lub zabrać. Stały poziom wody w akwarium. Woda odparowuje tylko z sumpa. To skrót myślowy, oczywiście z akwarium również paruje, ale pompa cały czas utrzymuje równy poziom wody w akwarium dlatego woda znika tylko z sumpa. Wady sumpa: Jak do tej pory, nie zauważyłem. No może poza zajętym miejscem w szafce. Ale pewnie jako wadę trzeba uznać parującą wodę i wilgoć w szafce. Można to ograniczyć przykryciem sumpa. Na pewno trzeba zadbać o dobrą wentylację szafki. Ja nie mam tylnej zabudowy stelaża więc nie mam z tym problemu.
  • Dziękuję za informacje. Wkłady narazie płukać bez wymiany czy częściowo podmieniać? Czy wodę do podmiany mam uzdatniać Esklarin Tropicala + łyżeczka sody oczyszczonej?  
  • Super! Dzięki za pomoc z tematem. Tam napisałem gdyż temat był najbliższy temu co początkowo chciałem zrobić.    Mam nadzieję, że ktoś się odezwie. Czasu jeszcze duuuuużooo
  • @Marcin P. Twój post wydzieliłem jako nowy temat. Tamten rzeczywiście dotyczył tylko filtracji narurowej. W ten sposób będzie można swobodnie wypowiadać się na temat obu filtracji. Mam nadzieję, że nie masz mi za złe tytułu? Jeśli masz własną propozycję to oczywiście go zmienię, tymczasem uznajmy go za roboczy.
  • Uważam, iż temat skał został wyczerpany. W związku z tym i aby ograniczyć kolejne, emocjonalne komentarze, zamykam.
  • Cześć! Powoli planuje elementy swojego nowego akwarium, które będzie startowane w nowym domu. Będzie to szkło 240x60x50h cm. O ile stelaż, obicie szafki, pokrywa czy oświetlenie nie stanowi dla mnie problemu o tyle kwestia filtracji już tak. Do tej pory miałem akwaria roślinne, towarzyskie, krótka przygoda z malawi, a od dłuższego czasu pielegnice amerykańskie. Od samego początku w głównym zbiorniku używany był kubełek Aquael Ultramax 2000 i w 100% wystarczał. W środku standardowe gąbki i jedno piętro ceramiki pozwalały utrzymać klarowną wodę i zdrowe ryby. Planując dużo większy i dość długi zbiornik nie będę już chciał korzystać z kubełka. Filtr kasetowy również mnie nie interesuje, gdyż nie będę zajmował miejsca w akwarium filtrem "wewnętrznym". Pod uwagę biorę jedynie sump i filtrację narurową. I tu pojawia się dylemat... Byłem zdecydowany na filtr narurowy, ze względu na ciszę, mniej zajętego miejsca, znacznie mniejszą ilość wody w obiegu (filtr+akwarium) i brak wilgoci ze względu na zamkniecie układu. Jednakże przeglądając grupy, fora i rozmawiając z akwarystami okazuje się, że zdecydowana większość z nich mając duże akwaria korzysta z sumpa. W argumentacji słyszę, że jest to zwyczajnie tańsze, bardziej efektywne, łatwiejsze w obsłudze i montażu rozwiązanie. Powierzchnia filtracyjna owszem, jest znacznie większa ale co ma więcej plusów? Czy hałas i wilgoć da się jakoś weliminować? Prośba do osób mających doświadczenie z jednym i drugim rodzajem filtracji. Dajcie znać jakie są wasze realne odczucia. Z czego przesiedliście się na co? Wiem, że piszę w temacie narurowców i wypowiedzi większości będą nieobiektywne, dlatego bardzo zależy mi na jak największej ilości informacji od użytkowników sumpów! Liczę ma Waszą pomoc.
  • Chłopak nie wiedział, że Bartek jest moderatorem. Zaczyna i nie do końca widzi różnicę między Tanganiką i Malawi. Ja też wiem tylko, ze Tanganika to muszle:D Zaraz Mikołaj, święta....piękna pogoda za oknem, bądźmy w dobrych humorach 😘 
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.