Skocz do zawartości

" Problem z Microbe Lift Phosphate Remover - zgony "


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano (edytowane)

Od dluzszego czasu siedzialem i glowkowalem odnosnie glonow w baniaku. Niby nic specjalnego a jednak meczyl mnie ich brak i nie dawalem spokoju. Zakupilem test PO4 Salifert i przystapilem do akcji.  Po tescie wynik byl grubo ponad 1 ale nie wchodzil w 3.

59fa42748a8e1_iphone6094.thumb.JPG.eecb38efd0f9d7bb0429ba94c4fcffeb.JPG

Zakupilem microbe-lift phosphate remover i na moje 1000l zapodalem 60ml, czyli mniej niz powinienem. Zmetnienie nastalo ale po kilku minutach zaobserwowalem dziwne zachowanie rybek. Niestety musialem na chwile wyjsc z domu wiec podkrecilem pompy i falownik co by to szybciej przetrawilo i wyszedlem. Po niecalych dwoch godzinach wrocilem i nie moglem uwierzyc moim oczom. Wszystkie ryby siedzialy na dnie, z tym ze wiekszosc prawie lezala i strasznie szybko oddychaly. Glownie upadly acei, super redy i socolofi

59fa44550fedd_iphone6043.thumb.JPG.bcf83b9b5a717c44cc7f3af0ce350588.JPG

Przydusily się, wiec szybka akcja ratunkowa. Jakies 2/3 wody do kanalizy i w przeciagu 3h podmienilem ponad 600l wody. Wiekszosc ryb odzyla, czesc siedzi jeszcze na dnie i mocno dyszy a stan mojej obsady zmniejszyl się o jedna Acei.

Poranek to zwerwyfikuje ale spodziewam się jeszcze kilka zgonow. Jestem wsciekly na siebie jak jeszcze chyba nigdy dotad, bo mimo idealnego zbiornika odwalilem taki numer z braku zajecia - a tak sobie pokombinuje. I tu wlasnie rodzi się moje pytanie - co poszlo nie tak. Dawka atramentu nie byla duza a testy nowe wykonywane dwa razy z tym samym rezultatem. Gdzie nastapil blad?

 

 

Edytowane przez AndrzejWalb
Opublikowano (edytowane)

Coś mnie też kiedyś podkusiło i użyłem tego atramentu, bo mi PO4 wyszło wysokie. Nie wiem co mi odwaliło, chyba się naczytałem. Efekt, jeden zgon Copadichromis geertsi i to samica z odłowu. Teraz nie mam glonów...ani sinic i się tym nie przejmuję. Nic na siłę. To jest jeden z powodów mojego negatywnego podejścia do stosowania chemii. Współczuję.

Godzinę temu, mlody.czub napisał:

Gdzie nastapil blad?

Mogłeś przedawkować, ale to oznacza, że nie jest to bezpieczny preparat i trzeba bardzo ostrożnie go stosować. Najlepiej bez wyraźnej konieczności nie stosować. Chcesz mieć glony, to zwiększ oświetlenie i zmień spektrum oświetlenia. Możesz też podnieść poziom NO3. Brzmi to jak herezja, ale do pewnych granic nie ma znaczenia dla zdrowia ryb, a może spowodować rozwój glonów, które te NO3 pochłaniają (dlatego rosną). Na pewno nie tak jak rośliny, ale w pewnym stopniu ma to miejsce.

Edytowane przez pozner
Opublikowano (edytowane)

Ja chyba tez się naczytalem ale odpuszczam już sobie. To nie poligon doswiadczalny.

Glowne parametry byly w normie a ja odwalilem taki numer. Na szczescie rano wszystkie rybki byly zywe i jadly, zostala jeszcze jedna acei ktora jest jakby otumaniona i niestety nie pobiedala pokarmu. Chyba za mocno ja przydusilo. Na pewno nie siegne po ten preparat już nigdy.

Wedlug zalecen procudenta powinienem wlac nie wiecej niz 30ml na kazde 400l wody a wlalem mniej wiec stad moje zdziwienie.

Chcialem dobrze a prawie wybilem cala obsade. Na pewno teraz już  zastosuje to samo podejscie co Ty - nic na sile. 

Edytowane przez mlody.czub
Opublikowano
2 godziny temu, mlody.czub napisał:

Wedlug zalecen procudenta powinienem wlac nie wiecej niz 30ml na kazde 400l wody a wlalem mniej wiec stad moje zdziwienie.

Na moim opakowaniu jest napisane 5 ml na 150l, więc chyba coś jest nie tak ?

Opublikowano

Marcinie,

witaj w klubie, przeżyłem identyczną sytuację! Pomogła duża podmiana wody i mocne napowietrzanie!

Ten preparat zbija PO4 jak szalony, klaruje wodę - to mogę potwierdzić ale należy to robić w kilku krokach bardzo małymi dawkami! Największy problem jest taki że o sieci krąży kilka sposobów dawkowania i czort wie do którego się dostosować. Na moim opakowaniu np. jest: 4ml na 57l.

Opublikowano
8 minut temu, eljot napisał:

Na moim opakowaniu jest napisane 5 ml na 150l, więc chyba coś jest nie tak ?

U mnie jest tak samo. Podwójna dawka zalecana jest do akwariów słonowodnych.

Było już zresztą nt. temat..

 

Opublikowano

Kolego miałem to samo. Też mnie coś podkusilo i wlalem to go...o. To to śmietnik jakiś a nie ziołowy środek. Wszystko wlalem zgodnie z instrukcją a po 10 minutach myślałem że całą obsada mi zejdzie. Ryby ciężko oddychaly, siedziały przy dnie a woda nic się nie wyklarowala.  Doszedłem w końcu do ideału ale co się wody napodmienialem i filtrów naczyscilem. Pod żadnym pozorem nie stosować tego gow..a.!:angry: Nie wiem dlaczego wszyscy pisza o tym czymś takie pozytywne opinie. 

Opublikowano (edytowane)
21 minut temu, eljot napisał:

Na moim opakowaniu jest napisane 5 ml na 150l, więc chyba coś jest nie tak ?

Ooo, a to jest mega roznica w dozowaniu. 

Ja zastosowalem się do producenta. Szkoda ze predzej nie odnalazlem tego tematu no ale coz - madry polak po szkodzie. Poki co rybki znowu sa ruchliwe bez zadnych dziwnych objawow. Jedyne co to najadlem się wczoraj strachu i mialem kupe roboty zeby podmienic tyle litrow jak najszybciej. I notabene mam oryginalny amerykanski produkt wiec nikt nic nie majstrowal przy etykietach  

IMG_4547.JPG

IMG_4545.JPG

Edytowane przez mlody.czub
Opublikowano

Preparat jest dla morszczaków  oraz dla nas słodkowodnych a rózni je  zasadniczo  dawkowanie.

18 minut temu, eljot napisał:

Na moim opakowaniu jest napisane 5 ml na 150l, więc chyba coś jest nie tak ?

Nie wiem ile razy mam to powtarzać pisząc o dawkowaniu "atramentu" czyli Microbe Lift Phosphate Remover

Dla nas obowiązuje dawka  jak u Darka i Marcina i wszystkich innych kolegów Malawi   5ml na 150l wody.

I to bez względu ile wyjdzie prawdziwy wynik PO4 z test i co jest napisane po angielsku  na opakowaniu.

Trzeba patrzyć co się kupuje - bo w sklepach jest atrament do Salt Water i jest inny do Salt&Fresh Water i rózne dawki na opakowaniach. Pieron wie czy nie kupujesz też podróby bo tylko te od oficjalnego dystrybutora na Polskę  czyli Zoofokus  mają naszą po polsku nalepkę która zakrywa te morskie dawki i ona tylko podaje tą właściwą dawkę .

Powinieneś odbyć taką drogę myślową

230x62x75 = 1070l x 60% bo tyle u nas wody netto = 641l  / 150l = 4,27 dawek po 5ml =  20-21 ml

Dałeś  60ml czyli  3 x za dużą dawkę  i dziwisz się że ryby padają .

A ty i inni obwiniają preparat do usuwania PO4  - to reakcja chemiczna błyskawiczna z pobieraniem tlenu z wody  więc nie chcę pisać kto tu winny.

Co poszło jeszcze nie tak?

Ano kto stosuje chemię i wychodzi  nie patrząc na efekty - nie mogłeś poczekać na dawkowanie jak będziesz w domu.

Od razu byś zauważył że rybom brak tlenu jak dałeś 3x za dużo chemii.

Po trzecie po co dawałeś w ogóle ten atrament  jak podobno nie masz wcale glonów - on nie jest do uprawy glonów on jest do uzyskania stosunku NO3/ PO4 w takim przedziale by możliwość owstania sinic zminimalizować.

Znowu zadziałało - jak inni stosowali to i ja wleje a co ta nie ważne po co i nie ważne ile.

Sorki za opieprz ale ci się należało .

 

 

 

 

  • Lubię to 4
Opublikowano (edytowane)

Tak, tak. Bo wszyscy którzy to stosowali w tym ja to takie ulomne osoby, które nie potrafią czytać i leja na pałę ile wlezie. Proszę kolege aby nie oceniał wszystkich swoją miarą. Wiem co wlalem i ile było w instrukcji więc wiem, ze ten środek to jedno wielkie guano, i wszystkim odradzam to stosować.

Edytowane przez Gość

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Czyli mniej więcej tak jak myślałem🙂   Wiem, czytałem od deski do deski wielokrotnie... Ale ja nie jestem małym chemikiem😉 myślałem, że to co robiłem wystarczy, no niestety życie zweryfikowalo... Czekam, nic innego nie zostało. Może dla pewności kupię jakaś używana pompę obiegową i zrobię ten filtr. Dzięki raz jeszcze!👍
    • Ja mam wolną Jebao DCP 2500. Jak coś namieszam, to fitr piankowy oparty o dno (nie mam piasku, tylko pcv na dnie; jak piasek, to można korek od dołu...)) dociśnięty wlotem pompy od góry. W pompie wymienione amortyzatory na przyssawki - przyklejone do szyby. Sposób nie ważny, istotne by przepuścić wodę przez filtr... A co do biologii... to dojrzewała u mnie w wiaderku  przez  miesiące na karmie I NH3/NO2- (https://forum.klub-malawi.pl/topic/25309-projekt-akwarium-280x60x60-pokrywa-filtr-szafka/?do=findComment&comment=371935. ) Przy starcie akwa wrzuciłem medium do filtra + cukier + fosforany +  Nh4Cl, NaNO2 i brud z dna wiaderka. Po pewnym czasie (godziny ?) zmętniało... i po 3-4 tygodniach zrobiło się klarowniej, ale nie idealnie.  Potrzeba czasu...   
    • Mam nieużywany korpus 10" z filtra RO, mam jeszcze Pata Mini ale raczej nie jest to "wydajna głowica"😉 co można by było dobrać do tego i jak ogóle ma to działać? Głowica tłoczyła by wodę przez korpus mam rozumieć, nie wiem czy moja wyobraźnia działa dobrze😉
    • Wrzucam raz jeszcze. VID_20250404_102632.mp4   Mam nadzieję, że teraz będzie widział 
    • Nie widzę twoich filmików. Nie wiem czy przyczyna leży po mojej czy Twojej stronie. Zakładam , że po mojej bo nikt nic na ten temat nie napisał.
    • Dziękuję za cenne rady. Nie pozostaje mi chyba nic innego niż czekać jak polecacie. Jedno mnie zastanawia z N03 było ono praktycznie niewykrywalne od samego początku. Wynik max 2. Tłumaczyłem to sobie tym, iż  azotany są pochłaniane na bieżącą przez bakterie które się cały czas namnażają bo mają ku temu dobre warunki (chodzi o powierzchnię na 70l kształtek). Jeżeli kolonia ma gdzie się rozwijać, to robi to do osiągnięcia max powierzchni jaką jej zapewnimy. Taka moja teoria apropo niewykrywalnych NO3. Biologię praktycznie przeniosłem z innego zbiornika dodając jeszcze na start brud z gąbek. Miałem jedną przygodę ze skokiem N02 ucząc się dozować karmienie (pisałem o tym wcześniej) a tak to, do tej pory woda była w miarę klarowna. Skąd to nagłe zachwianie biologii teraz po czasie, jeżeli żadne zmiany nie zostały wprowadzone. Pierwotniaki teraz? Kurcze trochę nie chce mi się wierzyć...( Oczywiście nikogo nie krytykuję, po prostu jestem mocno zdziwiony) Znaczyło by to, że cykl jest jeszcze nie zamknięty? Idąc tym roku myślenia wypadałoby wyciągnąć żywice i grzecznie czekać na dojrzenie zbiornika? Zalane było ok 3 mc temu, ryby pływają 2 mc. Biologia dalej nie hula? Dla mnie mega dziwna sprawa. Wrzucam jeszcze filmik na którym dokładniej widać to zmętnienie: VID_20250404_102632.mp4  
    • Jeżeli chcesz sprawdzić czy to pierwotniaki to nic nie rób a same znikną. Jeżeli nie znikną to znaczy , że problem leży w tym co wyżej koledzy napisali.
    • Wg mnie pierwotniaki, NO3 niewykrywalne? A powinno być. Duża wymiana wody powoduje klarowność, a potem zmętnienie ponownie wraca. Dla mnie to typowy objaw braku sprawnie działającej biologii. Nie martwił bym się w tej chwili o klarowność, uważał bym na parametry, nie podmieniał wody ponad miarę, a nawet przez chwilę w ogóle. Jak zacznie pojawiać się NO3 , podejrzewam, że zbiornik zacznie się klarować i pierwotniaki zaczną się wycofywać.
    • Możesz spróbować filtr piankowy 1 mikron + wydajna głowica. Jeśli zmętnienie nie ustąpi, to prawdopodobnie jest pochodzenia mineralnego - czyli coś może z modułów się uwalniać o rozmiarach poniżej 1 mikron. Jeśli filtr będzie się szybko zapychał (minuty) i klarowność będzie się poprawiała, to mogą być to bakterie/pierwotniaki lub coś powyżej 1 mikrona. Moduły też mogą uwalniać jakąś pożywkę dla bakterii... Z drugiej strony to dopiero 6 tygodni prawdziwego "życia" ....  biologia potrzebuje miesięcy aby wszystko grało. Może trzeba poczekać...
    • Prośba o pomoc, skończyły mi się pomysły😕 Chodzi mianowicie o przejrzystość wody a konkretnie o jej brak. Z nieznanych mi przyczyn od jakiś 2-3 tygodni walczę z mętna wodą. Nie jest to stan który występuje od początku zalania, pojawił się niedawno. Po całkowitym dojrzeniu zbiornika, woda była w miarę klarowna. Co najdziwniejsze nie zmieniło się nic jeżeli chodzi o dokładanie czegoś nowego, zmianę pokarmu czy cokolwiek innego w zbiorniku z czym mógłbym powiązać ten stan rzeczy... VID_20250331_135859.mp4 Zmętnienie wody jest w kolorze białym, widoczne normalnie gołym okiem jakby falowało w toni wodnej. Na początku myślałem, że to pierwotniaki jak przy świeżo zalanym zbiorniku. No ale nie jest to możliwe patrząc na testy wody.NO2, NO3, PO4 niewykrywalne. Woda dobrze natleniania przez sump. Biologia działa normalnie. Pokarm aller futura oraz spirulina forte podawane przez karmnik, znika w 15 sekund.  Dołożyłem do sumpa watę filtracyjną/owatę polecaną kiedyś już u nas oraz mała głowice filtra ze ściereczka z mikrofibry w zbiorniku idąc w stronę zanieczyszczenia mechanicznego. Nie pomaga. Również w zbiorniku znajduje się litr węgla aktywnego (został zalany dwukrotnie wrzątkiem). Też nie pomaga. Jedyną rzeczą jest podkręcenie podmiany wody i po ok 1,5 dnia jest w zbiorniku klarowna lecz po powrocie do kropelkowania staje się po 2 dniach znowu mleczna. Próbowałem w odstępach czasu już 3 razy i problem nadal wraca. Od wczoraj rana wrzuciłem litr żywicy PA202 luźno w pończochach do sumpa. Na razie brak zauważalnej różnicy. Prawie skończyły mi się pomysły😕 Mam jeszcze jeden ale mam nadzieję, że to nie to. Zacząłem podejrzewać moje skały DIY. Wykonane z cementu( atest BHP do kontaktu z wodą pitną) siatki rabatowej, waty szklanej oraz farb śnieżki również atest BHP do zabawek dla dzieci. Co tu może puszczać do wody? Wszystko wyschło bardzo dobrze zanim wylądowało w zbiorniku oraz wcześniej było odmoczone. Nagle zaczęło puszczać syf do wody? Po 2 miesiącach od zalania? Jak już coś to chyba powinno odrazu?  Ktoś, coś, jakieś pomysły? Na szczęście zmętnienie nie wpływa na zachowania ryb. Ale jak patrzę na akwarium to płakać się chce...    
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.