Jump to content

" Problem z Microbe Lift Phosphate Remover - zgony "


mlody.czub

Recommended Posts

Od dluzszego czasu siedzialem i glowkowalem odnosnie glonow w baniaku. Niby nic specjalnego a jednak meczyl mnie ich brak i nie dawalem spokoju. Zakupilem test PO4 Salifert i przystapilem do akcji.  Po tescie wynik byl grubo ponad 1 ale nie wchodzil w 3.

59fa42748a8e1_iphone6094.thumb.JPG.eecb38efd0f9d7bb0429ba94c4fcffeb.JPG

Zakupilem microbe-lift phosphate remover i na moje 1000l zapodalem 60ml, czyli mniej niz powinienem. Zmetnienie nastalo ale po kilku minutach zaobserwowalem dziwne zachowanie rybek. Niestety musialem na chwile wyjsc z domu wiec podkrecilem pompy i falownik co by to szybciej przetrawilo i wyszedlem. Po niecalych dwoch godzinach wrocilem i nie moglem uwierzyc moim oczom. Wszystkie ryby siedzialy na dnie, z tym ze wiekszosc prawie lezala i strasznie szybko oddychaly. Glownie upadly acei, super redy i socolofi

59fa44550fedd_iphone6043.thumb.JPG.bcf83b9b5a717c44cc7f3af0ce350588.JPG

Przydusily się, wiec szybka akcja ratunkowa. Jakies 2/3 wody do kanalizy i w przeciagu 3h podmienilem ponad 600l wody. Wiekszosc ryb odzyla, czesc siedzi jeszcze na dnie i mocno dyszy a stan mojej obsady zmniejszyl się o jedna Acei.

Poranek to zwerwyfikuje ale spodziewam się jeszcze kilka zgonow. Jestem wsciekly na siebie jak jeszcze chyba nigdy dotad, bo mimo idealnego zbiornika odwalilem taki numer z braku zajecia - a tak sobie pokombinuje. I tu wlasnie rodzi się moje pytanie - co poszlo nie tak. Dawka atramentu nie byla duza a testy nowe wykonywane dwa razy z tym samym rezultatem. Gdzie nastapil blad?

 

 

Edited by AndrzejWalb
Link to comment
Share on other sites

Coś mnie też kiedyś podkusiło i użyłem tego atramentu, bo mi PO4 wyszło wysokie. Nie wiem co mi odwaliło, chyba się naczytałem. Efekt, jeden zgon Copadichromis geertsi i to samica z odłowu. Teraz nie mam glonów...ani sinic i się tym nie przejmuję. Nic na siłę. To jest jeden z powodów mojego negatywnego podejścia do stosowania chemii. Współczuję.

Godzinę temu, mlody.czub napisał:

Gdzie nastapil blad?

Mogłeś przedawkować, ale to oznacza, że nie jest to bezpieczny preparat i trzeba bardzo ostrożnie go stosować. Najlepiej bez wyraźnej konieczności nie stosować. Chcesz mieć glony, to zwiększ oświetlenie i zmień spektrum oświetlenia. Możesz też podnieść poziom NO3. Brzmi to jak herezja, ale do pewnych granic nie ma znaczenia dla zdrowia ryb, a może spowodować rozwój glonów, które te NO3 pochłaniają (dlatego rosną). Na pewno nie tak jak rośliny, ale w pewnym stopniu ma to miejsce.

Edited by pozner
Link to comment
Share on other sites

Ja chyba tez się naczytalem ale odpuszczam już sobie. To nie poligon doswiadczalny.

Glowne parametry byly w normie a ja odwalilem taki numer. Na szczescie rano wszystkie rybki byly zywe i jadly, zostala jeszcze jedna acei ktora jest jakby otumaniona i niestety nie pobiedala pokarmu. Chyba za mocno ja przydusilo. Na pewno nie siegne po ten preparat już nigdy.

Wedlug zalecen procudenta powinienem wlac nie wiecej niz 30ml na kazde 400l wody a wlalem mniej wiec stad moje zdziwienie.

Chcialem dobrze a prawie wybilem cala obsade. Na pewno teraz już  zastosuje to samo podejscie co Ty - nic na sile. 

Edited by mlody.czub
Link to comment
Share on other sites

2 godziny temu, mlody.czub napisał:

Wedlug zalecen procudenta powinienem wlac nie wiecej niz 30ml na kazde 400l wody a wlalem mniej wiec stad moje zdziwienie.

Na moim opakowaniu jest napisane 5 ml na 150l, więc chyba coś jest nie tak ?

Link to comment
Share on other sites

Marcinie,

witaj w klubie, przeżyłem identyczną sytuację! Pomogła duża podmiana wody i mocne napowietrzanie!

Ten preparat zbija PO4 jak szalony, klaruje wodę - to mogę potwierdzić ale należy to robić w kilku krokach bardzo małymi dawkami! Największy problem jest taki że o sieci krąży kilka sposobów dawkowania i czort wie do którego się dostosować. Na moim opakowaniu np. jest: 4ml na 57l.

Link to comment
Share on other sites

Kolego miałem to samo. Też mnie coś podkusilo i wlalem to go...o. To to śmietnik jakiś a nie ziołowy środek. Wszystko wlalem zgodnie z instrukcją a po 10 minutach myślałem że całą obsada mi zejdzie. Ryby ciężko oddychaly, siedziały przy dnie a woda nic się nie wyklarowala.  Doszedłem w końcu do ideału ale co się wody napodmienialem i filtrów naczyscilem. Pod żadnym pozorem nie stosować tego gow..a.!:angry: Nie wiem dlaczego wszyscy pisza o tym czymś takie pozytywne opinie. 

Link to comment
Share on other sites

21 minut temu, eljot napisał:

Na moim opakowaniu jest napisane 5 ml na 150l, więc chyba coś jest nie tak ?

Ooo, a to jest mega roznica w dozowaniu. 

Ja zastosowalem się do producenta. Szkoda ze predzej nie odnalazlem tego tematu no ale coz - madry polak po szkodzie. Poki co rybki znowu sa ruchliwe bez zadnych dziwnych objawow. Jedyne co to najadlem się wczoraj strachu i mialem kupe roboty zeby podmienic tyle litrow jak najszybciej. I notabene mam oryginalny amerykanski produkt wiec nikt nic nie majstrowal przy etykietach  

IMG_4547.JPG

IMG_4545.JPG

Edited by mlody.czub
Link to comment
Share on other sites

Preparat jest dla morszczaków  oraz dla nas słodkowodnych a rózni je  zasadniczo  dawkowanie.

18 minut temu, eljot napisał:

Na moim opakowaniu jest napisane 5 ml na 150l, więc chyba coś jest nie tak ?

Nie wiem ile razy mam to powtarzać pisząc o dawkowaniu "atramentu" czyli Microbe Lift Phosphate Remover

Dla nas obowiązuje dawka  jak u Darka i Marcina i wszystkich innych kolegów Malawi   5ml na 150l wody.

I to bez względu ile wyjdzie prawdziwy wynik PO4 z test i co jest napisane po angielsku  na opakowaniu.

Trzeba patrzyć co się kupuje - bo w sklepach jest atrament do Salt Water i jest inny do Salt&Fresh Water i rózne dawki na opakowaniach. Pieron wie czy nie kupujesz też podróby bo tylko te od oficjalnego dystrybutora na Polskę  czyli Zoofokus  mają naszą po polsku nalepkę która zakrywa te morskie dawki i ona tylko podaje tą właściwą dawkę .

Powinieneś odbyć taką drogę myślową

230x62x75 = 1070l x 60% bo tyle u nas wody netto = 641l  / 150l = 4,27 dawek po 5ml =  20-21 ml

Dałeś  60ml czyli  3 x za dużą dawkę  i dziwisz się że ryby padają .

A ty i inni obwiniają preparat do usuwania PO4  - to reakcja chemiczna błyskawiczna z pobieraniem tlenu z wody  więc nie chcę pisać kto tu winny.

Co poszło jeszcze nie tak?

Ano kto stosuje chemię i wychodzi  nie patrząc na efekty - nie mogłeś poczekać na dawkowanie jak będziesz w domu.

Od razu byś zauważył że rybom brak tlenu jak dałeś 3x za dużo chemii.

Po trzecie po co dawałeś w ogóle ten atrament  jak podobno nie masz wcale glonów - on nie jest do uprawy glonów on jest do uzyskania stosunku NO3/ PO4 w takim przedziale by możliwość owstania sinic zminimalizować.

Znowu zadziałało - jak inni stosowali to i ja wleje a co ta nie ważne po co i nie ważne ile.

Sorki za opieprz ale ci się należało .

 

 

 

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Tak, tak. Bo wszyscy którzy to stosowali w tym ja to takie ulomne osoby, które nie potrafią czytać i leja na pałę ile wlezie. Proszę kolege aby nie oceniał wszystkich swoją miarą. Wiem co wlalem i ile było w instrukcji więc wiem, ze ten środek to jedno wielkie guano, i wszystkim odradzam to stosować.

Edited by Guest
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.


  • Posty

    • Do sumpa zaglądamy co dwa dni, żeby skarpetę filtracyjną wymienić na czystą. Jak uzbiera się kilka wrzucam do pralki na jakiś krótki program z płukaniem. Poza tym nic więcej w sumpie nie dotykam. Troszkę słychać k1 i przelew wody przez przegrodę w filtrze. Sump jest przykryty szybami w 3/4 . Odparowaną wodę dolewam ze e zbiornika przy sumpie.
    • Ja mam narurowca w 500l więc się wypowiem 3xmechanik, 2xchemia, 3xbiologia. Obecnie na pompie 20/40 na II biegu Zużycie 18W i totalna cisza to największe zalety tej maszynerii. Dodatkowo wbudowana grzałka łazienkowa sprawdza się bez problemów. W mechanikach stosuję owatę i sprawdza się nawet do 3 tygodni przy dość dużej obsadzie mbuny. Mam wbudowany kranik którym spuszczam i dopuszczam wodę. U mnie sprawdza się to wszystko bardzo dobrze Przy nowym akwarium zrobiłbym sumpa. Dlatego, że po pierwsze łatwiej go obsłużyć jak pisał Bartek a i można upchnąć w niego więcej wkładów. Minusem chyba jest głośność i prądożerność pomp. Jednak w tym aspekcie muszą wypowiedzieć się użytkownicy.  
    • Dzięki za opinie! Właśnie chyba czytałem Twój wpis na forum, w którym napisałeś, że miałeś narurowca i po 12 latach byś drugi raz się nie zdecydował. Ale nie było tam żadnych argumentów co nie pasowało.   Wkłady mechaniczne do narurowca zrobił bym sobie z owaty, na rurkach po wkładach sznurkowych co obniżyło by koszty i pomogło szybciej zmieniać wkład (pomysł kolegi z tego forum). Jednakże mam świadomość powierzchni filtracyjnej sumpa. Najbardziej obawiam się właśnie wilgoci w szafce oraz ewentualnej awarii co przy otwartym układzie skończy się powodzią...    A co do powierzchni filtracyjnej. Przy takiej "siedemsetce" planowałem 4 korpusy mechaniczne i 8 korpusów biologii (w układzie 4 rzędy po 2 korpusy). Jakiej objętości sump byłby odpowiedni do takiego szkła? 
    • Jako użytkownik obu tych filtracji wtrącę swoje trzy grosze. Opiszę po krótce wady i zalety. Zalety narurowca: Jak wspomniałeś kompletna cisza. Wysoka wydajność oraz sprawność. Z tego co się orientuję, mamy do wyboru 3 wydajności pomp: ~2800l/h, ~3400l/h, ~4200l/h Wartości w przybliżeniu, ponieważ producenci i sprzedawcy różnie podają. To akurat można by uznać za wadę, biorąc pod uwagę całą gamę pomp stricte akwarystycznych i bogaty przekrój ich wydajności. Dostępność gotowych wkładów o różnym stopniu filtracji. Łatwość obsługi (wymiany wkładów) Wady narurowca: Wysoki koszt wykonania takiej instalacji. Ogromny nakład pracy przy budowie instalacji. Do wyboru tylko 3 wydajności pomp c. o. Częstotliwość wymiany wkładów mechanicznych (sznurkowych) co generuje koszty. Zalety sumpa: Dodam, że są to moje spostrzeżenia ze stosunkowo krótkiego czasu użytkowania. Bezobsługowość. Raz na 2 tygodnie wymieniam o-watę, która leży na gąbkach w komorze zrzutu, co zajmuje mi jakieś 30 sekund. Bardzo duża powierzchnia biologiczna. Brak ograniczeń jeśli chodzi o zastosowanie złoża biologicznego. Duży wybór pomp akwarystycznych i ich wydajności. Cisza. Tak, sump też może być cichy. Wszystko zależy jak sobie go zaprojektujesz. Łatwy dostęp do złóż filtracyjnych. W każdej chwili można coś dodać lub zabrać. Stały poziom wody w akwarium. Woda odparowuje tylko z sumpa. To skrót myślowy, oczywiście z akwarium również paruje, ale pompa cały czas utrzymuje równy poziom wody w akwarium dlatego woda znika tylko z sumpa. Wady sumpa: Jak do tej pory, nie zauważyłem. No może poza zajętym miejscem w szafce. Ale pewnie jako wadę trzeba uznać parującą wodę i wilgoć w szafce. Można to ograniczyć przykryciem sumpa. Na pewno trzeba zadbać o dobrą wentylację szafki. Ja nie mam tylnej zabudowy stelaża więc nie mam z tym problemu.
    • Dziękuję za informacje. Wkłady narazie płukać bez wymiany czy częściowo podmieniać? Czy wodę do podmiany mam uzdatniać Esklarin Tropicala + łyżeczka sody oczyszczonej?  
    • Super! Dzięki za pomoc z tematem. Tam napisałem gdyż temat był najbliższy temu co początkowo chciałem zrobić.    Mam nadzieję, że ktoś się odezwie. Czasu jeszcze duuuuużooo
    • @Marcin P. Twój post wydzieliłem jako nowy temat. Tamten rzeczywiście dotyczył tylko filtracji narurowej. W ten sposób będzie można swobodnie wypowiadać się na temat obu filtracji. Mam nadzieję, że nie masz mi za złe tytułu? Jeśli masz własną propozycję to oczywiście go zmienię, tymczasem uznajmy go za roboczy.
    • Uważam, iż temat skał został wyczerpany. W związku z tym i aby ograniczyć kolejne, emocjonalne komentarze, zamykam.
    • Cześć! Powoli planuje elementy swojego nowego akwarium, które będzie startowane w nowym domu. Będzie to szkło 240x60x50h cm. O ile stelaż, obicie szafki, pokrywa czy oświetlenie nie stanowi dla mnie problemu o tyle kwestia filtracji już tak. Do tej pory miałem akwaria roślinne, towarzyskie, krótka przygoda z malawi, a od dłuższego czasu pielegnice amerykańskie. Od samego początku w głównym zbiorniku używany był kubełek Aquael Ultramax 2000 i w 100% wystarczał. W środku standardowe gąbki i jedno piętro ceramiki pozwalały utrzymać klarowną wodę i zdrowe ryby. Planując dużo większy i dość długi zbiornik nie będę już chciał korzystać z kubełka. Filtr kasetowy również mnie nie interesuje, gdyż nie będę zajmował miejsca w akwarium filtrem "wewnętrznym". Pod uwagę biorę jedynie sump i filtrację narurową. I tu pojawia się dylemat... Byłem zdecydowany na filtr narurowy, ze względu na ciszę, mniej zajętego miejsca, znacznie mniejszą ilość wody w obiegu (filtr+akwarium) i brak wilgoci ze względu na zamkniecie układu. Jednakże przeglądając grupy, fora i rozmawiając z akwarystami okazuje się, że zdecydowana większość z nich mając duże akwaria korzysta z sumpa. W argumentacji słyszę, że jest to zwyczajnie tańsze, bardziej efektywne, łatwiejsze w obsłudze i montażu rozwiązanie. Powierzchnia filtracyjna owszem, jest znacznie większa ale co ma więcej plusów? Czy hałas i wilgoć da się jakoś weliminować? Prośba do osób mających doświadczenie z jednym i drugim rodzajem filtracji. Dajcie znać jakie są wasze realne odczucia. Z czego przesiedliście się na co? Wiem, że piszę w temacie narurowców i wypowiedzi większości będą nieobiektywne, dlatego bardzo zależy mi na jak największej ilości informacji od użytkowników sumpów! Liczę ma Waszą pomoc.
    • Chłopak nie wiedział, że Bartek jest moderatorem. Zaczyna i nie do końca widzi różnicę między Tanganiką i Malawi. Ja też wiem tylko, ze Tanganika to muszle:D Zaraz Mikołaj, święta....piękna pogoda za oknem, bądźmy w dobrych humorach 😘 
  • Topics

  • Images

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.