Skocz do zawartości

eheim 2217 pytanie/problem


b&b

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!

Kupiłem w końcu filtr Eheim 2217, zasypałem złożami tak jak mi powiedział człowiek od którego je kupowałem - ceramika -> gąbka -> zeolit -> gąbka matrix -> wata.

Na początku było ok do pierwszego wyłączenia filtra przez moją żonę, która jak stwierdziła - buczy jej i nie może spać...

Rankiem po odpaleniu zaczął brzęczeć, podejrzewam że dostało się tam gdzieś powietrze i trzeba go zalać od nowa. Ale zauważyłem też jedną rzecz - na załączonym zdjęciu macie filtr i gąbkę, którą podniosło do góry, widać tam też pęcherzyki powietrza. Czy tak ma być czy coś jest źle złożone?? Nie chciałbym go zaraz sfajczyć :D

20171024_230058.thumb.jpg.868df36c8ba0207fa6911d5e88ba3a40.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie masz akwa i jaką masz filtrację? Ten filtr jest zagruzowany i warto go odetkać, ale to zależy od tego co jeszcze masz i jaki zbiornik.
Co do samego filtra to musisz go odpowietrzyć, czyli włącz go i bujaj nim na wszystkie strony co jakiś czas, aż przestanie wylatywać powietrze. Oczywiście sprawdź wszystkie połączenia na wężach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic mu się nie stanie, swoim tez tak telepalem a wata szybko się zapycha i tamuje przeplyw przez co filtr moze buczec.  Kolejna sprawa to nie wydaje mi się ze wylaczanie filtra na noc jest dobrym rozwiazaniem. Filtr powinien chodzic 24/7. 

Edytowane przez mlody.czub
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, b&b napisał:

ale warunkiem jest jego cicha praca :)

Zacznij od sprawdzenia czy ten kubeł przypadkiem właśnie dlatego nie został sprzedany bo buczał a poprzedni właściciel nie znalazł ratunku i dlatego go sprzedał.:(

Wyjmij wszystko ze środka zalej wodą i zamknij  - uruchom potrząśnij by się odpowietrzył i powinien być bezgłośny. Jeśli co jakiś czas zaskrzeczy to łapie lewe powietrze gdzieś na uszczelkach albo na podłączeniach węży. Jak na pusto będzie głośny to dalej go odsprzedaj bo części zamienne są drogie a nie wiadomo czy wymiana wirnika będzie skuteczna .  Najpierw jednak wirnik wyjmij zobacz czy nie wyrobiona ośka , pęknięty lub odklejony magnes,  wyczyść i nasmaruj i złóż na powrót.

Jeśli dobrze pamiętam  to tam woda płynie od dołu ku górze. i mają być w środku dwa ruszty - na fotce nie widzę ani tego górnego ani dolnego

Do biologa w baniaku 240l  należy zastosować  nie więcej jak 0,5-1 litr dowolnej ceramiki i prefiltr  Eheima na zasys i koniec . Zeolit to słaby absorber a zapchanie kubła na full poza jego wyhamowaniem i włączeniem buczenia:D nic nie daje lepszego z biologią - przecież on  jest tylko do tego by swobodnie płynęło 500l/h przez kupkę kamyków porowatych , bo mechanika 2000l/h masz oddzielnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli pompa z prefiltrem robi za mechanik, eheim powinien pełnić rolę biologa. Zatem ja proponuję Ci taki układ patrząc od dołu z czyli strony ssącej: gąbka, ceramika 600-800ml, gąbka matrix. Jeśli dasz zasys przy samym dnie to możesz dać dwie gąbki na dole i wtedy masz mechaniko-biologa, chociaż moim zdaniem jeśli nie masz dużo ryb (podaj obsadę) to daj zasys na wysokości 1/3 baniaka patrząc od góry, a do kubła daj tylko jedna gąbkę na dole, ceramika i jedną gąbka na górze.

Edytowane przez Deadi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, b&b napisał:

Kupiłem w końcu filtr Eheim 2217, zasypałem złożami tak jak mi powiedział człowiek od którego je kupowałem

tu napisałeś że kupiłeś od człowieka a nie z firmy i że filtr jest nowy. Na przyszłość pisz precyzyjnie bo wprowadzasz w błąd publikę.:( i popraw swój profil bo tam też  chyba błąd -  a może i dobrze napisałaś blondynko.:D

jest baniak 240l i KOBIETA  ???? to jak jest naprawdę? :D ile ma ten baniak.

 

Oczywiście nie podajesz ile tej ceramiki a ile Matrixa masz .  Ja ci proponowałem na akwarium 240l tyle ile podaje firma Seachem Matrixa zapodawać w kubeł czyli 0,5l Matrixa na 200l wody dając 1 litr Matrixa czy innej ceramiki już masz 200% normy .  Nadmiar ceramiki hamuje przepływ w kuble i nie daje nadfiltracji - daje tylko nadmetraż . Zostaw tam miejsce na mądre złoża jak np Purolite A520E czy TMBT czy choćby węgiel aktywny.

 Masz już w baniaku Aquael Circulator 2000 z prefiltrem Eheima ( masz obok temat jak koledzy zmodyfikowali ten prefiltr )

Dokup trójnik o tej średnicy i wstaw między pompą AqC a prefiltrem i podłącz tam ten Eheim2227 .

Wtedy prefiltr będzie ssał mocniej  czyli  i na AqC i na 2227 i nie będzie innych prefiltrów a wtedy w kuble nie dajesz żadnych  gąbek .

Dasz w kule gąbkę = trzeba otwierać i czyścić .

Nie dasz gąbek w środku a dasz prefiltr na ssaniu = nie otwierasz kubła rok. 

Takie rozwiązanie - trochę biolog i trochę mechanik to trochę trzeba otwierać i grzebać w biologii bo gąbka jest na spodzie , a grzebanie w biologii nie jest wskazane. Najlepiej  biologii nie  ruszać i  tam nie grzebać co chwila by gąbkę wyjąć do płukania..

Twój wybór.

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, deccorativo napisał:

i popraw swój profil bo tam też  chyba błąd -  a może i dobrze napisałaś blondynko.:D

jest baniak 240l i KOBIETA  ???? to jak jest naprawdę? :D ile ma ten baniak.

Już poprawiam błędy w profilu - profil założyła moja żona po czym stwierdziła że to nie dla niej tematy stąd błędy.

Baniak ma 240l 150x40x40 i został zalany w sobotę (21.10) obsady nie ma jeszcze żadnej - czekam aż zbiornik dojrzeje :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Pardon, zagalopowałem się. 😬
    • Od razu ucinam wszelkie dyskusje na temat wspomnianych ryb czy proponowania koledze obsady w tym temacie. Przypominam, jesteśmy w dziale DIY.
    • Też miałem 120 cm akwarium, więc baw się dobrze i poznawaj biotop, 
    • Właśnie. To nie temat, jakich wiele tu na forum, że nowicjusze opisują planowane zbiorniki z przekonaniem, że "większy nie wejdzie do salonu", po czym reszta przekonuje, że da się, delikwent stawia takowy i jest wdzięczny i zadowolony. 😉 Trudno, jest jak jest, przecież nie będziemy koledze kazać przestawiać ścian, zwalić wylanej płyty i zamurować otworu, bo zbiornik mógłby być większy. Oczywiście, aż prosiło się o taki na etapie projektowania domu. Inna sprawa, to niech rzuci kamieniem ten, kto nie zaczynał od 240-tki. 😁 Może faktycznie na piętrze (albo i na tym samym poziomie) stanie za jakiś czas 1000 litrów i jeszcze zadziwi wszystkich. 👍 Nie jest też tak, moim zdaniem, że nic nie da się wpuścić do takiego akwarium. @Lema pewnie jeszcze trochę zejdzie, zanim odpalisz zbiornik, mam np. do oddania harem niedużej i ciekawej rybki, jaką jest Labidochromis Perlmutt. Jeśli chodzi o wysokość akwarium, nie szalej, bo światło otworu w ścianie ma niecały metr, będzie Ci trudno serwisować zbiornik.  Chyba, że jako podstawę zamówić płytę ze sklejki, ale o wymiarze 130x50 cm i zrobić akwarium wystające o 10 cm od obu narożnych ścian. Pomyśl, może to jest dobry kierunek, ale nie wiem, jak z bezpieczeństwem i ciągami komunikacyjnymi przy ścianach. Zabudowa akwarium od góry też musiałaby być wysunięta o te 10 cm. Moim zdaniem mogłoby to dać ciekawy efekt bryły szkła i wody wystającej ze  ściany; serwis byłby łatwiejszy, niż gdyby szyby były zlicowane ze ścianami.
    • Co do wielkości, to strzeliłeś sobie w kolano. Taki baniak mocno ogranicza Ci możliwość doboru obsady i spotka Cię to, co w Malawi najmniej fajne. Wykastrowana obsada, problemy z agresją nawet wśród najspokojniejszych mbuna, bo łagodnych nie ma. O rybach z grupy non mbuna możesz zapomnieć przy takich wymiarach. Nie gniewaj się, brutalnie, ale takie są fakty. Ćwiczę ten biotop jakiś czas i wielkość zbiornika jest lekarstwem na wszystkie problemy, jakie się pojawiają. "Zaczynanie małymi kroczkami" w tej konkretnej sytuacji jest błędem. Złe założenie, które przynosi więcej szkody niż pożytku. I nie musisz na nas robić wrażenia wymiarami zbiornika. To nie konkurs na największe akwarium. Powinieneś stworzyć zbiornik, w którym ryby będą się czuły dobrze, bo tylko w taki sposób Ty będziesz z niego zadowolony. Inna sytuacja, jak wbijasz akwarium do ciasnego mieszkania. Tutaj kompromisy wielkościowe są uzasadnione i zrozumiałe.  Ale jak komponujesz akwarium  z nowo budowanym domem, to taki mały zbiornik jest błędem i tyle. Tak myślę, czysto subiektywnie😉 Szukanie litrażu w podnoszeniu wysokości nie ma sensu. Dla ryb niewielka korzyść, a Ty będziesz miał znacznie utrudnioną pielęgnację zbiornika. Jeżeli ma to mieć sens to zwiększaj powierzchnię dna.
    • Dziękuję za wszystkie odpowiedzi i zainteresowanie się tematem. Odpowiadając na pytania odnośnie czy będzie to malawi, to tak, taki jest właśnie plan. Z tego co wiem, to w tym biotopie chodzi o jak największą powierzchnię dna. Niestety, ale nie mogę zwiększyć powierzchni podstawy. Na prawo od akwarium jest ściana nośna, które wolałbym nie naruszać, a za akwarium jest wąska ścianka z gazobetonu, podtrzymująca wylane nadproże nad akwarium. Wewnątrz tego wąskiego murka zatopiłem pręty, żeby całość wzmocnić. Jedyny kierunek w jaki mogę iść to do góry, ale też nie ma co przesadzać bo później zacznie widać środek spiżarni oraz będzie utrudniony dostęp do dna. Wy to widzicie z innej perspektywy - ograniczenia jednak są, muszę rzeźbić w tym co mam na tą chwilę. Co do wielkości i tego, że na początku popełniłem błąd to może i macie racje, ale wolę zaczynać małymi kroczkami. Nie wiem jak to się finalnie skończy. Oby bakcyl pozostał. Planuję z czasem urządzić swoje biuro na drugiej kondygnacji i tam będę miał pole do popisu. Akwarium 120x40x60 na Was pewnie wrażenia nie robi, ale na mnie już tak. Widziałem podobne kiedyś u znajomych i strasznie mi się to spodobało. Akwarium zacznie się na około 122cm, do tego wysokość 60cm to już się robi 182cm, a to dosyć wysoko według mnie. Czy może jednak warto iść do góry? Co do tematu sumpa, przelewu itp. to macie racje - lepiej zrobić na zewnątrz i nie zabierać przestrzeni już z tak małego akwarium. Rozumiem, że przez to jestem skazany na akwarium na zamówienie. Jesteście w stanie polecić firmę/osobę, która się specjalizuje w takich tematach? Wolałbym coś sprawdzonego. Najważniejsza informacja, która została wyjaśniona na tak wczesnym etapie, czego się bardzo cieszę, to właśnie te otwory w płycie betonowej. Całe szczęście nie będę musiał ich robić. Dziękuję za porady.   @yaro Płyta granitowa to takie trochę na szybko wybrane rozwiązanie. Muszę się rozeznać cenowo jak to wygląda. Rozważę płytę meblową albo coś podobnego, a pod akwarium gąbeczka, to wiem   @TomekT Widzę, że kolega z Torunia, także rzut beretem. 😛 Dzięki za pomysł z żywicą, jest spoko, ale wymaga szalowania itd. Wolałbym mimo wszystko kupić coś twardego i sztywnego, co mogę jedynie przykleić na klej i wypoziomować delikatnie młoteczkiem. Sklejka wodoodporna brzmi bardzo spoko. Już miałem z takimi do czynienia i są naprawdę bardzo solidne.  
    • Słuszna uwaga☝️Zakładamy jednak, będąc na forum o tematyce Malawi, że będzie to właśnie ten biotop.
    • Uprzejmie założyłem, że tak. 😉 @Lema Najpewniej tak będzie, że szybko akwarium "skurczy" się i będziesz żałował, że nie zaprojektowałeś większego, jak pisali wyżej koledzy. Nie ma już możliwości np. odchudzenia tego słupa, by weszło chociaż 50 cm szerokości akwarium? Pisałeś, że kucie i rozwalanie w granicach rozsądku Ci nie straszne. 😉
    • Również o tym pomyślałem, ale nie o pudełku przelewowym, a o kominie zewnętrznym jak na filmie poniżej. Tyle, że w tym przypadku odpada kupno w sklepie, akwarium trzeba robić na zamówienie, a komin musiałby być na tylnej szybie. Ogólnie projekt fajny, ale jednak, podzielając zdanie @pulpet, nie przemyślany. Mając (prawie) nieograniczone możliwości stawiasz najmniejszy możliwy baniak pod Malawi. Powodzenia  
    • Nie warto, jednak nie rezygnował bym z sumpa, a komin bym zrobił poza akwarium. Z tyłu jako pudełko przelewowe. Po za tym nie wiemy czy to ma być malawi
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.