Skocz do zawartości

eheim 2217 pytanie/problem


b&b

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!

Kupiłem w końcu filtr Eheim 2217, zasypałem złożami tak jak mi powiedział człowiek od którego je kupowałem - ceramika -> gąbka -> zeolit -> gąbka matrix -> wata.

Na początku było ok do pierwszego wyłączenia filtra przez moją żonę, która jak stwierdziła - buczy jej i nie może spać...

Rankiem po odpaleniu zaczął brzęczeć, podejrzewam że dostało się tam gdzieś powietrze i trzeba go zalać od nowa. Ale zauważyłem też jedną rzecz - na załączonym zdjęciu macie filtr i gąbkę, którą podniosło do góry, widać tam też pęcherzyki powietrza. Czy tak ma być czy coś jest źle złożone?? Nie chciałbym go zaraz sfajczyć :D

20171024_230058.thumb.jpg.868df36c8ba0207fa6911d5e88ba3a40.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie masz akwa i jaką masz filtrację? Ten filtr jest zagruzowany i warto go odetkać, ale to zależy od tego co jeszcze masz i jaki zbiornik.
Co do samego filtra to musisz go odpowietrzyć, czyli włącz go i bujaj nim na wszystkie strony co jakiś czas, aż przestanie wylatywać powietrze. Oczywiście sprawdź wszystkie połączenia na wężach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic mu się nie stanie, swoim tez tak telepalem a wata szybko się zapycha i tamuje przeplyw przez co filtr moze buczec.  Kolejna sprawa to nie wydaje mi się ze wylaczanie filtra na noc jest dobrym rozwiazaniem. Filtr powinien chodzic 24/7. 

Edytowane przez mlody.czub
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, b&b napisał:

ale warunkiem jest jego cicha praca :)

Zacznij od sprawdzenia czy ten kubeł przypadkiem właśnie dlatego nie został sprzedany bo buczał a poprzedni właściciel nie znalazł ratunku i dlatego go sprzedał.:(

Wyjmij wszystko ze środka zalej wodą i zamknij  - uruchom potrząśnij by się odpowietrzył i powinien być bezgłośny. Jeśli co jakiś czas zaskrzeczy to łapie lewe powietrze gdzieś na uszczelkach albo na podłączeniach węży. Jak na pusto będzie głośny to dalej go odsprzedaj bo części zamienne są drogie a nie wiadomo czy wymiana wirnika będzie skuteczna .  Najpierw jednak wirnik wyjmij zobacz czy nie wyrobiona ośka , pęknięty lub odklejony magnes,  wyczyść i nasmaruj i złóż na powrót.

Jeśli dobrze pamiętam  to tam woda płynie od dołu ku górze. i mają być w środku dwa ruszty - na fotce nie widzę ani tego górnego ani dolnego

Do biologa w baniaku 240l  należy zastosować  nie więcej jak 0,5-1 litr dowolnej ceramiki i prefiltr  Eheima na zasys i koniec . Zeolit to słaby absorber a zapchanie kubła na full poza jego wyhamowaniem i włączeniem buczenia:D nic nie daje lepszego z biologią - przecież on  jest tylko do tego by swobodnie płynęło 500l/h przez kupkę kamyków porowatych , bo mechanika 2000l/h masz oddzielnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli pompa z prefiltrem robi za mechanik, eheim powinien pełnić rolę biologa. Zatem ja proponuję Ci taki układ patrząc od dołu z czyli strony ssącej: gąbka, ceramika 600-800ml, gąbka matrix. Jeśli dasz zasys przy samym dnie to możesz dać dwie gąbki na dole i wtedy masz mechaniko-biologa, chociaż moim zdaniem jeśli nie masz dużo ryb (podaj obsadę) to daj zasys na wysokości 1/3 baniaka patrząc od góry, a do kubła daj tylko jedna gąbkę na dole, ceramika i jedną gąbka na górze.

Edytowane przez Deadi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, b&b napisał:

Kupiłem w końcu filtr Eheim 2217, zasypałem złożami tak jak mi powiedział człowiek od którego je kupowałem

tu napisałeś że kupiłeś od człowieka a nie z firmy i że filtr jest nowy. Na przyszłość pisz precyzyjnie bo wprowadzasz w błąd publikę.:( i popraw swój profil bo tam też  chyba błąd -  a może i dobrze napisałaś blondynko.:D

jest baniak 240l i KOBIETA  ???? to jak jest naprawdę? :D ile ma ten baniak.

 

Oczywiście nie podajesz ile tej ceramiki a ile Matrixa masz .  Ja ci proponowałem na akwarium 240l tyle ile podaje firma Seachem Matrixa zapodawać w kubeł czyli 0,5l Matrixa na 200l wody dając 1 litr Matrixa czy innej ceramiki już masz 200% normy .  Nadmiar ceramiki hamuje przepływ w kuble i nie daje nadfiltracji - daje tylko nadmetraż . Zostaw tam miejsce na mądre złoża jak np Purolite A520E czy TMBT czy choćby węgiel aktywny.

 Masz już w baniaku Aquael Circulator 2000 z prefiltrem Eheima ( masz obok temat jak koledzy zmodyfikowali ten prefiltr )

Dokup trójnik o tej średnicy i wstaw między pompą AqC a prefiltrem i podłącz tam ten Eheim2227 .

Wtedy prefiltr będzie ssał mocniej  czyli  i na AqC i na 2227 i nie będzie innych prefiltrów a wtedy w kuble nie dajesz żadnych  gąbek .

Dasz w kule gąbkę = trzeba otwierać i czyścić .

Nie dasz gąbek w środku a dasz prefiltr na ssaniu = nie otwierasz kubła rok. 

Takie rozwiązanie - trochę biolog i trochę mechanik to trochę trzeba otwierać i grzebać w biologii bo gąbka jest na spodzie , a grzebanie w biologii nie jest wskazane. Najlepiej  biologii nie  ruszać i  tam nie grzebać co chwila by gąbkę wyjąć do płukania..

Twój wybór.

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, deccorativo napisał:

i popraw swój profil bo tam też  chyba błąd -  a może i dobrze napisałaś blondynko.:D

jest baniak 240l i KOBIETA  ???? to jak jest naprawdę? :D ile ma ten baniak.

Już poprawiam błędy w profilu - profil założyła moja żona po czym stwierdziła że to nie dla niej tematy stąd błędy.

Baniak ma 240l 150x40x40 i został zalany w sobotę (21.10) obsady nie ma jeszcze żadnej - czekam aż zbiornik dojrzeje :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Jak większość rzeczy... trzeba zapłacić... pokłosie covid itp inflacja zabija hobby i to nie od dziś,  ale mam nadzieję, że to sinusoida i boom na Malawi wróci z większą siłą...pożyjemy zobaczymy...
    • 150 50 50 dziś bym zrobił dłuższe, ale tylko dla roślin w sumpie. Mam stałą automatyczną podmianę i to w zupełności wystarcza... przy takiej wielkości zbiornika jako biologia działa wszystko więc moim zdaniem to tylko dla pewności i spokoju ducha 😉
    • No też mi się tak wydaje, że taka proporcja jest dla zbiorników do 1000L, później przestaje mieć zasadność. @crav jakie masz wymiary sump'a u siebie?
    • A w Tan-Mal trzeba będzie chyba kupować na raty. 😲
    • 1000 litrowy sump, ja p*****lę. 🤩 Myślę, że czymś takim przefiltrowałbyś zbiornik Malawi we wrocławskim zoo. 😉 A pisząc poważnie, te 30% objętości zbiornika to wg mnie skala dotycząca akwariów o jedno "0" mniejszych od tego, co planujesz. Jeśli dobrze pamiętam, @triamond filtruje swoje 1000 litrów tylko i wyłącznie 40 litrami ruchomego K1, a klarowność i jakość wody ma godną pozazdroszczenia. Chyba nie ma co ściśle trzymać się proporcji, bo zrobią się monstrualne wielkości.
    • Że szkła to dobre są kieliszki i krewetkarium 😁
    • Mam tam trochę metrów, ale chciałem zagospodarować je inaczej. Zależy mi na tym, żeby sumpa schować pod zbiornik. 
    • A ile masz miejsca w tym pomieszczeniu za baniakiem? Przecież sump wcale nie musi stać pod baniakiem.  
    • Dzięki Bartek za odpowiedź. Bardziej zastanawiałem się pod względem filtracyjnym, ile potrzebuje pojemności. W przypadku awarii pompy/zasilania zawsze mogę sobie zrobić przelew z sumpa do kanalizacji, to nie będzie problem. W necie są informacje, że sump powinien mieć 30% pojemności zbiornika, ale w tym przypadku daje to 3k litrów. To chyba trochę dużo, ale sam nie wiem. Co do wysokości, to na ten moment jest to dla mnie najważniejsza informacja. Jak dam projektowy styropian i grubość posadzki, to pod zbiornikiem zostanie mi 50 kilka cm. Żeby jakkolwiek obsługiwać sumpa, musiałby mieć 30cm wysokości, trochę mało. Jeżeli zrezygnuję z betonu i postawie sump prosto na styropian, to będę miał około 60cm miejsca. I teraz się zastanawiam jak to najlepiej zrobić, żeby w przyszłości się z tym nie męczyć. No i kolejna kwestia, to szerokość-głębokość sumpa. Pod akwa mam prawie 2m miejsca, no ale jakoś muszę go obsługiwać więc pewnie maks 1m szeroko. Czyli w zaokrągleniu, jak dam 350x100x30, to mam 1050L. Chyba mało, ale jak pomyślę, ile mogę tam włożyć mediów, to znów się robi dużo 😁
    • Mateusz, tak z doopy to można strzelać pojemnościami Najpierw musisz wiedzieć jaka będzie pojemność komina, ile pod powierzchnią wody będzie krawędź grzebienia i wtedy dokładnie policzyć ile wody spadnie do sumpa w przypadku braku zasilania pompy. W Twoim przypadku 1cm wysokości słupa wody to jakieś 75l. Przyjmując, że krawędź grzebienia będziesz miał zanurzoną, strzelam, 3cm to potrzebujesz w sumpie około 225l wolnej pojemności plus pojemność komina. Niech to będzie (umownie) połowa całkowitej pojemności sumpa, czyli potrzebujesz zbiornik minimum 450l. Oczywiście nie można zakładać, że po spłynięciu wody z akwarium sump wypełni się po brzegi, musisz zostawić jeszcze jakiś bufor bezpieczeństwa. Sam sump nie musi być wysoki, ważne aby miał odpowiednią pojemność. Na pewno musisz sobie to zwizualizować i dokładnie policzyć.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.