Jump to content

Recommended Posts

Hej,

pogdybałem pomyślałem i czas zabrać się za projektowanie.

Planuję postawić 2 zbiorniki, płytkie, niskie, długie, jeden nad drugim, około 300-400l każdy. Słowem niekonwencjonalnie, czyli jak zwykle u mnie. Do tego żeby było fajniej to chciałbym korzystać z wielkiego południowego okna i mieć w nim rośliny, a że nigdy nie chce mi się latać z konewką i one umierają w  letnim skwarze, to pomyślałem, czemu by nie zapiąć tam 3 donic z hydroponiką - jedna nad drugą - tego okna nie otwieram, mam jeszcze inne.

Dzisiaj korzystając z szarej niedzieli usiadłem do sketchupa i wystrugałem taki oto model górnego baniaczka. I strugam dalej. Dalsze update'y na bieżąco. Zapraszam do dialogu.

górne akwarium

 

Tutaj model w sketchupie jakby ktoś chciał sobie poobracać lub zajrzeć do środka. Oczywiście nie zadałem sobie trudu narysowania spoin silikonu, więc jakby ktoś chciał sobie zamówić takie to musi ręcznie odjąć od wewn. szyb te 1-2 mm na spoinę z każdej strony.

A tutaj surowy model akwarium do przeróbek własnych, jakby ktoś potrzebował - bez wzmocnień, komina i przedniej szyby - bo tak się łatwiej rysuje w środku, potem wystarczy zamknąć przednią szybą i masz własne akwa.

Edited by makok
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@lukas1987Nie to jest komora pompy, bo nie mogę pompować bezpośrednio z akwa, dlatego że w razie jakiegoś zatkania któregoś zrzutu wypompuje całe dolne akwa w kosmos... poza tym "po sztuce komina" musi być w każdym moim akwarium, bo źle znoszę film bakteryjny.

W górnym kominie łatwo dostępnym będzie tylko mechanika. W dolnym będzie komora pompy z odpływem do kanalizy, bez żadnego złoża. O jakie faux pas, nie wyciąłem otworu do kanalizy na projekcie. :D

Edited by makok
faux pas
Link to comment
Share on other sites

No to poprawiłem stelaż przekręcając wszystkie górne belki do pionu, ponieważ waga górnego akwa uległa zwiększeniu. Mam nadzieję, że profile 60x30x3 w układzie pionowym wystarczą. Nie będę już męczył o kolejne liczenie. Tak to wygląda, jutro dorzucę hydroponikę w 3 donicach i hydraulikę. Choć rysowanie hydrauliki będzie wyzwaniem. Akwaria sprawiają wrażenie jakby unosiły się 10mm nad stelażami. To dlatego że nie rysowałem styropianu, żeby nie przysłonić widoku. Umówmy się, że tam jest.

 dwa akwaria makoka

Zwyczajowo link to modelu 3d. Dla chcących to obejrzeć.

 

@deccorativoprosiłeś o skrobnięcie, to masz :P Zwiększyłem prześwit do 15cm między rantem dolnego a stelażem = wygląda ok i pompa wejdzie. :D A parapet, cóż przestanie istnieć.

Link to comment
Share on other sites

@Bezprym No raczej. Chciałem już coś nagrać z tego projektowania w sketchupie, ale mój komp nie wydala równocześnie nagrywania i rysowania. Ale te odcinki też będą, dla wszystkich przyszłych projektantów. Tylko muszę dziecko wygonić od swojego gamingowego peceta i tam to zrobić.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Żona mnie skarci za to ścięcie parapetu, bo flex z tarczą do betonu robi nie lada zadymę. :D Ktoś ma jakiś pomysł jak inaczej to uciąć? Parapet z lastryko albo innego granitu - nie znam się - trzeba uciachać 160cm... a ja tu mieszkam, mimo remontu. :(

Dodałem pierwszą a donicę i idę spać... kolejne dojdą. Różnica w kolorze dlatego, że donice będą akrylowe z akrylu 8mm o wymiarach 170x35x12h (lub 14, muszę zapytać żony) cm, z poziomem wody 2cm od dna tylko. Te czarne rury to od kaloryferów.

z pierwszą donicą

Model do pobrania dla potomnych.

Jeszcze widok z boku:

widok z boku z 1 donicą

Już na tym widoku widzę, że będę musiał podnieść tą donicę kilka cm, bo mi żadna lampa nie wejdzie... muszę zatem przemyśleć czy aby nie będą tylko dwie, ale z większym odstępem. Muszę zapytać żony o te zioła i sałaty, jakie to duże rośnie. :D

@deccorativo jak widać pompa weszła i sobie zgrabnie wisi. Lekko ją przesunę ku tyłowi, żeby móc tam grzebać w razie wu.

widok pompy

Tylko patrząc na to wszystko od strony balkonu (okna/z zewnątrz) psuje mi to koncepcję zalepienia tylnej szyby czarną folią, jak zwykle. Kusi żeby zostawić odsłonięte i częściowo oświetlać ryby światłem słonecznym.... może jakaś folia stopniowa u góry przezroczysta na dole czarna... można gdzieś taką zamówić??? Bez kitu by się przydała. Zobaczcie, aż się prosi:

widok z zewnątrz

 

Wspomniałem o objętościach? 

Dolne 220x51x35h cm, czyli ma 393l brutto, czyli netto po odjęciu komina i planowanego poziomu wody równo 324l czystej wody.

Natomiast górne ma 228x55z40h cm, czyli 502 brutto, a po odjęciu komory pompy i ofc szyb i poziomu wody równe 439 netto wody.

Waga szkła to:

Dolne 66 kg

Górne 72 kg

+ - bo nie liczę szyb na kominy...

Oczywiście wysokości kominów są wyłącznie częścią szklaną. Będą odpowiednio wyregulowane stosownie przyklejonym i ustawionym, regulowanym grzebieniem, tak aby woda była maksymalnie wysoko, pod wzmocnienia.

Cały obieg będzie obracał 800l wody netto.

Edited by makok
pompa, foty, suche liczby
Link to comment
Share on other sites

Lubię takie szalone projekty :D bo one coś wnoszą i teraz coś się z tego wyłania.

Ale wiesz że jestem upierdliwy i czepiam się wszystkiego.

Czepne się więc początku czyli tego dowcipnego tytułu.

Tak sobie myślę że szybko temat skończysz  ryby będą pływały i temat  " Dwa akwaria Malawi jedno nad drugim"  zacznie przesuwać się z front-men'a  na zadupia tego działu .

Jak jakiś następny wariat zechce powtórzyć taki nie zbadany przez niego  temat jak zrobić taki stelaż ponad 2m a podparty jest tylko na dwu końcach  i to dla 3 baniaków Malawi to w życiu Romana nie znajdzie twojego arcydzieła a to wyłącznie z powodu dowcipu tematycznego .  Wiesz googel zupełnie nie pojmuje co to dowcipna nazwa - dureń analizuje na chłodno każde słowo oddzielnie i jak któś kiedyś wpisze "dwa ab trzy akwaria malawi  jedno nad drugim "   to za chiny nie znajdzie twojego co tu dużo mówić jedynego w swoim rodzaju połączenia działki rolnej z malawi-dublet na pompie centralnego ogrzewania.

Znajdzie film

ale to konstrukcja bez polotu tak  stelaż jak i drabina do wyższego baniaka niezbędna do jego oglądania -o obsłudze nie wspomnę..

Znajdzie też temat Turina o piętrusie a twój utonie w zapomnieniu .

Jak znam Makoka on do tego nie dopuści jak się tak naharował   z tym parapetem.

Widziałbym także połączenie tematu o liczeniu stelaża bo to część i to pierwsza całego projektu gdzie ktoś mądry to policzył a nie dawał stali na czuja i powinna być właśnie nie jako oddzielny byt ale pierwsza część całości i nawet Andrzej to zgrabnie połączy bo chronologia gra - sprawdziłem , ale to twoje decyzje.

Z rzeczy ciekawych nie pamiętam byś pisał jaka ma być filtracja mech i bio tego piętrusa poza tą grządka i nie masz chyba planu B na filtrację jakby zioła nie wydoliły.

Podobno marycha szybko rośnie , szybciej od sałaty.:D

Jak cię przycisnąć to i pompę dałeś radę umieścić a podobno nie dawało rady.

Jak coś dalej będzie niemożliwe to pisz - przepchniemy.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Nie jestem przekonany czy tematy połączyć, bo tam były wyliczenia, które kiedyś mogą kogoś zainteresować, google mu je wskaże jako osobny temat, a tu by zaginęło w akcji, ale to jak uważacie, decyzja modów.

Natomiast tytuł musi zostać, wujka googla ogarnęliśmy TAGami, więc sobie poradzi, to inteligentny robot.

Co do filtracji to w górnym akwa w kominie będzie mechanika i ewentualnie jakiś purigen albo węgielek, tak dla spokojności. Natomiast biologia będzie na niewielkim małym filtrze FBF stojącym na półeczce w rogu nad akwarium. Będzie to rura akylowa z wirującym piaseczkiem, około 10cm średnicy i 60cm wysokości, podświetlone ledem. Konstrukcję przemyślę tak, żeby to niejako wystawało z "półki" ale "bez widocznej hydrauliki" - muszę sprawę przemyśleć konstrukcyjnie. Chcę się zabawić w jakieś klejenie akrylu, bo dawno to było, a nie lubię wychodzić z wprawy.

Wiem że kilo piasku ogarnie biologię bo już kiedyś to testowałem, a jakby zioła nie wessały no3, albo nie wiem jakby niespodziewana flara słoneczna zrobiła z nich kompletny susz, wtedy do akcji wkroczy przycisk sterujący elektrozaworem, którym zwyczajnie rozcieńczę całe zło świeżą wodą z kranu. A jakbym miał stracić zapał zastąpię guzik zwykłym timerem. Oczywiście dolewanie będzie szło przez baterię narurowców, o czym zapewne wiecie z moich filmów. Natomiast nadwyżka spłynie w stronę lokalnej oczyszczalni ścieków by potem skończyć w Bałtyku. 

Marycha rośnie szybciej, ale do dojrzewania wymaga zmiany oświetlenie. Myślę, że taki growlight wiszący w oknie spotkał by się z zazdrosnymi spojrzeniami młodocianych na osiedlu i gdyby nie udało im się sforsować mojej balkonowej siatki na koty, to przynajmniej donieśliby, niczym wzorcowy pies ogrodnika. :D To mojito ze świeżą miętą wydaje się dużo bardziej bezpieczną opcją. :D

P.S. Ten film nie jest tematyczny, tam są paletki. O co żeś pytał, że Ci go google znalazł?:P

Edited by makok
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.


×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.