Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano (edytowane)
30 minut temu, egon44 napisał:

Co do filtracji to filtr z zestawu(Bioflow M 600l/h)starczy tylko jako filtr biologiczny więc moim zdaniem będziesz jeszcze potrzebował filtr mechaniczny(wewnętrzny lub zewnętrzny) o przepływie 1500-2000l/h który ogranie cyrkulację w zbiorniku oraz zanieczyszczenia mechaniczne...

Zgadzam się z Andrzejem a patrząc na fotkę jak to stoi to kolego taki biolog  300-400l/h co zasłania 50% widoku akwarium z miejsca obserwacji to najgorsze co możesz zostawić.

Nie  takie filterki wyłupuje się z baniaków.

Moja rada - absolutnie nie rób żadnych ruchów zanim nie wywalisz tego  łupa z tego rogu.

Poczekaj na odpowiedzi kolegów którzy te filtry Bioflow  i to na tym forum już powywalali - podpowiedzą jak do zrobić bezstresowo przez gościa co ma dwie lewe ręce:D ( to twoja sugestia a ja w ciebie wierzę - z nami góry będziesz w Irlandii przestawiał)

Pójdziesz teraz na skróty i łatwiznę - potem z rybami i wodą będzie trudniej to wyłupać.

Jedno proszę do wyjęcia filtra nie używaj młotka  a kup jakiś kubeł  1500- 2000 l/h  i będziesz miał i mechanika i biologa i tylko dwie cienkie rurki w akwarium. Tło nie z bristolu ale z czarnej folii Oracl

Kamienie z kamieniołomu to nie są kamienie z obory i wystarczy je spłukać wodą z pyłu a i tak do wody w baniaku dajesz bakterie nitryfikacyjne czyli takie skondensowane g.... :D to po co te kamienie parzyć czy gotować - zawsze dawałem kamole jak leci opłukane z pyłu.  Co innego kamole z polskiej rzeki np Wisły.

 

Edytowane przez deccorativo
Opublikowano (edytowane)

Oczywiście najlepiej by było ten filtr usunąć i zastąpić jakimś zewnętrznym. Też nie jestem zwolennikiem takich mebli w akwarium, ale jeśli nie chcesz, albo nie potrafisz tego ruszyć, to spokojnie możesz to zostawić. Miałem przez kilka lat, w przeszło dwa razy większym akwarium, dwa filtry Tetra ex700, czyli o podobnej wydajności i spokojnie wystarczyły. Miałem co prawda jeszcze wew. filtr mechaniczny, ale taki zawsze możesz dołożyć. To, czy filtr mechaniczny będzie potrzebny, to się okaże. Jeśli będą pozostawać w wodzie jakieś zanieczyszczenia, to wtedy zastąpisz cyrkulator filterkiem wewnętrznym (np. Atman AT-203) z małą gąbką. Ale przy wydajnym cyrkulatorze może to nie być konieczne. Tak na marginesie, to zdziwiony jestem tym, co tu czytam. Przecież to kaseciak w czystej formie;)

Co do kamieni to swoje parzyłem tylko i wyłącznie z ostrożności. Nigdy nie wiadomo, czy coś niepożodanego nie zagnieździło się na tych kamieniach. Mimo, że są z kamieniołomu. Ale to już Twój wybór.

Godzinę temu, deccorativo napisał:

i tak do wody w baniaku dajesz bakterie nitryfikacyjne czyli takie skondensowane g.... :D

Chyba koledze pomyliły się bakterie z wodą amoniakalną?;)

Edytowane przez pozner
Opublikowano

Jako użytkownik Juwela odrazu podpowiem wywalaj ten filtr i odrazu na śmietnik żeby Cię nie korciło coś z nim robić. Trzeba się troszkę pomęczyć z usunięciem. Filtr przyklojony jest punktowo na czarny silikon. Ja swój kroiłem delikatnie długim cienkim nożem. W pewnych strefach jak nie szło to wycinałem ten plastik żeby w miarę dostać się do placka.
Jeżeli zostawisz to pudło to po pewnym czasie będzie Cie drażnić, że masz spiżarnię w akwarium, dodatkowo żadnego gów.. to nie wciągnie.
Wywalaj a koledzy doradzą jaki dobry filtr możesz zastosować.

Wysłane z mojego LG-D855 przy użyciu Tapatalka

Opublikowano

Ja rowniez go mialem w akwarium corki. Przez kilka miesiecy siedzial ale potem mnie tak zirytowal ze poszedl won do kosza. Czyszczenie gabek to porazka, wszystko cofa się do baniaka i syf niesamowity. Dlugi cienki nozyk od tapet i po kolei jedna strona i drugs po czym caly czas odrywalem go od szyby. Punktowy czarny klej schodzi potem ladnie nozykiem od skrobania szyb. Zalecam do co @aurban6- od razu do kosza. Ja zostawilem sobie tylko pompe na wszelki wypadek jak bym kiedys potrzebowal do czegos. 

Opublikowano

A więc już wiesz że nie młotek tylko długi cienki nóż monterski  i do roboty .:D

Jak koledzy to wywalili bez problemu to ty też sobie poradzisz trzeba tylko chcieć. Masz też opis jak ten filterek pracuje - nic nie zbiera  z piasku ale jak czyścisz to  wszystko co udało mu się zebrać z toni - wyrzuca na powrót do wody w akwarium. BioFlow to doskonałe filterki do akwarium roślinnego  z neonkami - czyli taki do LT jak ma Andrzej.

Opublikowano

Koledzy, moja ostatnia przygoda z użyciem noża do tapet skończyła się pięcioma szwami na udzie. :e_confused: Nie chcę zabrzmieć jak niewdzięcznik, doceniam Wasze rady i dziękuję za nie ale naprawdę nie czuję się komfortowo operując ostrym narzędziem przy akwarium.

Dziś rano zrobiłem tło, bristol a nie folia bo już go miałem pod ręką. Uwaga o folii dała mi do myślenia, papier nie lubi wody więc na wszelki wypadek zabezpieczyłem całość szarą taśmą. Nic nie pobije szarej taśmy. ;)

Obróciłem baniak i moim zdaniem nie wygląda to źle. Pamiętajcie proszę, że ostatni kontakt z akwa miałem  dwadzieścia lat temu. Wtedy meblami były gąbkowy filtr w zielono-plastikowym pudełku, grzałka na przyssawce i kostka napowietrzająca, czarne pudełko w kącie to dla mnie progres. 

Minus obrócenia zbiornika jest taki, że otwory na kable wystają z przodu. Lecę do woodiesa po listwę maskującą do kabli. 

Pozdrawiam,   

20170930_112824.jpg

20170930_112846.jpg

Opublikowano

Sorki. Rozumiem pech, żona wyjechała i nie ma kto wyciąć filtra. Ale nie masz tam nikogo znajomego, kto majsterkuje ? Teraz to już jest zupełnie bez sensu.

Bristol cały okleiłeś taśmą czy tylko brzegi? Jeżeli brzegi, to daj spokój. Idź do pierwszego z brzegu marketu budowlanego i o kup czarną folię samoprzylepną . Tylko sprawdź czy jest matowa i czarna po obu stronach. Nie wiem ile to tam może kosztować. U mnie 5 zł za metr przy szerokości 50 cm. Tylko wymierz ile potrzebujesz i zdecyduj jak ma stać baniak.

Piasek znad morza możesz przesiać i wstępnie wypłukać na miejscu, czyli na plaży.

Opublikowano

Chłopie opanuj się to kobieta do ciebie pisze byś to zrobił albo poprosił sąsiadkę Irlandkę.

To co zrobiłeś czyli  odwrócenie akwarium to tak jakbyś i szafkę obrócił - dzwiczki będą od ściany.:cry:

Teraz masz  tego Bio na przedniej ścianie , wyprowadzenia na węże z przodu otwory do karmienia ryb z tyłu no i światło z tyłu a nie z przodu .

Filtr wytniesz ale klejonej ramy z pokrywą sam bym odradzał wyrywać by ją odwrócić.

Kup fartuch i rękawicę kevlarowe takie jak ma rzeżnik i do roboty.:D rozbawiłeś mnie.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Nasz klubowy kolega Timi klei dobre akwaria -Akwaria.pro Przy tym wymiarze, co Ty zamierzasz kupić, to od kogo byś nie kupił, to będzie dobrze. Oczywiście o ile ktoś ma doświadczenie w klejeniu akwari
    • Cześć. Od jakiegoś czasu myślę nad nowym akwarium - 120x40x50, z tym że tutaj (dla mnie) już zaczynają się schody - ciężko jest mi znaleźć jakąś zaufaną firmę, do tej pory patrzyłem i najbardziej zaufany wydaje mi się Myciok, z tym że szukając po internecie byłem w stanie znaleźć różne opinie - na tym forum głównie pozytywne i wystawione nie aż tak dawno temu, więc możliwe że jest u tej firmy lepiej niż było, ale byłem w stanie też znaleźć opinie nie aż tak przychylne więc na dwoje babka wróżyła (jak dla mnie). Dodatkowym pytaniem dla mnie jest tutaj czy szyba 8mm będzie wystarczająca, ale to nie jest tutaj aż tak ważne. Do tej pory byłem w miarę przychylny akwaplastowi (ze względu na cenę), ale przemyślałem i w razie nieszczelności mógłbym mieć małą powódź w pokoju, czego wolałbym oczywiście uniknąć. Z góry dzięki za jakieś nakierowanie, bo rzeczywiście ciężko mi jest spośród firm na naszym rynku wybrać, a co do Mycioka już kiedyś słyszałem pozytywne opinie więc może rzeczywiście zamówienie akwarium u niego wyszłoby najlepiej.
    • Moja a502ps coś nie działa. A502e usuwała żółtawą barwę wody. Ta nie. Może sprzedawca się pomylił ?  Jak u Was ? EDIT: Sprzedawca wyklucza pomyłkę ze względu na kolor. Być może słaby przepływ przez żywicę, jak pływa w ruchomym złożu. Wrzuciłem do solanki. Zobaczymy co z tego wyjdzie...
    • Zgadza się, ale w czasie regeneracji żywica oddaje też zgromadzonym w niej brud. Założeniem podwójnej regeneracji było to, że za pierwszym razem żywica oddaje większość brudu i podlega regeneracji, a druga tura miała skupiać się już tylko na regeneracji 🙂 Ale tak jak już pisałem żadna ze stosowanych przeze mnie metod regeneracji nie dawała jakichś spektakularnych różnic więc stosowałem je naprzemiennie. 
    • A nie zostało udowodnione kilka lat temu na forum, że kolor zupy purolajtowej bierze się z odkładającego się w złożu syfu i nijak nie ma do tego czy złoże zostało prawidłowo zregenerowane czy nie?  Fsęsie, że purolite solidnie wypłukany w czystej wodzie nie będzie puszczać koloru, ale nie poradzi nic na NO3 i odwrotnie - brudny ale prawidłowo sformatowany będzie brudzić ale działać, pomijając dodatkowy niewypłukany syf.  
    • Koledzy, mam dość obojętną wodę w kranie (nigdy nie odpowiada na zaczepki) i szkło bez piasku, z dnem strukturalnym na dnie. Szukam jakiegoś medium do trwałego podniesienia pH bez sypania sody czy innych soli, ale poza kruszonym koralowcem nic nie widzę. Kiedyś było coś takiego ale ze sklepów zniknęło, więc pewnie było po prostu słabe. Może któś, cóś?  450L, 350L wody netto, filtracja FX4 i JBL 901 z grzałką przepływową.   
    • ok, dziękuję, zamówię u tego sprzedającego.
    • Żywice do zbijania NO3 używam już od ponad 6-u lat - początkowo miałem Purolite A520E a po ok roku przesiadłem się na PA202. Regularnie co 2 tygodnie staram się robić kontrolny pomiar NO3 więc mam trochę danych statystycznych (ok 200 pomiarów) 🙂 Testy robię paskami JBL proscan, które skalibrowałem sobie kropelkami JBL, a ostatnio używam jeszcze kropelek Zooklek. PA202 pracowało u mnie prawie 5 lat, po czym wymieniłem je na nowe. W starym (mniejszym) akwarium żywicę regenerowałem jak NO3 dochodziło do 20, w obecnym nowym (większym) dopiero jak przekracza 30, przy czym w starym akwarium miałem dużo mniej ryb niż obecnie 😉 .  W obu przypadkach pierwszą regenerację robiłem po 26-28 tygodniach czyli po ok pół roku. Przy regularnych cotygodniowych serwisach zużywam i podmieniam ok 120 l wody (30%), a gdy NO3 dochodzi do 30 to robię większą podmianę (ok 50%). Gdy kolejne 2 pomiary (co 2 tygodnie) pokazują 30 to planuję regenerację i oczywiście razem z nią znaczącą podmiankę wody (nawet 70%). Czas pomiędzy kolejnymi regeneracjami stopniowo malał i początkowo było to ok 20 tygodni, aż doszedłem do 12-14 tygodni. Od marca 2024 mam nową żywicę, którą regenerowałem po raz pierwszy we wrześniu. Zaskoczeniem dla mnie było to, że już po 4 tygodniach od regeneracji N03 podskoczyło do 30. Na szczęście kilka większych podmian i NO3 spadło, ale po kolejnych 4 tygodniach znowu wskoczyło na 30 i tak się już utrzymuje - dla jasności Zoolek pokazuje pomiędzy 20 a 50. Tak szybki czas po którym żywica mi się zapchała po pierwszej regeneracji wzbudził moje zaniepokojenie i stąd moja ostatnia dociekliwość i aktywność w tym wątku 🙂  Za tydzień planuję regenerację nowym sposobem, o którym pisałem poprzednio - 30 litrów solanki ok 3% (1kg soli), powolny, pojedynczy przepływ przez blok z żywicą. Zobaczymy co z tego wyjdzie 🙂 
    • W akwarystyce problemem jest wiązanie DOC przez żywice. Przy stacji uzdatniania nie ma problemu. Producent określa parametry regeneracji w kolumnie, gdy DOC nie jest problemem. Warunki regeneracji pewnie są tak ustawione, żeby było dobrze (zużycie solanki, czas, efekt) a nie najlepiej (efekt?). Która metoda jest najskuteczniejsza (i co to znaczy)- trzeba zrobić eksperymenty. Pytanie czy bardziej wymagająca metoda regeneracji da na tyle wyraźny efekt, by było warto ją stosować. Myślę że najlepsza (efekt) będzie regeneracja w kolumnie z bardzo wolnym przepływem, solanką z ługiem sodowym (żrący!). Najlepiej na ciepło (do 60 stopni z ługiem). Napisz proszę o wynikach swoich eksperymentów
    • Ja od lat używam takiej owaty: https://allegro.pl/oferta/wloknina-poliestrowa-filtrujaca-owata-600-g-8994288263 Nie pyli i idealnie filtruje wodę - polecam.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.