Skocz do zawartości

Żółtawy odcień wody, niższa przejrzystość


luck83

Rekomendowane odpowiedzi

No to Darku nie masz wyjścia:D

Trzeba zacząć temat "Narurowiec PEX"

to wielce obiecująca technika akwarystyczna ukradziona z ogrzewania podłogowego.:) też na IBO Beta.

Tu rurka fi25 PEX ma fi wewn 20mm i kosztuje 5,20 zł/m a nie 25 zł/m jak wąz 19/25 .

Ja poszedłem w rurki ssawno tłoczne do opryskiwacze i taka fi 25 ale u mnie fi jest wewnętrzne kosztuje 5,50 zł/m  i też nie da się załamać.

Przyznam że twoje wyglądają ładniej ale nie o to biega.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie jest sam mechanik ze względu na szaloną liość miejsca w szafce ;) 

Aktualnie go przerabiałem pod nowe akwa.

Aktualnie są dwa zasysy, dwa korpusy równolegle 3/4 cala przed pompą (pełny przelot). Pompa stoi w pionie i z niej jest jedno wyjście, wszystko na rurach 20 mm. Z kształtek mam trójnik, dwa kolanka i pięć łączówek prostych, 3 zawory kulowe, reszta powyginane rury :) (ze starej instalacji wykorzystane: dwa kolanka i dwa zawory, dwie łączówki i pompa ).

4 minuty temu, darkon napisał:

tylko trzeba mieć własną albo mieć z możliwość pożyczenia praski.

Nie trzeba są kształtki skręcane ale przydaje się sprężyna do wyginania rur (2 dychy w castoramie ;))

https://pex.pl/p/47/769/trojnik-pex-20x1-2-gz-skrecany-zlaczki-pex-skrecane-ksztaltki-i-zlaczki-pex.html

Edytowane przez eljot
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, eljot napisał:

Nie trzeba są kształtki skręcane ale przydaje się sprężyna do wyginania rur (2 dychy w castoramie ;))

https://pex.pl/p/47/769/trojnik-pex-20x1-2-gz-skrecany-zlaczki-pex-skrecane-ksztaltki-i-zlaczki-pex.html

Nie mogłeś tego rok temu napisać ;):D, a tak to się męczyłem ze sklejaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, luck83 napisał:

Dobrze, pomierzę dziś samą pompę, a później pompę na samych wężach i na  pustym (bez wkładów) HW603a, i dam znać. 

Pomiary: 
- sam Unipump1500 wykazał przepływ 1360 litrów na godzinę
- Unipump1500 + węże podłączone z obu stron bez żadnych plastików na zasysie i wylocie = 1320 litrów na godzinę
- Nie mierzyłem już  Unipumpa + węże + pusty HW603a bo miałem małą awarię, może innym razem

Dziś woda wygląda nieco lepiej. 
Chyba, że się czepiam i "mam chore oczy" ? ;)
20170628_161700.thumb.jpg.226d91082f74214b6b014ea3de526a5b.jpg

Porobiłem dziś  kontrolnie pomiary, NO2 i NH4 na najjaśniejszych kolorach skali, zaś NO3 na poziomie 10. 

Muszę zaopatrzyć się w gąbkę ppi45 i wówczas zastosuję ją w HW603a z jedną warstwą 10mm watoliny. I niech to tak chwilę pochodzi. 
Dopiero jak powyższe nie przyniesie skutku, zastosuję jeden z polecanych wcześniej preparatów do klarowania wody.  

A jak już wszystko wyżej nie przyniesie skutku, to usiądę do zaprojektowania narurowca. 

Edytowane przez luck83
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, luck83 napisał:

Muszę zaopatrzyć się w gąbkę ppi45 i wówczas zastosuję ją samą w HW603a. I niech to tak chwilę pochodzi. 
Dopiero jak powyższe nie przyniesie skutku, zastosuję jeden z polecanych wcześniej preparatów do klarowania wody.  

Że nie wytrzymam ;) siądź na czterech literach i oglądaj ryby z przodu a nie pakuj chemii do baniaka, czy to cud miód amerykańskiej czy też najtańszej (zadziałają okresowo tak samo). Akwa się ustabilizuje chemicznie i biologicznie i będzie clear bez żadnych cudów na kiju :).  

U mnie w kotniku gdzie pracuje tylko kaskada z rzadką gąbką i ceramiką po 3 tygodniach jest "lewitacja" a wcześniej była mgiełka, a biologia była dojrzała tylko połowa wody piasek i akwa świeże.

Edytowane przez eljot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli ktoś już koniecznie chce coś ładować do nowego zbiornika to można to https://allegro.pl/kategoria/chemia-i-nawozy-uzdatnianie-wody-45945?string=AZOO CRYSTAL RED SHRIMP BIOPRO&order=p&bmatch=sa-base-relevance-floki-5-nga-hou-1-2-0511

W krewetkarium ładnie poprawiło jakość optyczną wody. Ale jak pisze Eliot wystarczy poczekać i efekt będzie podobny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciągle to powtarzam by cierpliwie poczekać czasami w takiej formie jak Darek to napiszę.:D

Jest znacznie lepiej i wystarczy wykazać się odrobiną cierpliwości.

Propozycja Agnieszki też dobra bo aplikacja bakterii nitryfikacyjnych + denitryfikacyjnych z czyszczącymi nigdy nie zaszkodziła choć dla ryb firma Azoo ma inne a być może te same tylko pod inną nazwą .

Także mają pożywkę i także na jakiś czas mulą wodę bardzo. Potem wyrażna poprawa ale jak system sam się nie wyklaruje to trzeba co jakiś czas czyli co tydzień to dawkować , a to już mnie zniechęciło do takich bakterii.

Najlepiej jak to samo się wyklaruje.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od jakiegoś czasu walczyłam z wodą w krewetkarium. Żółta od korzeni, dość mętna z takim jakby "pyłem" i innymi pływającymi paproszkami.  Koloru pozbyłam się purigenem, później poszły wymienione bakterie ( akurat te bo są dostępne w małych opakowaniach) i uwaga zmniejszyłam cyrkulację. W 30 l akwarium pracuje hamburg z pompą 400 l/h . Po założeniu deszczownicy niby było lepiej ale dopiero po skierowaniu deszczownicy na tylną ściankę uzyskałam efekt o który mi chodziło. Za deszczownicą woda dosłownie się gotuje, zniknął film bakteryjny, woda w akwa prawie stanęła i zrobiła się tak przezroczysta jak w pozostałych szkiełkach. Może to za daleko idące wnioski ale mam wrażenie, że zasys filtra musi być mocniejszy niż cyrkulacja.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Tak. Prawidłowa nazwa to Cyrtocara moorii. Na zdjęciach nie ma żadnej maylandii (obecnie metriaclima), wszystko poza Acei (dwa samce) to non mbuna. Według mnie wszystkie oprócz Fire fisha to różne odmiany A. stuartgranti sam zobacz ile tego jest https://www.malawi.si/Malawi/Haplochromises/Aulonocara/Aulonocara stuartgranti/index.html https://www.malawi.si/Malawi/Haplochromises/Aulonocara/Aulonocara sp. 'stuartgranti maleri'/index.html Równie dobrze mogą to być krzyżówki, bo Aulonocary bardzo chętnie się krzyżują, a wtedy nie dojdziesz z tym do ładu.
    • Na jednym ze zdjęć dwa samce acei. Samice mają mniej zaostrzone płetwy grzbietowe. Na zdjęciu z Fire Fisch to nie jest Red Red, ma za bardzo szpiczastą łepetynę  Reszta poza acei non mbuna  czyli nie moja bajka i nie podpowiem
    • Witam wszystkich chętnych do pomocy. Zakładam, że dla większości moje zagadki będą oczywiste ale, że wątpliwości są to zapytam tu ekspertów.    Przejąłem akwarium z dojrzałymi pyszczkami a mimo to mam trudności z identyfikacją gatunku. No. Czy żółto płetwę to Acei i to samiec i samica? Granatowe to Stuartgranti i to też samiec i samica czy jeden to Stuartgranti a drugi to hansbaenschi i oba samce? Ten z plamkami to młody delfini? Ostatnie to parka firefish czy zebra red? Wszystkie nie wybarwione to maylandia czy to różnice rybki i jak podrosną to się wybarwia? 
    • No racja Sławek 🫣 Zapomniałem już 🙂 W dodatku pseudotropheus chialosi jest bardzo ładną rybą. Zarówno samice, jak i samce są urokliwe. Ten gatunek też polecam wziąć pod rozwagę koledze @123frytki do swojej wymarzonej obsady.
    • Nigdy nie mów nigdy.😄 Braliśmy kiedyś chailosi. 
    • Brak czasu. Akwarium żyje własnym życiem. Uzupełniam tylko karmnik i ścieram kurze.... Jeden zgon - chyba samiec saulosi - zakładam, że agresja, bo bez zapowiedzi... 20240518_144029.mp4   20240518_144120.mp4   20240518_143922.mp4        
    • Ok. Rozumiem. Ja z kolei od Darka nigdy nie kupiłem ryb. Bo gdy chciałem, to był problem z wysyłką. Teraz wiem, że już się to zmieniło. Bo też wysyła ryby kurierem UPS... Każdy na swoich ulubionych sprzedawców ryb. Ja brałem już ryby od kilku i moim faworytem jest Jacek 
    • Nie wiem czy to temat w tym miejscu, ale trzy przykłady: - miałem rdzawe od Jacka i od Darka, jakość bez porównania i tempo wzrostu, ale to może być oczywiście przypadek - sauolsi te od Jacka to jakieś gizmo, a Darek wolał 10 lat nie sprzedawać zanim znowu nie trafił na jakościowo 'dobre' stado - powiedzmy, że udało się mi poznać układy Darek, Jacek, Adrian z Chełmka. Mam wrażenie, że Jacek byleby nie polecić kogoś innego i nie dać kontaktu do kogoś innego weźmie rybę od kogokolwiek innego byle klient miał wszystko. Dwóch innych panów podejście jest zupełnie inne Darek to też specyficzna osoba. Jego podejście do niektórych gatunków, których oficjalnie nie ma w ofercie, a sprzedaje je na rynki zagraniczne. Jednak co IMO najważniejsze nigdy nie odmówił mi rozmowy czy porady. Można na niego liczyć jeśli chodzi o pomoc, nie ważne czy kupiłeś u niego ryby. To o czymś świadczy, nawet jeśli to jest jego forma marketingu. Oczywiście to jest tylko moje zdanie i moje doświadczenia. Nie mam na celu nikogo oczernić, nie czerpię z tego żadnych korzyści, a jako wolny człowiek uważam, że mam prawo do swojej opinii. 
    • @ziemniak rozwiń proszę dlaczego innych ryb od Pana Jacka już byś nie wziął? Ja teraz 100% obsady mam od Jacka i jestem zadowolony. W dodatku powiem, że p. Jacek to prawdziwy fachowiec i też nie jest " wciskaczem" aby tylko sprzedać. Kupiłem od niego wczoraj stado pewnych ryb. Ustalimy cenę na 400zł, po pół godzinie Jacek zadzwonił - przepraszam pomyliłem się 330zł. I to są hodowcy - mający pasję.
    • Ja mam crabro od Jacka z Żor. Jestem zadowolony, ale chyba innych ryb od niego bym nie wziął. Resztę ryb mam od Darka z Żor. Darek ma więcej gatunków w ofercie niż na stronie. Warto też z nim skonsultować obsadę już na miejscu. Absolutnie nie jest to człowiek, który będzie wciskał. Podejdzie indywidualnie i będzie studził zapędy. W ofercie ma świetne kropki typu: Maylandia estherae OB Minos Reef lub kulfony. 
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.