Skocz do zawartości

Inkubacja dylemat


Pumba

Rekomendowane odpowiedzi

Mam inkubującą samicę cynotilapia zebroides red top likoma tylko nie wiem kiedy doszło do tarła. Ryba ma już mocno wypchane podgardle i przypuszczam, że to trwa już około dwóch tygodni. Chciałbym przenieść samicę w celu rozmnożenia tylko nie wiem jak się za to zabrać.

Mam kostkę 10 litrowa do której mógłbym ją wpuścić tylko problem w tym, że nie wiadomo kiedy wypuści młode. Myślałem zrobić tak żeby zawiesić kotnik na tą kostkę i wpuścić ją do kotnika. Młode jak wypuści to przelecą do kostki i wtedy odłowie samicę. Czy w takich warunkach wytrzyma do końca inkubacji ? Czy jednak zrobić tak tylko na większym akwarium ? Drugie pytanie czy przez taki standardowy kotnik jak dla żyworódek młode przelecą przez kratkę ? Czym karmić młode w razie "W" ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jakie mogą być skutki odłowienia samicy i jak to wykonać bez rewolucji w akwarium. Jeśli pozwolisz działać naturze i jak masz sporo skrytek i zakamarków rybki dadzą sobie radę na tyle, że dość spora ilość z nich powinna przeżyć. Jeśli nie będą miały się gdzie schować ich los jest przesądzony. Możesz dołożyć kupkę z małych kamieni lub obłożyć małymi skały które masz, ale może to doprowadzić do zmiany zachowań w akwarium co musisz brać pod uwagę. Być może ktoś odławiał samicę z ikrą niech się wypowie. A kotnik o którym mówisz sprawdzi się i nada na pewno.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, MatiK napisał:

Kostka 10 litrowa jest zdecydowanie za mała dla dorosłej samicy

Ja zrozumiałem, że kostka byłaby w akwarium ogólnym z możliwością przepływu wody, wówczas byłaby dobra, jeśli miałaby być jako osobny zbiornik to masz całkowitą rację.

Edytowane przez Vitek
błąd literowy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem w tym, że to nie pierwsza inkubacja tej ryby i do tej pory nic z maluchów.. Z tą kostka to przecież miałoby być chwilowe. Potrzebuję rozmnożyć ten gatunek bo mam tylko jedną samicę a 4 samce .... Ewentualnie spróbuje z tymi kamieniami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Pumba napisał:

Problem w tym, że to nie pierwsza inkubacja tej ryby i do tej pory nic z maluchów.. Z tą kostka to przecież miałoby być chwilowe. Potrzebuję rozmnożyć ten gatunek bo mam tylko jedną samicę a 4 samce .... Ewentualnie spróbuje z tymi kamieniami

Jest to zły pomysł. Zazwyczaj dorabianie samic po przez rozmnażanie nie kończy się dobrze. Po pierwsze, samica po pobycie w pomieszczeniu ciasnym jak trumna może być na tyle osłabiona, że 4 samce ją zajadą na śmierć. Po drugie dzieci przez długi czas będą musiały być trzymane w tej trumnie. Jak trochę podrosną będą miały za ciasno w tym "kotniku" ale będą jeszcze za małe na wpuszczenie do głównego zbiornika.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Faktycznie nietypowa konfiguracja.Dziękuję za odpowiedź.
    • Mój Hypermaxa pracuje obecnie w nietypowej konfiguracji. Mam jeden wlot fi 25mm z rozdzieleniem na dwa prefiltry HW603 z wężami 16mm. Oba wyloty są połączone w jeden fi 25mm. Tak to wygląda.  Poniżej film z porównaniem siku z wylotu Hypermaxa przy 100% z wylotem z Unimaxa 500 (podobnie 2 wyloty połączone w jeden).  20230319_181144.mp4 Poniżej film z testów wydajności Hypermaxa w wiaderku.  20230319_111944.mp4
    • Możesz wstawić filmik z przepływem przy pracy filtra na 50%?Możesz  też pokazać jak ustawiłeś sobie wloty i wyloty?Z góry bardzo dziękuję.
    • Hej, odświeżę temat. Czy macie może zdjęcia ich zbiornika klejonego czarnym silikonem? Jak wyglądają spoiny?
    • Czemu fioletowe glony istnieją w moim akwarium i czy są niebezpieczne dla moich ryb
    • Wydaje mi się że fioletowe glony w akwariach to coś nowego i niesamowitego bo słyszałem o nich że to są jakieś algi ale nie wiedziałam że one w normalnej wodzie wodzie mogą rosnąć jeśli to te nowe algi to ja nie wiedziałam o tym   Te są ciemniejsze niż u mnie 
    • Ceny w Czechach sa duzo nizsze niz w Polsce a i tak wielu hodowcow zakonczylo dzialalnosc z tych ktorzy jeszcze zostali a sa w rozsadnej odleglosci od Ciebie, moge polecic Liduške Paulusovou, jest z Česka Třebova a calkiem  czesto ryby przyblizuje do wiekszego miasta, lub mojego znajomego Jiři Štětku ale to już troche dalej od Ciebie bo w Týn nad Vltavou, ceny za mniejsze ryby, to wydatek od 52 do 150 Koron.
    • Żadna z żółtych samic ze wszystkich gatunków z żółtymi samicami nie przebije żółtej barwy yellow, kto widział na żywo ten wie. Samice msobo są po pierwsze nie żółte tylko takie bardziej piaskowo pomarańczowe. Miałem johanni i interruptusy, ich niby żółte samice w praktyce były koloru piaskowego w padający w jasny brąz. Jeżeli chodzi o kolor żółty to tylko yellow. Ewentualnie gatunki z żółtymi samcami jak np lombardoi, ale w tedy tylko samce dominujące będą ładnie wybarwione.
    • U mnie problem przerybienia rozwiązuje się sam, po prostu gdy wyjeżdżam, to nie karmię. Po 2 tygodniach mam 10, góra 20 % narybku który był przed urlopem. Kolejnym świetnym elementem, który zaobserwowałem w dużym zbiorniku, jest właśnie wielopokoleniowość. Więc do czasu kiedy nie będę mieć zupy rybnej i problem,  który na pewno kiedyś przyjdzie, a mianowicie chów wsobny, cieszę się tym co mam. Z tego co patrzę co chcesz mieć to zastanawiam się czy jak ryby urosną czy nie będziesz miał za ciasno, w twojej opcji liczba ryb będzie trochę większa niż u mnie, a mam xbiornik o 1000 litrów większy. Zawsze można będzie myśleć o redukcji gdyby była potrzebna, ale jak sam zauważyłeś, obecnie to nie tanie "wyposażenie". Na początku przy tym rozmiarze na pewno jednak będziesz patrzył, na akwarium i dumał dlaczego ono takie prawie puste.
    • Też nie wiem, chyba kwestia gustu, a w kolorach ponoć jesteśmy słabi. 😜 dla mnie yellowki to bardziej sok z pomarańczy, a samice msobo bardziej sok z mango, jeśli miałbym do czegoś porównać. 😀 A zostawiając na chwilę kwestię ilości żółtego w żółtym, to widok samca msobo, "rozżarzonego" w swoim błękicie i goniącego za żółciutką panienką wygląda kapitalnie, więc z tego gatunku bym nie rezygnował na miejscu @lukBB. 😉 Propozycja @Bartek_De z kadango fajna, ciekawe urozmaicenie obsady. Może Protomelas taeniolatus? Też czerwony akcent, a samice wg mnie nieco ładniejsze.  Nie mam może dużego doświadczenia, ale u mnie Labidochromis perlmutt zdaje się być dobrym eliminatorem narybku. Na 10 sztuk tej rybki 8 samic często inkubowało przez ostatni rok, a nie uchowało się nic - no, ale może nie donosiły. @Vrzechu ciekawe, co piszesz o swoich msobo, miałem tylko jeden rzut jak do tej pory i od początku nic nie padło, wygladają wręcz na mocne i żywotne ryby, a też samiczek jest może góra ze trzy na 10 szt. 
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.