Skocz do zawartości

Poszły konie po betonie czyli 300l by Zygi


Zygi

Rekomendowane odpowiedzi

Pourolite broń Cie teraz. Musisz zamknąć cykl azotowy.

Mnie dzisiaj przyszło pourolite i nie wkładam do kubła mimo że mam już obsadę. Poczekaj z tym bo się nie pali. Jak już będziesz miał mieszkańców to zobaczysz ile i jak szybko rośnie Ci NO3.

Z NO2 zaczekaj jeszcze. Powinno Ci już zacząć spadać. Zrób kolejny test za 2 dni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed wpuszczeniem obsady to także czas teraz. Nie wspomniałeś słowem, że po dojrzeniu baniaka. To po pierwsze.

Po drugie - prosisz o odpowiedź w temacie to Ci odpowiadam.

Zrobisz z pourolite jak uważasz. Ja ze swojej strony napisałem Ci propozycję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, aktualizacja:

  NH4 NO2 NO3 PH GH KH
22.05.2017 0,6-0.8 0,05 8 7,4    
25.05.2017 0,6 0,1 8 7,4    
30.05.2017 0,6 0,15 8 7,5    
4.05.2017 <0,05 POZA SKALĄ ok. 30 7,6 7 5
8.06.2017   POZA SKALĄ BLIŻEJ 40      
10.06.2017 PODMIANKA WODY 80% DODANIE 1 AMPUŁKI PRODIBIO
11.06.2017   0,6-08? 10 PONIŻEJ 7,4    
14.06.2017 <0,05 0,8? 10      
             

 

NO2 i NO3 stoi.

Co radzicie? Czekać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Zygi napisał:

NO2 i NO3 stoi.

Co radzicie? Czekać?

Wcześniej napisałeś że cierpliwości ci nie brakuje . A wielu kolegów pisało że jak tak się start zablokuje to czekać aż się sam odblokuje - korci mnie byś poczekał jeszcze miesiąc a może i dwa miesiące na to odblokowanie.

Natomiast jeśli jednak nie masz na tyle cierpliwości to radzę 100% podmianę wody i nie dawanie już bakterii i po tym od razu pomiar NO2 i NO3.

Ponieważ wodę masz o niskim pH to musisz poczekać aż samo wzrośnie do 7,4 i wtedy wpuszczaj ryby.

Bo tak na prawdę baniak masz od dawna dojrzały myślę że tak od 4 maja :D bo wtedy NH4 było już niewykrywalne a NO3 ze startowego narosło ci aż do 30ppm . Wtedy ci NO2 wyszło za skalę i kawas azotawy z tego NO2 zatrzymał wszystko.

Ten wzrost NO3 z 8 do 30ppm świadczy że tam i II etap nitryfikacji chodził wspaniale i bakterii nitryfikacyjnych masz w bród wystarczy to odblokować.

Albo podmianą 100% albo kredą , dolomitem, wapieniem. Ta druga metoda nie wymaga podmiany wody ale trzeba kupić mniej się chyba nie da w najbliższym ogrodniczym to

http://allegro.pl/kreda-ogrodnicza-granulowana-trawy-z-ilawy-5kg-i6785990950.html

tylko najpierw wypłucz pod bieżącą wodą  i w woreczku daj w filtrację - by nie zmleczyć wody, lepszy byłby grubo mielony dolomit - też jest w ogrodniczych.

Zamiast zbędnego a nawet szkodliwego na start biologii zeolitu i węgla co dają do każdego kubła jako gratis daliby takiego dolomitu choć na jeden koszyk w kuble, bo grys koralowy to pewno za drogi gratis.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, deccorativo napisał:

Wcześniej napisałeś że cierpliwości ci nie brakuje . A wielu kolegów pisało że jak tak się start zablokuje to czekać aż się sam odblokuje - korci mnie byś poczekał jeszcze miesiąc a może i dwa miesiące na to odblokowanie.

A i nie brakuje ale nie do przesady, myśli masz trochę uszczypliwe :);)

 

43 minuty temu, deccorativo napisał:

Ponieważ wodę masz o niskim pH to musisz poczekać aż samo wzrośnie do 7,4 i wtedy wpuszczaj ryby.

wcześniej pisałem że kupiłem SEACHEM MALAWI/VICTORIA BUFFER więc to sprawę PH załatwi.

Wczoraj zasadziłem nurzańca, jeżeli piszesz że biologia dojrzała to był dobry czas na zieleninę. 

Co do metody odblokowania to muszę się zastanowić, wolałbym podmiankę ale to jest zależne od tego czy córcia będzie w domu. Narazie sporo pracuję i nie mam za bardzo czasu.

Jeżeli dałbym jakiś specyfik typu kreda, dolomit czy grys koralowy to ile tego bym musiał wsadzić do kubełka?

53 minuty temu, deccorativo napisał:

Albo podmianą 100% albo kredą , dolomitem, wapieniem. Ta druga metoda nie wymaga podmiany wody ale trzeba kupić mniej się chyba nie da w najbliższym ogrodniczym to

przy metodzie z wapniem  spadnie NO2 a wzrośnie NO3 to i tak będzie potrzebna podmianka, chyba że NO2 jakoś cudownie wyparuje?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Zygi napisał:

Jeżeli dałbym jakiś specyfik typu kreda, dolomit czy grys koralowy to ile tego bym musiał wsadzić do kubełka?

przy metodzie z wapniem  spadnie NO2 a wzrośnie NO3 to i tak będzie potrzebna podmianka, chyba że NO2 jakoś cudownie wyparuje?

 

Myślę że jeden koszyk wystarczy.

Co do odblokowania wapnem to po neutralizacji kwasu azotawego HNO2 biologia powinna natychmiast ruszyć i przerobić NO2 na NO3 w kilka dni.

Ponieważ tego NO2 zostało 0,8ppm to nie powinno NO3 wzrosnąć znacznie powyżej 20ppm  no i przecież masz nurzańca co cudownie zjada NO3.

Działaj kolego jak ci wygodniej :Dpowodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aktualizacja:

  NH4 NO2 NO3 PH GH KH  
22.05.2017 0,6-0.8 0,05 8 7,4      
25.05.2017 0,6 0,1 8 7,4      
30.05.2017 0,6 0,15 8 7,5      
4.05.2017 <0,05 POZA SKALĄ ok. 30 7,6 7 5  
8.06.2017   POZA SKALĄ BLIŻEJ 40        
10.06.2017 PODMIANKA WODY 80% DODANIE 1 AMPUŁKI PRODIBIO  
11.06.2017   0,6-08? 10 PONIŻEJ 7,4      
14.06.2017 <0,05 0,8? 10        
21.06.2017 PODMIANA 80% + 1 AMPUŁKA PRODIBIO  
  0,1 5 PONIŻEJ 7,4      
               

 

NO2 zbiłem do poziomu 0,1. Ph podniosę SEACHEM MALAWI/VICTORIA BUFFER. 

Teraz pytanie co robić.... Czekać aż NO2 spadnie? Mam zamiar wpuścić rybkę testową, która zostanie już na stałe, Można już ten proces zacząć?

Przed podmianą mierzony NO2 był na niezmiennym wysokim poziomie jak poprzednio.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.