Skocz do zawartości

Wpływ sody na PH wody - eksperyment


chozi

Rekomendowane odpowiedzi

Pokusisz się Michale o wnioski ? ;)biorąc za punkt odniesienia te same parametry wody w jeziorze Malawi?

Może wylicz ile trzeba by wsypać sody by uzyskać pH jeziorowe i do ilu wtedy wywindujesz KH - tak szacunkowo.

Pamiętaj że powyżej pH 8,2 soda przestaje już dalej podnosić pH.

Przypomnę tylko że nie ma wiarygodnych badań naukowych na wpływ KH 70 na ryby i tego argumentu użyją zwolennicy sody ze spożywczaka bo tanio i dostępnie.

Sam zrobiłem taki tani nasz malawijski buffer do naszych średnich polskich kranówek  który podnosi zdecydowanie pH a tylko minimalnie KH.

Składa się z trzech związków kupionych w Chemipur Gdańsk w czystości czda lub czysty czyli bez zanieczyszczeń.

To  1 litr wody destylowanej z AGD takiej do żelazka 4 zł/l albo wody z RO oraz do tego wsypane.

po jednej czubatej łyżeczce do herbaty  ( ok 5-6 gram )

Wodorotlenku  Sodu - NaOH

Wodorotlenku Potasu - KOH

Wodorowęglanu Sodu ( czyli sody jako stabilizatora pH) czyli - NaHCO3

20ml tej mikstury na 100l wody podnosi pH o 0,2 ( tyle wolno podnieść na raz w akwarium z rybami)  nie podnosząc KH ani o jedną kroplę .

Skład zerżnąłem na chama jako tylko część składników  Microbe Lift Buffer 8,2pH:D - tam ich było 6 a ja użyłem tylko 3 .

Słoik z miksturą oraz słoiki z chemikaliami muszą być na 1000% nie dostępne dla dzieci.

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, michal_j napisał:

BTW @deccorativo czy Ty używasz na tą chwilę jakichś poprawiaczy czy lejesz czysty kranovit ?

Mam bardzo podobne do twoich parametry kranówy i w moim przerybionym Tanga pH samoistnie stabilizuje się na 7,4 .

Uważam to za nieco za mało i właśnie taką swoją miksturą podnoszę o 0,2 do poziomu pH 7,6. wlewając 5ml do podmianki 30-50% raz na kwartał a może i rzadziej :D nie liczę czasu od ostatniej podmiany  tylko wtedy kiedy mnie najdzie chęć.

Uważam za zupełnie zbędne a nawet nie wskazane przy pH kran 7,2 ciągnąć pH w akwarium do pH8 czy jak w tabeli z której i ja korzystam do jeziorowego 8,5-8,6  co sodą nie jest możliwe do uzyskania.

Michale popełniłem taki temat

i na pierwszym miejscu jest potrzeba podnoszenia tego pH a dopiero na drugim metody.  Młodziankowie naczytają się tych parametrów jeziorowych i zanim wleją bakterie i dojrzeje im baniak to wcześniej ciągną te pH zupełnie nie zważając na KH tą sodą a okazuje się że sama woda w dojrzałym baniaku bez tej sody wejdzie na 7,6 i nic nie trzeba było wcześniej robić tylko grzecznie poczekać co zrobi sama biologia. To podstawowy błąd świerzaków i o tym napiszę w swoim temacie by nie popełniać malawijskiego grzechu pierworodnego :D

Najstarszą i najtańszą oraz najczęsciej stosowaną metodą  jest - soda i wykorzystam twoje wyniki by tą metodę opisać , obok będzie ta mikstura podnosząca pH bez podnoszenia KH oraz następnie filtr Corosex i  Seachem i ML Buffery do podnoszenia pH oraz KH. - one są robione pod wodę RO więc podobnie podnoszą pH i KH . Soda odwrotnie silnie podnosi KH i tylko niewiele pH a powyżej pH 8 to już tylko KH do kosmicznych wartości co się niektórym zdarzało osiągnąć i odlecieć w kosmos..

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Odgrzebię lekko temat.

Pytanie do wszystkich stosujących sodę do podnoszenia pH. Co prawda biję się jeszcze z myślami czy jest sens cokolwiek robić z jego poziomem ale nic nie stoi na przeszkodzie aby zdecydować po dyskusji. Poziom mierzony kroplami JBLa pokazuje 7,4 - no może lekko ciemniejszy ale nie 7,6.

Czy możecie tak łopatologicznie napisać ile stosujecie tej sody i co jaki czas? Czytałem, że jedni wsypują całą saszetkę a inni 4 łyżeczki do herbaty.

Nie mam zamiaru podnosić do 8 ale pewne 7,6 lub lekko ciemniejsze już by mnie satysfakcjonowało.

Z tego co mi się obiło o oczy to chyba koledzy @AndrzejGłuszyca, @eljot i chyba @hiluxz powodzeniem stosujecie sodę tylko jak? Oczywiście inni też mogą się ujawnić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno nie sypałem całej saszetki, kiedyś ktoś pisał że sypnął i kh skoczyło mu powyżej 20 ;) . Gdzieś ktoś kiedyś wyliczał ale je robię to zawsze na oko w 240l sypałem łyżeczkę i na drugi dzień sprawdzałem jaki efekt itd. Wszystko zależy jaką masz kranówę i ile robisz podmian.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Jerry_jerry jeśli masz pH na poziomie minimum 7.4 ,to moim zdaniem nie ma sensu podawać sody w celu podwyższenia tego parametru...

Jeśli już chcesz lekko podnieść pH sodą to dałbym na początek przy podmianie wody 1 płaską łyżeczkę od herbaty ...Na drugi dzień pomiar i zobaczysz czy czy potrzebna jest dalsza korekcja...

Kiedyś też dodawałem sodę w moim 200l zbiorniku, bo miałem pH w wodzie kranowej na poziomie 6.8...Dodawałem co dwa tygodnie 2 płaskie łyżeczki sody i to pozwoliło mi na utrzymanie pH w zakresie 7.6 -7.8...Oczywiście na początku podałem mniejszą dawkę sody,aby nie było gwałtownego skoku pH,i tak doszedłem do tego jaka konkretnie dawka jest potrzebna...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, eljot napisał:

 Gdzieś ktoś kiedyś wyliczał ale je robię to zawsze na oko w 240l sypałem łyżeczkę i na drugi dzień sprawdzałem jaki efekt itd. Wszystko zależy jaką masz kranówę i ile robisz podmian.

Kranówa zgodnie z wynikami 7,6. Co tydzień robię podmiany w ilości ok. 30%.

2 minuty temu, egon44 napisał:

@Jerry_jerry jeśli masz pH na poziomie minimum 7.4 ,to moim zdaniem nie ma sensu podawać sody w celu podwyższenia tego parametru...

Zastanawiam się jeszcze czy wchodzić w sodę ale wydaje mi się, że jeżeli 7,4 to minimum a testy to tylko testy więc lekka modyfikacja o 0,2 w górę raczej rybom nie zaszkodzi.

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.