Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Zygi, nie ja go tam wstawiałem, nie wiem dlaczego przekierowuje do tego samego tematu, ale jak skopiujesz link do przeglądarki, to ściąga kalkulator od razu.

Opublikowano

Pokusisz się Michale o wnioski ? ;)biorąc za punkt odniesienia te same parametry wody w jeziorze Malawi?

Może wylicz ile trzeba by wsypać sody by uzyskać pH jeziorowe i do ilu wtedy wywindujesz KH - tak szacunkowo.

Pamiętaj że powyżej pH 8,2 soda przestaje już dalej podnosić pH.

Przypomnę tylko że nie ma wiarygodnych badań naukowych na wpływ KH 70 na ryby i tego argumentu użyją zwolennicy sody ze spożywczaka bo tanio i dostępnie.

Sam zrobiłem taki tani nasz malawijski buffer do naszych średnich polskich kranówek  który podnosi zdecydowanie pH a tylko minimalnie KH.

Składa się z trzech związków kupionych w Chemipur Gdańsk w czystości czda lub czysty czyli bez zanieczyszczeń.

To  1 litr wody destylowanej z AGD takiej do żelazka 4 zł/l albo wody z RO oraz do tego wsypane.

po jednej czubatej łyżeczce do herbaty  ( ok 5-6 gram )

Wodorotlenku  Sodu - NaOH

Wodorotlenku Potasu - KOH

Wodorowęglanu Sodu ( czyli sody jako stabilizatora pH) czyli - NaHCO3

20ml tej mikstury na 100l wody podnosi pH o 0,2 ( tyle wolno podnieść na raz w akwarium z rybami)  nie podnosząc KH ani o jedną kroplę .

Skład zerżnąłem na chama jako tylko część składników  Microbe Lift Buffer 8,2pH:D - tam ich było 6 a ja użyłem tylko 3 .

Słoik z miksturą oraz słoiki z chemikaliami muszą być na 1000% nie dostępne dla dzieci.

 

 

 

 

 

Opublikowano
33 minuty temu, michal_j napisał:

BTW @deccorativo czy Ty używasz na tą chwilę jakichś poprawiaczy czy lejesz czysty kranovit ?

Mam bardzo podobne do twoich parametry kranówy i w moim przerybionym Tanga pH samoistnie stabilizuje się na 7,4 .

Uważam to za nieco za mało i właśnie taką swoją miksturą podnoszę o 0,2 do poziomu pH 7,6. wlewając 5ml do podmianki 30-50% raz na kwartał a może i rzadziej :D nie liczę czasu od ostatniej podmiany  tylko wtedy kiedy mnie najdzie chęć.

Uważam za zupełnie zbędne a nawet nie wskazane przy pH kran 7,2 ciągnąć pH w akwarium do pH8 czy jak w tabeli z której i ja korzystam do jeziorowego 8,5-8,6  co sodą nie jest możliwe do uzyskania.

Michale popełniłem taki temat

i na pierwszym miejscu jest potrzeba podnoszenia tego pH a dopiero na drugim metody.  Młodziankowie naczytają się tych parametrów jeziorowych i zanim wleją bakterie i dojrzeje im baniak to wcześniej ciągną te pH zupełnie nie zważając na KH tą sodą a okazuje się że sama woda w dojrzałym baniaku bez tej sody wejdzie na 7,6 i nic nie trzeba było wcześniej robić tylko grzecznie poczekać co zrobi sama biologia. To podstawowy błąd świerzaków i o tym napiszę w swoim temacie by nie popełniać malawijskiego grzechu pierworodnego :D

Najstarszą i najtańszą oraz najczęsciej stosowaną metodą  jest - soda i wykorzystam twoje wyniki by tą metodę opisać , obok będzie ta mikstura podnosząca pH bez podnoszenia KH oraz następnie filtr Corosex i  Seachem i ML Buffery do podnoszenia pH oraz KH. - one są robione pod wodę RO więc podobnie podnoszą pH i KH . Soda odwrotnie silnie podnosi KH i tylko niewiele pH a powyżej pH 8 to już tylko KH do kosmicznych wartości co się niektórym zdarzało osiągnąć i odlecieć w kosmos..

 

  • 1 rok później...
Opublikowano

Odgrzebię lekko temat.

Pytanie do wszystkich stosujących sodę do podnoszenia pH. Co prawda biję się jeszcze z myślami czy jest sens cokolwiek robić z jego poziomem ale nic nie stoi na przeszkodzie aby zdecydować po dyskusji. Poziom mierzony kroplami JBLa pokazuje 7,4 - no może lekko ciemniejszy ale nie 7,6.

Czy możecie tak łopatologicznie napisać ile stosujecie tej sody i co jaki czas? Czytałem, że jedni wsypują całą saszetkę a inni 4 łyżeczki do herbaty.

Nie mam zamiaru podnosić do 8 ale pewne 7,6 lub lekko ciemniejsze już by mnie satysfakcjonowało.

Z tego co mi się obiło o oczy to chyba koledzy @AndrzejGłuszyca, @eljot i chyba @hiluxz powodzeniem stosujecie sodę tylko jak? Oczywiście inni też mogą się ujawnić.

Opublikowano

Na pewno nie sypałem całej saszetki, kiedyś ktoś pisał że sypnął i kh skoczyło mu powyżej 20 ;) . Gdzieś ktoś kiedyś wyliczał ale je robię to zawsze na oko w 240l sypałem łyżeczkę i na drugi dzień sprawdzałem jaki efekt itd. Wszystko zależy jaką masz kranówę i ile robisz podmian.

  • Lubię to 1
Opublikowano

@Jerry_jerry jeśli masz pH na poziomie minimum 7.4 ,to moim zdaniem nie ma sensu podawać sody w celu podwyższenia tego parametru...

Jeśli już chcesz lekko podnieść pH sodą to dałbym na początek przy podmianie wody 1 płaską łyżeczkę od herbaty ...Na drugi dzień pomiar i zobaczysz czy czy potrzebna jest dalsza korekcja...

Kiedyś też dodawałem sodę w moim 200l zbiorniku, bo miałem pH w wodzie kranowej na poziomie 6.8...Dodawałem co dwa tygodnie 2 płaskie łyżeczki sody i to pozwoliło mi na utrzymanie pH w zakresie 7.6 -7.8...Oczywiście na początku podałem mniejszą dawkę sody,aby nie było gwałtownego skoku pH,i tak doszedłem do tego jaka konkretnie dawka jest potrzebna...

Opublikowano (edytowane)
11 minut temu, eljot napisał:

 Gdzieś ktoś kiedyś wyliczał ale je robię to zawsze na oko w 240l sypałem łyżeczkę i na drugi dzień sprawdzałem jaki efekt itd. Wszystko zależy jaką masz kranówę i ile robisz podmian.

Kranówa zgodnie z wynikami 7,6. Co tydzień robię podmiany w ilości ok. 30%.

2 minuty temu, egon44 napisał:

@Jerry_jerry jeśli masz pH na poziomie minimum 7.4 ,to moim zdaniem nie ma sensu podawać sody w celu podwyższenia tego parametru...

Zastanawiam się jeszcze czy wchodzić w sodę ale wydaje mi się, że jeżeli 7,4 to minimum a testy to tylko testy więc lekka modyfikacja o 0,2 w górę raczej rybom nie zaszkodzi.

Edytowane przez Gość
Opublikowano
4 minuty temu, Jerry_jerry napisał:

Kranówa zgodnie z wynikami 7,6.

Jeśli masz kranówę na poziomie 7.6 to zapewne w zbiorniku po jej ustabilizowaniu będziesz miał 7.8,więc moim zdaniem nie ma sensu bawić się w podnoszenie pH...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Witam, ja od początku krótkiej przygody z cyrkulatorami miałem Eheim stream On 6500+. Najpierw w 300l a później w500l. Regulacja jest uboga ale szczerze mówiąc w niczym mi to nie przeszkadzało. Jeśli wycelujesz nieco bardziej w górę czy w dół to już zmienisz ogólny prąd wody. Obecnie mam w 500l podobnego Eheima 9500+ i jedzie na maksa. Woda pięknie się rusza, żadnej pralki. Ryby oczywiście duże i w ogóle ich to nie rusza. Wycelowany trochę w górę mocno natlenia wodę. Także tafla wody jest u mnie brutalnie poruszona.  Miałem dwa mniejsze tunze i chyba miałem pecha. Jeden wibrował po tygodniu i go oddałem a drugi wytrzymał z pół roku i był bardzo głośny. Też się go pozbyłem.  Ogólnie woda lekko płynie, ryby mają subtelny ruch, kupy wszystkie płyną idealnie do zasysu. Eheimy używam piąty rok jakoś.  Oczywiście jak jest całkowita cisza w salonie, ryby nie chlupia a za oknem nie jedzie Harley Davidson to słychać delikatnie cyrkulator.  Kiedyś w modelu 6500 padł wirnik, tzn był głośny i tuż przed końcem 3 letniej gwarancji dostałem nowy cyrkulator. Oczywiście żeby woda się ruszała kupiłem tanio nowy 9500 i tak został. A 6500 czeka w pudełku. Ryby mówią że wolą 9500 😁  
    • @darianus dobre wieści 🙂 może w takim razie jakoś wypali ten projekt 😉 ja posiłkowałem się taką stroną internetową: https://stacjaplantacja.pl/jak-przeniesc-rosline-do-hydroponiki/
    • U mnie skrzydłokwiaty dobrze sobie radzą w hydroponice przy ph ponad 7. Możesz podać źródło z info że ph powinno być niskie?
    • Dzień dobry,    chciałbym prosić o pomoc w identyfikacji glonów. Na środku mam wapien który zarósł jakoś pierwszy. Kolejne kamienie zarośnięte w ok tydzień czasu. Rośliny mam sztuczne.    nie wiem czy to okrzemki, brunatnice czy może jakaś dziwna wersja sinic? 
    • Ja w 375l używam dwóch jvp-132 - jeden do napędu kaseciaka, drugi do zamiatania. Poza kolorem bez uwag
    • Mała aktualizacja Udało się zainstalować hydroponikę. To znaczy samą instalację. Pod kątem roślin jeszcze sprawa nie jest zamknięta. Zapał przy tym projekcie nieco mi opadł odkąd przeczytałem, że woda w hydroponice powinna mieć pH na poziomie 5,5-6,5. Liczę mimo wszystko, że rośliny jako tako będą sobie radziły. Kupiłem skrzydłokwiata, philodendrona i jakąś peperomię  Mam jeszcze zielistkę i epipremnum. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Chwilowo próbuję w hydroponice ukorzenić odcięte pędy epipremnum.  - wlot do doniczek  - wylot z doniczek - całość umieszczona w pokrywie - doniczki zalane wodą i wypełnione gąbkami - tak się prezentuje całość obecnie (nie zdążyłem jeszcze wsadzić roślin do doniczek)   Kilka zdjęć obywateli mojego baniaczka   - Dominujący samiec Stigmatochromis Tolae. Chwilowo największy "byk" w akwarium. Ma około 15cm. - Nimbochromis Polystigma - jeden z dwóch ujawnionych samców. Już ładnie zaczyna "łapać" niebieski kolorek   - Nimbochromis Polystigma - jedna z samiczek - Exochochromis Anagenys - jeszcze nie znam płci osobników. - Dimidiochromis Strigatus - jedna z dwóch samic - Protomelas Mbenji Thick Lips - płeć jeszcze nie znana   A na koniec najmłodszy mieszkaniec czyli malutki Dimidiochromis Strigatus  Zaobserwowałem dwie sztuki  Wątpię żeby przeżyły, ale kto wie. Na razie bardzo dobrze kryją się w tej niewielkiej ilości szczelin jakie mają do dyspozycji.    
    • Mam od paru lat Tunze 6085 Tunze Turbelle Nanostream 6085 (4025167608506) • Cena, Opinie • Pompy cyrkulacyjne 17291245623 • Allegro Dla mnie jest idealny w 200cm. Dla Ciebie się nie nadaje bo nie ma regulacji mocy. Dlaczego piszę - wcześniej miałem kilka chińskich - ich trwałość wynosiła średnio pół roku. Może teraz jest inaczej, ale jakbym miał zmieniać to na pewno kupiłbym Tunze. Nawet jeśli teraz jest chiński (bo tego nie wiem)
    • Ja używam od lat taki Tunze https://allegro.pl/oferta/tunze-turbelle-nanostream-6055-10787582038 i dla mnie nie ma lepszego. Mam go w 576l. Jest cichy, wydajny i ma regulację. Ale żeby nie było kolorowo, to ma jedną wadę. Pokrętła w sterowniku są podświetlane od spodu niebieskimi diodami, nawet fajnie to wygląda. Diody emitują oprócz światła również ciepło i pod wpływem tego ciepła po jakimś czasie, plastik z którego są wykonane pokrętła kruszeje i pękają mocowania do potencjometrów i masz po regulacji😂 Oczywiście nie do końca. Nadal można regulować za pomocą małego, płaskiego śrubokręta. Na szczęście producent dziwnym trafem przewidział taką sytuację i w sprzedaży są dostępne oryginalne pokrętła https://allegro.pl/oferta/tunze-rotary-cnobs-7090-102-pokretla-do-kontrolera-11838292596 być może już z innego plastiku (nie wiem, nie sprawdzałem). Czy kupiłbym go drugi raz pomimo tej wady? Obiema ręcami i nogyma ...TAK.
    • Tą Tunze miałem w 720l , też bym go polecał jako niezawodny sprzęt.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.