Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Jedna z najefektywniejszych metod chłodenia akwarium jest poprzez parowanie. Najłatwiej osiągnac to montując w pokrywie wentylatorek od komputera, i robiąc gdzies z tyłu akwarium otwory wlotowe (chyba że pokrywa z założenia jest nieszczelna to wtedy nie ma takiej potrzeby. woda Parując oddaje temperature (ten sam mechaniz schłada ludzkie ciało kiedy się pocimy). Czesto nawet uchylenie pokrywy w upalne dni załatwia sprawę. Należy jednak pamiętac, że straty wody odparowanej powinno się teoretycznie uzupełniac woda RO, chyba że i tak mamy niskią twardość wody, to wówczas takie chłodenie powinno pomóc równierz na to.


Kot.

Opublikowano

To jest wysoka temperatura :?: :D

To jeszcze nie miałeś problemów z upałami :lol: .

U mnie w tym roku dochodziło już do 35 st. Wtedy zostaje tylko wiaderko zimnej wody i na jakiś czas luz. Poza tym duża butelka z wodą do zamrażarki i dopiero taka kostka lodu coś pomoże :wink: .


Powoli dostępne zaczynają być chłodziarki akwarystyczne. Ostatnio firma, w której pracuję zamówiła chłodziarki Hailea HC. Przyjechały w dostawie na początku tego tegodnia i dopiero będą w fazie testów, więc trudno powiedzieć kiedy będą dostępne, jaka będzie ich praca, no i oczywiście cena. Poza tym, zwłaszcza za granicą, jest wiele modeli innych firm.

Uważam jednak, że stosowanie takiej maszynerii (najmniejszy model jest wielkości sporego kubełka), nie ma sensu przy naszych problemach. Te 5 stopni powyżej optumalnych wartości to jeszcze nie koszmar. Co innego w akwariach z krajowymi rybami, lub w "morszczakach", gdzie temperatura ma większe znaczenie. Jeśli podmienimy trochę wody na zimną i będziemy skutecznie napowietrząć, ryby nie powinny mieć problemów z przeżyciem nawet największych upałów.

Opublikowano

U mnie na dzisiaj temperaura utrzymuje się na poziomie 29-30 st.C więc mogę powiedzieć że nie mam problemu, przy wiekszych upałach gdy przekraczała 30 st.C stosowałem te same metody co "mateusz" podmiana na chlodniejsza wodę i ta butla, jak bylo gorzej to dwie, żona tylko się tak na mnie dziwnie patrzyła :roll: , gdy śmigałem z butlami od zamrażarki do akwa., zresztą od zawsze uważa że akwaryści są lekko szurnięci bo jak to można poświęcać tyle czasu rybkom których się nie zje, tak i do tego jeszcze zmarnowany czas na forum akwa. czy rozmowy z bratem (też jest chory- tanganika) ,, no bo ile czasu można gadać o tym samym?" :wink:

Opublikowano

Z przykrością informuję, iż nie ma w ankiecie pozycji 26 st. C, stąd nie wezmę w niej udziału. Ogólnie z temperaturą w akwarium, nawet w upalne dni, nie mam najmniejszego problemu, akwarium stoi w cieniu, jest ciągle odkryte, a pomieszczenie zwykle posiada lekki przewiew. W upalne dni teoretycznie parowanie jest większe, niż w chłodniejsze, ale dość istotnym czynnikiem będzie również ilość pary wodnej w powietrzu - a z tym wiążą się konsekwencje strat ciepła poprzez parowanie o których pisał Kotek.

Opublikowano

A ja nie mam problemu z temperaturą :D Cały czas oscyluje w granicach 27-28 stopni, na pewno jakiś wpływ ma na to i brak oświetlenia oraz to , że troszkę wody w baniaczku jest :D

Opublikowano

Ja mam z ankietą ten sam problem co Bartus bo 26 nie przewidziano, co prawda u mnie ten rezultat nie jest wynikiem działań natury ale wspomaganiem czyli schładzaniem.

Ku przestrodze innym podzielę się refleksją, a mianowicie moje akwa jest zabydowane w meblu czyli widac tylko przednią szybę a oswietlenie jest również w tymże meblu około 40cm nad akwa, w dodatku moc mojego oswietlenia wynosi 372W z czego 300W przypada na lampy HQI a to wszystko daje takiego kopa że nawet w zime mam w tym pomieszczeniu wyłączone ogrzewanie a w akwa temp nawet do 27 stopni, więc teraz w lato była by porażka zwłaszcza że wyłączanie oswietlenia i otwieranie przestrzeni nad akwa jest z wielu względów problematyczne. Dlatego wykorzystując układy z pracy zmontowałem chłodzenie w stylu Adam Słodowy, czyli na balkonie stoi agregat ze starej lady chłodniczej od którego sa poprowadzone dwie rurki przy scianie [oczywiscie trzeba sie przewiercić przez scianę] a na koncu rurek w sumpie stoi sobie wężownica od starej schładzarki do piwa. Działa wysmienicie, a w dodatku przykład ten pkazuje w tym przypadku wyższość sumpa nad kubełkiem :wink:

Opublikowano

Jeśli mógłbym coś dodać od siebie, to w moim akwa temp. zwykle oscyluje w granicach 27 stopni, z wiadomych względów (podobno mamy najbardziej gorący lipiec od czasu prowadzenia badań meteorlogicznych w naszym kraju :cry: ) - wzrosła ona do 28-28,5 - oczywiście temp. w moim akwa, a nie w Polsce :wink:


W pokoju gdzie mam akwa, rolety są ciągle zasunięte, (sam nie lubię takich klimatów...) nie mam również żadnego dodatkowego chłodzenia w akwa, ale wczoraj przeczytałem, odpowiedź-radę starykota że :

...Czesto nawet uchylenie pokrywy w upalne dni załatwia sprawę...

i tak zrobiłem (tylko częściowo-żeby sprawdzić patent), zdjąłem wczoraj tylko "zaślepki" w pokrywie (nie całą pokrywę) i na drugi dzień czyli dzisiaj temparatura spadła z 28,5 do 28.00 , czyli działa :wink: ,bo temp.otoczenia nie zmalała, a wzrosła :twisted:

Opublikowano

Najprostrze i najskuteczniejsze - klimatyzacja w pomieszczeniu gdzie stoi akwarium, albo tam gdzie sa sumpy. Sprawdzilem - dziala swietnie nawet przy duzych zbiornikach. Duzo lepsze, a czasem i tansze niz chlodziarka akwarystyczna, a przy okazji i sam akwarysta w upal ma jakis bonus ;]

Opublikowano
Najprostrze i najskuteczniejsze - klimatyzacja w pomieszczeniu gdzie stoi akwarium, albo tam gdzie sa sumpy. Sprawdzilem - dziala swietnie nawet przy duzych zbiornikach. Duzo lepsze, a czasem i tansze niz chlodziarka akwarystyczna, a przy okazji i sam akwarysta w upal ma jakis bonus ;]


No tak to o czym mówiłem, klimatyzacja nie dość że obniża temperaturę otoczenia, to dodatkowo pozbawia ją wilgoci, - klimatyzowane powietrze tak naprawdę jest suche, więc pole do popisu w praowaniu większe, a tym samym dalszej utracie ciepła.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Ja w 375l używam dwóch jvp-132 - jeden do napędu kaseciaka, drugi do zamiatania. Poza kolorem bez uwag
    • Mała aktualizacja Udało się zainstalować hydroponikę. To znaczy samą instalację. Pod kątem roślin jeszcze sprawa nie jest zamknięta. Zapał przy tym projekcie nieco mi opadł odkąd przeczytałem, że woda w hydroponice powinna mieć pH na poziomie 5,5-6,5. Liczę mimo wszystko, że rośliny jako tako będą sobie radziły. Kupiłem skrzydłokwiata, philodendrona i jakąś peperomię  Mam jeszcze zielistkę i epipremnum. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Chwilowo próbuję w hydroponice ukorzenić odcięte pędy epipremnum.  - wlot do doniczek  - wylot z doniczek - całość umieszczona w pokrywie - doniczki zalane wodą i wypełnione gąbkami - tak się prezentuje całość obecnie (nie zdążyłem jeszcze wsadzić roślin do doniczek)   Kilka zdjęć obywateli mojego baniaczka   - Dominujący samiec Stigmatochromis Tolae. Chwilowo największy "byk" w akwarium. Ma około 15cm. - Nimbochromis Polystigma - jeden z dwóch ujawnionych samców. Już ładnie zaczyna "łapać" niebieski kolorek   - Nimbochromis Polystigma - jedna z samiczek - Exochochromis Anagenys - jeszcze nie znam płci osobników. - Dimidiochromis Strigatus - jedna z dwóch samic - Protomelas Mbenji Thick Lips - płeć jeszcze nie znana   A na koniec najmłodszy mieszkaniec czyli malutki Dimidiochromis Strigatus  Zaobserwowałem dwie sztuki  Wątpię żeby przeżyły, ale kto wie. Na razie bardzo dobrze kryją się w tej niewielkiej ilości szczelin jakie mają do dyspozycji.    
    • Mam od paru lat Tunze 6085 Tunze Turbelle Nanostream 6085 (4025167608506) • Cena, Opinie • Pompy cyrkulacyjne 17291245623 • Allegro Dla mnie jest idealny w 200cm. Dla Ciebie się nie nadaje bo nie ma regulacji mocy. Dlaczego piszę - wcześniej miałem kilka chińskich - ich trwałość wynosiła średnio pół roku. Może teraz jest inaczej, ale jakbym miał zmieniać to na pewno kupiłbym Tunze. Nawet jeśli teraz jest chiński (bo tego nie wiem)
    • Ja używam od lat taki Tunze https://allegro.pl/oferta/tunze-turbelle-nanostream-6055-10787582038 i dla mnie nie ma lepszego. Mam go w 576l. Jest cichy, wydajny i ma regulację. Ale żeby nie było kolorowo, to ma jedną wadę. Pokrętła w sterowniku są podświetlane od spodu niebieskimi diodami, nawet fajnie to wygląda. Diody emitują oprócz światła również ciepło i pod wpływem tego ciepła po jakimś czasie, plastik z którego są wykonane pokrętła kruszeje i pękają mocowania do potencjometrów i masz po regulacji😂 Oczywiście nie do końca. Nadal można regulować za pomocą małego, płaskiego śrubokręta. Na szczęście producent dziwnym trafem przewidział taką sytuację i w sprzedaży są dostępne oryginalne pokrętła https://allegro.pl/oferta/tunze-rotary-cnobs-7090-102-pokretla-do-kontrolera-11838292596 być może już z innego plastiku (nie wiem, nie sprawdzałem). Czy kupiłbym go drugi raz pomimo tej wady? Obiema ręcami i nogyma ...TAK.
    • Tą Tunze miałem w 720l , też bym go polecał jako niezawodny sprzęt.
    • Używałem Tunze 6045 w 500l (170cm długie) Jak dla mnie to był nawet za mocny ale jako, że ma regulację nie było to problemem. Cichy i energooszczędny. Mocowanie na magnes. Regulacja - czego chcieć więcej?
    • Cześć wszystkim. Szukam cyrkulator do swojego 375, chciał bym kupić mocniejszy żeby móc użyć w przyszłość w większym akwarium( jest taki plan) zależy mi żeby był cichy oraz wydajny.  Jeśli ktoś ma doświadczenie z tunze lub eheim proszę o opinie
    • Moje już ma 9 lat, nadal bez problemu, jedynie rys więcej Wysłane z mojego Pixel 6 Pro przy użyciu Tapatalka
    • Spoina raczej na wykończeniu. Skłaniałbym się ku zmianie zbiornika, zwłaszcza że to kontrowersyjny Wromak Przyklejać się nie opłaca.
    • Mniej niż 18 , tak naprawdę bałbym się zalewać już to akwarium.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.