Jump to content

Ta cholerna szafka


Recommended Posts

szafkanx9.th.pngHm sprawa przedstawia sie tak. Szafka, którą nieumiejętnie (choć chyba czytelnie) przedstawiłem u góry, ma być szafką na moje pierwsze malawi. Akwa - standardowe 240 l. Nie chciałbym jednak, żeby było moim pierwszym i ostatnim, a tak będzie jak ten komunistyczny grat(szafka) nie wytrzyma ciężaru akwa i zaleje 3 piętra w dół.

Więc tak. Szafka jest kwadratem 120 cm długości, 120 cm wysokości, (40 cm szerokość blatu). Złożona z dwóch bliźniaczych segmentów (skręcone na 4 śruby). Tak jak widać na obrazku, ma jedną poprzeczną przegródkę. Wszystko z płyty biurowej 15 mm (tylna ściana z dykty). No i teraz tak.

Chce ją wzmocnić w ten sposób: Jeszcze jedna poprzeczna (będą 3 komory po 40 cm). Na górę jeszcze jeden blat, albo porządną deskę.


Czy to jest w stanie w ogóle wytrzymać ciężar 240 litrów?

Jak jeszcze można wzmocnić ten mebel?

Czy wysokość będzie tu miała dużo do nacisku? ( z 120 wys mogę łatwo zrobić 60)


Dodam jeszcze że szafka sto w ciągu, więc bokami jest oparta o inne meble, tyłem o ścianę. Zależy mi na niej, bo mam mało miejsca w pokoju i tam akwa mi wpasować najlepiej, a że portfel nie studnia to wolałbym nie kupować specjalnie szafki, ale włożyć ten hajs np w sprzęt.

Poradźcie poratujcie, bo chce mieć w pokoju kawałek afryki, ale w szkle, a nie na podłodze :D

Link to comment
Share on other sites

Wytrzyma ale zmiejsz do 60cm wysokości. Jak zrobisz taką wysoką to trudno będzie Ci je pielęgnować i to co yaro wspomniał, że będzie stabilniejsze. Pooglądaj szafeczki na allegro, a najlepiej zobacz na żywo, od razu przekonasz się, że jeśli takie chuchra sprzedają to twoje napewno wytrzyma:)

Link to comment
Share on other sites

No ja sobie jakoś nie wyobrażam szafki wysokiej na 60cm. Ja mam 75 i to mi się wydaje strasznie nisko. O ile z daleka może nie przeszkadza, to kucanie/klękanie/wyginanie, żeby obejżeć ryby z bliska to koszmar. Długo się tak nie wytrzyma.


W szafce, tak jak napisał yaro, zrób sztywne "plecy", do tego jeszcze jedno wzmocnienie poprzeczne i czołgiem tego nie ruszysz :wink: .

Link to comment
Share on other sites

Ja mam 90 i jest idealnie, a 80 było by już wogóle wypas:) Zależy to oczywiście od tego jak chcemy oglądać akwarium. U mnie przed nim są dwa fotele, stoi w centrum pokoju i taka wysokość jak najbardziej odpowiada od oglądania.

Link to comment
Share on other sites

Jeśli chodzi o wysokość to jest jak dla mnie teraz ok, no ale cóż, wole mieć niżej niż ryzykować zresztą... Teraz jest dobrze bo akwa wpada w oko od razu jak sie wchodzi, choć rzeczywiście trochę utrudnia podmianki i zabiegi pielęgnacyjne :) Jak będzie polowe niżej to będzie na wysokości fotela. Zmienię stanowisko obserwacyjne :)

Hm czyli tak:

- stawiać na pojedynczym segmencie

- drugi blat

- poprzeczna podpórka

- sztywne plecy


a propo tego ostatniego czyli pleców. Kupie płytę (czy dechę?) na wymiar albo dotnę i jak to najlepiej zamontować? na wkręty, na śruby? Wzmocnić klejem?


ps. jeśli chodzi o wysokość to 60 cm szafka, z 5cm blat pójdzie, podkładka, styropian i wyjdzie w końcu gdzieś koło 70 cm. Bo za grubo steropianu pod dno chyba tez nie da rady mogłoby się gibnąć np

Link to comment
Share on other sites

do łączenia płyt meblowych dobre są tak zwane łączniki, składają się one z 2 części, które się do siebie wkręca przez obie łączone płyty, są o wiele bardziej mocne niż śruby, skręcił bym je w trzech miejscach dołem, górą i środkiem, jeśli dasz 2 pionowe wzmocnienie i plecy z płyty to 2 blat nie będzie Ci potrzebny, tylko musisz pod akwarium dać styropian 2cm.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.


×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.