Skocz do zawartości

Moje Malawi nr 2 - 120x40x50 - 240 litrów


luck83

Rekomendowane odpowiedzi

Słuchajcie, podaję pomiary parametrów wody i proszę o pomoc w interpretacji, ponieważ nie jestem pewien, czy cykl "idzie" prawidłowo.

 

12.05. po południu wykonałem zalanie baniaka przez ustrojstwo i wlanie BactoActive (bakterie z pożywką) w ilości zalecanej przez producenta dla nowych akwariów. Temperatura właściwa, światło zgaszone cały czas. Do baniaka zalanego w dniu 12.05. przelałem około 5 litrów wody ze "zdrowego akwarium testowego" w którym 3-4 dni pływała rybka, zostawiała kupki, sypany był pokarm. Nie mierzyłem parametrów w tym akwarium testowym. W nowo zalanym baniaku rybka pływa sobie 12.05., sypię pokarm, zjada, załatwia się, a więc i amoniak produkuje. W nowo zalanym (12.05.) baniaku pracują także węże, osprzęt, rurki, kubły (nie szorowane) te same, które chodziły w akwarium testowym z rybką. Piszę to, ponieważ tak jak pisała koleżanka @suricadew domyśle mam, że być może już wtedy wystartował cykl azotowy dzięki rybce?

13.05.
NH4 - poniżej 0,05
NO2 - 0,05
NO3 - pomiędzy 1 a 5, blizej 5

14.05. 
NH4 - poniżej 0,05
NO2 - pomiędzy 0,05 a 0,025
NO3 - pomiędzy 1 a 5, bliżej 1

15.05. 
NH4 - poniżej 0,05
NO2 - 0,025
NO3 - pomiędzy 1 a 0,5


Moje obawy dotyczą tego, że te "ruchy" parametrów są malutkie, aw przypadku NH4 zerowe. Czy to normalne?

Moja filtracja biologiczna do 1 litr ceramiki i 1 litr seachem matrix.

 

 

Edytowane przez luck83
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, luck83 napisał:

A to, że NH4 się nie ruszyło nie ma znaczenia? 

NH4 też powinno maleć...

25 minut temu, luck83 napisał:

Pytanie, czy matrix w kubełku nie będzie zaburzał odczytów parametrów, czy tez bardziej ich wysokości?

Przecież matrix to złoże biologiczne tak samo jak ceramika(w ich porach osadzają się bakterie) więc skąd takie stwierdzenie żeby miało zaburzać odczyt parametrów wody a nie wspomnę już o samym cyklu azotowym...

Złoże masz nowe czy z poprzedniego nieudanego startu?

Godzinę temu, luck83 napisał:

W nowo zalanym baniaku rybka pływa sobie 12.05., sypię pokarm, zjada, załatwia się, a więc i amoniak produkuje. W nowo zalanym (12.05.) baniaku pracują także węże, osprzęt, rurki, kubły (nie szorowane) te same, które chodziły w akwarium testowym z rybką. Piszę to, ponieważ tak jak pisała koleżanka @suricadew domyśle mam, że być może już wtedy wystartował cykl azotowy dzięki rybce?

Dokładnie tak się mogło stać jak pisała koleżanka...

 

Ogólnie sugeruje czekanie i mierzenie co 3-4 dni parametrów wody...

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, egon44 napisał:

Złoże masz nowe czy z poprzedniego nieudanego startu?

Złoże jest całkowicie nowe, tak samo gąbki, watoliny, węże. 

7 minut temu, egon44 napisał:

Ogólnie sugeruje czekanie i mierzenie co 3-4 dni parametrów wody...

Taki też mam zamiar. 

7 minut temu, egon44 napisał:

 

49 minut temu, luck83 napisał:

A to, że NH4 się nie ruszyło nie ma znaczenia? 

NH4 też powinno maleć...

 

No właśnie. Ale żeby maleć, musiało by najpierw wzrosnąć, a tu wzrostu nie zaobserwowałem. Chyba, że z NH4 uporały się bakterie nitryfikacyjne w bardzo szybkim tempie (nie mierzyłem parametrów wody tuż po zalaniu tj. 12.05., po południu, lecz pomiar wykonałem dopiero 13.05. przed południem, więc upłyneło kilkanaście godzin).
Obecnie NH4 jest poniżej najniższego poziomu wg skali JBL (odcień jest bledszy/jaśniejszy, niż ten przy punkcie 0,05).

Edytowane przez luck83
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy takim starcie nie będziesz miał skokowych i wysokich wartości NH3 i NO2. To samo dotyczy NO3. Przy jednej rybce nie będziesz miał wysokiego poziomu. Poczekaj jeszcze kilka dni. Jeśli wszystko będzie tak wyglądać, będziesz mógł zarybiać. Światło możesz zapalić, niech rybka nie pływa w ciemnościach. W testowym akwarium cykl mógł już ruszyć, tym bardziej jeśli też tam dodałeś BactoActive.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, pozner napisał:

W testowym akwarium cykl mógł już ruszyć, tym bardziej jeśli też tam dodałeś BactoActive.

W akwarium testowym była jedynie woda z ustrojstwa + rybka + wsypywany pokarm dla niej w ilości mniej niż znikomej.

Edytowane przez luck83
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałeś bez WA a to masz.

Dałeś wszystkie złoża nowe łącznie z gąbkami więc raczej bym nie liczył na to że masz  biologię bo z węzy i 5l bezwartościowej wody testowej nie zrobiła się biologia do tego by wpuszczać ryby.

Znowu ryzykujesz.

Jak napisał @pozner - w ten sposób nie dowiesz się czy masz dostateczną biologię by zarybiać.

Wymieniłeś niemal wszystko , nowe złoże i gąbki to kup też nową WA z innego żródła by wyeliminować i tą starą WA  jako potencjalne żródło problemu - to kosztuje 8 zł  i wlej tylko dawkę testową bo BactiActiv ma już pożywkę. czyli 1ml na 400l wody netto.

Wtedy NH4 po 30 sekundach powinno ci pokazać 0,4mg/l a to już poziom że NO2 i NO3 nie przejdą niepostrzeżenie - muszą nastąpić wyrażne skoki.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, deccorativo napisał:

Wymieniłeś niemal wszystko , nowe złoże i gąbki to kup też nową WA z innego żródła by wyeliminować i tą starą WA  jako potencjalne żródło problemu - to kosztuje 8 zł  i wlej tylko dawkę testową bo BactiActiv ma już pożywkę. czyli 1ml na 400l wody netto.

Wtedy NH4 po 30 sekundach powinno ci pokazać 0,4mg/l a to już poziom że NO2 i NO3 nie przejdą niepostrzeżenie - muszą nastąpić wyrażne skoki.

Kupię tym razem w OBI, mają WA o stężeniu 25% i zastosuję dziś późnym popołudniem.
Uprzednio kupiłem w Leroy Merlin, ale tak jak radzisz, nie chcę już brać z tego samego źródła, tym bardziej, że mogą mieć na regale jeszcze tę samą partię produktu.

Edytowane przez luck83
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hejka,

Wiem, że brałeś już z LM (nie wiem z którego). Ja kupowałem koło Auchan na Kartuskiej. Jeżeli jesteś zainteresowany to śmiało pisz. Z całej butli wykorzystałem tylko 34 krople więc za free mogę Ci ją oddać.

Ja wlałem prawie dwa razy więcej niż powinienem bo też testy pokazywały słabe wyniki. Sam @deccorativo wspominał, że z wodą WA kupowaną w LM są problemy ale tak jak pisałem mogę Tobie ją oddać za free - może się przyda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.