Skocz do zawartości

Moje Malawi nr 2 - 120x40x50 - 240 litrów


luck83

Rekomendowane odpowiedzi

Dodał bym jeszcze jeden punkt czyli odłączenie filtrów, i kilkukrotnie nalanie i wylanie kranówki. Potem resztę tego co zaleca Agnieszka i Henryk.
Soudal all fix flexy z tego co pamiętam już bym stosowany na forum, bodajże JemioloSeba go używał do swojego super modułu.
A jakiej pianki montażowej kolega użył? Może miała w sobie jakieś niepożądane składniki?

Wysłane z telefonu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, spiochu napisał:

A jakiej pianki montażowej kolega użył? Może miała w sobie jakieś niepożądane składniki?

Ja też się nad tym zastanawiam. Kolega zalał piankę od góry silikonem, ale czy silikon dobrze trzyma się pianki, a po wtóre, od dołu...pod spodem ta pianka nie jest niczym zalana. Jest kratka i pianka. Nie znam się na tym, ale czy taka pianka nie powinna być cała zalana? Czy się nie pyli (przynajmniej na początku), czy nie ma w składzie niebezpiecznych składników? Skądś ten pył w wodzie się wziął. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, wracam z aktualizacją statusu:

1. Odłączyłem filtry, wyciągnąłem osprzęt (rurki, cyrkulator). Odłożyłem jbl phosfex na bok. Wkłady biologiczne (ceramika, seachem) wypłukałem w wiadrze z wodą nalaną przez ustrojstwo. Gabki wypłukałem pod kranem. Wypłukałem kubeł biologa i kubeł prefiltra.
2. Wyciągnąłem wszystkie kamienie i kratki, przy czym kamienie pozbawiłem wszelkiej pianki i sylikonu u ich podstawy poprzez skucie do surowej skały. Kamienie umyłem pod kranem.
3. Piach zostawiłem na dnie, przesiałem go w efekcie czego usunąłem z niego resztki pianki, sylikonu i martwe ryby.. 
4. Wylałem całą zanieczyszczoną wodę. 
5. Nalałem nowej wody przez ustrojstwo, mocnym strumieniem płucząc tło z łupków, myjąc ściany akwarium miękką gąbką, płucząc strumieniem pod tłem i za tłem na tyle na ile mogłem tam operować strumieniem. Wylałem brudną wodę, po czym napełniłem zbiornik ponad piach płucząc go, czynność tę (płukanie piachu) wykonałem 3 krotnie. 
6. Zsunąłem żwir na kupkę, umieściłem kratki zlewozmywakowe pod kamienie, ulożyłem opłukane kamienie (bryły łupków) na kratkach, uformowałem dno, zalałem 15cm wody, po czym spuściłem ją. Czynność powtórzyłem jeszcze raz.
7. Przez ustrojstwo zalałem zbiornik do pełna. 
8. Uruchomiłem filtry (biolog ze złożami: ceramika, węgiel, seachem matrix i na matrix połozyłem watolinę), zaś prefiltr mechaniczny ma trzy gąbki o różnej gradacji i watolinę. Włączyłem cyrkulator. Dodałem jedną ampułkę probidio. 
9. Po godzinie wykonałem testy:
Temp. 19 stopni
GH - 10
KH - 9
pH - 7,5
NH4 - poniżej 0,05
NO2 - pomiędzy 0,025 a 0,05 (bliżej wg mnie 0,025)
NO3 - pomiędzy 0,5 a 1
Woda nie ma żadnego zapachu. Stojąc przed akwa na wprost jest idealnie czysta, zaś patrząc na przestrzał zauważalny jest mleczne zabarwienie, ale wydaje mi się, że słabsze niż wczoraj i to jest białe, wczorajsze było żółtawe. Filtry pracują dopiero od godziny, wiec pewnie jeszcze za wcześnie aby wyrokować. W akwarium nie ma grama pianki montażowej. Soudal Fix All ktoś już wcześniej używał i nie miał problemów. Mam nadzieję, że to nie ten klej Mamut.. No bo co innego? 
Przyłożyłem się do dzisiejszej "operacji", jak mogłem. Mam nadzieję, że przyniesie efekt. 
Pewnie rano będzie można coś więcej powiedziec... 

Zamieszczam kilka zdjęć jak to teraz wygląda.. 

20170415_202838.thumb.jpg.2de4c5696f577e21b4a6ec3b5b653991.jpg

20170415_202937.thumb.jpg.020c33c7ec77a78aff02b25d92214a3b.jpg

I prześwit nieco ponad godzinę od zalania i uruchomienia filtracji.... : 

20170415_202913.thumb.jpg.67b054c798023a8440558632aaf1520c.jpg


 

Edytowane przez luck83
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, egon44 napisał:

 

I teraz od tej chwili nic nie ruszaj,nie wkładaj łapek do zbiornika oraz filtracji...

 

Doświadczam "deja vu" ... ;) ehhh .. 

Ale powiem Wam że nie mogę przeboleć tych ryb..., kij z kasą wywaloną na piankę, wodę, prąd, itd.., ale pysie... Nie przypuszczałem, że aż takie perturbacje mogą mieć miejsce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.