Skocz do zawartości

Projekt pokrywy


Rekomendowane odpowiedzi

  • 3 tygodnie później...

Za bardzo nie chcę zakładać nowego tematu. Zaczynam projektować pokrywę do swojego 840l. Planuję główną ramę zrobić z 12mm białego spienionego PCV. Na środku w miejscu spinki akwarium dać spinkę ramy pokrywy także ze 12mm spienionego PCV. Kąty proste wzmocnić kątownikami. Wieko zrobić w dwóch kawałkach z 3mm tubondu. Także zewnętrzną część korony z 3mm tubondu. Tu mam pytanie ile cm powinno być przestrzeni pomiędzy górną krawędzią akwarium a pokrywą, tak żeby tam zamontować oświetlenie ledowe plus ew. blok purolite ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

200x70x60 - a które jest h ?:huh:

zapewne nie będzie spinki po środku tylko na 2metrach będą zapewne dwie spinki ;) każda szerokości 10cm nad wzmocnieniem wzdłużnym w odstępach co 66,6cm.

więc blok długości 32 - 35 cm z żywicą wejdzie ci na wzmocnieniu wzdłużnym pomiędzy spinkami a ponieważ ma fi 75 mm więc pokrywa musi być minimum 76 mm nad wzmocnieniem wzdłużnym a ile to jest nad krawędzią akwarium to ustal sobie z wykonawcą baniaka bo i tak będzie na obstalunek..

przemyśł taką pokrywę w zależności od przyjętej  koncepcji filtracji , oświetlenia led i zapewnienia im hermetyczności.

A może zamiast tego czarnego 10cm cylindra nad baniakiem - takie 2-3 lekkie jak piórko szyby nakrywowe które wejdą poniżej krawędzi baniaka by woda nie kapała? no i z oświetleniem led wewnątrz tej szyby a całość hermetyczna na wodę.

Właśnie kończę taką szybę nakrywową  - moja  jest w jednym wielkim kawałki ale lekka jak piórko i ma wymiar 200x60 cm. - i dlatego w całości bo nie wiem jaki będzie baniak przykrywała.:D

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, iquitos68 napisał:

Za bardzo nie chcę zakładać nowego tematu. Zaczynam projektować pokrywę do swojego 840l. Planuję główną ramę zrobić z 12mm białego spienionego PCV. Na środku w miejscu spinki akwarium dać spinkę ramy pokrywy także ze 12mm spienionego PCV. Kąty proste wzmocnić kątownikami. Wieko zrobić w dwóch kawałkach z 3mm tubondu. Także zewnętrzną część korony z 3mm tubondu. Tu mam pytanie ile cm powinno być przestrzeni pomiędzy górną krawędzią akwarium a pokrywą, tak żeby tam zamontować oświetlenie ledowe plus ew. blok purolite ?

Spienione pcv białe jest dostępne w grubościach 10 i poniżej 10mm oraz 19mm, nie znajdziesz raczej 12mm. To tak na wstępie :)

Jeśli zrobisz zbyt wysoką pokrywę, akwarium w moim odczuciu stanie się ciężkie i przytłaczające, pamiętaj, żeby zejść przynjamniej 1-2cm poniżej lustra wody, bo jak spojrzysz lekko od dołu to będzie niezbyt ciekawy efekt światła i linii wody (mnie to irytuje i zawsze dolewam jak odparuje).

Nie wiem jak chcesz zrobić oświetlenie led, ja mam na ceowniku 40x20x2mm więc teoretycznie zabiera 2cm miejsca, ale pokrywę mam około 9cm nad akwarium i około 5cm zachodzi na bok, maskując taflę wody.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, deccorativo napisał:

200x70x60 - a które jest h ?:huh:

zapewne nie będzie spinki po środku tylko na 2metrach będą zapewne dwie spinki ;) każda szerokości 10cm nad wzmocnieniem wzdłużnym w odstępach co 66,6cm.

 

 

 

 

Akwarium ma 60 cm wysokości. Erybka zaproponowała jedną spinkę 12 cm grubości 12 mm na środku i taką posiadam. W sumie są dwie spinki przyklejone po na bocznych szybach oraz jedna na środku. Wszystkie są 3 mm pod krawędzią baniaka. To myślę, że 10 cm od górnej krawędzi spinki do dolnej powierzchni wieka. (blok powinien się zmieścić).

16 minut temu, Pleziorro napisał:

Nie wiem jak chcesz zrobić oświetlenie led, ja mam na ceowniku 40x20x2mm więc teoretycznie zabiera 2cm miejsca, ale pokrywę mam około 9cm nad akwarium i około 5cm zachodzi na bok, maskując taflę wody.

Oświetlenie myślę zrobić właśnie na takich ceownikach - dwie belki. Pewnie na modułach Samsunga o wysokim IP. Co do szczegółów wykonania to ciągle nie wiem - wiele jest wersji na forum. Osobiście podoba mi się oświetlenie głównie przedniej części akwarium i pozostawienie zacienionego tyłu. Może jakieś punktowe oświetlenie nocne, oraz zacienienie filtra kasetowego, który będzie po prawej stronie akwarium (Mój projekt to "Bezpieczne akwarium 840l"). Jakie moduły ? Podoba mi się oświetlenie kolegi Stana czyli K 9000 :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Pleziorro napisał:

Jeśli zrobisz zbyt wysoką pokrywę, akwarium w moim odczuciu stanie się ciężkie i przytłaczające, pamiętaj, żeby zejść przynjamniej 1-2cm poniżej lustra wody, bo jak spojrzysz lekko od dołu to będzie niezbyt ciekawy efekt światła i linii wody (mnie to irytuje i zawsze dolewam jak odparuje).

W projekcie uwzględniłem, żeby zakładka zachodziła 45 mm poniżej krawędzi akwarium, czyli 18 mm poniżej wzmocnienia wzdłużnego, czyli będzie około 10-15 mm poniżej tafli wody. Jak myślicie tyle zakładki starczy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z doświadczenia wiem, że woda lubi szybko odparować, do tego trzeba uwzględnić kilka mm na uszczelkę, bo chyba planujesz coś dać pomiędzy pokrywę a szkło ;).

Obecnie mam tak, że od podmiany do podmiany jest na styk, gdybym robił drugi raz na pewno bym zjechał 2cm pod poziom lustra wody. Warto wziąć też pod uwagę fakt, że falownik potrafi odepchnąć wodę o dobrych kilka mm :).

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.