Skocz do zawartości

Pompa IBO Beta 25-60 - pytania o narurowiec


JemioloSeba

Rekomendowane odpowiedzi

1 minutę temu, stan napisał:

 

Żadnej gwarancji nie tracisz,  te śruby są właśnie po to żeby użytkownik mógł zmieniać dowolnie przepływ wody.

 

Oj chyba się przypierniczą odkręcenie tych śrub narusza integralność uszczelnienia pompy. 

 

4 minuty temu, stan napisał:

I z tego co pamiętam w pompach grundfosa było opisane ze woda może płynąć pionowo lub poziomo byle reszta była w tym samym miejscu czyli kablem do dołu.  

Kabel w dół to tylko dla wygody bo dla elektroniki nie ma to najmniejszego znaczenia. Kabel nie może być ani z przodu ani z tyłu bo wtedy pompa nie będzie pracować w poziomie.

 

7 minut temu, JemioloSeba napisał:

Wymyśliłem to tak, że za mechanikami kolanko w dół, pompa i powrót do akwarium. Nie będę miał korpusów z biologią (przynajmniej na razie).

Nie zmieścisz jej w poziomie ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Paulstick napisał:

Wlasnie to mialem na mysli, chyba ze nie ma miejsca :).

5 minut temu, stan napisał:

Właśnie tu jest problem. Wygospodarowałem pod akwarium miejsce ale jest go niewiele 65 głęboko 40 szeroko i 73 wysoko. Siedzę i myślę jak to wykombinować aby było OK.

2 minuty temu, stan napisał:

Jak masz Seba kaseciaka to olej ciepłym moczem biologię w narurowcu.  I przy tej pompie bez biologii za pompą pomyślał bym o rurach 1cal. 

No kaseciak nadal jest ale nie wykluczone, że jak dobrze obmyślę i zmieszczę narurowca to wyleci z akwarium.

1 minutę temu, eljot napisał:

Nie zmieścisz jej w poziomie ? 

Zmieszczę tylko muszę to jakoś mądrze wymyślić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, eljot napisał:

po wyjściu z mechaników dasz kolanka w dół rurka kolanka w górę pompa i wyjście na biologię.

W ten sposób ci się zmieści tyle że za pompą będzie od razu wyjście do akwa. stracisz może nieco na dodatkowych kolankach ale IMHO taka strata to pikuś.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minutes ago, JemioloSeba said:

Właśnie tu jest problem. Wygospodarowałem pod akwarium miejsce ale jest go niewiele 65 głęboko 40 szeroko i 73 wysoko. Siedzę i myślę jak to wykombinować aby było OK.

No kaseciak nadal jest ale nie wykluczone, że jak dobrze obmyślę i zmieszczę narurowca to wyleci z akwarium.

Zmieszczę tylko muszę to jakoś mądrze wymyślić.

Mechanik z metalowymi zaworami powinien się zmiescic bez problemow. Jesli myslisz w przyszlosci o dodaniu Biologii, pewnie musialbys wygospodarowac, druga taka powierzchnie a moze i troche wiecej, bo przy twoim litrazu pewnie trzeba bedzie z 5-6 korpusow wrzucic liczac 0.5l media na 200 litrow.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic nie leci na szczelności,  robiłem tak nie jednokrotnie nawet na tej samej pompie.  Spokojnie można rozkręcać ile się chce. Dwa,  kabel w dole nie oznacza nie ma nic wspólnego z elektryka tylko chodzi o pompę, a dokładniej jej usytuowanie względem pionu i poziomu.Dlatego producent zaleca taki nie inny montaż za czym idzie właśnie możliwość dowolnego skręcania i rozkręcenie oraz montażu tylnej części pompy. Swoją drogą tył ten to tylko kawałek odlewu żeliwnego,  pompa jest tam gdzie kabel. 

Ja bym zostawił kaseciaka jako biologa,  a z narurowca zrobił porządnego mechanika. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Paulstick napisał:

Mechanik z metalowymi zaworami powinien się zmiescic bez problemow. Jesli myslisz w przyszlosci o dodaniu Biologii, pewnie musialbys wygospodarowac, druga taka powierzchnie a moze i troche wiecej, bo przy twoim litrazu pewnie trzeba bedzie z 5-6 korpusow wrzucic liczac 0.5l media na 200 litrow.

 

Jest jeszcze taka opcja jak narysowałem na zdjęciu (sorry ale na szybko robione). To byłoby najbardziej przyszłościowe rozwiązanie bo żona kiedyś skapituluje i odda całą szafkę :)

2 minuty temu, stan napisał:

 

Nic nie leci na szczelności,  robiłem tak nie jednokrotnie nawet na tej samej pompie.  Spokojnie można rozkręcać ile się chce. Dwa,  kabel w dole nie oznacza nie ma nic wspólnego z elektryka tylko chodzi o pompę, a dokładniej jej usytuowanie względem pionu i poziomu.Dlatego producent zaleca taki nie inny montaż za czym idzie właśnie możliwość dowolnego skręcania i rozkręcenie oraz montażu tylnej części pompy. Swoją drogą tył ten to tylko kawałek odlewu żeliwnego,  pompa jest tam gdzie kabel. 

 

Staszku jedno tylko pytanie. Obracając obudowę pompy zmienia się kierunek strzałki na niej. Teraz jak zamontuję pompę jak na rysunku to mam zasys od prawej a wylot od lewej. Czy odkręcając obudowę i przekręcając strzałkę nie zaburzy to pracy pompy? Zastanawiam się też jak zmienić kierunek pracy pompy. Wolałbym zasys od lewej (mniej widoczna strona akwarium).

IMG_20161227_153225.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

44 minuty temu, stan napisał:

Nic nie leci na szczelności,  robiłem tak nie jednokrotnie nawet na tej samej pompie.  Spokojnie można rozkręcać ile się chce. Dwa,  kabel w dole nie oznacza nie ma nic wspólnego z elektryka tylko chodzi o pompę, a dokładniej jej usytuowanie względem pionu i poziomu.Dlatego producent zaleca taki nie inny montaż za czym idzie właśnie możliwość dowolnego skręcania i rozkręcenie oraz montażu tylnej części pompy. Swoją drogą tył ten to tylko kawałek odlewu żeliwnego,  pompa jest tam gdzie kabel. 

To że jak rozkręcisz i skręcisz to będzie działać, to pewne sam rozkręcałem (jeśli przy okazji nie popsujesz uszczelki ) ale Stasiek ja nie byłbym taki pewny co do gwarancji. Ten kawałek odlewu żeliwnego to osłona wirnika, czyli integralnej części pompy ;) .

Jeśli silnik będzie w pracował w poziomie to to z której strony będziesz miał kabel jest bez znaczenia

Kolega dawał linka do instrukcji z zaznaczoną osią pompy.

Edytowane przez eljot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Planuję brać się za wiercenie otworów na rury... Czy ktoś może potwierdzić, że dobrze kombinuję (rysunek wyżej)?

Pompa raz ustawiona chyba nie wymaga częstej obsługi to jak będzie w "barku rybnym" to nie sprawi kłopotu z obsługą. Po prawej w przyszłości będą 4 korpusy mechaniczne a w szafce po lewej 2 korpusy z biologią i pewnie jakiś purolite.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.