mlody.czub Opublikowano 15 Stycznia 2017 Autor #81 Opublikowano 15 Stycznia 2017 Po godzinach spedzonych przy cieciu styropianu powstalo tlo. Czekam na swiatlo dzienne aby ocenic malowanie. Michal Aniol ze mnie zaden - ze tez posepiono mi zdolnosci plastycznych.
marcin73m Opublikowano 15 Stycznia 2017 #83 Opublikowano 15 Stycznia 2017 Przy piwku robione - nie mogło wyjść źle
przemek wieczorek Opublikowano 15 Stycznia 2017 #84 Opublikowano 15 Stycznia 2017 W takich warunkach nie da się precyzyjnie skleić akwarium . Cytuj
h2athor Opublikowano 16 Stycznia 2017 #85 Opublikowano 16 Stycznia 2017 Fajnie Ci wyszło to tło - czekam aż dodasz kolorki !!!
mlody.czub Opublikowano 19 Stycznia 2017 Autor #86 Opublikowano 19 Stycznia 2017 Pytanie. Czy przy takim podlaczeniu biologi woda nie bedzie przeplukiwac za bardzo ostatniego korpusu? Nie mam za duzego pola do popisu z miejscem w szafce i ten uklad mi pasuje pod wieloma wzgledami. Na pierwszy rzut oka wydawac by się moglo ze caly strumien wody poleci na ostatni korpus, ale z drugiej strony cala woda nie przelici przez niego ze wzgledu na media filtracyjne wiec po schamowaniu woda powinna plynac przez pozostale dwa korpusy. Im dluzej się nad tym zastanawiam tym bardziej wydaje mi się ze to nie bedzie zbyt dobrze dzialac.
Pleziorro Opublikowano 19 Stycznia 2017 #87 Opublikowano 19 Stycznia 2017 Wiem że na sucho zmontowane, ale tam kierunek ma chyba znaczenie, a ostatni jest włożony na wspak do pozostałych.
Paulstick Opublikowano 19 Stycznia 2017 #88 Opublikowano 19 Stycznia 2017 (edytowane) Pleziorro slusznie zauwazyl. Pamietaj, ze biologie mocujemy odwrotnie do kierunku pokazanego na korpusie, czyli out jest in in in jest out. Co do przeplywu: masz rurke 32mm ( pole przekroju 804mm2) i wode w niej pod wysokim cisnieniem. Wplywa do korpusow z wlotem ok. 20mm (pole przekroju 314mm2 x 3 - opory robione przez media). Woda poplynie tam gdzie moze, takze się nie martw i sklejaj. I swoja droga nie sadze, ze woda poleci do ostatniego korpusu najpierw. Wypelni pierwszy, potem drugi, potem ostatni wedlug mnie. Daj mi znac po zalaniu czy mialem racje ?. Edytowane 19 Stycznia 2017 przez Paulstick
deccorativo Opublikowano 20 Stycznia 2017 #89 Opublikowano 20 Stycznia 2017 9 godzin temu, mlody.czub napisał: Pytanie. Czy przy takim podlaczeniu biologi woda nie bedzie przeplukiwac za bardzo ostatniego korpusu? Nie mam za duzego pola do popisu z miejscem w szafce i ten uklad mi pasuje pod wieloma wzgledami. Na pierwszy rzut oka wydawac by się moglo ze caly strumien wody poleci na ostatni korpus, ale z drugiej strony cala woda nie przelici przez niego ze wzgledu na media filtracyjne wiec po schamowaniu woda powinna plynac przez pozostale dwa korpusy. Im dluzej się nad tym zastanawiam tym bardziej wydaje mi się ze to nie bedzie zbyt dobrze dzialac. Będzie zupełnie odwrotnie niż sądzisz. Jeśli przyjąć że w każdym będzie tyle samo jednakowego złoża czyli każdy korpus wypełniony złożem oraz wklejoną w nim rurką której póki co nie widzę będzie stanowił identyczny opór dynamiczny przepływu wody to będzie tak. Na wlocie pierwszego korpusu licząc od pompy będzie pełne ciśnienie ile pompa daje , na następnym już mniejsze a na tym ostatnim będzie najmniejsze bo każdy trójnik redukuje część ciśnienia. Dlatego przez pierwszy licząc od wlotu popłynie najwięcej a najmniej tym ostatnim. Ale to nie ma żadnego znaczenia bo nawet przez ten ostatni na pewno będzie płynęło grubo ponad 200l/h a to już jest wystarczające by biologia doskonale działała. Od góry przepływ nie ma ograniczenia dla biologii. W te 3 korpusy wejdzie ci po wklejeniu rurek tak max 1,5-2 litry Matrixa. To więcej ci powiem - cała ta misterna i kosztowna konstrukcja filtracji biologicznej jest zbędna i mogłeś jej w ogóle nie robić oczywiście IMHO. A wiesz dlaczego? bo jeśli dobrze oceniłem pojemność tego potrójnego cudaka na 1,5litra Matrixa to twoje złoże biologiczne będzie miało powierzchnię dla bakterii nitryfikacyjnych ok 1050m2 ( Seachem podaje że 1l Matrixa to 700m2 i wystarcza do baniaka z 400l wody netto) czyli i tak za mało do tysiączki - aleeeee Powierzchnia dna twojego szkiełka to jakieś 227 x 59 ( jeśli 62cm to h) cm czyli 13393cm2 a piasek gradacji 1-1,2 mm w warstwie 1,5cm która na bank będzie dostatecznie natleniona by tam odbywał się proces nitryfikacji da ci ok 1920 m2 powierzchni dla bakterii czyli niemal 2x tyle co ta misterna konstrukcja. I wiesz że ta moja część złoża może działać bez tej pompy C.O. - tylko z falownika bo on dostatecznie by zakręcił wodą by natleniać to piaskowe złoże nitryfikacyjne. Pomijam mechanika oczywiście. No ale już mleko się rozlało kasa poszła więc licz na piasek i zupełnie nie kłopocz się o biologię w tym 1000l - będzie i tak nadprogramowa bez względu ile będzie płynęło przez poszczególne korpusy.
mlody.czub Opublikowano 20 Stycznia 2017 Autor #90 Opublikowano 20 Stycznia 2017 10 godzin temu, deccorativo napisał: .... To więcej ci powiem - cała ta misterna i kosztowna konstrukcja filtracji biologicznej jest zbędna i mogłeś jej w ogóle nie robić oczywiście IMHO. A wiesz dlaczego? bo jeśli dobrze oceniłem pojemność tego potrójnego cudaka na 1,5litra Matrixa to twoje złoże biologiczne będzie miało powierzchnię dla bakterii nitryfikacyjnych ok 1050m2 ( Seachem podaje że 1l Matrixa to 700m2 i wystarcza do baniaka z 400l wody netto) czyli i tak za mało do tysiączki - aleeeee ... Mam dwie pompy i dwa osobne obiegi a to oznacza ze mam dwa takie uklady - 6 korpusow. Bedzie dobrze. Wole miec zapas biologi w filtrach, a piach to wiadomo ze w pownym momencie zacznie pomagac.
Rekomendowane odpowiedzi
Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto
Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.
Zarejestruj nowe konto
Załóż nowe konto. To bardzo proste!
Zarejestruj sięZaloguj się
Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.
Zaloguj się