Jump to content

obsada 120 L

angie
 Share

Recommended Posts

witam!

Posiadam w 120 l akwarium 9 sztuk pyszczaka saulosi:3 samce i 6 samiczek.Rybki zakupilam jako mlodziutkie i plec zaczela byc rozpoznawalna dopiero teraz. Ze wzgledu na gabaryty moje akwarium chcialabym pozostac przy jednym gatunku. Jak uwazacie, czy powinnam odlowic jednego samca albo i nawet dwa? Czy moze lepeij byloby wpuscic dwie samiczki?

Prosze Was o rade! :) pozdrawiam Angie

moim zdaniem powinnaś odłowić 2 samce, taka długość akwarium tj. 80cm jest zbyt małe aby można było ją podzielić na 3 rewiry, poza tym im mniej będziesz miała samców tym agresja będzie mniejsza (samce nie będą walczyć o dominację a co za tym idzie o dostęp do samic) rozumiem, że twoje saulosi mają ok 7 cm. Możesz naturalnie zmienić też zbiornik na większy i wtedy można bardziej pokombinować:) ale to tak na marginesie;)

Poczekajmy co powiedzą bardziej doświadczeni koledzy.

Pozdrawiam

A ja bym nic nie robił. Rybki sa jeszcze przecież małe i nie można wykluczyć , ze bedą jeszcze jakieś ubytki. Być może docelową obsadą powinno być 2+5, ale z parą samców zawsze jest ryzyko , że jeden będzie zdominowany. Ja bym obserwował to towarzystwo i nie wykonywał nerwowych ruchów. Wpuszczenie dwóch samiczek to zły pomysł - 11 ryb i 120 l to przesada.

Bardzo podoba mi sie Twoje podejście do obsady - mały litraz - jeden gatunek. Ale taki nick zobowiazuje :wink:

Ale jak zabierzesz 2 samce, to ten, który zostanie, dużo straci. Nie będzie już tak wybarwiony, bo nie będzie z kim konkurować. Swoje piękniejsze oblicze będzie tylko pokazywał podczas tarła, żeby samiczka na niego uwagę zwróciła :wink:

Ja proponuję zostawić 2 samce, przy czym nastawić się od razu, że jeden będzie bardzo ładny, a drugi będąc zdominowanym tego piękna już nie pokarze.

Moje zaś trzy letnie doświadczenie z saulosi proponuje zostawić dwa samce. Tak wiem zaraz dostane ochrzan ale ja problemów nie miałem. Skałki były po bokach, samce ustwiły sobie rewirki po przeciwległych stronach i tłukły się raz za czas bez żadnych uszczerbków na zdrowiu. Co prawda to prawda były młode bo żyły w tyma akwa tak do wieku 2 lat. Jednakże cały czas ładnie wybarwione itp... w momencie przeniesienia do 240l przy jednym gatunku zaskakująco jeden z samców zaczął dominować nad całym zbiornikiem, a drugi od tego czasu jest bialutki:)

Moja więc opinia, że nie zaszkodzi spróbować z obsadą z dwoma samcami lecz gdyby walki były czeste i pozostawiały po sobie ślady niezwłocznie oddać jednego z samców. Ale coś mi jednak mówi, że w niedalekiej przyszłości zmienisz akwarium na większe i dorosłe już saulosi będą miały wystarczająco przestrzeni.

Lecz jak mówie u mnie problemów nie było u ciebie może być odwrotnie. Ja myśle jednak że warto spróbować, a przynajmniej będzie barwniej w zbiorniku. Samce bowiem będą zazdrośnie prezentowały swoje kolorki.

Dziekuje wszystkim za fachowe doradzctwo. Moje rybki sa jeszcze mlode a dominujacy samiec zaczyna dopiero sie wybarwiac, nazwalam go dominatorem, poniewaz to on rzadzi w akwarium,drugi samiec <mlody)jest lekko wybrawiony, natomiast trzeci jest bardzo spokojna rybka i z tego co dowiedzialam sie od Was nie bedzie mial szans wybarwienia sie w tym akwarium. Ta rybke nazwalam Waldek, bo jest raczej (pipowaty:-) ) Kiedy najpozniej powinnam odlowic trzeciego samca , gdyz znalezienie dla niego nowego domu nie bedzie takie proste i szybkie. Jeszcze jedno mam pytanie: ktorego samca powinnam odlowic:dominatora, mlodego czy pipowtaego? Z gory dziekuje:-)

Pozdrawiam wszystkich uczestnikow klubu malawi :D

Hehe a ja bym poczekał... może dostaną jescze kolorów. U mnie pierwszy samiec wybarwiał się z 9 miesięcy, a reszta była żółta. W 6 miesiącu nagle całkowicie żółta ryba w dwa miesiące stałą się najpiękniejszą do tej pory w moim akwarium;)

A ja bym nic nie robił. Rybki sa jeszcze przecież małe i nie można wykluczyć , ze bedą jeszcze jakieś ubytki.

dokładnie tak :!:

Sama piszesz

Moje rybki sa jeszcze mlode a dominujacy samiec zaczyna dopiero sie wybarwiac

W Twoim akwa wszystko jeszcze może się się zmienić i któregoś pięknego dnia zobaczysz, że dominatorem jest Waldek :wink:

Spokojnie czekaj niech podrosną, obserwój zachowania i później podejmij decyzję :D

podzielam zdanie pekaela i limara , czekaj i obserwuj, a jak zajdzie potrzeba będziesz reagowała, powodzenia :wink: