Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Czy tylko ja mam wrażenie, że kolega przekarmia ryby? Tam po powierzchni jeszcze pływa pokarm a chętnych na niego nie ma? Albo coś się w akwarium dzieje niedobrego...

Wysłane z telefonu

Opublikowano

Nic nie przekarmione, w pierwszy dzień nie karmione w ogóle, później małymi kroczkami więcej, bo bardzo plochliwe były. Niektóre czują się jak u siebie i walczą o teren. Synodontisy wieczorami pływają jak szkolne po całym baniaku, a przecież teoretycznie to sumy są najbardziej wrażliwe. Cyrkulcja to atman 306 wyłączany na czas karmienia (na filmiku również). Do tego sobo wp-300m wyłączony od wczoraj bo za duża wirówka była i wydawało się że niektóre ryby są mocno zmęczone.
Jutro rano robię pełne testy. Zastanawia mnie tylko jeszcze czy mogła mieć na to wpływ żywica mb101 (którą polecał importer z Gorzowa) zamiast mb20?

Opublikowano (edytowane)

Ewidentnie widać że jest zatrucie.

Tak właśnie to się objawia .

Podmienin wodę i na ta chwilę nie stosuj żywicy dopóki sytuacja się nie poprawi.Równie dobrze wodociągi puściły chemię do wody .Ostatnio obserwuje dość dużo chloru w wodzie z kranu .

Węgiel aktwyny dobrze by zrobił .

Nie można rozwniez wykluczyć ze nitryfikacja nie robi kompletnej roboty jescze .

Edytowane przez przemek wieczorek
Opublikowano

Wodę nalewałem w sumie przez 5 dni przez filtr RO-DI, następnie sól i buffer według procedury @deccorativo z wątku

Według moich obliczeń (średnia przepływu wody l/h) weszło 360l. netto więc dałem 24 łyżeczki soli i 12 łyżeczek buffera, grzałka i ceramika ze starego baniaka i po 24h przesiadka. Więc teraz wymiana wody to ostateczność, bo nie widzę tego ponownie. @eljot żywicy nie ma w baniaku, użyta była na ostatnim etapie filtracji dokładnie taka:

http://www.filtrwody.pl/pl/p/PUROLITE-MB101-DEMINERALIZACJA-ZLOZE-ZYWICA/691

Do klejenia kasety i tła użyłem tych dwóch klei:

20170219_100424.thumb.jpg.ad74b1ec87f730e19d46dbbd9660f3de.jpg

Korzenie wygotowane, kamienie wyszorowane, spienione pcv z fabera, siatka ocynkowana na TMBT, na dnie spienione pcv posmarowane zostało silikonem akwarystycznym w małej tubce i posypane piaskiem. Piasek płukany w wodzie RO/DI wielokrotnie już dwa miesiące wcześniej, później przyszło jedno źle sklejone akwarium i pasek poszedł do piwnicy, przed wrzuceniem do baniaka przeszedł płukanie w RO/DI jeszcze trzykrotnie.

@przemek wieczorek zatrucie wody? Czy chemia z wodociągów jest w stanie przejść przez filtr RO, a jeśli tak to chyba nie leciałaby ciągle przez 5 dni, a tyle z przerwami zajęło mi nalewanie.

Dzisiejsze wyniki testów:

PH - 7,3 (mierik elektroniczny)

NH4 - <0,05 (JBL)

NO3 - 1 (JBL)

NO2 - 0,025-0,05 (JBL)

PO4 - 0,0-0,25 (zoolek)

GH - 6 (zoolek)

KH - 6 (zoolek)

 

 

 

Opublikowano

Moim zdaniem - za duży szok dla ryb - wpuściłeś je 24h po wlaniu buffera i soli  a przedtem były w wodzie kranowej. Biologię masz bo stare złoże przełożyłeś ale gwałtowny skok wszystkiego za duży

To że parametry jak w jeziorze to  lepiej ale nie natychmiast..  Dzieci z Warszawy jak pojadą w góry też od razu chorują na taką chorobę krakowiankę.

Jak pamiętam u mnie baniak na RO/DI startował od zera i ryby pojawiły się po 3-4 tygodniach od ustabilizowania biotopu.

Opublikowano
5 minut temu, deccorativo napisał:

Moim zdaniem - za duży szok dla ryb - wpuściłeś je 24h po wlaniu buffera i soli  a przedtem były w wodzie kranowej. Biologię masz bo stare złoże przełożyłeś ale gwałtowny skok wszystkiego za duży

To że parametry jak w jeziorze to  lepiej ale nie natychmiast..  Dzieci z Warszawy jak pojadą w góry też od razu chorują na taką chorobę krakowiankę.

Jak pamiętam u mnie baniak na RO/DI startował od zera i ryby pojawiły się po 3-4 tygodniach od ustabilizowania biotopu.

Nie do końca... Przez ostatnie 1,5 miesiąca w starym baniaku robiłem cotygodniowe podmiany po 33l. wodą RO-DI, dzień wcześniej przygotowaną sól z bufferem w wodzie z baniaka dolewałem po trochu podczas podmian. W sumie były 4-5 podmian po 33l. w 200l baniaku.

Dziś wyciągnąłem TMBT, bo znów się zapchało i pompa siorbała, a przecież płukałem je w wodzie RO-DI przy okazji przeróbki kaseciaka dwa dni temu, świeży polimer, który dosypałem do starego wygląda jakby spleśniał, a woda trochę mętna/mleczna się zrobiła (patrząc po długości baniaka) z tym że niekoniecznie od TMBT, bo od padliny też mogła, a nie zwróciłem na to wcześniej uwagi :(

20170219_110332.jpg

Opublikowano (edytowane)

Poczytaj o ichtiosporidiozie. Może to to, ale będzie mógł to stwierdzić tylko ichtiopatolog.

To na zdjęciu wygląda jak jakiś rodzaj grzyba.

Edytowane przez pozner

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Jeżeli akwarium Malawi, to na rośliny za bardzo się nie nastawiaj, chyba że glony na kamieniach. Co do wyboru lampy, zależy jaki budżet przewidujesz, ale weź pod uwagę, że oświetlenie, podobnie jak filtracja, to dwie rzeczy, na których nie warto za bardzo oszczędzać. Jeżeli nie masz pewności, jakiego światła potrzebujesz, najlepszym (choć nie  najtańszym) rozwiązaniem są belki oświetleniowe i to nie te z najniższej półki. Ja używam i mogę Ci ze spokojnym sumieniem polecić lampy Entriq firmy Skylight. W ofercie jest 10 rozmiarów od 15 do 150 cm, więc coś dobierzesz. Lampy są programowalne, sterowane smartfonem. Szerokie spektrum widma światła pozwala zastosować je w każdym rodzaju akwarium, a łatwość zmieniania ustawień daje możliwość dobrania takiego oświetlenia, jakie Ci pasuje. Filmy o tej lampie, podobnie zresztą jak i o innych rodzajach oświetlenia znajdziesz na YouTube, np. na kanale 'Podwodne światy".  Oczywiście zapewne modele innych firm też oferują podobne, a może nawet lepsze możliwości, ale opisuję Ci to co używam i z czego jestem zadowolony.
    • Kurczę.  Chyba nie potrafię wytłumaczyć o jaki chodzi mu przypadek… ale jeszcze raz.    zatykamy możliwość powrotu wody do sumpa.  ostatnia komora ma pompygdzie woda wraca do Akwa. Tam jest również czujnik dolewki i wlewa się woda.  zatkany powrót, woda dalej dolewa się przez pompy, komora pusta wiec czujnik dolewki dolewa wodę i pompy ją wlewają. Wtedy przelewa się góra przez akwarium na mieszkanie.    najlepiej by było odciąć zasilanie z pomp gdy tylko będzie pusta komora. I wtedy też żeby dolewka się zatrzymała. Takie awaryjne odcięcie zasilania. Tylko nie mam pomysłu jak.    Zatkanie jest możliwe np gdy wpadnie ryba i bokiem zatka rewizję a główna rura spustowa również się zatka.    moze maloptawdopodobne ale możliwe i chciałbym taki przypadek Wykluczyć.     Góry dzięki za pomysły. 
    • Moje Synodontis njassae nie wygryzają tła strukturalnego (dotyczy to dwu zbiorników i długiego czasu)
    • Witam,    Panowie mam pytanie czy wasze sumiki także mają zdolność do wygryzania tła modułowego?  Od jakiegoś czasu zauważyłem że z małej dziurki na narożniku powstała większa i ilość się zwiększyła.    
    • Może warto jeszcze raz przemyśleć projekt. Jeśli udało się zrobić dolewkę, to może da się również zrealizować stałą podmianę wody. Potrzebny będzie tylko odpływ do kanalizacji. Można to zrobić przez wykonanie otworu w sumpie – w komorze pompy – oraz zastosowanie: śrubunku, kolanka, sitka do regulacji poziomu. Do ustalenia stałego poziomu podmiany możesz użyć kroplownika z kompensacją ciśnienia. Rurkę doprowadzającą wodę można poprowadzić w rurze odpływowej do kanalizacji – w celu odzyskiwania ciepła w chłodnych miesiącach. Dodatkowo warto rozważyć wykonanie wyższego akwarium, zintegrowanego z pokrywą, które mogłoby pełnić funkcję magazynu wody na nieprzewidziane sytuacje (raz uratowało dom – moje rozwiązania znajdziesz w stopce). Otwór w sumpie może znajdować się w innym miejscu – ale trzeba się liczyć z wszystkimi tego konsekwencjami. Pamiętaj, aby policzyć spiętrzenie na grzebieniu przy danej wydajności pompy – pozwoli to dobrać odpowiednią wielkość komory pompy i zabezpieczyć się przed zatkaniem spływu. Z rozwiązań DIY możesz też użyć np. ESP32 + czujnika poziomu cieczy + ESPHome do sterowania elektrozaworem. Ja ogarniam teraz problem parowania i wyłączonej wody w domu przy długich wakacjach... będę zdalnie włączał wodę  
    • Poszukałem, poczytałem, przemyślałem i .... zrezygnowałem 
    • W takim razie nie jasno to opisales, bo z powyższego cytatu wynika, że już wypompowanie wody z ostatniej komory przeleje zbiornik. Chyba jedynym rozwiązaniem w tej sytuacji będzie zamontowanie czujnika poziomu wody w kominie, który po osiągnięciu minimalnego poziomu rozłączy pompę w sumpie. Nawet nie wiem czy są takie czujniki🤔 coś musisz wykombinować. 
    • Ok. Jest maloprawdopodobne.  mnie nie chodzi o to że woda z ostatniej komory się nie zmieści do Akwa. Chodzi o przypadek gdzie zatkany jest komin a dolewka cały czas działa i dolewa a pompa pompuje.  myślałem o jakimś awaryjnym odcięciu zasilania od pomp w przypadku całkowitego braku braku wody w ostatniej komorze.    chyba że ktoś ma inny pomysł. 
    • I to jest najbardziej ryzykowne, bo może się zdarzyć że wyporność tła naruszy Ci wytrzymałość tylnej konstrukcji akwarium.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.