Skocz do zawartości

Filtracja narurowa - problem


luk42a

Rekomendowane odpowiedzi

No oki. to zrobię schemat i jakoś to rozrysuje. Co do pompy to według opisów na necie to obiegówka c.o. wiec chyba dobra. co do rurek to 3/4" wszystko plastik. Puki co mam wszystko  w garażu na stole i testuje. Ale powoli zaczyna mnie to irytować. (ale nie zniechęca)

Odpowiadam koledze na pytanie. Wyciągam wtyczkę woda z węży spływa. Czekam kilka minut niby awaria prądu. Pompa po ponownym podłączeniu nie potrafi zassać wody, ale też nie wskazuje błędu że nie ma wody w korpusie. Ehhh. A miało być tak pięknie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak przeglądałem instrukcję tej pompy i nigdzie nie znalazłem danych na temat max przepływu oraz ustawień wymuszających żądany przepływ (to najistotniejsze dane przy filtracji). To w pełni automatyka która może się nie sprawdzić przy filtracji ale może się mylę ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie tą instrukcję oglądałem i nie znalazłem tam opcji pracy ze stałą prędkością obrotową czyli wymuszonego przepływu, np. Grunfosy mają prócz automatyki taką opcję (3 biegi).

Może jest w twojej pompie taka opcja nie mam pojęcia, może odezwie się ktoś kto zna te pompy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minutes ago, luk42a said:

Oki. Dzięki. Więc czekamy. Może ktoś się wypowie. Może ktoś miał taką pompę. Jeśli będzie trzeba kupię tę polecaną Grundfos Alpha 2. A obecną się sprzeda.

IBO 25-60 180 te same parametry I 50% tansza. Ta energooszczedna na allegro za okolo 250zl

Edytowane przez Paulstick
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, luk42a napisał:

Odpowiadam koledze na pytanie. Wyciągam wtyczkę woda z węży spływa. Czekam kilka minut niby awaria prądu. Pompa po ponownym podłączeniu nie potrafi zassać wody, ale też nie wskazuje błędu że nie ma wody w korpusie. Ehhh. A miało być tak pięknie.

Mnie się nie podoba to ponowne zasysanie. Bo to że opadnie Ci woda wężu wylotowym  to OK ale IMHO nie powinien się zapowietrzać zasys.

Może gdzieś jest nieszczelność na złączkach ogrodowych?

Masz to zbudowane w pionie? Moim zdaniem zasys i wylot muszą być na tym samym poziomie.

Pokaż fotkę jak to wygląda pod akwarium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego luk ja nigdy tak drogiej filtracji nie robiłem ale bez zbytniej wiedzy widać że kupiłeś tak zautomatyzowaną pompę która jak zwrócił uwagę już Darek nie ma opcji ( a może gdzieś w tej elektronice jednak da się przestawić)  pracy ze stała prędkością.

Kupiłeś pompę która co prawda potrafi pompować nie wiadomo ile wody w l/h i nawet przy 3 W ale w tych parametrach z tej twojej instrukcji jest jak wół napisane to

cyt"

Minimalne ciśnienie na dopływie - 0,3bara/1,0bar ( 30kPa / 100kPa)  "

przekładając to język ludzki a nie hydrauliczny i pomijają bary/atm to:.

Kupiłeś tak drogą i tak zautomatyzowaną pompę że się nie nadaje do narurowca bo wymaga 0,3 atm ciśnienia wody na wejściu by elektronika pozwoliła jej ruszyć - jasne?.

Kup jak radzą koledzy IBO 25-60 i po sprawie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedzi, sprzedam tę pompę którą mam i zakupię polecaną przez Was. Póki co mam mniejsze akwarium, ale przymierzam się do zakupu większego stąd pomysł o zrobieniu narurowca, chcę już mieć wszystko przed zakupem nowego akwarium. Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam wszystkich klubowiczów. Następnym razem przed zakupem czegokolwiek do akwarium zapytam państwa o poradę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, luk42a napisał:

 Następnym razem przed zakupem czegokolwiek do akwarium zapytam państwa o poradę :)

Tylko z tekstu domyślam się że w grę wchodzi w przyszłości baniak 150x 50 x h nieznane więc narurowiec może być.

A nie boisz się zalania??:(

Wszystko jedno na czym stanie to na pewno tak jak teraz to poskręcałeś to jest nie dobrze.

po stronie ssania pompy przenieś te dwa korpusy ze sznurkiem i połącz koniecznie równolegle a nie szeregowo.

Natomiast po stronie pchającej z pompy mogą być te dwa pozostałe korpusy szeregowo podłączone odwrotnie i wypełnione Matrixem czy inna dowolną ceramiką ale to tylko droga filtracja mechaniczna i biologiczna . Nadal nie masz klarowania wody czy choćby usuwania NO3  za pomocą Purolite A520E ( ten załatwia obie sprawy).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Co do ogromnego spadku popularności akwarystyki w ogóle, to się nie zgodzę. W Niemczech markety budowlane takie jak OBI mają potężne działy akwarystyczne, całe aleje zastawione sprzętem i zbiornikami z rybami i roślinami. U mnie w mieście są takie trzy. Markety budowlane to nie sklepy prowadzone przez pasjonatów z miłości do czegoś. Jak by było źle, to by to miejsce wykorzystali inaczej. A te działy funkcjonują i czasem widzę, że ciężko się dopchnąć do sprzedawcy, żeby ci gupika złowił. Natomiast przedstawicieli naszego biotopu tam jak na lekarstwo. Pływa parę sztuk czasami, często pod błędną nazwą, o jakości nie chce się pisać . Biotop Malawi jest jednak w skali akwarystyki niszowy, wymagający większych zbiorników, trochę wiedzy i specyficznych upodobań u akwarysty. Jako taki jest bardziej podatny na kryzysy wszelkiej maści i teraz obserwujemy tego skutki w postaci kłopotów u sprzedawców, którzy skoncentrowali się tylko na nim.
    • To ma być biologia? Czy mechanik ? Sump jest słabym mechanikiem, a biologia nie potrzebuje mocnego przepływu. U mnie przy 2500 l jest około 1000 l i spokojnie daje radę,  a rade daje nie przez przepływ tylko przez ilość i jakość mediów filtracyjnych.
    • Ciekawe spostrzeżenie, choć modę obstawiałbym bardziej w przypadku zbytu na skalary, o czym pisał @Bojar w kontekście planowanej przez p. Darka Gażę zmiany profilu hodowli - i zgodziłbym się raczej z @pulpet i @crav, że coraz większą rolę odgrywają ceny wszystkiego ... i, moim zdaniem, ludzka wygoda. Dużo mniej wiedzy, techniki, kosztów i czasu taki gekon pochłania, a można wyjąć, pogłaskać, długo żyje... Terrarium z płyty sklepie każdy, kto nie ma dwóch lewych rąk. Do chomika/świnki morskiej wstyd się teraz przyznać, a gekon lamparci / orzęsiony / chiński brzmi egzotycznie. 😉 Jak wzrosły ceny szkła, każdy wie. Ile kosztuje prąd - przy wymagającej w naszym biotopie filtracji - również. To są dwa główne czynniki, wydaje mi się. A jeśli ktoś już się wykosztuje na wszystko i np. nie dobierze w przemyślany sposób obsady, to stwierdzi, że lepiej spokojniejsze skalary, bo "pyszczaki się gryzą". 😐 Jeśli ludzie w obecnych czasach oglądają każdą złotówkę dwa razy i wydatki (początkowe i bieżące) związane z naszym hobby wpływają na jego mniejszą popularność, to mniej lub bardziej niszowe biotopy jak Malawi pierwsze dostaną po d***. Sad but true.
    • Nie 8k, tylko 32k A jaki przepływ przy 10000L wody?
    • Zaczynam się gubić? Po co Wam przepływ przez sump rzędu 8 tys. litrów ?
    • Zobacz na ceny wszystkiego w sklepach, posłuchaj muzyki w radio, zobacz gazety w kiosku... itp itd
    • @triamond no trochę przerażające są te przepływy i średnice rur. Według tabelki fi50 grawitacyjnie, to jakieś 8300L - mało. Mam po jednej stronie 3 rurki Fi50, a jedna musi iść na rewizję. Czyli będzie dodatkowe wiercenie. Komin i tak można zasypać K2, można się też pokusić o jego fluidyzację. Gruby temat
    • Ja myślę, że nie inflacja i nie covid, tylko moda. W niedzielę byliśmy w Hali EXPO w Łodzi na Egzotycznych Zwierzętach. Ludzie przy stoiskach co wchwilę wydawali setki złotych na kupno różnych gadów i zwierząt oraz akcesoriów. Akwarystyka cieszyła się słabym zainteresowaniem w porównaniu zresztą. Gekony sprzedawały się jak ciepłe bułeczki.
    • Na szybkie odbicie bym nie liczył. Jak się wykruszą mali i średni rzetelni  hodowcy, znikną stada zarodowe przyzwoite jakościowo i dostęp do tańszych ryb, to ciężko będzie o nowych zapaleńców. Starczy poczytać forum, raczej niewielu zaczyna od dużych zbiorników i z pełną świadomością inwestuje większą kasę w obsadę. To raczej metoda małych kroczków, niewielki zbiornik, poszukiwanie ryb "po taniości". Potem , ci poważnie zarażeni bakcylem idą dalej, ale ciężko się będzie zarazić, bo nie będzie czym. W Niemczech obserwuję identyczną sytuację. Kilka lat temu wyszukałem sobie parę hodowli w okolicy gdzie mieszkam, albo obok których przejeżdżam regularnie. Tak w promieniu 250 km. było ich +/-  10. Od dużych, cieszących się renomą, poprzez średniaków do garażowo piwnicznych, często nieoficjalnych, takich bez szyldu i kasy fiskalnej. Ale można było trafić ciekawe, fajne jakościowo ryby często naprawdę w rozsądnych cenach. Teraz zostały 3 z czego dwie wyraźnie straciły na polocie i jakość oraz asortyment poleciały na łeb.  Szczerze, to trupem wieje i obawiam się że długo nie pociągną. I jeden ostry gracz, który ma ogromny wybór i ryby naprawdę top, asortyment ciągle się rozwija, ale ceny zdecydowanie wysokie.  Czyli niebawem będzie tak, że albo drogo, albo wcale. Zakładam, że osoby zaczynające przygodę z Malawi raczej odpuszczą, niż jak pisał  @TomekT kupią obsadę na raty. Tak, że przynajmniej na razie wielkich szans na to, że popularność Malawi będzie rosła nie widzę. 
    • Jakoś śrubunki trzeba będzie włożyć ( i mieć do nich dostęp ? ) ... 32000l/h   ok.  4 sztuki po 2 cale (https://aquariumscience.org/index.php/14-5-piping/) lub więcej mniejszych, na to siatka o oczkach mniejszych niż K1  Gąbka 5ppi ? i zasypać K1. Wyjąć łatwo - pływa. Rewizje ? 
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.